"Prezydent poinformuje, nie będzie komentował"

O czym będzie mówić prezydent Lech Kaczyński na europejskim szczycie? Szef jego kancelarii Piotr Kownacki ujawnia: o uchwale w sprawie wprowadzenia w naszym kraju euro. A przy okazji gani premiera za to, że "czuje się zwierzchnikiem prezydenta".

Walka o życie z czasem i pogodą

To była walka z czasem. Płyta nagrobna przygniotła pięcioletniego chłopca na gorzowskim cmentarzu. Wiktor doznał poważnych obrażeń, w ciężkim stanie trafił do szpitala. Przez kilkanaście godzin lekarze walczyli o jego życie. I wygrali, choć zła pogoda i mgła uniemożliwiły lot śmigłowca, który miał przetransportować chłopca do szpitala w Warszawie.

Cimoszewicz: Tusk odpuścił, to błąd

Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza premier Donald Tusk popełnił ogromny błąd „odpuszczając” szczyt w Brukseli. - Pewnie opinia publiczna będzie mniej zbulwersowana nieobecnością Tuska niż historią z samolotem, ale ta decyzja jest niedopuszczalna. Rada Ministrów ma nie tylko przywilej, ale i obowiązek prowadzenia polityki zagranicznej – ocenił w "Kropce nad i".

Kamiński: nie ma się co oburzać

- Trzeba nie widzieć belki w swoim oku, by nie zauważyć, że to rząd jest agresywny w polityce zagranicznej - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydencki minister Michał Kamiński. Według niego, w sprawie kolejenego zgrzytu na linii rząd-prezydent zawiniła polska ambasada, która wiedziała o wspólnej inicjatywie prezydentów Polski i Litwy i mogła poinformować o tym premiera i ministra spraw zagranicznych.

SLD poprze Euro, PiS obstaje przy referendum

Spotkanie premiera z szefami partii i klubów parlamentarnych w sprawie wprowadzenia euro w Polsce upłynęło w miłej atmosferze, ale - zgodnie z prognozami - nie przyniosło przełomu. Szef SLD Grzegorz Napieralski zadeklarował, że jego partia jest w tej kwestii po stronie rządu. Natomiast PiS nadal żąda referendum ws. terminu wprowadzenie europejskiej waluty.

Nowe dowody ws. śmierci Pyjasa

Są nowe dowody i nowi świadkowie w śledztwie IPN w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa. Dzięki nim można już dziś stwierdzić, że Stanisław Pietraszko nie był ostatnią osobą, która widziała Pyjasa przed śmiercią.

Rząd buduje z rozmachem, ale w Berlinie

W Berlinie stanie nowa ambasada, polska. "Przykład polskiej myśli architektonicznej" - zapowiada szef MSZ Radosław Sikorski. Nowa budowla kosztować ma, bagatela, 80 milionów euro. We wtorek decyzję o budowie zatwierdził rząd. Czy to już koniec zamieszania wokół placówki w stolicy Niemiec?

Nie będzie śledztwa przeciwko Tuskowi

Stołeczna prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa przeciwko premierowi Donaldowi Tuskowi w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień przy wyznaczaniu składu polskiej delegacji na szczyt UE w Brukseli.

Krótki kurs dojenia Wyspiarzy

Polacy, którzy wracają z Wysp do Polski, są szkoleni w polskich urzędach pracy, jak uzyskać zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zagraniczny zasiłek można dostawać nawet przez kilka miesięcy po powrocie do Polski - pisze "Daily Mail". Polski pośredniak woli zrobić szkolenie niż samemu płacić zasiłki.

Czy Palikot odpowie za "psychopatyczną postać"?

Stołeczna prokuratura bada, czy wszcząć śledztwo w sprawie znieważenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego przez Janusza Palikota, który nazwał go "psychopatyczną postacią". Prokuratura zajęła się sprawą po doniesieniu PiS.

Straż przyjechała za późno

Jedna osoba zginęła w pożarze kamienicy w Zawierciu na Śląsku, a kilkanaście zostało ewakuowanych. W pożarze spłonęło poddasze dwupiętrowego budynku. Z płomieniami walczy 10 jednostek straży pożarnej.

Premier o prezydencie: wolę nie wróżyć z fusów

Nie chcę wróżyć z fusów, co przyniesie wyjazd prezydenta do Brukseli, poczekam na jego efekty. Liczę na odpowiedzialność prezydenta, choć mogę sobie wyobrazić różne scenariusze - powiedział na konferencji prasowej premier. Rząd nie przygotował jeszcze instrukcji dla Lecha Kaczyńskiego, ale jak zapewnił Donald Tusk, głowa państwa zostanie wyposażona w "odpowiednią wiedzę".

Zatrzymali auto na drodze, skatowali pasażerów

Do niezwykle bestialskiego pobicia doszło w poniedziałkowy wieczór na jednej z dróg koło Zielonej Góry. Dwaj mężczyźni stojąc na środku drogi zmusili do zatrzymania kobietę jadącą seatem alhambrą. Oprawcy wyciągnęli pasażerów i ich skatowali. Z poważnymi obrażeniami ciała trafili oni do szpitala. Oprawców złapała policja, grozi im do 8 lat więzienia.

Wymusił okup na spłatę kredytu

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego pokrzyżowali przestępcze plany Piotra S., który chciał spłacić swój kredyt żądając okupu od sąsiada. Mężczyzna wpadł w policyjną zasadzkę, gdy przyszedł po wymuszone pieniądze. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia.

Skazana za 50 gwałtów

Na trzy lata więzienia bez zawieszenia i 10 lat zakazu wykonywania zawodu skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Słupsku Lidię M., 52-letnią polonistkę ze Szkoły Podstawowej Nr 4, która ponad 50 razy zmusiła swoją uczennicę do uprawiania z seksu.

