Kurtyka zdradza szczegóły ekshumacji

- Ekshumacja generała Sikorskiego odbędzie się 25 listopada w godzinach porannych - powiedział szef IPN Janusz Kurtyka potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje TVN24. Jak podkreślił, to wspólne ustalenie kard. Stanisława Dziwisza i IPN-u.

Przesłuchanie zabójcy

Prokuratura przesłuchuje sprawcę tragicznego wypadku, do którego doszło w sobotę we Wrocławiu. Kierujący samochodem mężczyzna wjechał w grupę osób idących chodnikiem po moście Grunwaldzkim i próbował uciec z miejsca wypadku. Jedna osoba zginęła, a dwie trafiły do szpitala.

Jaką moc mają służby specjalne

Dziennikarze "Teraz My" zapytają Marka Jurka, byłego marszałka Sejmu i Jolantę Szymanek–Deresz, posłankę SLD o polskie służby specjalne. Jaką mają moc? Co można załatwić powołując się na pracę w CBA czy ABW? Dlaczego Polacy boją się służb?

Prezydent do studentów: zostańcie!

- Wypływ z kraju ludzi najzdolniejszych jest nieszczęściem. Można zdobywać wiedzę i doświadczenie za granicą, bo Europa jest otwarta. Ale wszystko po to, żeby wrócić - mówił prezydent Lech Kaczyński na spotkaniu z młodzieżą maturalną i akademicką w Łodzi. Zapowiedział też, że w Pałacu powstanie stanowisko pełnomocnika ds. młodzieży.

"Kancelaria powiedziała o pół słowa za dużo"

- Kancelaria zbyt otwarcie relacjonowała rozmowę prezydenta z Barackiem Obamą, być może powiedziano o pół słowa za dużo - tak Waldemar Dubaniowski w rozmowie z TVN24 ocenił wpadkę kancelarii prezydenta. Jego zdaniem jednak, najważniejsze jest to, że do rozmowy z Obamą w ogóle doszło.

Wyrok w imieniu... "Wikipedii"?!

- Sądy i urzędy w swoich decyzjach i orzeczeniach coraz częściej odwołują się do internetowej encyklopedii - Wikipedii - pisze "Rzeczpospolita". Jak to sprawdzić? Wystarczy wpisać hasło "Wikipedia" w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych.

8 mln zł byłego szefa KRUS

Były prezes KRUS i jego współpracownik przejęli 8 milionów złotych i luksusowe biuro w centrum Warszawy - pisze "Dziennik". Według gazety mechanizm był prosty: wystarczyło odpowiednio przetłumaczyć jedno słowo ze statutu międzynarodowej organizacji ubezpieczeniowej.

11.XI - najważniejsze święto

Jan Paweł II, Józef Piłsudski, Lech Wałęsa, kardynał Stefan Wyszyński i Ignacy Paderewski. Według Polaków, to właśnie te osoby najbardziej przyczyniły się do podtrzymywania tradycji niepodległościowych.

Sikorski: Musiałem się tłumaczyć za Polskę

- Jest mi bardzo niemiło, że musiałem się dzisiaj na bardzo wysokim szczeblu w Departamencie Stanu tłumaczyć za Polskę - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" Radosław Sikorski. Szef MSZ skomentował w ten sposób wpadkę Kancelarii Prezydenta, która po telefonie Baracka Obamy ogłosiła, że popiera on projekt tarczy antyrakietowej. W rzeczywistości takie słowa ze strony Obamy nie padły.

"Polscy politycy nie powinni się zakochiwać"

Cofnęliśmy się w realizacji projektu tarczy antyrakietowej - uważa poseł PO Sławomir Nitras po ostatnich wydarzeniach związanych z rozmową na linii Kaczyński-Obama. Zdaniem Tadeusza Iwińskiego, posła SLD, mamy do czynienia z kompromitacją Kancelarii Prezydenta, natomiast były marszałek Sejmu Marek Jurek jest rozczarowany polskimi relacjami z Ameryką.

Szukali zgody w sprawie niezgody

O kompromisie - Kazimierz M. Ujazdowski, o inności - Kazimiera Szczuka, o prawdzie - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a o solidarności Robert Gwiazdowski. Rozważając te zagadnienia, uczestnicy debaty "Gdański Areopag", moderowanej przez prof. Jerzego Bralczyka próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie "Kiedy niezgoda przynosi pożytek?". Czy znaleźli? Niekoniecznie, ale ich dyskusja wywołała ogromne emocje.

PiS osądzi posła Górskiego

Prawo i Sprawiedliwość odcina się od kontrowersyjnego wystąpienia posła Artura Górskiego i kieruje tę sprawę do klubowego rzecznika dyscypliny Marka Suskiego. Partia wysłała też pismo do ambasady amerykańskiej, w którym czytamy: "KP PiS jednoznacznie odcina się od stanowiska zaprezentowanego przez posła Artura Górskiego, które spotkało się z oburzeniem i dezaprobatą w naszym klubie. Jednocześnie proszę o przyjęcie przeprosin w związku z zaistniałą sytuacją".

