Ostatni odjazd z Łodzi Fabrycznej

W sobotę o godz. 23 z dworca Łódź Fabryczna odjedzie ostatni pociąg. Kolejny wjedzie na niego dopiero w 2014, kiedy dworzec będzie już schowany pod ziemią, a na jego obecnym miejscu stanie nowoczesne centrum handlowo-bizensowo-kulturalne. Na czas remontu ruch pociągów zostanie przeniesiony na inne łódzkie dworce, głównie Łódź Widzew.

Sztuka wstawania po upadku

Grzegorz Napieralski po przegranych wyborach zasypywany jest radami przyjaciół, by wykorzystał teraz czas na naukę, a wtedy klęska może stać sie zalążkiem przyszłego zwycięstwa. Ponoć dzięki odniesionym ranom polityk staje się też mężczyzną. Mogą coś o tym wiedzieć wracający na polityczną scenę Leszek Miller czy Józef Oleksy.

Zamilczeć petentkę. Urzędnicy w akcji

Hanna Derda-Nowacka od 30 lat walczyła o odzyskanie ziemi, którą jej rodzinie zabrały komunistyczne władze na mocy dekretu Bieruta. Walka z urzędnikami przypominała walenie głową w mur. W końcu przyniosła efekt.

Jeszcze latają, niedługo trafią do muzeów

Najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2012 roku służące do niedawna w rozformowanym 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego statki powietrzne zostaną wystawione przez Agencję Mienia Wojskowego w przetargu. Jeszcze jesienią do AMW zostaną przekazane dwa Jaki-40, Tupolew 154M oraz śmigłowiec Bell-412. Jak poinformowała redakcję Kontaktu 24 rzeczniczka agencji, dwa inne Jaki-40 trafią do muzeów. Jeden z tych samolotów uchwycił w locie nasz Reporter 24.

"Palikot to mesjasz"

Janusz Palikot to mesjasz lewicy - uważa działacz i poseł-elekt Ruchu Palikota Artur Dębski. W "Rozmowie Bardzo Politycznej" w TVN24 przekonywał, że o liderze jego partii będą pisać w podręcznikach. Włodzimierz Czarzasty ze Stowarzyszenia Ordynacka dodał zaś: - Dobrze się stało, że Ruch Palikota zdobył 10 proc., bo gorzej by było, gdyby te procenty poszły do ruchu Kaczyńskiego.

"PiS będzie bardziej konstruktywną opozycją"

- PiS udało się w tych wyborach wprowadzić do Sejmu znacznie lepszych ludzi. Przez to ta partia będzie bardziej merytoryczną i konstruktywną opozycją - powiedziała w "Faktach po Faktach" prof. Jadwiga Staniszkis, oceniając wynik wyborczy partii Jarosława Kaczyńskiego. Jej zdaniem jest też szansa, żeby dzięki temu zmienił się też wizerunek PiS jako partii.

Kalisz: Zmiany albo katastrofa. "Nie czuję wyrzutów sumienia"

- Żeby SLD nie doznał katastrofy, sposób funkcjonowania tej partii musi się całkowicie zmienić. SLD przegrał, bo nie znalazł klucza do współczesnych wyzwań Polski i Polaków - powiedział w "Piaskiem po oczach" w TVN24 Ryszard Kalisz. Zaznaczył, że taki wynik to "dzwonek alarmowy" i on też poczuwa się za to do odpowiedzialności. - Nie czuję jednak wyrzutów sumienia - podkreślił.

Sesja śledczych z jasnowidzem

Wznowiono śledztwo dotyczące śmierci krakowskiej studentki znalezionej w Wiśle 12 lat temu. Do ustalenia nowych faktów zaangażowano jasnowidza, Krzysztofa Jackowskiego, który odbył z krakowskimi policjantami dwudniową sesję. Nie wiadomo jednak, co dzięki tym działaniom udało się ustalić, gdyż chroni je dobro śledztwa.

"Każdy, kto zadrze z szefem, ma przechlapane"

- Platforma to partia wodzowska i każdy, kto wejdzie w konflikt z przewodniczącym, ma przechlapane - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski. Według niego, "wypchnięcie" Grzegorza Schetyny nie jest mądrym posunięciem, bo to polityk popularny i cieszący się dobrą opinią.

