Nitras: Rozwiązanie problemu krzyża "w najbliższych dniach"

- Jestem przekonany, że z szacunkiem dla tego symbolu religijnego uda nam się ten problem w najbliższych dniach rozwiązać, tzn. przenieść krzyż do kościoła św. Anny do kaplicy katyńskiej, gdzie nikt nie będzie go szargał - oświadczył w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sławomir Nitras z PO. Roman Giertych stwierdził zaś, że jest kategorycznie przeciwny budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego na Krakowskim Przedmieściu.

16-latek zginął pod kołami pociągu

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym koło Iławy doszło do tragedii. Pod pociąg wpadł 16-letni motorowerzysta. Ruch pociągów na trasie Olsztyn-Iława był wstrzymany przez prawie dwie godziny. Obecnie na tej trasie nie ma już utrudnień.

Czworo rażonych piorunem

W niedzielę pioruny raziły aż cztery osoby. Dwie zostały ranne w Niedzicy (woj. małopolskim). Wcześniej piorun raził dwóch turystów na Giewoncie. Jeden z nich doznał ciężkich obrażeń.

Zmarł na festynie po interwencji ochrony

Tragiczny finał festynu w Korfantowie w woj. opolskim - informuje portal 24opole.pl. Podczas interwencji ochrony zabezpieczającej imprezę, zmarł mężczyzna, który wcześniej miał brać udział w bójce z ochroniarzami. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności tragedii.

Odsłonięcie krzyża dla bolszewików odwołane

Planowane na niedzielę odsłonięcie pomnika, upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1920 r., nie obyło się. Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert postanowił przerwać uroczystość po protestach kilkudziesięciu mieszkańców Ossowa i okolicznych miejscowości, którzy skandowali "hańba!" i "to akt pogardy dla Polaków". Wcześniej przeciwko odsłonięciu krzyża protestowali też kombatanci.

Prałat Malacki spoczął obok ks. Popiełuszki

Długoletni proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, znany na warszawskim Żoliborzu ks. prałat Zygmunt Malacki został w niedzielę pochowany przy tym kościele, tuż obok grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystej mszy pogrzebowej przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Autobus zawisł na skraju drogi

Chwile strachu przeżyli pasażerowie autobusu niedaleko Zakopanego. Pojazd zawisł na skraju drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Jedni świętują, inni sprzątają

Kiedy żołnierze w całym kraju hucznie obchodzą święto Wojska Polskiego, są też tacy, którzy zamiast brać udział w uroczystościach ciężko pracują. I wcale nie przeszkadza im to, że jest niedziela. Wojskowi w Bogatyni niestrudzenie - nawet po kilkanaście godzin dziennie - pomagają mieszkańcom porządkować tereny, zniszczone przez wodę.

Abp Głódź: Naród oczekuje godnego pomnika

W niedzielnych kazaniach sprawa krzyża spod Pałacu Prezydenckiego nie pozostała przemilczana. Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk wezwał skłócone strony - obrońców i przeciwników krucyfiksu przed Pałacem Prezydenckim - do dialogu. Ostrzejszy ton miała homilia metropolity gdańskiego abp Sławoj Leszek Głódź, który powiedział, że postawy polityków domagających się świeckości państwa są "oddechem Lenina". - Naród oczekuje godnego pomnika w godnym miejscu w stolicy - stwierdził abp Głódź.

Prezydent wręczył nominacje generalskie

Dziesięciu oficerów Wojska Polskiego, a także czterech z Policji, dwóch z Państwowej Straży Pożarnej oraz jeden ze Straży Granicznej otrzymało w niedzielę z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego awanse generalskie. Dwóch wojskowych odebrało nominacje na wysokie stanowiska.

Bogatynia sprząta. Opady mniejsze niż przewidywano

Tydzień po wielkiej wodzie, która zniszczyła 18-tysięczną Bogatynię mieszkańcom w sprzątaniu znów przeszkodzi woda. Tym jednak razem jest nadzieja, że nie wyrządzi kolejnych strat. Jak zapewnił na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec opady będą znacznie mniejsze, i tylko lokalnie będą intensywne. Tymczasem w powiecie zgorzeleckim nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy

Krok wstecz w cyfryzacji TV?

- Zwróciłem KRRiT ogłoszenia koncesyjne dla nadawców naziemnej telewizji cyfrowej - ujawnia prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek. Jak wyjaśnił, nie mógł ich opublikować z powodów prawnych. Publikacja ogłoszenia to niezbędny etap w uruchomieniu nadawania telewizji w technologii cyfrowej.

Po trupie Polski nie udało się przejść do Europy

- Tuchaczewski powiedział, ze po trupie Polski przez Warszawę przejdziemy do Europy. Ale nie udało się bo użyto przemocy i to był pierwszy krok ku zagładzie tej rewolucji - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 w przeddzień 90. rocznicy Cudu nad Wisłą prof. Jerzy Pomianowski. Inny historyk, prof. Andrzej Friszke podkreślał trudną sytuację ówczesnej Polski, osamotnionej w walce z falą bolszewizmu.

Wciąż szukają dawcy wątroby dla 6-letniego Tomka

Mały Tomek po zjedzeniu trujących grzybów czeka na przeszczep wątroby, ale nie każdy może mu pomóc. - Apelujemy do ludzi, którzy chcą być dawcami wątroby o niezgłaszanie się do Centrum Zdrowia Dziecka - mówił w Poranku TVN24 rzecznik placówki Paweł Trzciński. Dawcą może być bowiem albo ktoś z rodziny dziecka, albo zmarły.

