Ścibor-Rylski: Pamiętajcie o nas!

- Powstanie Warszawskie to symbol, symbol wielkiej żarliwości i miłości Ojczyzny - mówił gen. Zbigniew Ścibor-Rylski w czasie uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego. Generał apelował o to, by młode pokolenie nigdy nie zapomniało o tych, którzy oddali swoje życie za Polskę.

Roztrzaskali się w pobliżu szpitala. Wciąż hospitalizowani

Siedmiu spośród 18 rannych, poszkodowanych w sobotę wieczorem w zderzeniu miejskiego autobusu z minibusem w Tarnowskich Górach, nadal przebywa w szpitalach. Trzy poszkodowane osoby są w stanie ciężkim - podała w niedzielę rano policja. To tylko jeden z czarnej serii sobotnich wypadków, które zebrały tragiczne żniwo.

Muzeum Powstania promuje się Sasnalem

Gadżety z motywem graficznym z muralu "Bratki" Wilhelma Sasnala reklamują Muzeum Powstania Warszawskiego. Odwiedzający ekspozycję mogą kupić m.in. notatniki, ołówki, pamięci USB i koszulki zaprojektowane przez młodego malarza.

Staranował, zabił i uciekł

Policja zwróciła się o pomoc do wszystkich, którzy mogą pomóc w ujęciu sprawcy wypadku, który dziś około 2 w nocy pod Koszalinem z impetem uderzył w trzy osoby. Jedna z nich zmarła. Sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia. Policja nie podaje jednak żadnych szczegółów ułatwiających jego namierzenie.

Premier zamawia słoninę, prezydent - wieczne pióra

Ponad tona wieprzowiny, pół tony wołowiny, ponad sto kilogramów słoniny i parówek. To tylko część punktów z listy zakupów, którą przygotowała kancelaria premiera. Innego rodzaju zamówienia składa kancelaria prezydenta. W kręgu zainteresowania prezydenckich urzędników znalazły się wieczne pióra i ludzie, którzy umyją okna m.in. w BBN i rezydencji w Juracie.

„Powstanie staje się religią”

Szanować bohaterstwo powstańców, ale nie zamykać oczu na brak wyobraźni dowódców – tak, zdaniem Tomasza Nałęcza, powinna wyglądać pamięć o Powstaniu Warszawskim. Innego zdania jest Marek Kochan. - Naród potrzebuje mitów, bez nich się rozpadniemy.

Romowie wspominają Zagładę

Dziś Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W 65. rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w Auschwitz II - Birkenau w Oświęcimiu odbędą się uroczystości.

Bliźniaczki nadal bez pieniędzy. Wkracza komornik

Zamienione w szpitalu przed laty bliźniaczki i ich rodziny nadal nie dostały zasądzonego odszkodowania. Po siedmioletniej batalii przyznano im prawie dwa miliony złotych. Od tej sumy, co miesiąc, narastają odsetki.

Ołdakowski: Baliśmy się reakcji powstańców. Potem była ulga

W cieniu 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stolica ma swoje mniejsze święto. Od pięciu lat o "życiu i wartościach jakie wyznawali" powstańcy codziennie opowiada Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego dyrektor Jan Ołdakowski przyznawał jednak w programie "24 godziny", że pięć lat temu mocno przeżywał wizytę pierwszych powstańców. - Baliśmy się jak zareagują.

Radny przechytrzył prezydenta. Syreny zawyły

Dwa miesiące temu mówił, że wesprze kasę koszykarskiej Stali Stalowa Wola, jeśli nie będzie w niej obcokrajowców. Ostatnio zaskoczył reakcją na prośbę wojewody, by 1 sierpnia syrenami uczcić pamięć poległych powstańców. Andrzej Szlązak - prezydent miasta, nie zgodził się na włączenie syren. Ale poległ w walce z... najmłodszym miejskim radnym. Syreny w godzinę "W" jednak zawyły.

