"Rocznica wstydu", "najgorszy rodzaj polityki"

- Święto jest upartyjnione a okoliczności przypominają mi "Dziady". Dla mnie to jest rocznica wstydu - mówił Janusz Palikot o wtorkowym Marszu Pamięci zorganizowanym przez PiS z okazji drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zdanie posła Ruchu Palikota podzielił Marek Borowski (SLD). Według niego, to co robi Jarosław Kaczyński to "najgorszy rodzaj polityki".

"W interesie Putina było wyeliminowanie Lecha Kaczyńskiego"

- W interesie Rosji Putina było, aby wyeliminować Lecha Kaczyńskiego za Gruzję i za to wszystko, co robił dla Polski - stwierdził w programie "Kropka nad i" Joachim Brudziński (PiS), uzasadniając w ten sposób wersję, zgodnie z którą przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach. Poseł PiS jednocześnie wykluczył możliwość współpracy w tej sprawie rosyjskiego premiera z polskim, gdyż - jak stwierdził - Putin uważa Tuska za "pętaka".

Życiorys Leona Niemczyka w policyjnym archiwum

Odręcznie spisany życiorys Leona Niemczyka został odnaleziony przez policyjnych archiwistów z Łodzi. Rękopis został sporządzony 25 lat temu, ponieważ wtedy właśnie aktor ubiegał się o pozwolenie na broń.

"Ty kur... czerwona!". Czarnecki: to prowokacja

"Ty kur... czerwona!", "Spier… z telewizji!", "Judasze! Judasze!", "Do domu, do domu!" - m.in. takie hasła skandowano podczas zorganizowanego w środę przez PiS Marszu Pamięci pod adresem jednego z reporterów telewizji publicznej. Jednak partia Jarosława Kaczyńskiego odżegnuje się od takich zachowań. Zdaniem europosła PiS, Ryszarda Czarneckiego, który był gościem "Tak jest", wśród uczestników pojawili się prowokatorzy, którzy "przyszli robić tam zadymę".

Aresztowania po śmiertelnym pobiciu w centrum miasta

Białostocki sąd rejonowy aresztował pięciu mężczyzn podejrzanych o udział w bójce, która zakończyła się śmiercią 24-letniego mężczyzny. Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w centrum miasta, przed jednym z klubów nocnych.

Spalone zwłoki w lesie pod Wejherowem

Spalone zwłoki znaleziono w środę rano w lesie niedaleko miejscowości Strzebielino (woj. pomorskie). Ciało niezidentyfikowanej osoby odkrył jeden z mieszkańców. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora. Sygnał o zdarzeniu otrzymaliśmy od internauty na skrzynkę Kontaktu 24.

Miller "rozczarowany" tezami Macierewicza

Ze "spokojem", ale też z "wielkim rozczarowaniem", były szef MSWiA, Jerzy Miller, który stał na czele polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, przyjął tezy kierowanego przez Antoniego Macierewicza (PiS) parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy. W ocenie zespołu przyczyną tragedii sprzed dwóch lat były dwa wybuchy na pokładzie samolotu, a nie zderzenie z brzozą.

"Anna" nie będzie pracować sama

Po "Annie" przyszła pora na "Marię". Druga tarcza TBM na rondzie Daszyńskiego została umieszczona pod ziemią. Oba potężne wiertła będą drążyć tunel II linii metra.

"Pomylili piętra." Wiceszef policji tłumaczy antyterrorystów

Pomylili piętra - to jeden z powodów, dlaczego 20 marca w Katowicach antyterroryści zamiast do mieszkania podejrzanego wkroczyli do domu niewinnych ludzi. Wnioski z omyłkowej akcji funkcjonariuszy przedstawiał w środę na posiedzeniu sejmowej komisji wiceszef policji Andrzej Rokita. Zapowiedział dwa postępowania dyscyplinarne. Nie tłumaczył jednak, dlaczego lokatorzy zostali tak bardzo poturbowani przez funkcjonariuszy, bo - jak zaznaczył - tym zajmuje się prokuratura.

Majątek Palikota wraca na wokandę

Sąd raz jeszcze zajmie się sprawą majątku Palikota. Była żona lidera RP złożyła zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w Lublinie. Chodzi o pozostawienie bez rozpoznania jej wcześniejszej skargi na umorzenie śledztwa dotyczącego oświadczeń majątkowych polityka oraz działania na szkodę spółki Jabłonna S.A. Wiadomo już, że zażalenie rozpozna lubelski sąd okręgowy w innym składzie.