Zabytkowa kamienica w ogniu

Dwanaście jednostek straży pożarnej gasiło pożar w centrum Mysłowic na Śląsku. Płonęła zabytkowa kamienica. W chwili wybuchu ognia w budynku najprawdopodobniej nikogo nie było. Przyczyny pożaru jak dotąd nie są znane.

Kościelne święto Królowej Polski

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji znane jako święto Matki Bożej Zielnej - od kwiatów i ziół, święconych w tym dniu w kościołach. Na to święto do Częstochowy przybywają liczne piesze pielgrzymki, nawet z najodleglejszych zakątków Polski.

Chcieli do lepszego świata. Zginęli na pustyni

Sześciu afrykańskich imigrantów zostało zastrzelonych na pustyni na Półwyspie Synaj przez beduińskich przemytników i egipską straż graniczną - ujawnili anonimowi funkcjonariusze egipskich służb bezpieczeństwa. Ofiary próbowały dostać się do Izraela.

"Wpierw jak klient, potem jak zło konieczne"

Po powodzi niewiele im zostało. Niektórzy nie mają domu, rzeczy osobistych i pieniędzy. Może doczekają się odszkodowania, ale może będą musieli jego część oddać. Bo są firmy i kancelarie, które biorą nawet 40 procent tego, co ubezpieczyciel wypłaca.

Drogo jak w schronisku

Choć mapy polskich gór nie zmieniają się od lat, to w samych górach sytuacja turystów zmieniła się sporo. Wychodząc na szlak trzeba pamiętać nie tylko o dobrych butach, ale i o pełnym portfelu. Przydaje się bardzo, kiedy chcemy zrobić sobie przerwę, bądź przenocować w górskich schroniskach - a raczej hotelach, którymi coraz częściej się stają.

Mityczny skok Lecha Wałęsy

W rocznicę wybuchu sierpniowego strajku jego organizatorzy spotkali się w domu Bogdana Borusewicza, aby świętować i wspominać ryzykowna walkę, którą podjęli 30 lat temu. Na spotkaniu nie było Lecha Wałęsy, choć mówi się, że to jego skok na teren Stoczni Gdańskiej był milowym krokiem tej walki. Skok, z którym do końca nie wiadomo, jak to naprawdę było.

GROM z Patalongiem od poniedziałku

Pułkownik Piotr Patalong obejmie w poniedziałek obowiązki Dowódcy Wojsk Specjalnych. Nazwiska jego zastępcy i nowego szefa sztabu DWS opinia publiczna ma - jak zapowiada szef MON - poznać niebawem.

Kaczyński: Akcja pod Pałacem to fortel rodem z PRL

Jarosław Kaczyński krytykuje odizolowanie krzyża pod Pałacem od jego samozwańczych obrońców. - Mamy tu do czynienia z fortelem, którego ostatecznym celem jest wyprowadzenie Krzyża bez gwarancji pomnika. Działania tego rodzaju wprowadzają do naszego życia publicznego nową jakość, znaną poprzednio z czasów PRL - napisał prezes PiS w oświadczeniu.

Prymas: skończmy tę kompromitującą wojnę

Prymas Polski ma dość sporu o krzyż pod Pałacem. - Apeluję o skończenie tej kompromitującej wojny językowej i postaw(...) Jak to się ma do wartości chrześcijańskich? - pytał podczas mszy św. upamiętniającej 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej arcybiskup Józef Kowalczyk.

Klich chwali się sukcesami

Szef MON Bogdan Klich chwali się sukcesami swojego resortu. - W tym roku 15 sierpnia to święto pamięci i święto sukcesu - mówił w sobotę Klich. Jego zdaniem w ciągu ostatnich dwóch lat udało się całkowicie przebudować polskie siły zbrojne. - Zmienił się kompletnie charakter naszej armii - podkreślał.

Lewica: największą ofiarą konfliktu jest krzyż

Największą ofiarą konfliktu przed Pałacem jest krzyż, a odpowiedzialność za to ponosi Kościół oraz PiS i PO, uważa Jerzy Wenderlich (SLD). Joachim Brudziński z PiS natomiast wini prezydenta oraz premiera.

Jak Francuz pisał o "rżeniu, szarży i strzelcach"

"Rżenie i tętent szarżujących wierzchowców" czy też "opancerzeni strzelcy, piechurzy i ciężkozbrojni rycerze" - to wyrażenia, z jakimi zmagali się obcokrajowcy biorący udział w konkursie o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Wygrał Francuz Enguerran Massis, który popełnił w dyktandzie najmniej błędów.

Porażeni piorunem na plaży

Pięć osób zostało rażonych piorunem na plaży w miejscowości Karwieńskie Błota niedaleko Władysławowa (pomorskie). Dwie osoby trafiły do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Marsz dla Iwony. Rutkowski szuka

Ulicami Trójmiasta przeszedł marsz osób wspierających poszukiwania Iwony Wieczorek. Jego uczestnicy mieli na sobie białe koszulki z czarnym znakiem zapytania. Według Polskiego Radia na nowy ślad w sprawie zaginionej wpadł detektyw Krzysztof Rutkowski.

Trzy lata temu poległ pierwszy polski żołnierz

W sobotę mija trzecia rocznica śmierci pierwszego polskiego żołnierza w Afganistanie. Porucznik Łukasz Kurowski zmarł w wyniku postrzału 14 sierpnia 2007 roku. Do tej pory w Afganistanie poległo 20 polskich żołnierzy.

Zrób dziś zakupy. Jutro sklepy zamknięte

Jeśli planujesz zakupy, zrób je dzisiaj. Jutro większość sklepów będzie zamkniętych. W niedzielę Kościół Katolicki obchodzi Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny - jedno z 12 świąt w roku, kiedy obowiązuje całkowity zakaz handlu.