Policja gra z dziećmi

Uczenie dzieci bezpiecznego zachowania nad wodą, w lesie, czy innych sytuacjach w terenie, zwłaszcza w wakacje, wcale nie musi ograniczać się do nudnej pogadanki pod koniec roku szkolnego. Podlaska policja przygotowała dla najmłodszych "wirtualno-planszową" grę w w internecie, w której wygrana zależy nie tylko od liczby wyrzuconych oczek, ale głównie od udzielenia poprawnej odpowiedzi na pytanie.

Co z tą grypą? Będą nowe instrukcje dla lekarzy

Lada chwila na biurka lekarzy pierwszego kontaktu i do izb przyjęć trafią nowe instrukcje jak postępować w przypadku pacjentów, którzy mogą być zakażeni wirusem A/H1N1. Obowiązywać zaczną jednak dopiero po wakacjach. Lekarze będą musieli już w gabinecie wykonać pierwsze testy. Dzięki nim dowiedzą się z jakim typem wirusa mają do czynienia.

"Tragedią było odosobnienie. To się już nie zdarzy"

- Największą tragedią było odosobnienie, jakie wtedy czuliśmy - mówił 65 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego jego uczestnik, Władysław Bartoszewski. - W erze NATO i Unii Europejskiej coś podobnego się jednak Polsce nie przydarzy - podkreślił w programie "Horyzont" w TVN24.

Komorowski i Waltz "wybuczeni"

Nie wszyscy posłuchali apeli o godne, zgodne i ciche uczczenie 65. rocznicy wybuchu powstania Warszawskiego. Po uroczystościach przed pomnikiem Gloria Victis, gdzie najwyżsi przedstawiciele polskich władz składali hołd poległym, na polityków czekała grupa, która nie chciała świętować. Część z nich została "wybuczana". Na Lecha Kaczyńskiego czekały brawa.

Internauci dają pijanym kierowcom jedną szansę

Lato na drogach, to wyjątkowo gorący okres. I niestety tragiczny. Wielu wypadków dałoby się uniknąć, gdyby wszyscy kierowcy przestrzegali zasady: piłem, nie jadę. Jak karać więc tych, którzy jej nie stosują? - Dożywotnio zabierać prawo jazdy,... ale tylko w przypadku recydywy - uważa większość internautów tvn24.pl.

"W" nie tylko warszawska

"ALARM - do rąk własnych! Dnia 31.7. g. 19. Nakazuję "W" dnia 1.8. g. 17.00. (...)" - to fragment rozkazu płk. Antoniego Chruściela "Montera", który 65 lat temu obiegł Warszawę. Dziś o tej samej godzinie Warszawa ciszą uczciła poległych w walkach powstańców. Polacy przystanęli też w innych miastach, a przedstawiciele władz na chwilę przestali mówić o polityce.

Kostrzyn: wystawa zdjęć martwych płodów zniszczona

W nocy z piątku na sobotę zamaskowani sprawcy zniszczyli w Kostrzynie n. Odrą wystawę, na której prezentowane były zdjęcia martwych płodów. Teraz, wśród festiwalowiczów 15. Przystanku Woodstock, policja szuka sprawców. Ekspozycja była protestem przeciwko prawu do aborcji, ale autorzy nie mieli zgody na jej prezentację.

Tu padły pierwsze strzały

Jest godzina 13. W kotłowni Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, którą do dziś łatwo rozpoznać po górującym nad Żoliborzem kominie, zbierają się żołnierze 4 batalionu Organizacji Wojskowa Powstańczego Pogotowia Socjalistów. Czekają na godzinę "W" i swoje pierwsze zdanie: atak na fort Bema. Nigdy nie wezmą w nim udziału. Już za chwilę na Żoliborzu padną pierwsze strzały w Powstaniu Warszawskim.

Kradli złom z jadących pociągów

Gang złomiarzy wpadł w ręce policji. Złodzieje kradli złom wprost z pociągu. Wskakiwali na wagony i w biegu wyrzucali łupy z wagonów. Byli wybredni - zabierali tylko co cenniejsze kawałki metalu.

