W miniony weekend dotkliwe upały nękały Włochy, a temperatura na Półwyspie Apenińskim sięgnęła 40 stopni. W najbliższą sobotę i niedzielę, niewiele chłodniej będzie... w Polsce. W sobotę temperatura na zachodzie kraju wyniesie 35 stopni.

- Na określenie tego, co mówi, brakuje słów. Powrócił Palikot w swojej najgorszej formie - mówi tvn24.pl europoseł PiS Marek Migalski komentując wypowiedź Janusza Palikota o Lechu Kaczyńskim. Polityk PO stwierdził w poniedziałek, że to zmarły prezydent "ponosi moralną odpowiedzialność" za smoleńską katastrofę i że "ma krew na rękach".

Dwaj mężczyźni zginęli w wypadku na drodze krajowej nr 65, 6 kilometrów za Gródkiem w województwie podlaskim. Trasa do przejścia granicznego w Bobrownikach zablokowana przez kilka godzin, jest już przejezdna.

Kobietę, która po pijanemu wiozła troje małych dzieci, zatrzymali policjanci z Chojnowa (woj. dolnośląskie). Zatrzymanej grożą dwa lata więzienia.

1000 km nowych dróg w ciągu 500 dni prezydentury, 50-procentowe zniżki na przejazdy dla studentów, wyprowadzenie wojsk z Afganistanu do 2012 roku, powołanie Rady Zdrowia Publicznego, by "przyspieszyć proces modernizacji służby zdrowia" - to tylko niektóre z wyborczych obietnic Bronisława Komorowskiego. Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiąc o realizacji obietnic skierowanych do elektoratu Grzegorza Napieralskiego powiedziała: - Myśmy w ogóle tego nie obiecali.

Bronisław Komorowski - kim jest i jaką drogę przeszedł, by dotrzeć do Pałacu Prezydenckiego?

Mimo, że całościowe wyniki wyborcze są bardzo wyrównane, Bronisław Komorowski zdecydowanie zwyciężył w miastach. Im większe miasto, tym większa przewaga Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim. W gminach powyżej pół miliona mieszkańców Komorowski uzyskał średnio 64.29 proc poparcia - podaje PKW.

"Po obliczeniu 51,5 procent ogólnej liczby obwodów 50,41 procent głosów przypada dla Jarosława Kaczyńskiego, a 49,59 procent dla Bronisława Komorowskiego" - ogłosiła tuż po północy Państwowa Komisja Wyborcza. Zaraz po tym, na forum tvn24.pl zawrzało. W zwolennikach kandydata PiS, który dotychczas zajmował drugie miejsce, obudziła się nadzieja. Popierający Komorowskiego pocieszali się faktem, że policzono głównie głosy w miejscach mu nieprzychylnych.

Po opublikowaniu danych z 95,01 proc. obwodowych komisji, mamy zaskakującego lidera. Ale nie w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego, a w wynikach frekwencji. Na razie najchętniej do urn poszli mieszkańcy jednego z najpopularniejszych letnich kurortów - Władysławowa (82,13 proc.). Obwieszczać zwycięstwo jeszcze nie czas, bo wciąż nie znamy wyniku ze zwycięzcy pierwszej tury - zachodniopomorskiego Rewala.

Lewin Kłodzki na Dolnym Śląsku, Korfantów w Opolskiem, Dąbrowa Biskupia na Kujawach - tam mieszkańcy zagłosowali wyjątkowo niezgodnie. Każdy z kandydatów otrzymał tu dokładnie połowę poparcia.

Najprawdopodobniej w sierpniu w pałacu prezydenckim rozpocznie urzędowanie nowo wybrana głowa państwa. Reporter "Polski i Świata" przeszedł "służbową drogą" zwycięzcy II tury wyborów.

"Dzisiaj święto naszej wioski, bo przyjechał Komorowski", deklamowała w kampanii wyborczej mieszkańca łódzkich Podłężyc. Ale z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że zdecydowana większość mieszkańców wsi postawiła na Jarosława Kaczyńskiego. Bronisława Komorowskiego wybrały miasta - małe i te duże.

Bronisław Komorowski wygrał w dziewięciu, a Jarosław Kaczyński w siedmiu województwach - wynika z danych PKW po przeliczeniu głosów w ponad 95 proc. obwodów. "Podział Polski" między kandydatów jest taki jak zwykle - wyznaczony biegiem Wisły.

Środek wyborczej nocy to prawdziwy horror dla obu kandydatów i ich zwolenników. W kolejnych komunikatach Państwowej Komisji Wyborczej zmieniają się wyniki i zwycięzca. Skąd te różnice?

Po podaniu przez PKW wyników z 51,5 proc. obwodów role kandydatów się odwróciły i okazało się, że wybory prezydenckie wygrywa Jarosław Kaczyński z poparciem 50,41 proc. Stefan Niesiołowski z PO i Joanna Kluzik-Rostkowska Elżbieta Jakubiak z PiS na gorąco komentowali tę zamianę na podium. Wszyscy deklarowali, że czekają na ostateczne wyniki PKW.

Kiedy wyniki wyborów z ponad połowy okręgów pokazały przewagę Jarosława Kaczyńskiego, prof. Jadwiga Staniszkis przyznała w TVN24: - Dla mnie to jest wspaniała wiadomość. Zaznaczyła, że wynik prezesa PiS wynikać może z tego, że "ludzie słuchali" jego programu.

Nowo wybrany prezydent prawdopodobnie obejmie swój urząd dopiero za miesiąc. Tyle czasu ma Sąd Najwyższy na rozpatrzenie ewentualnych protestów wyborczych i stwierdzenie ważności wyborów.

Wyborców lewicy nie przekonał nagły zwrot Jarosława Kaczyńskiego w lewo: 84 proc. tych, którzy w poprzednich wyborach głosowali na Lewicę i Demokratów, teraz poparła Bronisława Komorowskiego - wynika z sondaży MillwardBrown SMG KRC. Jak rozłożyły się głosy zwolenników innych opcji politycznych?

Choć do dyspozycji nie mają jeszcze oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, politycy ze wszystkich stron sceny politycznej kreślą już scenariusze na przyszłość. - Bardzo dobry wynik Jarosława Kaczyńskiego musi być dla nas ostrzeżeniem: w następnych wyborach PO może przegrać, a my pójdziemy pod lód - przyznaje w TVN24 Eugeniusz Kłopotek z PSL. Sławomir Nitras (PO) sugeruje "zachowanie spokoju", a Bartosz Arłukowicz (SLD) przewiduje: - Już niedługo ludowcy poszukają drogi wyjścia z koalicji.