Borusewicz: Gazeta mogła współszantażować Piesiewicza

To mogło być współuczestnictwo w szantażu - tak o roli "Super Expressu" w sprawie senatora Krzysztofa Piesiewicza mówił w Radiu Zet marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. - Nie braliśmy udziału w żadnym szantażu, my go przecięliśmy - odpowiedział na to w rozmowie z tvn24.pl redaktor naczelny gazety. Jego zdaniem, elity próbują nałożyć cenzurę na media.

Gierek na prezydenta?

Nie Tomasza Nałęcza, nawet nie Jerzego Szmajdzińskiego, ale Adama Gierka zdecydowała się poprzeć w nadchodzących wyborach prezydenckich Unia Pracy. Jak się dowiaduje tygodnik "Wprost", syn Edwarda Gierka, dawnego I sekretarza KC PZPR, "na 90 procent" zgodził się stanąć do walki o prezydencki fotel.

"Sprawiedliwe" niższe emerytury członków WRON

Obniżenie od 1 stycznia emerytur członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i służb specjalnych PRL jest sprawiedliwe - takie wyniki przynosi nasza sonda, w której głosy oddało ponad 2,5 tysiąca internautów. Za słusznością zapisów ustawy dezubekizacyjnej opowiedziało się prawie 60 procent głosujących. Opinie na forum są jednak wyraźnie podzielone.

Kwaśniewski szefem komitetu Szmajdzińskiego?

- Gdy ja będę kandydatem na prezydenta, na pewno poproszę Aleksandra Kwaśniewskiego, by został szefem mojego komitetu wyborczego - zapowiada w RMF FM Jerzy Szmajdziński. Czy tak się stanie - okaże się już w sobotę, gdy SLD wyłoni swojego kandydata.

Ekoradiowozy wjadą do stolicy

W najbliższych miesiącach stołeczni policjanci i strażnicy miejscy dostaną sześć elektrycznych radiowozów. - Pierwszy ekopojazd ma trafić do nich już na przełomie tego roku. Wjedzie na warszawską starówkę - pisze "Życie Warszawy".

Gigant od wideoloterii oskarża polskie rządy

- Polskie rządy faworyzują jednorękich bandytów - twierdzi na łamach dziennika "Polska the Times" Robert Vincent, wiceszef amerykańskiego GTech. To ta firma przewija się w kontekście afery hazardowej. Posłowie z komisji śledczej starają się ustalić, kto i kiedy spotykał się z lobbystami zatrudnianymi przez GTech.

Mgły, śnieg i szklanka

Miała być prawdziwie zimowa noc - i taka była. Na południu, w centrum kraju i na Wybrzeżu spadł śnieg, temperatury spadły zdecydowanie poniżej - 10 stopni Celsjusza.

Ciężki klimat rozmów. Tusk w Kopenhadze

Wśród demonstracji i coraz ostrzejszych protestów dobiegają końca rozmowy na temat ochrony klimatu na szczycie w Kopenhadze. Dziś do stolicy Danii przylatuje premier Donald Tusk. W przeddzień wyjazdu zadeklarował, że Polska jest gotowa do solidarnego działania w walce ze zmianami klimatycznymi, ale w ramach naszych realnych możliwości.

"Możemy sprowadzić dyskusję do poziomu papieru toaletowego"

- Problemy Czeczenów można sprowadzić do dyskusji o środkach czystości i papierze toaletowym - stwierdził w tvn24 Rafała Rogali szef Urzędu ds. Cudzoziemców. Według Czeczenki Maliki Abdoulvakhabovej z fundacji "Ocalenie" większość problemów uchodźców można rozwiązać.

Kolejny krok do beatyfikacji JP II w sobotę

Jeszcze w sobotę Benedykt XVI podpisze dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II - podała włoska agencja Ansa. Tym samym zakończy się najważniejszy etap procesu beatyfikacyjnego papieża. Ansa podkreśliła, że Watykan nie zdementował ani nie potwierdził tych wiadomości.

"Ludzie mają dość bezsilności rządu"

- Rząd nie potrafi stawić czoła problemom, a swoją władzę opiera na tym, że nic nie może zrobić, za to jest miły. To się przestało podobać i słusznie – oceniła Jadwiga Staniszkis w „Kropce nad i”.

Człowiek został inwalidą, winnych nie ma

Przemysław Daniłowicz był kierowcą karetki. Był, bo teraz nie może wykonywać żadnej pracy. Wszystko przez wypadek, po którym został inwalidą. W prowadzony przez niego ambulans uderzył zamontowany na ciężarówce dźwig. Mężczyzna cudem przeżył. Kilkumiesięczne śledztwo nie wskazało winnych i zostało umorzone. Pan Przemysław twierdzi, że nie ma do nikogo żalu i nie szuka odwetu. Ale zdrowia nikt mu nie przywróci.

