Śledztwo ws. opinii o śmierci Pyjasa umorzone

Łódzka prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie opinii biegłych dotyczącej śmierci krakowskiego opozycjonisty Stanisława Pyjasa. - Żeby mówić o popełnieniu przestępstwa przez biegłych, należałoby wykazać, że świadomie opracowali nieprawdziwe opinie. Takiego wniosku wyprowadzić się nie da - powiedział rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania.

Dusili ją arafatką i sznurówką, bo "źle spojrzała"

Bili pięściami po twarzy, dusili na przemian arafatką i sznurówką, wyrywali włosy, wykręcali ręce, poniżali, a na koniec okradli. Trójka nastolatków zaatakowała swoją 13–letnią koleżankę. Powód? Źle na nich spojrzała w windzie. Pobita dziewczynka trafiła do szpitala.

Dostały solarium. Spędzają w nim całe dnie

Na co dzień wesołe i energiczne, skaczą, biegają i zastygają w niepodrabialnej, pionowej postawie. Zimą preferują pozycję poziomą. Surykatki, bo o nich mowa, niełatwo znoszą niskie temperatury. Te z warszawskiego zoo dogrzewają się pod specjalnymi lampami. Podglądała je kamera tvnwarszawa.pl.

Po incydencie z detergentem trafiła do monitorowanej celi

Matka Magdy będzie lepiej pilnowana w areszcie. Katarzyna W. po incydencie z detergentem trafiła do monitorowanej celi, gdzie będzie przebywać z dwoma innymi współosadzonymi. Stało się tak, choć areszt nie potraktował rzekomego połknięcia przez kobietę proszka do mycia naczyń jako próby samobójczej. Pogotowie, które przyjechało na miejsce, nie stwierdziło zagrożenia życia. - Nic się nie stało - podsumował dyrektor pogotowia.

Po debacie ws. ACTA rząd przedstawił swoje zobowiązania

Opublikowanie jeszcze dziś całej dokumentacji w sprawie ACTA będącej w dyspozycji strony polskiej - to jedno ze zobowiązań rządu po poniedziałkowej debacie nt. ACTA. Pełną listę przedstawiło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Skazani za stalking, wszyscy na wolności

Przez pół roku polskie sądy skazały dziewięć osób za stalking, czyli uporczywe nękanie. Jednak żaden ze sprawców nie został pozbawiony wolności - pisze "Rzeczpospolita".

Będzie nowe skrzydło w Platformie?

Platforma Obywatelska ma mieć nową, liberalną frakcję. Zamierza ją powołać szóstka młodych posłów PO. Chcą w ten sposób walczyć o wolny rynek i swoją pozycję w partii - pisze "Rzeczpospolita".

Leszcze fit czy wygrzbiecone? Spór o herb

Radni z Giżycka mają do rozstrzygnięcia trudną kwestię: czy trzy leszcze w herbie miejskim mają być chude, czy grube. Aktualnie są grube, ale przygotowując się do obchodów 400-lecia Giżycka odkryto, że przed 1989 r. leszcze były chude. Teraz Urząd ma dylemat. Postanowiono jednak przeprowadzić sondę i rozstrzygnąć, które ryby w herbie prezentują się lepiej.

"Czy stoi za tym Bóg, czy stoją za tym cuda?"

Cud - bardzo często używa się tego słowa wobec osób w stanie krytycznym albo ciężko chorych, które w zaskakujący sposób odzyskują zdrowie i życie. Tylko czy to rzeczywiście cud, czy też raczej braki w wiedzy medycznej, które ograniczają lekarzy i pacjentów w zrozumieniu tego, co się stało? Zdania w tej kwestii są podzielone. Na pytanie, ile jest cudów w medycynie, a ile medycyny w cudach próbowali odpowiedzieć reporterzy "Czarno na Białym".

