Przywiązałbyś swoje dziecko do budy?

Pies myśli i czuje jak dwuletnie dziecko - twierdzi behawiorysta Stanley Coren. Jego opinia stała się motywem przewodnim dla tegorocznej edycji akcji "Zerwijmy łańcuchy". Obrońcy zwierząt przywiążą się do bud. W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko wiązaniu psów na łańcuchach.

"Afera hazardowa uratowała mi życie"

- Afera hazardowa uratowała mi życie - twierdzi Zbigniew Chlebowski w rozmowie z "Polską". Były szef klubu PO, który stanowisko stracił po aferze hazardowej, zapewnia o swojej niewinności, podziwie dla premiera i przekonuje, że wrobiło go CBA.

"Skandal, złamano umowę obrony z prokuraturą"

- To uważam za wielki skandal. Dlaczego się tak dzieje, że umowy zawierane pomiędzy prokuraturą a obroną nie są dotrzymywane – oburzał się po zatrzymaniu Ahmeda Zakajewa konsul honorowy Republiki Czeczenii, Adam Borowski. Według jego słów adwokat szefa emigracyjnego rządu Czeczenii już wczoraj kontaktował się z prokuraturą i umówił się, że stawi się on w czwartek po południu lub w piątek rano w warszawskiej prokuraturze.

Tusk: Nie ulegniemy oczekiwaniom innych

Decyzje w sprawie Zakajewa będziemy podejmować zgodnie z "wyczuciem polskiego interesu", a nie oczekiwaniami innych - zadeklarował w Polskim Radiu premier Donald Tusk. Ahmed Zakajew, szef emigracyjnego rządu Czeczenii, miał dziś rano stawić się w polskiej prokuraturze. W drodze do niej został zatrzymany przez policję. Jest ścigany przez Rosjan międzynarodowym listem gończym.

Rostowski sięga po pieniądze wojska

Minister finansów Jacek Rostowski chce zmienić zasady finansowania armii tak, by raz dawać wojsku z budżetu więcej, a raz mniej. Przeciwni są: MON, komisja obrony i prezydencki BBN - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Boli, że władze Polski depczą wartości demokratyczne"

Przyjeżdżam po to, by szukać dróg wyzwolenia dla mojego narodu spod tego samego jarzma, spod którego wyzwalali się Polacy i mam się tu czuć jak przestępca?! To jakiś koszmarny sen, nie tylko mój, lecz i tych, którzy w szeregach "Solidarności" walczyli - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Ahmed Zakajew, szef emigracyjnego rządu Czeczenii. I podkreśla, że do głowy nie mu nie przyszło, by wycofać z organizowania czeczeńskiego kongresu, bo Polacy nagle się od niego odwrócą.

71 lat od "ciosu w plecy"

Dokładnie 71 lat temu ZSRR zadał walczącej z nazistowskimi Niemcami Polsce śmiertelny cios w plecy: 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny Polski.

Przeszczepiła twarz. "Operacja życia"

- To była operacja życia - mówi prof. Maria Siemionow, która przeprowadziła pierwszy zabieg przeszczepu twarzy w USA. Connie Culp nie miała nosa, policzków, podniebienia i górnej wargi - dziś, choć wciąż jest ryzyko odrzucenia obcej tkanki, może w miarę normalnie żyć.

Gdzie jest krzyż, gdzie jest krzyż

Stał pięć miesięcy: był pamiątką, orężem w walce, tematem żartów, miejscem spotkań i turystyczną atrakcją. Rano zniknął z Krakowskiego Przedmieścia, ale zostawił ślady. Nie tylko w postaci barierek.

Sondaż: dobrze, że przeniesiono krzyż

77 proc. Polaków decyzję o przeniesieniu krzyża do kaplicy Pałacu Prezydenckiego ocenia jako słuszną. Połowa uważa, że zrobiono to we właściwy sposób, a 42 proc. nie podobało się, że krzyż przeniesiono nagle i bez uprzedzenia - wynika z sondażu GFK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

PiS zaczyna kampanię w rocznicę

W rocznicę ataku ZSRR na Polskę PiS rozpoczyna kampanię wyborczą. Na pierwszy ogień idzie Rzeszów, gdzie na lokalnej konwencji wystąpi Jarosław Kaczyński

Zakajew rano zgłosi się do prokuratury

Szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew w piątek o godz. 8 rano zgłosi się do warszawskiej prokuratury okręgowej - zapowiedział honorowy konsul Czeczenii Adam Borowski. Zakajew jest już w Polsce, ma wziąć udział w obradach Światowego Kongresu Narodu Czeczeńskiego w Pułtusku. Policja kilkakrotnie zatrzymywała działaczy, dwóch z nich opuściło pułtuską komendę dopiero po północy.