Wpadli złodzieje biżuterii

Rabusie złota wpadli w ręce policji. Funkcjonariusze z Opola zatrzymali pięć osób związanych z włamaniami do domów jednorodzinnych na terenie całego kraju. Przy dwóch z nich funkcjonariusze znaleźli ponad 40 tys. złotych i kilkadziesiąt sztuk wyrobów ze złota. Zatrzymani to mieszkańcy województwa śląskiego. Za kradzieże z włamaniem grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Niesiołowski życzy wesołej podróży

Rząd nie chce skompromitować prezydenta. To Lech Kaczyński zaszkodzi Polsce, bo będzie musiał wypełnić zadanie, w które nie wierzy, i które publicznie zwalczał - powiedział w TVN24 poseł PO Stefan Niesiołowski.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą telewizją

Według najnowszego rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów, na czele stacji telewizyjnych uplasowała się TVN24. Najbardziej opiniotwórczym dziennikiem we wrześniu jest "Rzeczpospolita", a najbardziej opiniotwórczą stacją radiową - RMF FM.

Cztery ofiary wypadku na Mazowszu

Do tragicznego wypadku doszło w powiecie makowskim na Mazowszu. W miejscowości Łasiewity w wyniku zderzenia się dwóch aut zginęły cztery osoby. Droga krajowa nr 61 Warszawa – Augustów jest zablokowana.

Lepper: może znajdzie się nowy dokument

Nigdy nie miałem informacji, by oskarżony w aferze gruntowej Piotr Ryba powoływał się na mnie, by coś załatwić w Ministerstwie Rolnictwa - zeznał we wtorek przed warszawskim sądem Andrzej Lepper. To właśnie afera gruntowa doprowadziła do jego dymisji, rozpadu koalicji rządowej PiS - Samoobrona - LPR, i w efekcie przedterminowych wyborów.

"Prezydenta nie można do niczego zmusić"

Nie ma takiej możliwości, by zmusić prezydenta jakąś deklaracją. Prezydent ma być przekonany, ma to być wspólna polityka - tak wiceszef BBN Witold Waszczykowski, skomentował informacje, że wśród rządowych wytycznych dla Lecha Kaczyńskiego na szczyt UE jest kwestia euro.

Był spisek przed wyborami?

Czy był spisek służb specjalnych, który miał zmienić wynik wyborów prezydenckich w 1995 r. i zapewnić drugą kadencję dla Lecha Wałęsy? Według polityków lewicy były szef MSW Andrzej Milczanowski namawiał SLD, by wystawił ówczesnego premiera Józefa Oleksego. - To kłamstwa - ripostuje Milczanowski.

Z aut zostały wraki

Cztery samochody osobowe zderzyły się w poniedziałek po południu w Papowie Toruńskim. Z aut pozostały kompletne wraki, na szczęście jednak - nie ma ofiar śmiertelnych.

Sikorski zaoszczędzi na ambasadach

W obliczu zagrażającego kryzysu polskie MSZ postanowiło zaoszczędzić na ambasadach. Placówki będą likwidowane w tych krajach, w których Polska nie ma żadnych interesów ekonomicznych czy politycznych. Tym samym jednak resort obiecuje wzmocnienie ośrodków kluczowych dla naszej polityki zagranicznej.

Rząd przechodzi do euro-ofensywy

Wtorkowe posiedzenie rządu upłynie pod znakiem euro. Donald Tusk i jego ministrowie mają przyjąć treść stanowiska, jakie prezydent Lech Kaczyński ma prezentować na szczycie UE w Brukseli. Będzie ono zawierać: "mapę drogową" przyjęcia Polski do strefy euro. Po południu premier do rządowej "mapy" będzie przekonywał szefów klubów parlamentarnych.

Apelacja od wyroku w seksaferze

Łódzki sąd zajmie się dziś apelacją w sprawie działacza "Samoobrony" Jacka P. Był radny tej partii był pierwszą osobą skazaną w tzw. seksaferze w Samoobronie. Sąd pierwszej instancji wymierzył mu karę dwóch lat i czterech miesięcy więzienia za nakłanianie do przerwania ciąży i oraz narażenie zdrowia i życia kobiety.

"Obama to dyplomacja, McCain - pałka"

- Obama ograniczy wolność Amerykanów - ocenił w "Magazynie 24 Godziny" polityk Ligi Polskich Rodzin Krzysztof Bosak. - Obama to wielki intelekt, a McCain będzie chciał siłą przekonać do swoich racji - odparł na ten zarzut Krystian Legierski, członek Zielonych 2004.

"Prezydent może, ale nie musi"

Nie ma zgody prezydenta Lecha Kaczyńskiego na wręczenie francuskiego orderu Legii Honorowej Hannie Gronkiewicz-Waltz i Kazimierzowi Marcinkiewiczowi oraz orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej Pawłowi Zalewskiemu - powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.

"Obama korzystny dla Polski"

- W tym momencie historii Obama jest potrzebny Ameryce i jest korzystny dla Polski. Nie boję się jego braku doświadczenia. Wierzę w jego natchnienie, które daje Amerykanom i światu. Choć walka będzie trwała do końca - mówi w "Teraz My" TVN Aleksander Kwaśniewski.

"Wyrok sądu rodem z PRL"

- Wyrok sądu był kuriozalny. Sąd zachowuje się rodem z PRL-u - tak w "Magazynie 24 Godziny" TVN24 Jerzy Jachowicz skomentował wyrok sądu, który uznał za "kłamliwe" i "naruszające cześć" Waldemara Chrostowskiego informacje o jego rzekomej współpracy z SB m.in. w sprawie zabójstwa księdza.