W Kijowie, a także w innych miastach Ukrainy, w tym we Lwowie i w Odessie, nacjonaliście zorganizowali kilkutysięczne marsze z pochodniami. Święcili w ten sposób 106. rocznicę urodzin swojego historycznego przywódcy Stepana Bandery. Domagali się między innymi uznania go za "bohatera narodowego".

Za trzy lata na rosyjskie tory ma wyjechać pierwszy z nowych "atomowych pociągów". Z zewnątrz będzie wyglądał jak normalny skład z wagonami-chłodniami, ale w środku będzie sześć rakiet międzykontynentalnych z głowicami jądrowymi. To powrót do rozwiązania stworzonego w czasach ZSRR, ale później zarzuconego. Pociągów ma być pięć i nie zmienią one równowagi międzynarodowej, ale będą dodatkową polisą ubezpieczeniową Kremla na wypadek wojny ostatecznej.

Dla państw Zachodu byłoby najlepiej, gdyby otoczenie Władimira Putina samo postanowiło go wymienić na kogoś bardziej skłonnego do współpracy - stwierdził w "Faktach po Faktach" Paweł Kowal i dodał, że to jest jego zdaniem realne. Prof. Adam Rotfeld jest przekonany, że tak się nie stanie. - W najbliższych latach będziemy mieć do czynienia z Putinem - przestrzegał były dyplomata.

- Tylko solidarna postawa krajów wolnego świata jest w stanie ograniczyć apetyty czy ambicje Rosjan - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna. Jak przekonywał szef MSZ, "nikt nie chce Rosji zniszczyć i unicestwić". - Ale Rosjanie muszą sobie zdawać sprawę, że język dyplomacji, robienia polityki, rozwiązywania konfliktów, to nie jest język karabinów maszynowych - ocenił.

Wódz Korei Północnej jest sławiony przez państwową propagandę na nowy sposób. Tym razem okazało się, że potrafi pilotować samoloty pasażerskie. Problem w tym, że Kim Dzon Un na nagraniu pokazującym jego "lot", przez większość czasu był statystą. To jednak i tak duża zmiana, bo poprzedni dyktatorzy Korei Północnej unikali samolotów.

Podczas spotkania z dziesiątkami tysięcy wiernych na placu Świętego Piotra w Nowy Rok papież Franciszek złożył wszystkim życzenia szczęśliwego i spokojnego roku. W obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju papież podkreślił, że jest on zawsze możliwy.

Sąd Najwyższy Egiptu anulował karę więzienia dla trzech dziennikarzy pracujących dla telewizji Al- Dżaziry i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy - poinformował adwokat prowadzący sprawę, która wywołała międzynarodowe protesty dotyczące wolności prasy w Egipcie.

O północy w czwartek 1 stycznia Litwa oficjalnie przyłączyła się do strefy euro stając się 19 państwem posługującym się wspólną europejską walutą i ostatnim z trzech państw bałtyckich, które zdecydowały się na to posunięcie. Na Litwie nie brak jednak sceptyków wobec wspólnej waluty.