Staniszkis: Najpierw zwycięstwo, potem pomniki

- Trzeba iść po zwycięstwo, a pomniki będzie się stawiało później - taki wniosek, zdaniem Jadwigi Staniszis, powinien wyciągnąć PiS z porannego zabrania krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. A Tomasz Nałęcz dodał: - Chciałbym, żeby Jarosław Kaczyński stał się odpowiedzialnym liderem opozycji. Platformie jest niezbędny PiS patrzący jej na ręce.

"Przyszedłem zapalić znicz za wszystkich poległych"

Ponad 500 osób zgromadziło się w czwartek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, parę minut po godz. 21 na Krakowskim Przedmieściu pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Przyszedłem tu zapalić znicz za wszystkich poległych w smoleńskiej katastrofie - powiedział. Zgromadzeni przed pałacem powitali Kaczyńskiego odśpiewaniem "sto lat" i okrzykami "Jarosław". Aktywna była też grupa osób przeciwna czuwaniu przed pałacem.

"Na pielgrzymkę do Smoleńska nie pojadę"

Jarosław Kaczyński powiedział, że z całą pewnością nie pojedzie na pielgrzymkę do Smoleńska organizowaną przez część rodzin ofiar katastrofy, a w której swój udział zapowiada Pierwsza Dama - Anna Komorowska. Dodał też, że na Krakowskim Przedmieściu powinien stanąć pomnik "i to okazały", który upamiętniałby ofiary katastrofy. - Ale przy tej władzy z pewnością nie doczekamy się tego - podkreślił.

Kaczyński podtrzymuje swoje zeznania. "Będzie konfrontacja"

- W żadnej rozmowie z prezesem PiS nie powiedziałem, że wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest nieprzygotowana ze strony MSZ-u. Prokuratorom zeznam to samo - mówi w rozmowie z tvn24.pl płk Jerzy Smoszna, były lekarz prezydenta. Według Jarosława Kaczyńskiego lekarz o "nieprzygotowanej wizycie" miał usłyszeć kilka dni przed katastrofą od samego dyrektora Protokołu Dyplomatycznego MSZ Mariusza Kazany, a po tragedii podzielić się tą wiedzą z prezesem PiS. Kaczyński podtrzymuje swoje zeznania.

"Pamiętamy, Katyń, Sybir pomścimy, Czerwone Psy!"

- 17 IX PAMIĘTAMY, PSY, KATYŃ, SYBIR POMŚCIMY, CZERWONE PSY - takie napisy pojawiły się w czwartek rano płaskorzeźbie na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Gdańsku. Prawdopodobnie namalowano je w nocy lub w środę wieczorem.

Na mocnych lekach kazali mu ratować ludzi

Lekarz z Lublina, który wozi pacjentów karetką w prywatnej firmie jest chory na padaczkę. Z tego powodu musi brać silne leki osłabiające jego zdolność do funkcjonowania. Mimo to pracodawca wystawia go na dyżury, co zagraża zdrowiu i życiu pacjentów. Stan lekarza widać na nagraniach wideo, które dostaliśmy na Kontakt 24.

Szefowie kopalń podejrzani o korupcję

- Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, prezes Kompani Węglowej oraz dziewięć innych osób usłyszało w czwartek zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w górnictwie prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach. Osoby te miały faworyzować kooperantów za pieniądze.

Prezydent: Przedłużanie tego groziłoby stratami

- Przedłużanie dotychczasowego stanu rzeczy groziłoby daleko idącymi stratami dla autorytetu państwa i Kościoła - tak prezydent Bronisław Komorowski skomentował przeniesienia krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. Jest to pierwsza wypowiedź głowy państwa w tej sprawie.