"Za dużo martyrologii" Ale święto będzie

Za często w naszym kalendarzu pojawiają się święta martyrologiczne, a za rzadko radosne - uważa Tadeusz Mazowiecki. Na 15. Przystanku Woodstock mówił, że właśnie dlatego jest przeciwny temu, by 1 sierpnia był świątecznym Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. W tym samym czasie w Warszawie marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapewniał, że takie święto jest nam bardzo potrzebne.

Helikopter zabrał potrąconego jagodziarza

Tragedia na krajowej "trójce". Pomiędzy Babigoszczą a obwodnicą Przybiernowa (woj. zachodniopomorskie) samochód potrącił mężczyznę handlującego jagodami przy drodze. Ciężko rannego jagodziarza do szpitala zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Spadł szybowiec, są ranni

Na lotnisku w miejscowości Radawiec (Lubelskie) spadł szybowiec. Dwie osoby, które znajdowały się w szybowcu zostały przewiezione do szpitala - informuje policja.

Okradł i zabił. Szuka go policja

Policja poszukuje młodego mężczyzny, który w piątek po południu napadł na dom właściciela kantoru wymiany walut w Krośnie. Za pomoc w odnalezieniu bandyty rodzina ofiary wyznaczyła 30 tys. nagrody.

"Złoty strzał" - policja zgarnęła trzech w jednym aucie

To prawdziwy "złoty strzał" - mówią policjanci po tym, jak patrol ze Świętochłowic zatrzymał podczas jednej kontroli samochodu trzech mężczyzn, gdzie każdy z nich miał na koncie inne przewinienie. Pierwszy był poszukiwany przez sąd, drugi miał przy sobie narkotyki, a trzeci - kradziony telefon.

"Muzeum Powstania to sukces marketingowy"

Utworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego to "ogromny sukces Polski", m.in. "olbrzymi sukces marketingowy", bo dzięki temu o powstańczym zrywie usłyszał cały świat - mówił w "Sygnałach Dnia" w polskim Radiu prezydent Lech Kaczyński. Wcześniej - znacznie ostrzej o muzeum wypowiadał się prof. Władysław Bartoszewski, który skrytykował polityczne uwikłania władz tej placówki.

Rok płatnego urlopu po czterdziestce?

Rok bez pracy, a pensja wpływa na konto - o tym marzy niejeden z nas. Według "Polski", rząd chce zafundować Polakom po czterdziestce rok zasłużonego, płatnego odpoczynku.

Alkohol plus temperatura przyczyną zgonu?

Dopiero po sekcji zwłok będzie można mówić na pewno, co było przyczyną śmierci 35-latka na przystanku Woodstock. Policja wyklucza udział osób trzecich, a według reportera TVN24 poważnie brana pod uwagę jest hipoteza, że mężczyzna mógł pić alkohol przy bardzo wysokiej temperaturze.

Wzywają do omijania stacji Orlenu

Kierowcy zbojkotują stację paliw Orlen? Do ogólnopolskiej akcji wzywają internauci na różnych forach w sieci. Według nich, ceny na stacjach benzynowych są za wysokie. Bojkot Orlenu, to cios w największego gracza na polskim rynku paliw, który zdaniem organizatorów akcji jako pierwszy powinien obniżyć ceny.

Politycy tak, gadanina nie

Obecność polityków na obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Polakom nie przeszkadza. Z sondażu GfK Polonia zrealizowanego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że trzy czwarte zapytanych nie ma nic przeciwko ich obecności. Problem zaczyna się dopiero, gdy politycy chcą zabrać głos na uroczystościach.

W hołdzie bohaterom Warszawy

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17, w Godzinę W, tysiące warszawskich powstańców ruszyło w nierówny bój z Niemcami. Stolica jak co roku upamiętnia heroiczny zryw. Główne obchody zaplanowane są na sobotę, ale już w piątek pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich odbył się uroczysty apel poległych.