Po miesiącach opóźnień Senat USA ma we wtorek opublikować streszczenie swojego raportu na temat brutalnych przesłuchań, które CIA prowadziła w tajnych ośrodkach za czasów prezydenta George'a W. Busha - potwierdził w poniedziałek Biały Dom.

Rosyjska śpiewaczka operowa Anna Netrebko ogłosiła, że zamierza wesprzeć finansowo doniecki teatr operowy. Czek przekazała na ręce Olega Ciarowa, "przewodniczącego" samozwańczego parlamentu Noworosji. Zdjęcie sopranistki u boku Ciarowa i z flagą Noworosji obiegło w poniedziałek media społecznościowe. Wzbudziło wiele kontrowersji.

ONZ zaapelowała w poniedziałek w imieniu 455 organizacji o 16,4 miliarda dolarów koniecznych, by - jak przekonuje - nieść pomoc ponad 57 milionom najbardziej potrzebujących ludzi w różnych częściach świata.

Kreml zmienił swoją politykę wobec "Noworosji" i nie dąży już do oderwania tego terytorium od Ukrainy - pisze w poniedziałek niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta", powołując się na źródła w administracji prezydenta, rządzie i władzach separatystycznych "republik" na wchodzie Ukrainy.

Angela Merkel delikatnie zdystansowała się w poniedziałek od propozycji bawarskich konserwatystów, którzy chcieliby decydować o tym, w jakim języku rozmawiają w domu imigranci. Kanclerz podkreśliła jednak zdecydowanie, że dobra znajomość języka niemieckiego jest podstawą udanej integracji. Zgodnie z pomysłem CSU osoby zamierzające pozostać w Niemczech na stałe miałyby być "zachęcane do mówienia po niemiecku zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w gronie rodzinnym".

Arcybiskup Canterbury Justin Welby powiedział, że głód w Wielkiej Brytanii nie wydaje się aż tak poważny jak w niektórych miejscach w Afryce, ale szokuje bardziej. Zaapelował do rządu brytyjskiego o lepszą pomoc żywnościową dla potrzebujących. A kontrowersje na Wyspach wzbudziła pewna arystokratka przekonując, że biedni idą po darmową żywność, bo "nie potrafią gotować".