Kancelaria Prezydenta zarzuca TVP Info, że wprowadziła w błąd Donalda Tuska. Chodzi o wywiad, w którym premier był poproszony o skomentowanie słów Bronisława Komorowskiego, który stwierdził, że sprawa katastrofy smoleńskiej jest "w sposób arcybolesny prosta". Proszony o komentarz premier usłyszał jednak w telewizji publicznej słowo "arcybanalny".

Obietnice wyborcze samorządowców Platformy Obywatelskiej znikły z internetu. Programów nie ma zarówno na stronach kampanijnych, jak i prywatnych - donosi "Rzeczpospolita".

Nie czekają na polecenie. Gdy widzą, że pada wsiadają na swoje pługi i wyruszają w drogę, by ją odśnieżyć. Mowa o ośmiu rolnikach z gminy Oleśnica (dolnośląskie), którzy zimą umożliwiają poruszanie się po wsiach swoim sąsiadom. Za swój trud dostają wynagrodzenie od gminy. Wszyscy są zadowoleni, bo takie rozwiązanie jest tańsze, niż zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy.

Ponad 150 gospodarstwach w woj. pomorskim, które jeszcze w niedzielę po południu były pozbawione energii elektrycznej, ma już zasilanie. Awarię w noc sylwestrową spowodował silny wiatr, który pozbawił prądu łącznie ok. 4 tys. gospodarstw.

Wbrew oczekiwaniom z nastaniem wieczoru poprawia się sytuacja na polskich drogach. Turyści, którzy dopiero po południu zdecydowali się na powrót z sylwestrowych wyjazdów, są w znacznie lepszej sytuacji od tych, którzy zrobili to kilka godzin wcześniej. Łaskawa jest dla nich także pogoda, choć policja i tak apeluje o szczególną ostrożność.

Dwoje dorosłych i dwoje dzieci z Jędrzejowa (woj. świętokrzyskie) trafiło w niedzielę do szpitala po tym, jak prawdopodobnie zatruli się czadem. Nie udało się natomiast uratować dwóch mężczyzn z wsi Sitno, których znaleziono martwych po zatruciu się tlenkiem węgla.

Ciało 18-letniego turysty z Warszawy znaleźli pod Kościelcem w Tatrach ratownicy TOPR. Od wtorku trwają tam poszukiwania 21-letniego Wrocławianina. - Wiadomo, że dotarł pod Giewont, później ślad po nim zaginął - powiedział dyżurny ratownik TOPR, Tomasz Wojciechowski.

Warszawska policja zatrzymała 32-latka, który pobił swojego trzyletniego synka. W chwili ujęcia miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Dziecko trafiło do szpitala. Mężczyzna przebywa w areszcie. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Komin w Glinojecku koło Ciechanowa (Mazowieckie) już krótszy o około 10 metrów. Służbom zaledwie dwie godziny zajęło obcięcie skorodowanej części. W sobotę i w nocy komin chwiał się na silnym wietrze i groził przewróceniem na bloki mieszkalne.

Iskrzy w łódzkiej Platformie Obywatelskiej. Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska twierdzi, że współpracownik ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, a zarazem prezes jednej z podległych mu spółek pomawiał ją na forach internetowych i zapowiada, że wyrzuci go z partii - informuje "Wprost".

- Prezydent powinien zadawać trudne pytania, a staje się rzecznikiem prasowym strony rosyjskiej - tak Zbigniew Girzyński (PiS) skomentował sobotnią wypowiedź Bronisława Komorowskiego, dotyczącą przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Prezydent powiedział wówczas, że główną przyczyną tragicznych wydarzeń były warunki pogodowe i radził nie szukać "ekstra nadzwyczajnych wytłumaczeń". - Zbyt literalnie interpretujemy te słowa - tłumaczył Jarosław Gowin (PO).

- Dla nas wydarzeniem roku była katastrofa pod Smoleńskiem, ale świat patrzył na historię chilijskich górników - mówi Leszek Kabłak, reporter TVN24 i współautor dokumentu o losie uwięzionych pod ziemią górników. Premiera "Powrotu do życia" - dziś o 14.45 w TVN24.

Program "Prosto z Polski" zyskuje nową twarz. Od poniedziałku prowadzącym będzie Ryszard Cebula znany do tej pory widzom TVN z programu "Uwaga!", który prowadził przez osiem lat. Teraz zapowiada, że "Prosto z Polski" będzie jeszcze lepszy i bardziej skuteczny.

Do kranów i kaloryferów mieszkańców Łomży dociera już ciepła woda. Ponad 50 tys. osób przez całą noc nie miało ogrzewania. Awaria w miejskiej ciepłowni została usunięta w niedzielę przed południem.

Biskupi z satysfakcją przyjęli decyzję polskiego parlamentu, który przywrócił status dnia wolnego uroczystości Objawienia Pańskiego, czyli święta Trzech Króli. Duchowni podkreślają, że jest to przywrócenie tradycji, którą w 1960 roku zniosły władze komunistyczne, a 6 stycznia był i jest dniem wolnym w wielu krajach Europy. W liście pasterskim, który jest czytany w niedzielę w kościołach całej Polski, biskupi dziękują parlamentowi i przypominają katolikom o obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.

Nie ma już tajemnicy państwowej i służbowej - w życie wchodzi nowa ustawa o ochronie informacji niejawnych, która zlikwiduje te pojęcia. Jak uzasadnia rząd, taki podział nie obowiązuje w żadnym kraju NATO i UE.

Prawdopodobnie trzy osoby zginęły w pożarze, który wybuchł wieczorem w miejscowości Eminów (Łódzkie). Zwęglone zwłoki nie zostały jeszcze zidentyfikowane.