- W programie "Teraz My", w telewizji TVN pokazano dowody na to, że pan Kamiński natychmiast powinien przestać być szefem CBA - stwierdził były minister rolnictwa, szef Samoobrony Andrzej Lepper. Odniósł się w ten sposób do relacji więźnia, który opowiada, jak miał stać się narzędziem Biura, podsuwającym "Samoobronie" spreparowane wiadomości.

Celnicy podejrzewani o korupcję nie będą zwalniani z pracy. Rząd przyjął we wtorek nowelizację ustawy o Służbie Celnej, która zapewnia im ochronę prawną. Był to jeden z głównych postulatów protestujących funkcjonariuszy.

Trybunał w Strasburgu pyta MSZ o sprawę Marka Dochnala. Trybunał chce wiedzieć, czy decyzje o jego tymczasowym aresztowaniu oraz o przedłużeniu tego aresztu były zgodne z zapisami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Prezydium Sejmu nie godzi się na kandydaturę Antoniego Macierewicza (PiS) na członka komisji ds. nacisków - dowiedziała się TVN24. Macierewicz był kandydatem PiS. Zastrzeżenia złożyła PO. Do wtorku PiS może przedstawić nowego kandydata.

Radni Rudy Śląskiej zastanawiają się nad przywróceniem prohibicji w miejskich pływalniach. Kilka tygodni wcześniej sami ją znieśli. Po protestach ratowników postanowili jednak przemyśleć sprawę, informuje "Dziennik Zachodni".

Mają całą listę żądań, ale niosą też prezent. Około 100 hodowców drobiu i trzody chlewnej pikietuje Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Chcą m.in. wyższych cen skupu mięsa, a w zamian przynieśli ministrowi rolnictwa specjalny prezent - cały karton jednodniowych kurczątek i malutkie prosiątko.

- Trzeba usprawnić pracę Kancelarii Prezydenta. Z powodu złego trybu jej działania zostałem pilnie wezwany na spotkanie z prezydentem - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w Kijowie. W związku z nagłą prośbą prezydenta, Sikorski musiał skrócić swoją wizytę w Brukseli.

Nie będzie na razie najazdu na Warszawę. Transportowcy zdecydowali, że nie zablokują miasta. Tymczasem celnicy ostrzegają: jeśli we wtorek rząd nie spełni naszych postulatów, protest wybuchnie na nowo ze zdwojoną siłą.

- Trzeba ustalić, o czym rozmawiał prezydent z Radosławem Sikorskim i ocenić, czy to było tak ważne, że wymagało odwoływania ministra ze szczytu w Brukseli - powiedział w radiowej "Trójce" szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Dodał, że ministrowie nie są "politykami, którzy mają coś przynieść czy z czegoś się wytłumaczyć".

Ewa Kierzkowska - jedyna posłanka w Klubie Parlamentarnym PSL nie błyszczy na konferencjach prasowych ani w telewizji, ale jest jedną z najważniejszych osób w Stronnictwie - informuje "Rzeczpospolita".

- Widać, że w Exeter emocje górowały nad intelektem - skomentował prawnik i senator Krzysztof Piesiewicz o przebiegu procesu Jakuba T., którego wczoraj brytyjski sąd skazał na podwójne dożywocie za gwałt i pobicie 48-letniej Angielki.

- Byłem zmuszony zmienić przylot w związku z chorobą mojej matki - tłumaczy w TVN24 Piotr Misztal, który we wtorek miał przylecieć do Polski. Poszukiwany listem gończym były poseł Samoobrony zapewnia, że wróci do kraju "w jak najbliższym czasie". - Liczę, że będzie to początek lutego - dodaje

Sąd w Exeter skazał Polaka Jakuba T. na podwójne dożywocie, z możliwością ubiegania się o warunkowe, przedterminowe zwolnienie za 8 lat. Wcześniej ława przysięgłych, w głosowaniu 11 do 1, uznała go winnym brutalnego gwałtu i pobicia Brytyjki. Obrona zapowiada dalszą walkę. Chce wykazać błędy proceduralne procesu.

Politycy PO uczą się występować w mediach. Partyjne kursy obejmą też dokształcanie parlamentarzystów w zakresie ekonomii i prawa, donosi "Rzeczpospolita".

-Kierowcy czują się skrzywdzeni, celnicy nie mają dla nich szacunku – powiedział w TVN24 Bolesław Milewski ze Związku Pracodawców Transportu. Gabinet Donalda Tuska we wtorek zajmie się nowelizacją ustawy o Służbie Cywilnej.

Wezwany z Brukseli w trybie pilnym do Warszawy szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się z prezydentem w poniedziałek wieczorem Lechem Kaczyńskim. Sikorski musiał opuścić szczyt w Brukseli przed swoim wystąpieniem, by stawić się w Pałacu Prezydenckim.

- Źle się stało, że prezydent musiał wzywać ministra spraw zagranicznych na rozmowę - powiedział w "Sygnałach Dnia" poseł PiS Antoni Macierewicz. Podkreślił, że minister sam powinien wcześniej skonsultować się z prezydentem w sytuacji, gdy rozstrzyga się przyszłość Polski na wiele lat.

Już w przyszłym tygodniu obywatelski projekt ustawy zakazujący używania toreb foliowych w sklepach może zostać zarejestrowany w Sejmie. To pierwszy krok na drodze do wprowadzenia zakazu - pisze "Życie Warszawy".