Sędzia odpowie za jazdę po pijanemu

Immunitet nie uchroni przed odpowiedzialnością karną sędziego z Przemyśla, który prowadził auto po pijanemu. Dodatkowo Grzegorz T. został bezterminowo zawieszony w obowiązkach służbowych. Za jazdę po pijanemu grozi mu do dwóch lat więzienia.

"Odkryłem mu buzię, zaczął łapać powietrze. Nie płakał"

- Wszędzie był gruz, żadnej lampki, latarki. Po ścianie tylko macałem, gdzie jest segment. Zacząłem grzebać w tym gruzie, po ciemku - opisuje Marek Pawlak poszukiwania swojego 3-letniego syna po tym, jak rozpędzone BMW wpadło na ich dom w miejscowości Witonia (woj. łódzkie). I dodaje: - W końcu dogrzebałem się do niego. Odkryłem mu buzię, to zaczął łapać powietrze. Nie płakał, tylko tak sobie piszczał.

Były policjant oskarżony. Pijany strzelał do Rosjan?

Prokuratura twierdzi, że po pijanemu strzelał do ludzi. Na szczęście niecelnie. Andrzej B., były policjant z Białej Podlaskiej (Lubelskie), został oskarżony w tej sprawie. Mężczyzna nie przyznał się do winy, grozi mu do trzech lat więzienia.

Miller zatrudnia BOR-owca z zarzutami za Smoleńsk

Paweł Bielawny, zawieszony wiceszef BOR, został doradcą wojewody małopolskiego ds. Euro 2012 – dowiedział się portal tvn24.pl. Generał, który w lutym usłyszał zarzuty w tzw. wątku organizacyjnym śledztwa smoleńskiego, będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo VIP-ów podczas imprezy. Na nowe stanowisko wyznaczył go były szef MSWiA Jerzy Miller, którego komisja nie dopatrzyła się w działaniach BOR żadnych nieprawidłowości.

Minuta ciszy zakończona krytyką. Marszałek Kopacz się poprawia

Od minuty ciszy na cześć ofiar katastrofy smoleńskiej i uwagi pod adresem marszałek Ewy Kopacz rozpoczęło się wtorkowe posiedzenie Sejmu. - W katastrofie Smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym nasze koleżanki i koledzy parlamentarzyści - mówiła Kopacz przed chwilą ciszy. To zdanie oburzyło Mariusza Błaszczaka: - Pani marszałek nie wspomniała, że na czele delegacji stał prezydent Rzeczpospolitej, uważam, że to bardzo niestosowne - krytykował polityk PiS i zażądał zwołania Konwentu Seniorów. Po nim Kopacz wróciła na mównicę i wypowiedziała nową, "ulepszoną" formułę.

"Być Polakiem" jak Lech Kaczyński

- Ta wystawa jest w stanie przedstawić państwu mojego tatę takim, jakim był naprawdę - mówiła do zebranych pod urzędem dzielnicy Ursynów w Warszawie Marta Kaczyńska. Córka tragiczne zmarłej pary prezydenckiej otworzyła w środę przed południem wystawę zdjęć autorstwa Macieja Chojnowskiego - prezydenckiego fotografa. Ekspozycja znajduje się przed wejściem do budynku.

Anna Komorowska porozmawia z cesarzową

Pierwsza dama Anna Komorowska w czwartek rozpocznie pięciodniową wizytę w Japonii. W piątek zostanie przyjęta na audiencji przez cesarzową Michiko, a w poniedziałek odwiedzi miejscowość Kesennuma, poszkodowaną w ubiegłorocznym tsunami.

Rusza kampania ws. emerytur. Chcą "rozwiać wiele mitów"

Specjalny portal i strona na Facebooku, kalkulator emerytalny w sieci i spoty w telewizji. Tak przez dwa tygodnie od dziś rząd będzie informował Polaków o szczegółach reformy emerytalnej, która przez koalicję została "dogadana" już w ubiegłym miesiącu. Centrum Informacyjne Rządu ma nadzieję, że kampania przekona Polaków, że reforma nie jest straszna i ma sens. - Nigdy nikomu nie zaszkodziła rzetelna informacja - skomentowała start kampanii marszałek Sejmu Ewa Kopacz. - Niech (kampania) trwa jak najdłużej - dodała.

