Zamiast stadionów, pomoc dla powodzian

Pieniądze przeznaczone na inwestycje np. stadiony na Euro 2012 i te, pochodzące z rezerw budżetowych przeznaczmy na walkę z wodą - taką propozycję rzucił wicepremier Waldemar Pawlak. - Szkody powodziowe są dużo ważniejsze w wymiarze społecznym, niż ambitne inwestycje w stadiony - stwierdził.

Tak wyglądały ostatnie minuty lotu Tu-154

Kilka minut po ostrzeżeniu pilotów prezydenckiego Tu-154 o złej pogodzie na lotnisku w Smoleńsku do kabiny wszedł szef sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik. Potem były kolejne informacje o braku warunków do lądowania, piloci postanowili jednak posadzić samolot na ziemi - wynika z ostatnich minut lotu prezydenckiej maszyny.

"Zainteresowanie powodzią trwa tyle co ona"

Propozycję nowych przepisów, które pozwolą na sprawniejszy wykup gruntów na potrzeby związane z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym, zamierza zgłosić na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Bronisław Komorowski. Sprawujący obowiązki prezydenta marszałek chce "specustawy na wzór ustawy drogowej". - Trzeba uprościć mechanizmy. Wydawałoby się, że od 1997 roku było wystarczająco dużo czasu - podkreśla.

Powódź wstrzyma inaugurację Kaczyńskiego? Decyzja w piątek

Warszawski plac Teatralny, kilka tysięcy ludzi, telebimy i pierwsze wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego przed szeroką publicznością. Tak ma wyglądać planowana na sobotę 22 maja inauguracja kampanii kandydata PiS. O ile powódź nie przeszkodzi: - Jesteśmy gotowi konwencję odwołać. Ale sytuacja jest dynamiczna - powiedział w środę w "Kropce nad i" TVN24 Zbigniew Girzyński z PiS. W czwartek szefowa sztabu poinformowała: - Jutro zapadnie decyzja, czy planowana konwencja odbędzie się w terminie.

Rosyjscy śledczy milczą, kluczowych dokumentów brak

Akta śledztwa z katastrofy Tu-154, prowadzonego przez polską prokuraturę wojskową, liczą 11 tomów. Jednak wśród nich nadal nie ma kluczowych materiałów, które przekazać śledczym może tylko Prokuratura Generalna Rosji. - Wysłaliśmy trzy wnioski o udostępnienie m.in. protokołów oględzin miejsca katastrofy, przesłuchań świadków i czarnych skrzynek - mówi tvn24.pl płk Zbigniew Rzepa. Na żaden prokuratorom jeszcze nie odpowiedziano.

Katastrofa, Rosja, a może i powódź

Katastrofa smoleńska i relacje polsko-rosyjskie mają być głównymi tematami pierwszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przed posiedzeniem, o godz. 16 marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta, Bronisław Komorowski wręczy nominacje nowym członkom RBN.

Krakowska wojenka o wielką wodę

Kraków jest zalany przez wielką wodę i ktoś za to odpowie. Kto? Chętnych brak. - Jacek Majchrowski dopuścił się poważnych zaniedbań – twierdzi wojewoda małopolski. - Stanisław Kracik jest współwinny – odbija piłeczkę prezydent miasta.

Seremet: Rosjanie przyślą dowody na dniach

W najbliższych dniach Rosjanie powinni wysłać nam pierwszą część materiału dowodowego, jaki zebrali w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem - zadeklarował prokurator generalny Andrzej Seremet w rozmowie z "Polską The Times"

Komunia nie dla zwolenników in vitro

Osoby, które popierają procedurę in vitro, stoją w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła katolickiego, zatem nie mogą przystępować do Komunii Świętej - taką decyzję wydała Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski

Cenckiewicz chce być szefem IPN

Sławomir Cenckiewicz, współautor głośnej książki "SB a Lech Wałęsa", zamierza zgłosić swoją kandydaturę w konkursie na szefa Instytutu Pamięci Narodowej - informuje "Rzeczpospolita".

"Straty mogą być większe niż 2 mld euro"

- Musimy się liczyć z bardzo dramatycznymi skutkami powodzi. Straty mogą być większe niż 2 mld euro - ostrzegł Donald Tusk po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Stanu klęski żywiołowej na razie nie będzie.

Odra przelewa się przez Opole

Fala kulminacyjna przechodzi przez Opole. Stan alarmowy na Odrze przekroczony jest o 126 centymetrów, jednak Centrum Zarządzania Kryzysowego uspokaja: poziom ten może wzrosnąć najwyżej o dwa-trzy centymetry. Wcześniej policja zamknęła północną obwodnicę miasta, przez którą przelewa się woda.

Obóz zagłady uratowany przed powodzią

Mieszkańcy Oświęcimia przez ostatnie dni walczyli, by woda nie zatopiła Muzeum Auschwitz-Birkenau. W środę sytuacja została opanowana, a do baraków nie wdarła się woda. Od czwartku placówka będzie częściowo otwarta.

