"Umorzono z powodu niewykrycia sprawców"

Śledztwo umorzono "wobec niewykrycia sprawców nieostrożnego użycia broni", śledztwo umorzono "wobec niestwierdzenia przestępstwa", przyjęto wersję samobójstwa, pobicia dokonali nieznani sprawcy... Wprowadzona przez stan wojenny "praworządność" nadzorowana przez milicję i SB doprowadziła do śmierci co najmniej kilkudziesięciu ludzi. Ginęli opozycjoniści, księża, ale i zupełnie przypadkowi ludzie, którzy stanęli na drodze władzy ludowej.

Wałęsa: To wielka zbrodnia

To wielka zbrodnia, rozbito jedność narodu - powiedział były prezydent Lech Wałęsa odnosząc się do 30. rocznicy stanu wojennego. Jego zdaniem, to trzeba rozliczyć historycznie i politycznie.

"Został zakatowany, 50 minut trzymali go w karetce"

Został zakatowany. Prawie 50 minut trzymali go w karetce i debatowali gdzie zawieść do MSWiA czy do szpitala miejskiego. Nic nam nie powiedziano - mówi Teresa Majchrzak, której syn Piotr został zakatowany w stanie wojennym w 1982 r. przez ZOMO na ul. Fredry w Poznaniu.

Dlaczego zmarła 14-latka? Sekcja nie wyjaśniła

Wciąż nieznane są przyczyny śmierci 14-latki, której ciało znaleziono w niedzielę rano, po imprezie w domu we wsi Jeglin pod Piszem (warmińsko-mazurskie). Sekcja zwłok nie wyjaśniła przyczyn zgonu dziewczyny. W związku z tym prokuratura zwolniła zatrzymanych w tej sprawie trzech chłopaków, współuczestników imprezy. Nikomu też nie przedstawiono zarzutów.

Burmistrz powołuje PUPA i parodiuje Jaruzelskiego

Przebrany za komunistycznego generała, wiceburmistrz Białołęki Piotr Jaworski ogłosił stan wyjątkowy dla warszawskich "kierowców i kierowczyń". Parodiując przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego, zapowiedział powołanie PUPA - Powszechnej Unii Przepełnionych Arterii.

Więzienie za wypadek na stoku

Sąd w Zakopanem skazał narciarkę na pół roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata za spowodowanie wypadku na stoku, w którym 8-latek złamał rękę. Dodatkowo, sąd orzekł 8 tys. zł zadośćuczynienia i publikację treści wyroku w "Tygodniku Podhalańskim" - pisze Gazeta Wyborcza.

"Zastukał do drzwi. Potem pytał, co z tego będzie"

W więzieniu na Białołęce, gdzie był internowany, prezydent Bronisław Komorowski dowiedział się o wprowadzeniu stanu wojennego. - To było zło. Polskie nadzieje na zmiany zostały zahamowane - ocenił prezydent wydarzenia sprzed 30 lat.

"Niektóre czołgi kończyły w rowie, bo kierowca zasnął"

Godzina szósta rano 13 grudnia 1981 roku. Do jednostek wojskowych w całej Polsce dociera sygnał o rozpoczęciu stanu "W". Gdy cywile jeszcze śpią, dziesiątki tysięcy żołnierzy i tysiące pojazdów pancernych ruszają w marsz do dużych miast. Pozostaną tam przez wiele tygodni.

Arłukowicz stanie przed sejmową komisją zdrowia

Nadal nie wiadomo, czy pacjenci będą w całości płacić za leki refundowane. Trwa spór pomiędzy Naczelną Radą Lekarską a Ministerstwem Zdrowia w związku z rozporządzeniem dot. zasad wypisywania recept. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz będzie jutro tłumaczył się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

"Znaczek Solidarności Nicholson trzymał jak relikwię"

- Wszędzie na świecie "Solidarność" miała wielkie poparcie. Znaczek, który Jack Nicholson dostał ode mnie, w czasie stanu wojennego trzymał jak relikwię - opowiadał na antenie TVN24 fotograf, Jerzy Kośnik, który utrwalił na kliszach m.in. pierwsze dni stanu wojennego. - Uświadomiłem sobie, że na moich oczach dzieje się historia - podkreślił.