Prokuratura chce przesłuchać wszystkich pasażerów pociągów

Prokuratorzy badający okoliczności katastrofy kolejowej pod Szczekocinami chcą przesłuchać wszystkie osoby, jadące pociągami, które zderzyły się 3 marca. Według śledczych, każdy ze świadków może wnieść do sprawy coś nowego. Prokuratura poinformowała też, że nikt z załogi nie był pod wpływem alkoholu.

Sąd oddalił skargę matki Gosiewskiego

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę matki Przemysława Gosiewskiego na bezczynność ministra obrony narodowej i nieudzielenie informacji publicznej. Sprawa dotyczyła pytań, jakie Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska skierowała do MON w ubiegłym roku. Dotyczyły one m.in. podstaw prawnych działania komisji Jerzego Millera.

CBŚ odzyskało pocztówki za kilkadziesiąt tysięcy zł

Ponad 800 cennych pocztówek z XIX i XX wieku, skradzionych w 2010 r. krakowskiemu kolekcjonerowi, odzyskali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Ich wartość to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zatrzymany 41-letni mężczyzna odpowie za paserstwo.

Cena wywoławcza prawie 2 mln. Kolej sprzedaje długi pasażerów

Narodowy przewoźnik rozpisał przetarg, bo chce odzyskać przynajmniej część pieniędzy za nieuiszczone opłaty za bilety, przewóz rzeczy i zwierząt albo kary za zatrzymanie pociągu, czy zmianę jego trasy bez uzasadnienia z lat 2001-2007. Cena wywoławcza długów to 1 mln 780 tys. zł ale ich wartość to aż 29 mln złotych.

Wysypał ładunek, by nie dać się zważyć

Na nietypowy pomysł uniknięcia ważenia samochodu - a w konsekwencji kary - wpadł kierowca ciężarówki przewożącej kruszywo. Mężczyzna prawdopodobnie świadom tego, że jego pojazd jest przeładowany, po zatrzymaniu do kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego wysypał ładunek na drogę. Informację oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia, do którego doszło rano w Sopocie, otrzymaliśmy na Kontakt 24 od jednego z internautów.

Jechał pijany, chciał uciekać, potrącił policjanta

Kilka radiowozów goniło kierowcę volvo, który podczas kontroli stanu trzeźwości w Nieporęcie pod Warszawą zaczął uciekać autem. 31-latek potrącił policjanta nakazującego mu zatrzymanie się. Został złapany po trwającym kilka kilometrów pościgu. We krwi miał prawie 2 promile alkoholu.

Zabezpieczono narkotyki za ponad 250 tys. zł

Policjanci ze Zgorzelca zlikwidowali dwie plantacje konopi indyjskich oraz zabezpieczyli narkotyki o wartości ponad 250 tysięcy złotych. Funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie trzy osoby. Za handel znaczną ilością narkotyków grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Tir runął na samochody. Udało się wydobyć kierowcę

Dwudziestu strażaków brało udział w akcji ratunkowej po wypadku tira, do jakiego doszło na jednym z rond w Kłodzku. Strażacy uwolnili uwięzionego w kabinie samochodu ciężarowego kierowcę, który przejechał przez rondo na wprost, otarł się o pobliski budynek i wywrócił się na zaparkowane auta. Zdjęcia oraz informacje otrzymaliśmy od naszych internautów.

SLD opuszcza Rozbrat. "Restauracyjka miała folklor"

Sojusz Lewicy Demokratycznej po 20 latach spędzonych na warszawskim Powiślu we wtorek przenosi się oficjalnie do nowej siedziby partii przy ul. Złotej. Ta przy ulicy Rozbrat, w czasach PRL-u służąca jako ośrodek szkoleniowy Komitetu Centralnego, była miejscem, w którym wielu czołowych polityków szlifowało swój warsztat. Były premier Józef Oleksy twierdzi jednak, że "nie uroni łzy" z powodu przeprowadzki, choć w TVN24 przyznawał: - Kompleks był bardzo dobry. Mała restauracyjka miała swój folklor.

"Wrak tupolewa powinien wrócić do Polski"

- Podpisanie przez Polskę memorandum, że wrak nie zostanie zwrócony do zakończenia postępowania, było błędem. Polska powinna zastrzec, że ma prawo do podjęcia działań i zbadania wraku - powiedział w programie "Jeden na jeden" Ryszard Kalisz.