"Europa" w ogniu

Kilkanaście zastępów strażackich walczyło z ogniem, który wybuchł nad ranem w hotelu "Europa" w Starachowicach. Ewakuowano kilkanaście osób, na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

"To agresja i eskalacja prowokacji Londynu"

- W tym momencie książe piratów jest już w Argentynie. Kiedy mówimy w Argentynie, mamy na myśli Malwiny. To agresja i eskalacja prowokacji rządu Zjednoczonego Królestwa - powiedział Fernando Esteche, lider grupy Quebracho o wizycie Jego Wysokości Księcia Cambridge Williama na Falklandach. Konflikt między Argentyną a Wielką Brytanią opowiadają reporterzy programu "Polska i Świat".

Jak odzyskać twarz po ACTA?

Polska na razie nie ratyfikuje ACTA, ale też nie wycofa swojego podpisu spod dokumentu - to główny przekaz poniedziałkowej siedmiogodzinnej debaty premiera ze środowiskiem internetowym. Zdaniem komentatorów, nie ma wątpliwości, że szef rządu te nieco spóźnione konsultacje próbował wykorzystać, by uratować swoją twarz. Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu "Polska i Świat".

"Debata poniewczasie"

- To nie są żadne konsultacje, tylko debata poniewczasie. Rząd próbuje załagodzić sytuację, jest to takie bicie się w piersi i przyznawanie się do błędu - ocenił poniedziałkową debatę premiera ze środowiskiem internautów ws. ACTA prof. Henryk Domański, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. - Tych, którzy nie przyjmują argumentów za wprowadzeniem ACTA debata nie przekonała - dodał prof. Kazimierz Krzysztofek, socjolog komunikacji z SWPS.

Adwokat: Niewinna, jej działanie wynikiem wstrząsu

Katarzyna W., matka półrocznej Magdy, jest niewinna - oświadczył w przesłanym PAP w poniedziałek późnym wieczorem piśmie jej obrońca mec. Marcin Szymonek. Dziecko zmarło na skutek wypadku, który nie był wynikiem celowego działania ani nawet zaniedbania - uważa prawnik.

"Lepiej postępuje się nawet ze zwierzętami"

Na miejscu znalezienia ciała półrocznej Magdy gromadzą się tłumy mieszkańców Sosnowca. Przychodzą zapalić znicze. Mówią też o samej tragedii. Nie wszyscy wierzą w wersję wydarzeń przestawioną przez matkę. - Nie wyobrażam sobie, że może zostać uniewinniona - przekonuje jedna z mieszkanek Sosnowca, która na miejsce odnalezienia zwłok przyszła razem z córką i wnuczką.

"Premiera nie ma co żałować"

- Premiera nie ma co żałować. To jego zawód - powiedział w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent stwierdził, że sprawa ACTA pokazuje istotną słabość rządu. - Zawodzi nie tylko komunikacja, z czego ten rząd raczej słynął i był chwalony, ale także myślenie strategiczne - ocenił Kwaśniewski.

Tusk: Nie będzie wycofania podpisu. Wyjaśnimy wątpliwości

Nie będzie wycofania podpisu spod ACTA, ale nie będzie też ratyfikacji dopóki będą wątpliwości ws. tej umowy - oświadczył podczas poniedziałkowej debaty ws. ACTA premier Donald Tusk. Uczestnicy debaty spierali się m.in. o konsekwencje ACTA dla wolności w internecie i ochrony praw autorskich. W spotkaniu w Kancelarii Premiera wzięło udział ok. 140 osób. Pytania można było zadawać też przez internet. - Nie zgadzamy się na ACTA w żadnej formie. Ani dziś, ani jutro, ani nigdy - oświadczył podczas spotkania jeden z uczestników. Jego słowa wywołały aplauz.