"Oddał życie za wolną Polskę"

Z okazji 30. rocznicy stanu wojennego szef MSZ Radosław Sikorski złożył kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. - Oddał życie za wolną Polskę - mówił o kapelanie "Solidarności", zamordowanym przez SB, minister spraw zagranicznych.

Byli PiSowcy zbudują partię

Łączenie sił na polskiej prawicy trwa. Na przełomie stycznia i lutego ze sceny politycznej zniknie nazwa Solidarna Polska. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", powstać ma nowe ugrupowanie, utworzone przez byłych działaczy PiS związanych ze Zbigniewem Ziobrą oraz Prawicę Rzeczypospolitej, kierowaną przez Marka Jurka, byłego marszałka Sejmu.

Pogrzeb Villas 19 grudnia

Pogrzeb Violetty Villas odbędzie się 19 grudnia w Warszawie. Artystka zostanie pochowana na Powązkach.

NIK: System e-administracji padł

Z 28 projektów informatyzacji polskiej administracji sprawnie działa tylko 5 - wynika z kontroli NIK. W nieskoordynowanych projektach utopiono setki milionów złotych. Teraz trzeba wydać kolejne 6 mld zł, by zadziałało to, co miało już funkcjonować - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Z polisą bez kolejki do lekarzy?

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje pakiet projektów ustaw, wśród nich są przepisy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Mają one ułatwić chorym dostęp do usług medycznych, a szpitalom dać dodatkowy zastrzyk finansowy - donosi "Rzeczpospolita".

Z dziwnych poligonów na ulice miast. Godzina "G"

Gdy rano 13 grudnia 1981 roku Polacy obudzili się i zobaczyli na ulicach swoich miast czołgi, przecierali oczy ze zdumienia. O planowanej akcji wiedziało jedynie najwyższe dowództwo wojska. Oficerowie niższych szczebli jedynie domyślali się, że "coś" nadchodzi. – Latem 81 roku ćwiczyliśmy coś niezwykłego, mianowicie "działanie w kierunku wschodnim" - wspomina gen. Bolesław Balcerowicz, ówczesny szef sztabu jednej z dywizji. – Myślący oficer wiedział, że coś się szykuje – dodaje.

PiS maszeruje, Wałęsa konferuje, Legnica chce "Zrozumieć H."

We wtorek, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń. W stolicy odbędzie się też Marsz Niepodległości i Solidarności, którego inicjatorem jest PiS. Szef ugrupowania Jarosław Kaczyński zapowiedział, że przesłaniem marszu będzie pamięć o stanie wojennym, ale także - jak mówił - PiS będzie przestrzegał przed współczesnymi zagrożeniami dla niepodległości Polski.

"Ci, którzy mają władzę, mówią jaka była historia"

Jak bardzo zakłamana była PRL-owska rzeczywistość bardzo dobrze widać w podręcznikach historii z tamtego czasu. Wszystko czego uczono w szkole musiało być zgodne z linią partii i oficjalną propagandą. W znacznej mierze zależało od nauczyciela, jak on te akcenty poprzesuwa, żeby było trochę mniej propagandy, a trochę więcej historii.

Radni nie chcą w Warszawie „kasyna od Sobiesiaka”

Warszawscy radni nie chcą pozwolić spółce, za którą według ich ustaleń stoi główny bohater afery hazardowej Ryszard Sobiesiak, na otwarcie kasyna w centrum miasta. Dziś samorządowcy z komisji bezpieczeństwa mają opiniować wniosek w sprawie jego lokalizacji w hotelu InterContinental. - Kluczowa była dla nas informacja o tym, że może być to spółka powiązana z głównym bohaterem afery hazardowej. Nie stać nas na kolejne zarzuty, że sprzyjamy hazardowi – mówi w rozmowie z nami radny PO, która ma większość w komisji.