PiS chce Funduszu, Olechowski Fundacji

Politycy prześcigają się w pomysłach na pomoc dla powodzian. Andrzej Olechowski proponuje stworzenie specjalnej fundacji. PiS wraca do pomysłu powołania Funduszy Pomocy Ofiarom Klęsk Żywiołowych, co proponował już Lech Kaczyński. Rząd zapewnia, że i bez ekstra-rozwiązań pieniędzy dla powodzian nie zabraknie.

Fala na Wiśle idzie przez lubelszczyznę

Fala powodziowa na Wiśle przepływa przez Lubelszczyznę. Stany alarmowe są już przekroczone w Annopolu, Puławach i Dęblinie. Kilkadziesiąt gospodarstw zostało podtopionych, a część mieszkańców została już ewakuowana.

Powódź groźna także dla zwierząt

Powódź to przede wszystkim wielka ludzka tragedia - zniszczone domy i nieraz stracony dorobek całego życia. Jednak żywioł to także niebezpieczeństwo dla zwierząt - informacje o nich otrzymujemy od naszych internautów na platformę Kontakt TVN24.

Woda w Krakowie opada, ale wały przeciekają

W ciągu ostatniej doby poziom Wisły w Krakowie opadł o około 60 cm. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapewnił, że choć miasto cały czas ma problemy z zabezpieczeniem wałów, sytuacja jest pod kontrolą.

Spór o otwarte drzwi pilotów

Według Międzypaństwowego Komitet Lotniczego badającego katastrofę prezydenckiego samolotu, drzwi do kabiny pilota Tu-154 były podczas lotu otwarte. Eksperci zajmujący się lotnictwem są podzieleni co do tego, czy ma to jakiekolwiek znaczenie.

Pogotowie przeciwpowodziowe w stolicy. Alarm w powiatach

Urząd miasta stołecznego Warszawy wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. Wszystko przez podwyższony poziom Wisły i spodziewaną w piątek falą kulminacyjną, która ma być wyższa od tej podczas powodzi stulecia z 1997 roku. W całym województwie do ewakuacji przygotowywanych jest kilkanaście tysięcy osób.

Raport komisji Olewnika po wakacjach

Komisja śledcza badająca sprawę śmierci Krzysztofa Olewnika prawdopodobnie we wrześniu przedstawi raport ze swych prac. W środę komisja spotkała się z gdańskimi prokuratorami prowadzącymi śledztwo dotyczące nieznanych wątków tej zbrodni.

Alarm dla Wrocławia. Walka z wodą trwa

Cała Polska broni się przed powodzią. W Krakowie strażacy, żołnierze, policjanci, a nawet więźniowie starają się uszczelnić przerwany w nocy wał. W woj. opolskim Odra o 3 metry może przekroczyć stan alarmowy, a w woj. dolnośląskim ludzie mimo zagrożenia odmawiają ewakuacji. We Wrocławiu od godziny 18 zacznie obowiązywać alarm powodziowy.

Zaszyli chustę w brzuchu, grozi im więzienie

Podczas zabiegu lekarz i pielęgniarka zostawili w jamie brzusznej pacjentki chustę operacyjną. Kobieta w wyniku tego poważnie zachorowała. Teraz medycy staną przed sądem - poinformowała rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Małgorzata Borkowska.

Ile kosztuje powódź? Na początek 3 mld zł

Zniszczone drogi, mosty, domy i pola uprawne. Powódź spowodowała straty dla budżetu na poziomie 2-3 mld zł - szacuje Krajowa Izba Gospodarcza. Ale to dopiero początek liczenia strat - zaznacza MSWiA. Szacunki nie obejmują strat osób prywatnych. Komisja Nadzoru Finansowego informuje: Polacy nie wyciągnęli wniosków z poprzednich powodzi. Wielu rolników nie zdecydowało się na ubezpieczenia.

17 milionów Olechowskiego. Z czym do Pałacu idą inni

Andrzej Olechowski ujawnił swój majątek - najbogatszy kandydat deklaruje, że zgromadził 17 milionów złotych. Przy okazji zajrzeliśmy do portfela innym pretendentom do prezydentury. Drugie miejsce pod względem deklarowanego majątku zajmuje Janusz Korwin-Mikke, a trzecie - Bronisław Komorowski. Majątki niektórych kandydatów pozostaną tajemnicą.

"Komorowski rozstał się z dubeltówką"

Bronisław Komorowski rozstał się z dubeltówką i zakończył sprawy myślistwa i łowiectwa - oświadczył w Radiu ZET szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Jak przyznał, przeszkadzało mu to, że kandydat Platformy na prezydenta, poluje z bronią.

"To głos generała Błasika"

Jedną z dwóch osób nienależących do załogi, których głosy w kokpicie Tu-154 zarejestrowała czarna skrzynka, był dowódca sił powietrznych gen. Andrzej Błasik. Taką informację podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na osobę, która zna kulisy badania okoliczności katastrofy.

Generałowie: Gruszka, Majewski i Głowienka nowymi dowódcami

Generałowie Edward Gruszka, Lech Majewski i Zbigniew Głowienka – to właśnie ich pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski powoła na stanowiska dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych, dowódcy Sił Powietrznych i dowódcy Wojsk Lądowych – dowiedział się portal tvn24.pl. Informację tę potwierdzają nieoficjalnie źródła z najbliższego otoczenia marszałka.