Szef policji: Rodzina Magdy nie życzyła nas sobie w mieszkaniu

- Policjanci byli z tą rodziną, ale to był wolny wybór tych państwa, że dopuścili Rutkowskiego. Powiedzieli, ze nie życzą sobie policji w mieszkaniu i inicjatywę przekazali jemu - mówił w TVN24 Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński. Dopytywany czemu to Rutkowski zdobył zaufanie rodziny i matki półrocznej Magdy, powiedział, że "pasował jej bardziej niż policja, która nabierała podejrzeń i potrafi pociągnąć do odpowiedzialności".

"Żyliśmy w bardzo perfidnym kłamstwie"

- Ciężko teraz powiedzieć, w co się wierzy. Przez tyle dni żyliśmy z rodziną w kłamstwie - i to takim bardzo perfidnym - w ten sposób mąż Katarzyny W., Bartłomiej w rozmowie z RMF FM odpowiada na pytanie, czy wierzy w słowa żony, że śmierć jej córki Magdy było nieszczęśliwym wypadkiem.

"Agora zamiast debaty"

- Debaty o ACTA dziś chyba nie będzie... Mamy klasyczną agorę - podsumowała Fundacja Panoptykon debatę ws. ACTA w Kancelarii Premiera. Toczyła się ona również w internecie, bo przecież to on jest osią sporu. Na Twitterze i Facebooku głos zabierali ci, których na spotkanie nie zaproszono, albo ci, którzy na nie przyjść nie chcieli.

Sprawdzają Rutkowskiego ws. Magdy. Trzy wątki

- Materiały dotyczące udziału Krzysztofa Rutkowskiego w poszukiwaniach półrocznej Magdy zostaną wyłączone ze śledztwa dotyczącego jej śmierci i przekazane do zbadania innej prokuraturze - powiedziała rzeczniczka katowickiej prokuratury okręgowej Marta Zawada-Dybek. Sprawa trafiła do Gliwic, gdzie śledczy zbadają trzy wątki dotyczące działalności Rutkowskiego.

Minister nie widzi błędów policji ws. śmierci Magdy

- Minister Jacek Cichocki dobrze ocenił objęcie tej sprawy bezpośrednim nadzorem przez komendanta głównego policji, jak również wysłanie z Komendy Głównej Policji ekspertów z biura kryminalnego i kryminalistyki - poinformowała rzeczniczka ministerstwa spraw wewnętrznych Małgorzata Woźniak. W poniedziałek szef MSW rozmawiał z szefem KGP o działaniach policji ws. zaginięcia i śmierci półrocznej Magdy z Sosnowca.

"Internauci mają argumenty. Tylko nie mają z kim rozmawiać"

„ACTA nic mi nie daje. Ogranicza jedynie moją wolność słowa i swobodę rozwijania swoich pasji"- twierdzi Mateusz. "Czy rząd naprawdę uważa, że podpisanie takiego papierka pomoże w walce z piractwem!?" - oburza się z kolei Kamil. Internauci na bierząco komentują dyskusję toczącą się w Kancelarii Premiera a swoje opinie nadsyłają do redakcji Kontaktu24.

"ZAIKS nie uznał moich utworów". "Pani coś zmyśla"

Podczas debaty o ACTA ujawnił się problem związany nie tylko z samą umową, ale także kwestią reprezentacji poszczególnych środowisk. Jedna z artystek zarzuciła Stowarzyszeniu Autorów ZAIKS, że "absolutnie nie mają zgody", by ją reprezentować. Powód? ZAIKS nie chciał objąć ochroną jej dzieł.

Prokuratura: Magda zmarła przez uraz głowy

- Przyczyną zgonu dziecka był tępy uraz tyłogłowia - wynika ze wstępnych wyników sekcji zwłok półrocznej Magdy. Rzecznik Prokuratury Rejonowej w Katowicach, Marta Zawada-Dybek powiedziała, że wyniki te nie zaprzeczają dotychczasowym zeznaniom matki dziecka i nie dają podstaw do zmiany zarzutów jej postawionych, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci.