5 ofiar mrozu w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło pięć osób, a od piątku łącznie 20 - wynika z danych Komendy Głównej Policji. Doszło także do podtruć tlenkiem węgla - łącznie 27 osób, w tym dwóch osób śmiertelnie.

"Rz": Wg NIK Arabski koordynował loty VIP-ów

Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski był koordynatorem lotów VIP-ów, w tym lotu 10 kwietnia do Smoleńska - wynika z niepublikowanych ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, do których dotarła "Rzeczpospolita". Arabski twierdzi, że nie brał udziału w przygotowaniu tej wizyty. Izba wyciągnęła jednak inny wniosek na podstawie tego, że w 2008 roku to właśnie on odmówił Kancelarii Prezydenta rządowych samolotów na lot do Brukseli.

Odwołają Klicha? Dziś głosowanie

Dziś po południu członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych mają głosować nad wnioskiem do ministra transportu o odwołanie przewodniczącego Edmunda Klicha. Minister Sławomir Nowak może odwołać szefa PKBWL na wniosek komisji uchwalony bezwzględną większością głosów.

Supertoalety nie będzie, ale uporządkują plażę

Planowana na Euro 2012 supertoaleta, położona w najbliższym sąsiedztwie Stadionu Narodowego, powstanie dopiero w 2013 roku. W mroźny poranek warszawiaków ucieszy za to pewnie informacja, że ratusz planuje ożywić plażę przy moście Poniatowskiego.

Czeka nas demograficzna katastrofa?

Mamy do czynienia z największym ubytkiem populacji po wojnie - alarmują demografowie. Nie mają wątpliwości, że za 20 lat będziemy jednym z najstarszych społeczeństw Unii.

Polska staje się ziemią obiecaną?

Sprzątaczka z Ukrainy, sprzedawca z Nigerii, kucharka z Wietnamu - tak niebawem może wyglądać polski rynek pracy. Za 25 lat będzie nas dwa miliony mniej, poza tym jedna czwarta będzie na emeryturze - zdaniem specjalistów import pracowników może być więc koniecznością. Na razie jesteśmy przystankiem w drodze na Zachód.

"Tańczymy tak, jak nam Rosjanie zagrają"

W związku z przygotowaniem wizyt w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. coraz głośniej mówi się o możliwych zarzutach prokuratorskich wobec pracowników BOR. Oni odpierają zarzuty i twierdzą, że zrobili wszystko co mogli, a niedociągnięcia były po stronie rosyjskiej.

Co piąty student się sprzedaje. Sponsor za seks i towarzystwo

Zarabiają po kilka tysięcy od jednego sponsora. Głównie chodzi o seks, ale także o towarzystwo. Wystarczy kilka dni, a właściwie nocy w miesiącu i pieniądze płyną szerokim strumieniem. Do tego luksusowe hotele, atrakcyjne wyjazdy na weekend, opłacone mieszkanie i można pożyć. Sponsoring w Polsce, tak jak w całej Europie Zachodniej kwitnie. Do zarabiania w ten sposób przyznaje się według badań 1/5 polskich studentów. Ciemnych stron tego procederu raczej nie dostrzegają, albo je bagatelizują.

"Kto tu rżnie głupa?" Spór o dymisję szefa BOR

Szef BOR gen. Marian Janicki powinien pozostać na stanowisku - uważa Andrzej Halicki. Poseł PO zakwestionował też ekspertyzę biegłych dotyczącą działań Biura Ochrony Rządu przy przygotowywaniu wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku i Katyniu. O konieczności dymisji szefa BOR przekonany jest natomiast Adam Hofman (PiS). - Janicki to człowiek Komorowskiego, PO musi go bronić - mówił.