Fotograf chce zniszczenia książki Zyzaka

Zniszczenia całego nakładu książki Pawła Zyzaka o Lechu Wałęsie, domaga się od wydawcy autor zamieszczonej w niej zdjęć Józef Drogoń. Zdaniem fotografa, zdjęcia zostały użyte w książce bezprawnie, ponieważ on udzielił zgody tylko na wykorzystanie ich w pracy magisterskiej.

"Będą mandaty za stawianie czegokolwiek pod pałacem"

- Jeśli kolejne krzyże, zdjęcia i inne rzeczy, tak jak do tej pory, będą się dalej pojawiały, to, tak jak w innych państwach, takim osobom będzie zwracana uwaga, a jeśli uwaga nie będzie wysłuchana, to normalnie dostaną mandat, tak jak w każdym innym przypadku, w każdym innym miejscu - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że "jak ktoś ma ochotę modlić się pod krzyżem, to może to robić 100 metrów dalej na Placu Piłsudskiego".

"Krzyż nie miał nic wspólnego z szanowaniem zmarłych"

- Nie róbmy z krzyża przetargu dla osiągania celu, który nie ma nic wspólnego z chrześcijańskim uszanowaniem zmarłych - powiedział w czwartek w Poznaniu prymas Polski abp Józef Kowalczyk komentując przeniesienie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego. - Mamy szanować modlących się tam, czy mamy szanować zmarłych? - pytał.

51 proc. Polaków chce pomnika w centrum stolicy

51 proc. ankietowanych jest zdania, że "katastrofa smoleńska i jej ofiary powinny mieć pomnik w centrum Warszawy" - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez OBOP. W tym samym badaniu zapytano Polaków co sądzą na temat decyzji pochówku pary prezydenckiej w krypcie na Wawelu. 63 proc. pytanych odpowiedziało, że była ona niesłuszna.

Dwie godziny przed szlabanem

Przez dwie godziny kierowcy w Kostrzynie koło Poznania stali przed szlabanem kolejowym. Niektórym zabrakło cierpliwości i pokonali torowisko mimo wciąż opuszczonych barierek. Polskie Linie Kolejowe przepraszają. Informację i film otrzymaliśmy od @t-maca.

3... 2... 1! Jedziemy!

Rzeszowski Urząd Miasta wypowiedział wojnę ulicznym korkom. By rozładować ruch samochodowy, przy sygnalizatorach świetlnych na skrzyżowaniach, pojawiły się elektroniczne sekundniki. - Nie jest to rewolucyjny pomysł. W krajach europejskich stosowany jest od dawna - powiedział rzecznik Urzędu Miasta, Maciej Chłodnicki.

Starzyński z Orderem Orła Białego

Najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym prezydent Polski uhonorował prezydenta Warszawy, który bohatersko kierował obroną stolicy we wrześniu 1939 roku. - To wielki przywilej prezydenta, że może wręczać odznaczenia jako formę pamięci i podziękowania w imieniu całego narodu - mówił Bronisław Komorowski.

Podpalił kamienicę. Znów stanął przed sądem

Ruszył ponowny proces 28-letniego Damiana K., oskarżonego o podpalenie kamienicy w centrum Łodzi i zabójstwo trzech osób, które zginęły w pożarze. Sąd Okręgowy w tym mieście jeszcze raz rozpatruje sprawę, ponieważ sąd apelacyjny uznał, że kara jest zbyt łagodna. Damian K. został skazany na 14 lat więzienia. Grozi mu jednak kara dożywotniego więzienia.

Wassermann: To haniebne, Deresz: Krzyż do kościoła

- Jestem w tak dużym szoku, że aż trudno mi zebrać myśli. To, co się stało, jest haniebne - powiedziała TVN24 Małgorzata Wassermann, córka tragicznie zmarłego Zbigniewa Wassermanna. - Żenujące postępowanie władzy. Zabranie krzyża nie rozwiąże problemu - stwierdziła Beata Gosiewska, wdowa po pośle PiS Przemysławie Gosiewskim. Innego zdania jest Paweł Deresz, wdowiec po posłance SLD Jolancie Szymanek-Deresz. - Dobrze się stało - ocenił. I podkreślił, że ma nadzieję, że usunięcie krzyża spod Pałacu Prezydenckiego przybliża moment przeniesienia go do kościoła św. Anny.