"Jak ruszyli to nie było zmiłuj"

Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej czyli ZOMO istniały przez 32 lata (w latach 1957-1989). Znienawidzone przez ludność PRL, okryte zostały czarną legendą za sprawą kolejnych pacyfikacji walczącej opozycji. Ten najkrwawszy rozdział w historii ZOMO powstał w czasie stanu wojennego, gdy 17 grudnia 1981 roku w czasie starć w kopalni Wujek zginęło 9 górników.

"Z obu stron widać było mur nie do przejścia"

Jaki był prawdziwy powód wprowadzenia stanu wojennego w Polsce? - To była obawa przed rozlewem krwi - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji. - Może fatalizm przez mnie przemawia, ale generał Jaruzelski pisał w swojej książce, że była szansa na porozumienie, jeśli "Solidarność" by ustąpiła. A ja uważam, że takich możliwości nie było. To była nieubłagana konfrontacja. A chodziło o to, by była kontrolowana, a nie krwawa na ulicach - przekonywał.

Pół roku w PRL-u. Na własne życzenie

Od czasów stanu wojennego wyrosło już w Polsce pokolenie ludzi, którzy niewiele albo nic nie pamiętają z PRL-u. Dla nich kartki, puste sklepowe półki, czarno białe telewizory i gigantyczne kolejki po kawę to tylko wspomnienia rodziców. Są jednak tacy, którzy dobrowolnie postanowili sprawdzić jak się wtedy żyło.

Pożar w Piekarach. 2 osoby nie żyją

Dwie osoby nie żyją, a jedna została odwieziona do szpitala po tym jak w jednej z kamienic w Piekarach Śląskich wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali wszystkich mieszkańców. Przyczyny powstania pożaru na razie nie są znane.

Napadli na policjanta. Usłyszeli zarzuty

Prokuratura w Giżycku postawiła pięciu mężczyznom zarzuty w związku z napaścią na policjanta. Funkcjonariusz stanął w obronie młodych ludzi, którzy zostali zaatakowani. Został raniony nożem.

Przed domem Jaruzelskiego. "Patriotyzm to nie faszyzm"

"Patriotyzm to nie faszyzm" i "Pamiętamy" z takimi hasłami na transparentach przyszli późnym wieczorem przed dom generała Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskim Mokotowie przeciwnicy decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego przed 30 laty. Zebrało się - jak donosi reporter portalu tvnwarszawa.pl - kilkaset do tysiąca osób. Przed godz. 1 w nocy zaczęli się rozchodzić.

Świeca w oknie Komorowskich

- Zapaliliśmy świecę z myślą o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za polską wolność - powiedział późnym wieczorem prezydent Bronisław Komorowski, który chwilę wcześniej wraz z żoną Anną zapalił w oknie Belwederu symboliczne światełko.

"Niestety półgłówków jest wielu"

Do walki o to, by władza w Polsce wróciła do ludzi uczciwych, "którzy myślą kategoriami dobra publicznego" wzywał na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Kielc prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak mówił, taką władzę może tworzyć jedynie zjednoczona prawica.

"Nie rozumiem Kaczyńskiego. Wykorzysta każdą sytuację"

- W ogóle nie rozumiem pana Kaczyńskiego. Ta opcja, z Kaczyńskim na czele, wykorzysta każdą sytuację. Jestem absolutnie przeciwna jakimkolwiek demonstracjom w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - oświadczyła w "Kropce nad i" Danuta Wałęsa. Żona byłego prezydenta stwierdziła, że marsz, jaki 13 grudnia organizuje PiS to tylko chęć "zaistnienia".

"Może Miller ożywi zużyte gacie"

Janusz Palikot proponuje zjazd organizacji lewicowych 1 maja w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, którą, jak mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, już zarezerwował. Wg Palikota, udział w zjeździe ma wziąć Aleksander Kwaśniewski. - Proponuję Millerowi powołanie zespołów roboczych przed zjazdem 1 maja – powiedział w "Faktach po Faktach" lider Ruchu swojego nazwiska.

Polacy podzieleni ws. stanu wojennego

Niemal połowa dorosłych Polaków (47 proc.) uważa, że wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. było uzasadnione; prawie jedna trzecia (31 proc.) twierdzi przeciwnie, ponad jedna piąta (22 proc.) nie ma zdania - wynika z najnowszego sondażu TNS Pentor.