"Gdyby Chrystus żył, nałożyłby maskę jako jeden z pierwszych"

- Jestem przekonany, że gdyby Chrystus żył, to byłby jedną z pierwszych osób, które by taką maskę założyły, bo on walczył właśnie o wolność - mówił w TVN24 Robert Biedroń z Ruchu Palikota. - Pana Jezusa proponuję zostawić w spokoju - odpowiadał mu Stefan Niesiołowski z PO. Jak dodawał, obecnie "w Polsce jest za dużo wolności".

Kalisz o szczycie: Tusk mógł zagrać mocniej

- Ze strony Polski to kompromis w połowie drogi - tak o ustaleniach poniedziałkowego szczytu UE mówił w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 Ryszard Kalisz. Poseł SLD żałuje, że premier nie spełnił zapowiedzi i nie wywalczył prawa do uczestnictwa Polski we wszystkich szczytach strefy euro. Z tej sytuacji z kolei cieszy się były wicepremier Roman Giertych. - Im dalej od tego stołu, tym lepiej - ocenił.

Ćwiczą z Patriotami. "Jest bardzo zimno"

Amerykańskie wojsko ćwiczy z bateriami Patriot na poligonie pod Toruniem. Towarzyszy im grupa polskich żołnierzy. - Jest dużo zimniej, niż się spodziewaliśmy. Mój polski znajomy poradził mi trzy rzeczy: pij dużo herbaty, dużo kawy i noś ciepłe swetry - zdradził kpt. Tim Kibbe, dowódca baterii rakiet.

Dach uszkodzony. Ewakuacja basenu

Kilkadziesiąt osób ewakuowano dziś z basenu przy ul. Inflanckiej w Warszawie. Wszystko z powodu uszkodzenia wewnętrznej powłoki balonu osłaniającego basen, która powoli zaczęła się osuwać. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od internauty @Kamila.

Zabił synka, a potem siebie. "Zobaczysz, co będzie się działo"

37-letni mężczyzna, podejrzewany o zabójstwo swojego 12-letniego syna, popełnił samobójstwo. Jego ciało znaleziono rano we wtorek w hali zakładu na łódzkim Widzewie, gdzie pracował. Do zabójstwa chłopca doszło w nocy z poniedziałku na wtorek, w jednym z domów przy ul. Wersalskiej.

Sikorski: Zapobiegliśmy Unii wielu prędkości

- Udało nam się zapobiec tworzeniu Unii wielu prędkości. To był nasz cel i to osiągnęliśmy - w ten sposób ustalenia szczytu UE ws. paktu fiskalnego ocenia szef MSZ Radosław Sikorski. - Kompromis jest dobry dla Polski i dla Europy - podkreślił minister.

"Zakaz pedałowania" jednak nie pod ochroną?

Sąd Okręgowy w Warszawie ma ponownie zbadać zasadność rejestracji nowych symboli Narodowego Odrodzenia Polski, m.in. znaku "zakaz pedałowania" i krzyża celtyckiego - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zdaniem SA symbolika ta "poniża określone grupy ludności".

Wylicytował wycieczkę do więzienia. Zadowolony

Parada w stroju więziennym, możliwość porozmawiania z więźniami, zagrania partyjki w bilarda i pochodzenia po spacerniaku, wreszcie - pyszna, więzienna kuchnia - to tylko niektóre z przyjemności, jakich doświadczył Paweł Szczepski z Warszawy podczas wycieczki po Zakładzie Karnym w Białymstoku. To jego wygrana w ramach licytacji internetowej na rzecz WOŚP. Za pobyt w więzieniu zapłacił 610 zł.

Boni instruuje urzędników, jak nie dać się hakerom

Mają być nowe hasła, bardziej skomplikowane, lepsze zabezpieczenia, a przede wszystkim ostrożność i rozwaga. - Minister Administracji i Cyfryzacji przekazał resortom wytyczne w zakresie ochrony portali informacyjnych administracji publicznej - poinformował rzecznik resortu Artur Koziołek. Mają one ustrzec strony internetowe przed atakami do jakich doszło przed ponad tygodniem w związku z przyjęciem przez Polskę umowy ACTA.

Syn gen. Szumskiego przyznał się do zabójstwa ojca

Jeszcze we wtorek Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie sporządzi wniosek do sądu o zastosowanie wobec Krzysztofa S., syna byłego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Henryka Szumskiego, tymczasowego aresztu - dowiedział się portal tvn24.pl. Ustaliliśmy też, że mężczyzna przyznał się do zarzutu zabójstwa ojca.

Po awanturze strzelili w okno

Dwóch braci zostało zatrzymanych po tym, jak na jednym z osiedli w Lubinie (dolnośląskie) ostrzelali okno pewnego mieszkania. W środku znajdowała się trójka ludzi - mężczyzna i dwie kobiety. Pocisk trafił w sufit.

Dożywocie za zabójstwo jubilera

Wrocławski sąd okręgowy skazał Radosława H. na karę dożywotniego więzienia za rozbój i zabójstwo jubilera w grudniu 2010 roku. Krystian B., który pomagał w zbrodni został skazany na 15 lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Śmiertelnie postrzelił celnika, usłyszał zarzuty

Prokuratura postawiła zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci 40-letniemu instruktorowi wrocławskiej Izby Celnej, który podczas szkolenia z przymusu bezpośredniego postrzelił 35-letniego celnika z Jeleniej Góry. Do zdarzenia doszło poniedziałek w Legnicy. Najprawdopodobniej był to tragiczny wypadek. Informację tuż po zdarzeniu otrzymaliśmy na skrzynkę Kontaktu 24.

Ukradł w Niemczech, gnał przez Polkowice

Po pościgu na ulicach Polkowic dolnośląscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który mając na liczniku prawie 190 km/h gnał po krajowej "trójce". Wkrótce okazało się, że audi, którym jechał, zostało skradzione. Drogowy pirat trafił już do aresztu.

Zarzuty za chustę w brzuchu

Lekarz i instrumentariuszka jednego z kieleckich szpitali usłyszeli zarzut narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Według prokuratury po operacji w brzuchu pacjentki została chusta chirurgiczna. Podejrzani nie przyznali się. Grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Szef BOR nie rozważa dymisji

- Nie chcę się odnosić do wniosków ekspertów. Mogę tylko tyle powiedzieć, że te punkty, które zostały z niej wyartykułowane są wielce krzywdzące dla formacji, dla funkcjonariuszy, którzy w niej służą, a w szczególności dla tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej - oświadczył szef BOR, komentując opinię biegłych w sprawie przygotowania przez Biuro wizyt premiera i prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. Pytany o wypowiedzi polityków z PiS domagających się jego dymisji, Janicki podkreślił, że w tym momencie - gdy trwa śledztwo prokuratury - nie rozważa podania się do niej.

"Prezydent nie miał innego wyjścia"

- Spodziewałem się, że gen. Parulski straci swoją funkcję. Ale mam pełną świadomość, że problem prokuratury nie tkwi w gen. Parulskim, problemy są zdecydowanie głębsze - powiedział poseł SLD Stanisław Wziątek, w reakcji na decyzję prezydenta, który zamierza powołać Jerzego Artymiaka na naczelnego prokuratora wojskowego. Jego zdaniem, prezydent "nie ma w tej kwestii innego rozwiązania". Podobnego zdanie był poseł PiS Andrzej Duda.

Proces za "łowców skór" skończony ugodą

Ugodą zakończył się proces, jaki bydgoskie pogotowie wytoczyło Andrzejowi Kanieckiemu, który od lat na forach internetowych nazywał pracowników tego pogotowia "łowcami skór", a samo pogotowie "pijacką meliną". Wszystko zaczęło się, gdy 15 lat temu w wypadku samochodowym zginął syn mężczyzny. Kaniecki o śmierć syna obwiniał właśnie pogotowie - jego zdaniem syna dało się uratować, gdyby ekipa karetki nie była pijana.