Postrzelił dziewczynę w kościele

Do groźnego incydentu doszło podczas niedzielnej mszy w Gądkowie Wielkim w woj. lubuskim. 25-letni mężczyzna postrzelił z wiatrówki młodą kobietę. Śrut zranił ją w usta, ale na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń. To nie jedyny wypadek związany z bronią palną, do którego doszło w niedzielę. 14-letni naganiacz został postrzelony w trakcie polowania w lesie w pobliżu Wiżajn na Suwalszczyźnie.

Część esbeków dostanie wyższe emerytury

Pozytywnie zweryfikowani po 1990 roku funkcjonariusze SB będą jednak mieli wyższe emerytury - informuje Radio Zet. Według nowej poprawki PO ich świadczenia będą zostaną naliczone według wyższego wskaźnika.

"Obama nie obiecywał tarczy"

Michał Kamiński dementuje oświadczenie szefa Kancelarii Prezydenta: żadne konkrety ws. tarczy antyrakietowej w rozmowie Lecha Kaczyńskiego z Barackiem Obamą nie padły. Goście "Kawy na ławę" nie zostawili suchej nitki na tej wpadce. – To skandal, żeby tej rangi urzędnik kłamał i narażał nas na amerykańskie dementi – uważa Stefan Niesiołowski z PO.

Arsenał w mieszkaniu pijanego kierowcy

Broń, amunicję, zapalniki a nawet... trzy wyrzutnie przeciwpancerne oraz sprzęt do produkcji amunicji zabezpieczyli policjanci z Pruszkowa w mieszkaniu 45-letniego Adama T.

"Polacy nie potrzebują wielkiego premiera"

- Są politycy od wielkich spraw, jak Barack Obama i skromniejszych, jak Donald Tusk. Polacy zresztą nie potrzebują wielkiego premiera, mają Dodę i gwiazdy na lodzie - stwierdził Paweł Śpiewak w wywiadzie dla "Newsweeka".

Ukradł, zabił i skoczył z mostu

Jedna osoba zginęła, a dwie trafiły do szpitala po tym, jak kierowca wjechał autem w grupę pieszych, idących chodnikiem na Moście Grunwaldzkim we Wrocławiu. Po wypadku kierowca, który wcześniej ukradł auto, skoczył z mostu do Odry.

Z młotkiem i kablem na taksówkarza

Ten kurs białostocki taksówkarz zapamięta bardzo długo. Dwaj klienci najpierw zamówili kurs, a potem zaatakowali kierowcę młotkiem, pobili go i odjechali autem. Mężczyzna trafił do szpitala z obrażeniami głowy.

Miliard dla celników

Gigantyczne inwestycje czekają Służbę Celną. Walczących z rosnącym lawinowo przemytem papierosów i leków funkcjonariuszy wspomoże specjalistyczny sprzęt. Na modernizację zostanie przeznaczonych prawie miliard złotych - pisze "Rzeczpospolita".

Syn Kim Ir Sena mieszka w Polsce

Kim Pyong Il, syn północnokoreańskiego dyktatora Kim Ir Sena i przyrodni brat obecnego - Kim Dzong Ila, jest ambasadorem w Warszawie. Listy uwierzytelniające podpisał mu, już zza grobu, ojciec. Całą sprawę relacjonuje "Dziennik".

Bohaterowie tamtych czasów

Niekwestionowanymi bohaterami epoki, gdy Polska odzyskiwała niepodległość, byli marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, marszałek Edward Rydz-Śmigły, Bolesław Wieniawa, generał Władysław Sikorski.

Kalendarium 11 listopada 1918

Po dziewięćdziesięciu latach Polska odzyskała niepodległość. Poniżej przebieg zdarzeń z 11 listopada 1918 roku - godzina po godzinie.

Uzbrojenie polskich formacji

Polskie oddziały wojskowe w okresie I wojny światowej były uzbrojone w broń strzelecką produkowaną przez państwa zaborcze. Dlatego w 1918 roku na stanie sił zbrojnych  znajdowało się wówczas ponad 20 typów różnych karabinów, odziedziczonych po zaborcach i przybyłych z armią gen. Józefa Hallera z Francji.

Anegdoty

Zachowało się wiele anegdot związanych z bohaterami tamtych czasów. Przedstawiamy niektóre z nich.

Niezłe Ziółko w finale

Trzeci półfinał "Mam talent" do samego końca trzymał w napięciu. Widzom TVN najbardziej spodobał się śpiewający i grający na klawiszach Mateusz Ziółko i dzięki ich głosom znalazł się w finale. Drugiego finalistę, mistrza beatboxu "Bladego Krisa", wybrali jurorzy.

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje?

- Gołą siłą nie można bezpośrednio doprowadzić do zgody, ale z drugiej strony bez użycia siły nie da się niekiedy stworzyć warunków, żeby do takiej zgody mogło dojść - mówił podczas pierwszego dnia forum dyskusyjnego "Areopag 2008" gen. Roman Polko. Przez następna trzy dni jego uczestnicy zastanawiać się będą nad tym, jaką cenę warto zapłacić za zgodę...

Mieczysław Rakowski nie żyje

Ostatni I sekretarz PZPR, premier PRL - Mieczysław Rakowski nie żyje. Zmarł w sobotę. To z jego ust padły znane wszystkim słowa, które oznaczały koniec PZPR: "Sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić".