Od czwartku na południu znów popada deszcz

W nocy ze środy na czwartek na południu kraju znów zacznie padać deszcz. Taka pogoda utrzyma się również w czwartek - poinformował IMGW. Meteorolodzy uspokajają jednak, że duże opady nie powinny wywołać powodzi czy lokalnych podtopień.

MSWiA zlekceważyło dane o intensywnych deszczach

Intensywnie padający deszcz, burze, pierwsze podtopienia i wzbierające rzeki - tak wyglądał weekend, który poprzedził wielką powódź na południu kraju. Mimo to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uspokajało wtedy: zalanie Polsce nie grozi. Dziś szef MSWiA Jerzy Miller przyznaje: zagrożenie było.

Po strzelaninie: Afrykańczycy z zarzutami

We wtorek lekarze przeprowadzą sekcję zwłok zastrzelonego przez warszawskiego policjanta 36-letniego Nigeryjczyka. Po niedzielnej bitwie policjantów z handlarzami, zarzuty usłyszało już 26 osób.

Bus z dziećmi wpadł do rowu

We wtorek rano pomiędzy miejscowościami Stobnica i Ręczno (woj. łódzkie) doszło do wypadku busa, który przewoził niepełnosprawne dzieci. Dziewięć osób zostało rannych.

Komorowski chce wykorzystać harcerzy?

Działacze PO chcą, by w walce o Pałac Prezydencki Bronisława Komorowskiego wspierali harcerze - donosi "Rzeczpospolita". Ci jednak twierdzą, że są organizacją apolityczną i w żadną kampanię angażować się nie będą.

Kibic Wisły oskarżony o morderstwo

17-letni Piotr O. został oskarżony o zabójstwo nieletniego kibica Cracovii. Prokuratura rozważa jednak zmianę decyzji ze względu na obronę konieczną - informuje Gazeta Krakowska

Więźniowie też walczą z powodzią

W walce z powodzią każda para rąk jest bezcenna. Pomagają żołnierze i więźniowie. Ministerstwo sprawiedliwości uspokaja i zapewnia, że wśród tych ostatnich nie ma niebezpiecznych ani aresztowanych osób.

Zlekceważyli ostrzeżenia meteorologów?

Ostrzeżenia meteorologów o zbliżającej się powodzi nie zaalarmowały Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, bo instytucja ta od pół roku jest w rozsypce - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Pomorze walczy z falą

Fala Wisły dotarła na Pomorze. Najbardziej zagrożone są Tczew i Gniew. W pierwszym mieście przez całą noc pracowali strażacy i policjanci, którzy bronili tczewskiego bulwaru. Z drugiego ewakuowano kilka rodzin.

"Córka chce się uczyć, ale prawo przeszkadza"

Samantha ma 7 lat i porusza się na wózku inwalidzkim. Bardzo chce się uczyć. W jedynej szkole na warszawskiej Ochocie przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych odmówiono jej przyjęcia do klasy integracyjnej. - To dyskryminacja - mówi matka dziecka. - Tak stanowi prawo - odpowiada dyrektor szkoły. - Prawo będzie zmienione - zapewnia Ministerstwo Edukacji.

Kupili ziemię atrakcyjną, mają zalaną

Ziemie, na których bloki mieszkalne ani domy nigdy nie powinny stanąć. Przy samej Wiśle, w i pod Warszawą. Tak też było na wrocławskim Kozanowie zalanym 13 lat temu oraz w ostatnią sobotę.

Tajemnica stołecznego wiru rozwiązana

W niedzielę, gdy Wisła wlała się do warszawskiego Portu Praskiego, to miejsce przypominało wannę. Wirująca woda w tajemniczy sposób znikała. Po długich godzinach główkowania ludzie z ratusza znaleźli odpowiedź na nurtującą ich zagadkę.

Żewłakow w Turcji

Kapitan reprezentacji Polski, Michał Żewłakow od dwóch dni w Ankarze negocjuje warunki kontraktu z Ankaragucu. Doświadczony stoper ma związać się z 12. zespołem tureckiej ekstraklasy dwuletnią umową.

„Jarosław Kaczyński jest jak w letargu”

Kampania Jarosława Kaczyńskiego jest prowadzona fatalnie, bo nie pokazuje powodziowych zaniedbań PO – uważa Jadwiga Staniszkis, jak sama przyznaje, zwolenniczka prezesa PiS. Tomasz Nałęcz jest przeciwnego zdania. –  Ta kampania wywindowała go w sondażach. Gdyby powiedział,  że to PO jest winna powodzi, pokazałby swoją prawdziwą twarz.

Stoją przed decyzją, czy zalewać miasteczko

Fala powodziowa przesuwa się na północ, a Wielkopolska ogłasza alarm przeciwpowodziowy dla Poznania i 30 gmin województwa. We wtorek lokalne władze podejmą decyzję, czy aby ratować miejscowości w górnym biegu Warty, zalać część miasteczka Zagórów. Według wojewody wysoka woda nie zaszkodzi Poznaniowi.

