Na spotkaniu z szefami unijnych państw i instytucji będę wzywał do wprowadzenia sankcji, które powinny dotknąć sprawców ukraińskiego nieszczęścia. Sankcji osobistych i finansowych - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk, przedstawiając informacje na temat Ukrainy. Zaznaczył jednocześnie, że nie ma wątpliwości, iż za przemoc w Kijowie odpowiada władza, a nie opozycja. Prezes Jarosław Kaczyński nagrodził te słowa szefa rządu brawami.

Prof. Rafał Lemkin, twórca pojęcia ludobójstwa, wyprzedził sobie współczesnych, zajmując się problemem totalitaryzmów i terroryzmu - tak o polskim prawniku mówił prof. Adam Rotfeld z okazji wydania w Polsce książki Lemkina "Rządy państw Osi w okupowanej Europie".

To był jego pierwszy dzień w pracy. Kiedy po pierwszej w nocy wracał od klienta, któremu dostarczył pizzę, uderzył w niego nieoznakowany radiowóz. 40-letni mieszkaniec Łodzi zginął, bo znalazł się na trasie policyjnego pościgu za uciekającym ulicami miasta kierowcą bmw. Dlaczego ten pościg skończył się wypadkiem i śmiercią niewinnego człowieka?

Policjanci zatrzymali 34-latka podejrzewanego o to, że prowadził bmw, które w weekend policjanci ścigali ulicami Łodzi. Okazał się nim więzień na przepustce. Podczas pościgu w zderzeniu radiowozu z mazdą zginął 41-latek, a dwóch policjantów zostało ciężko rannych.

- Świat zewnętrzny ma bardzo ograniczony wpływ, gdy władze jakiegoś państwa zdecydują się użyć przemocy. Ale to na pewno nie pozostanie bez konsekwencji - powiedział w "Kropce nad i" o eskalacji przemocy na Ukrainie Radosław Sikorski. Dodał jednocześnie, że "wszystkie decyzje będą podejmowane w świetle analizy sytuacji, na chłodno". Jak zaznaczył, konieczne jest ustalenie, "kto spowodował rozlew krwi", a Unia Europejska ma "pełną paletę sankcji do wykorzystania".

Łódzkie MPK przez gapowiczów straciło w poprzednim roku około 10 milionów złotych. Za taką sumę przewoźnik mógłby kupić dwa nowe tramwaje lub 10 nowych autobusów. Dlatego MPK postanowiło działać i uruchomiło nowy system windykacyjny.

- Działania promocyjne partii podejmowane bezpośrednio przed kampanią wyborczą są powszechnie odbierane jako obejście prawa - stwierdziła PKW w odpowiedzi na pismo PSL w sprawie spotów programowych PiS. Zdaniem rzecznika PSL pismo PKW jest dla PiS "druzgocące". Szef klubu parlamentatnego PiS - Mariusz Błaszczak przewrotnie zaś przekonuje, że to właśnie jego partii PKW przyznało rację w tym sporze.

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wyznaczył terminy rozpraw w sprawie katastrofy kolejowej w Babach. Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., maszynista pociągu relacji Warszawa – Katowice, który wykoleił się pod Piotrkowem ponad dwa lata temu. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

Panczenista Zbigniew Bródka, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Soczi, ma wkrótce zostać honorowym obywatelem Łowicza. Burmistrz miasta złożył w tej sprawie wniosek do sądu honorowego, który dał zielone swiatło. W najbliższą środę uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa mają przyjąć radni.

- Rządzenie to nie jest domena ekspertów - powiedział Donald Tusk, komentując propozycję PiS zorganizowania eksperckiej debaty. Premier zapowiedział, że na takie spotkanie jest gotów wysłać specjalistów, w tym ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. On sam chce się jednak zmierzyć z Kaczyńskim w bezpośrednim pojedynku. - Nie domagałbym się tej debaty, gdyby nie twarda deklaracja prezesa Kaczyńskiego, że chce mnie zastąpić w roli premiera - stwierdził premier.

Ksiądz G. musi odpowiedzieć za swoje czyny, albo zostać uniewinniony. Jeśli kłamie, ściągnie nas na dno. Jeśli nie kłamie i zostanie oczyszczony z zarzutów, to też będzie miało swoje znaczenie dla ewentualnych przyszłych oskarżeń o pedofilię - powiedział na antenie TVN24 o. Paweł Gużyński, dominikanin. Warszawska prokuratura postawiła G. zarzuty: obcowania płciowego z nieletnim poniżej lat 15., oraz tzw. innych czynności seksualnych, których miał dopuszczać się również z nieletnimi.