"Samolot pikował". Dwie osoby zginęły

Dwie osoby zginęły w wypadku awionetki, do którego doszło w piątek w miejscowości Bugaj koło Biecza (woj. małopolskie) - Awionetka zapaliła się. Jest tak zniszczona, że nie można stwierdzić co to dokładnie jest za maszyna. Wiadomo, że z samolotem coś się działo, gwałtownie pikował. - powiedział w TVN24 rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka.

Bohaterski Misiek dostał nową budę

Nowa, ciepła buda, zimowy zapas karmy i stos smakołyków - to prezenty, jakie od Krakowskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami dostał Misiek - pies bohater z Karolinowa (łódzkie). Czworonóg przez kilkanaście godzin czuwał przy 3,5-letnim Dawidzie, gdy chłopiec w ubiegłym tygodniu zgubił się na spacerze w lesie.

Podzielił się milionem ze studentami

Miał milion złotych i postanowił podzielić się nim z innymi. Filantrop z Podkarpacia, pan Alfred, od kilku lat wspiera zdolną młodzież ze swojej rodzinnej wsi. - Pomyślałem, że mogę pomóc tym, którzy dążą do Nobla - mówi.

Wyborcze plakaty nadal wiszą. Są kary

Kampania wyborcza zamienia się często w wolną amerykankę, a kandydaci i ich sztaby oklejają plakatami co tylko się da zmieniając miasta w jeden wielki słup ogłoszeniowy. W wielu przypadkach robią to nielegalnie. Co gorsza ze sprzątnięciem pozostałości po wyborach niestety też bywają duże problemy.

Grabarczyk: To mój ostatni odcinek autostrady

- To będzie ostatni otwierany przeze mnie odcinek, ale zrobię to z dużą satysfakcją - powiedział w piątek tuż przed otwarciem odcinka autostrady A1 Nowe Marzy - Czerniewice minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, pytany czy ta uroczystość to jego pożegnanie ze stanowiskiem.

Eska Rock ukarana za żarty z "Murzyna"

50 tys. zł kary na radio Eska Rock nałożyła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Chodzi o sprawę znieważenia rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvina Gajadhura przez dziennikarzy stacji Kubę Wojewódzkiego i Michała Figruskiego. Przedstawiciele Eski Rock zapowiadają, że odwołają się od decyzji Rady do sądu.

Pijana ciężarna bez "prawka" dachowała autem

Daewoo matiz z trzema kobietami w środku dachował na prostej drodze w centrum Maszewa (woj. zachodniopomorskie). Za kierownicą siedziała pijana 19-latka w zaawansowanej ciąży, nie posiadająca prawa jazdy. Grozi jej za to do dwóch lat więzienia i kara grzywny.

Sakiewicz kolejny raz w prokuraturze

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, po raz kolejny odpowiadał w piątek na pytania prokuratorów dotyczące rozmowy z Andrzejem Lepperem, w której b. wicepremier miał ujawnić mu źródło przecieku w „aferze gruntowej”. Tym razem Sakiewicza wezwał prokurator, który w najbliższych dniach podejmie decyzję, czy wszcząć umorzone w 2009 roku śledztwo w tej sprawie.

"Zmarł" dwa razy, by uniknąć więzienia

Na cztery lata więzienia skazał w piątek Sąd Rejonowy w Poznaniu Zdzisława W., który m.in. dla uniknięcia wcześniejszej kary dwukrotnie uśmiercił się w dokumentach. Raz fałszując zaświadczenie o własnym zgonie, a drugi - podszywając się pod niezidentyfikowanego mężczyznę, ofiarę wypadku kolejowego i wyłudzając akt zgonu.

"Zwykli" katolicy chcą do mediów

Katoliccy komentatorzy, wybrani spośród "zwykłych" ludzi, którzy przybliżą i wyjaśnią kwestie wiary i nauki katolickiej w mediach elektronicznych - to projekt grupy "Catholic Voices", który zaczyna działać w Polsce. Inicjatywa cieszy się powodzeniem już w innych krajach Europy. Sukces odniosła zwłaszcza w anglikańskiej Wielkiej Brytanii.

Świnie na autostradzie

Kilkadziesiąt świń uciekło z przewróconej przyczepy, która około godziny 10.30 zablokowała wjazd na A2 przy węźle Września. Kierowca ciężarówki najprawdopodobniej zbyt szybko wjechał w zakręt, przyczepa przewróciła się, a zwierzęta rozbiegły się po pobliskim pasie zieleni. Część nie przeżyła upadku. O zdarzeniu poinformował @Arek, który zamieścił również zdjęcia.

W nocy będzie chwytał mróz

Przed nami mroźny weekend i początek tygodnia. Nocami termometry mogą pokazać nawet -4 st. Celsjusza. W dodatku w górach spodziewamy się kolejnych opadów śniegu.

"Żołnierze - bydlaki". MON zbulwersowane

MON jest zbulwersowane obraźliwymi wpisami internautów, którzy polskich żołnierzy na misjach wojskowych nazywają "bydlakami" i "bandytami", ale przyznaje, że to nie tylko polski problem. Śledztwo w sprawie prowadzi już prokuratura. O sprawie napisała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

PSL utrzyma resorty? "To dobra pozycja wyjściowa"

W sobotę 22 października Rada Naczelna PSL zatwierdzi koalicję z PO - poinformował poseł ludowców Eugeniusz Grzeszczak. Szef partii Waldemar Pawlak pytany o to, jakie resorty w przyszłym rządzie PSL chciałoby objąć, odpowiedział, że na razie za wcześnie, by o tym mówić, ale utrzymanie ministerstw, które ludowcy mieli do tej pory, "to dobra pozycja wyjściowa do rozmów" z PO.

Napieralski musi teraz "poczytać i nabrać dystansu"

- Rozmawialiśmy o tym, co dzieje się na lewicy i nasze poglądy na najważniejsze sprawy są zbieżne. Priorytetem jest jak najszybsze zwołanie kongresu i wyłonienie władz partii - powiedział w piątek po spotkaniu z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim były prezydent Aleksander Kwaśniewski. I dodał: - Radziłem mu, żeby poświęcił się temu, na co nie miał czasu przez ostatnie lata, nabrał dystansu, pojeździł po świecie, trochę poczytał i naładował baterie - stwierdził Kwaśniewski.

Zniszczyli groby dzieci

Połamane krzyże, zniszczone tablice nagrobkowe, rozbite wazony - tak wygląda teraz część cmentarza komunalnego w Legnicy. Jak wstępnie ustalili policjanci, najwięcej zdewastowanych zostało grobów dzieci.

Ruch Palikota idzie do prokuratury. Walczy o mandat

Ruch Palikota złożył do krakowskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia wyborczego przestępstwa. Chodzi o zliczanie głosów z okręgu nr 12, podczas którego głosy oddane na skreślonego przed wyborami z listy Sławomira Mastka zostały uznane za nieważne, a nie - jak powinny - za oddane na całą listę partii.

Dowód Merty mógł zostać zniszczony w MSZ

Z dotychczasowych ustaleń warszawskiej prokuratury okręgowej, prowadzącej śledztwo w sprawie zniszczenia dowodu osobistego należącego do wiceministra kultury Tomasza Merty, który zginął w katastrofie smoleńskiej, wynika, że mogło do tego dojść już w Polsce, w MSZ. Ministerstwo na razie nie komentuje sprawy. - Nie będziemy udzielać informacji w sprawie śledztw, które się toczą - podkreślił rzecznik resortu Marcin Bosacki.

Kalisz nowym szefem klubu SLD?

W przyszłym tygodniu SLD wybierze swojego przewodniczącego i kandydata na wicemarszałka Sejmu. Nieoficjalnie mówi się, że szefem klubu prawdopodobnie zostanie Ryszard Kalisz, a wicemarszałkiem Krystyna Łybacka.

"Jesteśmy to winni tym ludziom"

- Wiele z tych osób jest w trudnej sytuacji materialnej. Na pewno chcemy im pomagać - stwierdził Tomasz Siemoniak po spotkaniu z rodzinami żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie. Szef MON nie chciał jednak sprecyzować, jak będzie wyglądała pomoc. - MON zadeklarowało, że jest gotowe do wypłaty zadośćuczynień - oświadczył natomiast Sylwester Nowakowski, prawnik reprezentujący część rodzin.