Opiekunka nie dopatrzyła, dziecko siedziało godzinami w gimbusie

Pięcioletnia Kinga z Różana koło Ostrołęki pojechała do przedszkola gimbusem, który dowozi też okoliczne dzieci do szkoły. Pojechała, ale do placówki nie dotarła - w tym samym autobusie znalazła ją pięć godzin później jej starsza siostra, która wracała nim po lekcjach do domu. Okazało się, że ani kierowca, ani opiekunka nie zauważyły, że Kinga została w autobusie. Dziecko przez kilka godzin siedziało przypięte pasami w zamkniętym pojeździe. Rodzice są oburzeni, opiekunka przyznaje się do błędu

Serce dla bociana

Bożena Łabuz, jak to w gospodarstwie, hoduje różne zwierzęta. Są tu kaczki, kury, koty, psy... i bocian. Wojtek, bo tak nazwano ptaka, jest w obejściu już od czterech lat. Ranne zwierzę zostało znalezione przez jedno z dzieci - miało tak poważnie złamane skrzydło, że do dziś nie jest w stanie latać. Bocian-inwalida otrzymał w jej gospodarstwie dużo serca. I w przenośni i dosłownie - przysmakiem ptaka są bowiem drobiowe serduszka.

(Tylko) 750 tysięcy za błąd lekarski

Nie 2,4 miliona, a 750 tysięcy złotych wypłaci szpital rodzicom chłopca, który stracił zdrowie w trakcie rutynowego zabiegu wycięcia migdałów. Sąd Apelacyjny w Poznaniu zmienił wyrok Sądu Okręgowego uznając, że pierwsza kwota była "rażąco wygórowana"

"Ludzie chcą wybierać króla"

Likwidacja powszechnych wyborów prezydenckich jest niewykonalna, uważa Bronisław Komorowski. - Jeśli raz dało się społeczeństwu prawo do wybierania króla, to ludzie go nie oddadzą - ocenił marszałek. Wybieranie prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe znalazło się w przedstawionych przez premiera propozycjach nowelizacji konstytucji.

Coraz mniej chorych na grypę

Epidemia grypy w odwrocie? Wyraźnie spada liczba zachorowań. W ostatnim tygodniu listopada zanotowano 134 tysiące zachorowań, a w drugim tygodniu grudnia o połowę mniej.

82-latka wpadła corsą w ciężarówkę, nie przeżyła

Do tragicznego wypadku doszło w środę przed południem w miejscowości Rębowo na Mazowszu. 82-letnia kobieta nagle zjechała na przeciwległy pas ruchu i uderzyła w ciężarowego mercedesa. Mieszkanka Warszawy zginęła na miejscu, kierowcy mercedesa nic się nie stało.

Uprowadzili i okradli "jednorękiego bandytę"

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy z jednego z barów w Jaśle wynieśli automat do gier. Podobno chcieli sprawdzić jego legalność, po tym jak przegrali na nim dużą sumę pieniędzy.

Członkowie WRON z mniejszymi emeryturami

Nawet o cztery tysiące złotych 1 stycznia obniżone zostaną emerytury członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Obecnie członkowie WRON otrzymują średnio ok. 8500 tysiąca złotych miesięcznie, dostaną o ponad połowę mniej. Podobne obniżki czekają od początku stycznia także oficerów służb specjalnych PRL - może to być nawet 41 tysięcy osób.

Na święta mniej lubimy rząd

W grudniu wyraźnie spadło poparcie dla rządu i premiera: ilość przeciwników gabinetu Donalda Tuska wzrosła o 4 procent, a z samego Tuska - aż o 7 procent. Dokładnie połowa Polaków nie jest zadowolona z efektów prac rządu - wynika z sondażu CBOS .

Sejm będzie wiedział o każdej "pluskwie"

Prokurator generalny będzie przedstawiać Sejmowi co roku informację o liczbie podsłuchów stosowanych przez policję i służby specjalne. Wprowadzenie umożliwiających to zmian w przepisach zapowiedział szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Akt oskarżenia dla dziennikarza za łapówkę przy raporcie WSI

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko dziennikarzowi Wojciechowi Sumlińskiemu i byłemu oficerowi PRL-owskich służb Aleksandrowi L. - informuje Radio ZET. Oskarża ich o płatną protekcję. Mieli oferować za łapówkę pozytywną weryfikację pracownikowi WSI.

Abp Nycz: bez wiary nie ma Bożego Narodzenia

Istotą tradycji świąt Bożego Narodzenia jest to, co stało się ponad 2 tysiące lat temu w Betlejem - napisał w liście do wiernych, który w najbliższą niedziele usłyszą uczestnicy mszy w archidiecezji warszawskiej, arcybiskup Kazimierz Nycz. Duchowny podkreślił, że konieczne jest utrzymanie religijnego charakteru Bożego Narodzenia.

Sprawa Przemyka do Sądu Najwyższego

Umorzenie sprawy zomowca oskarżonego o śmiertelne pobicie w 1983 r. Grzegorza Przemyka trafi do Sądu Najwyższego. Kasację wniesie minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Prezydent nie wyda opinii o nowym szefie CBA

Mariusz Kamiński został odwołany z wadą prawną - tak na prośbę Donalda Tuska o wydanie opinii na temat nowego szefa CBA Pawła Wojtunika odpowiedział prezydent Lech Kaczyński. Z takim stwierdzeniem nie zgadza się rzecznik rządu Paweł Graś.

Winna zadławienia dziecka smoczkiem

55-letnia pielęgniarka jest winna nieumyślnego narażenia życia noworodka, który zadławił się smoczkiem w łódzkim szpitalu - uznał sąd. Dziecko na szczęście przeżyło, a kobieta będzie musiała zapłacić rodzicom 2,5 tys. zł.