Cugier-Kotka żąda przeprosin

Przeprosin na pierwszych stronach największych dzienników żąda od Jacka Kurskiego aktorka Anna Cukier-Kotka. Polityk PiS twierdzi, że bohaterka wyborczych spotów jest niezrównoważona.

Nie szukają już 15-latka

Policjanci przerwali poszukiwania 15-letniego chłopca, którego porwał nurt rzeki Ochnia w powiecie kutnowskim. Akcja ma być kontynuowana we wtorek.

Opóźnia się przekazanie czarnych skrzynek

Polską prokuraturę interesują przede wszystkim nagrania z czarnej skrzynki, w mniejszym stopniu zaś stenogram - powiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa. Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował w "Faktach po Faktach", że szef MSWiA dopiero w przyszłym tygodniu pojedzie do Moskwy, by ostatecznie porozmawiać o przekazaniu czarnych skrzynek.

W sprawie Leppera głowy nie polecą

- To tylko opieszałość - wynika z kontroli przeprowadzonej w warszawskim sądzie w związku z tzw. sprawą Leppera. Do Państwowej Komisji Wyborczej trafiły nieaktualne dane dotyczące spraw sądowych lidera Samoobrony. Winnych nie znaleziono.

Po chwilowym spadku wody znów przybędzie

Mimo chwilowego obniżenia poziomu wody na rzekach województwa kujawsko-pomorskiego, w ciągu najbliższej doby znów zacznie on rosnąć - ostrzega IMiGW. Służby kryzysowe województwa stale monitorują stan wałów i zabezpieczeń. Część ewakuowanych mieszkańców wraca do swych domów. Choć władze niektórych gmin wciąż zamykają część ulic.

Żona zabitego: chciał tylko pomóc koledze

- To nie był smoluch, to był człowiek. To był mój mąż - mówi żona 36-letniego Nigeryjczyka, z którą rozmawiał reporter TVN Warszawa. Mąż kobiety zginął w niedzielę po starciu policji z grupą cudzoziemców w okolicach Dworca Stadion. SPrawę bada prokuratura.

PSL: brać tereny pod wały bez zgody właścicieli

PSL proponuje specustawę hydrotechniczną, która ma ułatwić budowanie infrastruktury przeciwpowodziowej. Ludowcy chcą, żeby wały lub poldery można było budować nawet bez zgody właściciela danego terenu – choć za odszkodowaniem. - Chcemy zastosować taki skalpel dla długo trwających negocjacji z właścicielami – tłumaczył Wiesław Rygiel (PSL)

"Wały w Pomorskiem wytrzymają". Nie ma ryzyka

- Nie ma żadnego ryzyka przerwania wałów przeciwpowodziowych przez Wisłę w woj. pomorskim - zapewnił wojewoda Roman Zaborowski. Fala kulminacyjna na rzece ma dotrzeć do regionu we wtorek po południu. Pomimo tego w niektórych rejonach zaczęły się już pierwsze ewakuacje.

Nie ma epidemii, nie ma masowych szczepień

Nie ma na razie żadnych przypadków zachorowań i zatruć związanych z powodzią. Dlatego służby sanitarne nie planują masowych szczepień. Na terenach, z których powoli ustępuje woda po powodzi, uzdatniają jedynie wodę w wodociągach i kontrolują stan sanitarny placówek użyteczności publicznej.

Uchylone wyroki w aferze gruntowej

Warszawski sąd okręgowy uchylił wyroki 2,5 roku więzienia dla Piotra Ryby i grzywny dla Andrzeja K., obu skazanych za przyjęcie łapówki w sprawie tzw. "afery gruntowej". Sprawa wraca do sądu I instancji.

Psychiatra w rękach CBA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 60-letniego lekarza psychiatrę z Lubiąża (Dolnośląskie). Lekarz jest już szóstą osobą zatrzymaną w związku z wystawianiem fałszywych zaświadczeń lekarskich. Mężczyźnie postawiono już zarzuty. Grozi mu 10 lat więzienia.

Więcej Polaków chce rosyjskich dokumentów ws. Katynia

Po katastrofie pod Smoleńskiem wzrosła liczba Polaków, którzy uważają, że jeśli władze Rosji chcą zadośćuczynić za zbrodnię katyńską, to powinny przekazać naszym władzom dokumenty w tej sprawie - wskazują wyniki badania CBOS. Wzrasta także odsetek ludzi, którzy domagają się uznania zamordowanych oficerów za ofiary zbrodni ludobójstwa.

Już 14 osób zginęło w powodzi

W wyniku powodzi zginęło już 14 osób - wynika z danych Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze apelują, by mieszkańcy zagrożonych terenów nie zwlekali z ewakuacją, przestrzegają też przed obserwowaniem wezbranej wody z wałów przeciwpowodziowych.

Patrioty już w Polsce

Amerykańska bateria rakiet Patriot jest już w Morągu - poinformował oficer prasowy amerykańskiej baterii Janusz Szczypiór. W tamtejszej jednostce jest też ponad 100 amerykańskich żołnierzy, którzy będą tam stacjonować.