Dżihadyści z Państwa Islamskiego "chcą zabić papieża"

Groźby wobec papieża są wiarygodne - twierdzi ambasador Iraku przy Stolicy Apostolskiej Habib al-Sadr. Jego zdaniem członkowie Państwa Islamskiego mogą zaatakować głowę Kościoła katolickiego podczas nieodległej w czasie pielgrzymki do Albanii lub podczas listopadowej wizyty w Turcji. To już kolejne doniesienia o możliwym zamachu na Franciszka i kolejne, które Watykan uznaje za przesadzone.

93-letni strażnik z Auschwitz stanie przed sądem

93-letni Niemiec został oskarżony o pomoc w zamordowaniu 300 tys. osób, gdy służył jako esesmański strażnik w nazistowskim niemieckim obozie zagłady Auschwitz - poinformowali niemieccy prokuratorzy. Oskar Groening twierdzi jednak, że sam nie popełnił zbrodni, a jedynie pomagał segregować zabrane ofiarom pieniądze i kosztowności.

Sędzia z procesu Pistoriusa atakowana. Bronią jej prawnicy

Kilka grup prawniczych wyraziło zaniepokojenie spowodowane nasilającymi się atakami medialnymi na sędzię prowadzącą sprawę Oscara Pistoriusa Thokozile Masipa. Proces paraolimpijczyka coraz bardziej dzieli społeczeństwo Republiki Południowej Afryki.

Dżihadyści zestrzelili samolot

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zestrzelili po raz pierwszy syryjski samolot bojowy - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka monitorujące wojnę domową w Syrii.

Zdjęcie młodej pary w gruzach WTC. Zagadka rozwiązana po 13 latach

Po 13 latach udało się rozwiązać tajemnicę zdjęcia z gruzowiska WTC w Nowym Jorku. 11 września 2001 roku na miejscu zniszczeń po zamachach kobieta znalazła ślubną fotografię pary młodej z przyjaciółmi. W odnalezieniu bohaterów zdjęcia pomogli użytkownicy Facebooka i Twittera.

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE ratyfikowana. "Naprawiamy błąd sprzed 360 lat"

Niemal w tym samym czasie parlament Ukrainy i Parlament Europejski ratyfikowały umowę o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską. Dzięki temu układowi Kijów i Bruksela połączą się międzynarodowym traktatem, który stwarza możliwości głębokiej współpracy między nimi. - Żaden naród nie zapłacił tak wysokiej ceny za prawo do bycia Europejczykiem, jak naród ukraiński - mówił podczas debaty w Radzie Najwyższej prezydent Petro Poroszenko.

Strzelanina w sądzie w Kopenhadze

W sądzie w Kopenhadze doszło we wtorek do strzelaniny, w której jedna osoba zginęła, a jedna została poważnie ranna - poinformowała duńska policja. Domniemany sprawca został zatrzymany. Policja nie ujawniła tożsamości strzelającego ani ofiar.

"Szczególny status" i amnestia dla Donbasu. Rebelianci: to nie nasze prawo

Ukraina oferuje separatystom rodzaj autonomii i amnestię dla większości rebeliantów. Plan Poroszenki, następstwo porozumienia o zawieszeniu broni w Donbasie, został dziś przyjęty przez parlament, mimo sprzeciwu niemal połowy deputowanych. Jeszcze przed głosowaniem rebelianci z Doniecka zapowiadali, że nowe prawo będzie dla nich nic nieznaczącym świstkiem papieru.

Rozejm na papierze, walki w Doniecku

W Doniecku, na wschodzie Ukrainy, mimo obowiązującego rozejmu wciąż trwają walki między prorosyjskimi rebeliantami a ukraińskimi siłami rządowymi. W wyniku ostrzału w ciągu ostatniej doby zginęły w mieście trzy cywilne osoby - podały we wtorek władze Doniecka.

Okup albo śmierć, dwie doktryny. Kto płaci terrorystom?

Szacuje się, że w ciągu ostatnich sześciu lat terroryści wymusili 125 mln dolarów okupu w zamian za uprowadzonych na Bliskim Wschodzie Europejczyków. Płacą, choć oficjalnie milczą na ten temat, m.in. Niemcy, Włosi, Hiszpanie i Francuzi. Inną doktryną kierują się Amerykanie i Brytyjczycy, którzy nie negocjują z terrorystami i nie płacą. W ciągu ostatniego miesiąca terroryści ścięli dwóch amerykańskich dziennikarzy i jednego Brytyjczyka. Grożą egzekucją kolejnego.

Jak USA zaakceptowały atomowy Izrael

Dokładnie 45 lat temu Stany Zjednoczone ostatecznie pogodziły się z faktem, że Izrael stał się państwem atomowym. Podczas spotkania w Białym Domu we wrześniu 1969 r. prezydent Richard Nixon i premier Izraela Gołda Meir ustalili, że Waszyngton zaakceptuje posiadanie broni atomowej przez Izrael, ale z kolei Izraelczycy nie będą publicznie przyznawać się do jej posiadania.

Turcja stworzy "strefę buforową" przed dżihadystami?

Tureckie wojsko opracowuje plany utworzenia na południowej granicy kraju "strefy buforowej" chroniącej przed dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) - poinformowały w poniedziałek tureckie media cytując prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Nikt nie pali się do bombardowań. Jak wygląda iracka koalicja chętnych?

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział kilka dni temu, że Stany Zjednoczone poprowadzą "szeroką koalicję" do nieugiętej kampanii w celu wyeliminowania bojowników Państwa Islamskiego, "gdziekolwiek się znajdą". Zadanie to okazuje się nie takie proste. Chętnych do walki z dżihadystami wcale nie jest tak wielu, a podział obowiązków między przyszłymi koalicjantami również nie jest jeszcze jasny.

Generał Breedlove: "zielone ludziki" w Mołdawii

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove powiedział w poniedziałek, że wiele wskazuje na to, że Rosja stosuje w Mołdawii elementy strategii wojny hybrydowej. Przypomniał, że dzięki takim działaniom udało się Moskwie oderwać Krym od Ukrainy.

OBWE apeluje o poprawę sytuacji mediów na Białorusi

Media na Białorusi nadal stykają się z poważnymi wyzwaniami i władze kraju powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa – podkreśliła w poniedziałek w Mińsku przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović.