Marcin Gienieczko przepłynął w canoe największą rzekę świata

Marcin Gienieczko 1 września, po 94 dniach walki i pokonaniu 5986 km w canoe, dopływając do Belem zakończył najdłuższy etap wyprawy Energa Solo Amazon Expedition, czyli przeprawę przez Amazonkę. Przed podróżnikiem ostatnia część ekspedycji - bieg z Belem nad brzeg Oceanu Atlantyckiego z polską flagą olimpijską. Gienieczko walczy o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

Referendum, wybory, a przy okazji metro we Wrocławiu

We Wrocławiu - decyzje m.in. o budowie metra i ograniczeniu ruchu w centrum miasta. W Opolu - którędy poprowadzić ważną dla miasta trasę. Przy okazji referendum 6 września oraz wyborów parlamentarnych (i być może kolejnego referendum) 25 października niektóre samorządy chcą zapytać swych mieszkańców także o inne, lokalne sprawy.

Piechociński ws. Burego: podejmiemy działania, kiedy wypowie się zainteresowany

Po zapoznaniu się z uzasadnieniem wniosku i wypowiedzi głównego zainteresowanego podejmiemy stosowne działania - powiedział w środę na konferencji prasowej szef PSL Janusz Piechociński, odnosząc się do sprawy Jana Burego. Do Sejmu trafiły wniosek o uchylenie mu immunitetu, o co wnioskuje prokuratura, która chce mu postawić zarzuty. Według ustaleń tvn24.pl, prokuratura szykuje również kolejny wniosek o uchylenie immunitetu szefow klubu PSL.

Po Bosaku Kukiza opuszcza kolejna osoba. Tym razem rzecznik

Kolejna osoba zrywa współpracę z Pawłem Kukizem. To rzecznik ruchu Miłosz Lodowski, który pełnił tę funkcje również podczas startu muzyka w wyborach prezydenckich. - Projekt, w który ja wierzyłem, miał być stworzony przez najwartościowszych młodych antysystemowców - przerodził się w groteskę (...) - napisał w liście do Kukiza. Ze startu w wyborach parlamentarnych z listy Kukiz'15 zrezygnował również wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.

Szef CBA: Podkarpacie oplata "pajęczyna", którą teraz rozplatamy

- Mamy do czynienia z wyjątkową sprawą i z bardzo złożonymi relacjami i powiązaniami o różnym charakterze. Do tej pory zarzuty usłyszało ok. 40 osób - tak o "aferze podkarpackiej" mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Paweł Wojtunik. Szef CBA odpierał też zarzuty posła PSL Jana Burego, według którego służby w Polsce "wymknęły się spod kontroli".

Obojętność Polski obróci się przeciwko naszemu krajowi

Polska i Polacy nie zdają sobie sprawy, jak poważny jest kryzys migracyjny w Europie. Jeśli będziemy jako państwo i naród obojętni w kwestii przyjęcia uchodźców, to stracimy to, co w Unii Europejskiej dla nas najcenniejsze: swobody podróży, podejmowania pracy, osiedlania się oraz ogromne pieniądze europejskie na rozwój Polski. Możemy też stracić sympatię wielu krajów zachodnich dla naszych postulatów politycznych czy militarnych w sprawach Ukrainy i Rosji.

Będą restrykcje, ale mniejsze. Ministerstwo zmienia zdanie ws. e-papierosów

Ministerstwo zdrowia planowało wprowadzić całkowity zakaz palenia elektronicznych papierosów w miejscach publicznych. Okazuje się jednak, że ich użytkownicy mogą spać spokojnie, bo ostatecznie urzędnicy postanowili być bardziej liberalni. Rząd przedstawił nowy pomysł na e-papierosy. Materiał programu "Polska i Świat".

18 osób z zarzutami. W tym za wysyłkę kocy na Ukrainę

Łącznie 18 osób - żołnierzy i pracowników cywilnych - usłyszało dotąd zarzuty ws. przywłaszczenia mienia i nieprawidłowości w wojskowej bazie logistycznej w Warszawie. Jak poinformowała we wtorek prokuratura, zarzuty dotyczą m.in. wysyłki koców na Ukrainę.

"Robotnik z robotnikiem najpierw może daliby sobie po jednym, ale by się przywitali”

Legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa uważa, że to państwo powinno organizować obchody związane z rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania "S". Jego zdaniem obecny związek NSZZ "Solidarność" "nie ma z tym nic wspólnego". Były prezydent skomentował też brak uścisku dłoni pomiędzy Ewą Kopacz i Andrzejem Dudą podczas obchodów rocznicy II wojny światowej.

Palikot: mandat oddam 10 września

Janusz Palikot zapowiedział, że 10 września zrzeknie się mandatu poselskiego. Na jego miejsce wejdzie Andrzej Dołecki. Lider Twojego Ruchu tłumaczył w "Kropce nad i" swoją decyzję solidarnością z szefem Stowarzyszenia Wolne Konopie, którego rodzice wcześniej trafili do aresztu za wwóz oleju konopnego dla - jak tłumaczył Dołecki - jego chorej babci.

"Prezydent staje się jednym z żołnierzy Jarosława Kaczyńskiego"

- Z roli, którą Andrzej Duda sam sobie wyznaczył w orędziu, osoby łączącej, prezydenta wszystkich Polaków, staje się frontmanem kampanii wyborczej jednej partii - ocenił w "Faktach po Faktach" Jacek Protasiewicz (PO). Jak dodał, brak podania Ewie Kopacz ręki w czasie uroczystości na Westerplatte to "ilustracja poważniejszego problemu". Dyskutował z nim Paweł Kowal (Zjednoczona Prawica).

Spór o "falę uchodźców" z Ukrainy. Co mówią oficjalne liczby

W dyskusji na temat przyjmowania uchodźców przez kraje członkowskie UE polskim politykom zdarza się sięgać po argument, że za naszą wschodnią granicą toczy się konflikt i musimy być gotowi na ewentualne przyjęcie osób uciekających z Ukrainy. Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika jednak, że status uchodźcy otrzymuje w Polsce niewiele osób. Ani w zeszłym roku, ani w pierwszej połowie bieżącego roku urząd nie przyznał go żadnemu obywatelowi Ukrainy.

Kto powinien pierwszy podać rękę? Znawca protokołu: sytuacja jest oczywista

- W czasie oficjalnych uroczystości obowiązuje określona precedencja, czyli porządek starszeństwa osób w państwie. Pierwszy powinien wyciągnąć dłoń pan prezydent - ocenił Janusz Sibora, znawca protokołu dyplomatycznego. We wtorek w czasie obchodów rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej Andrzej Duda i Ewa Kopacz nie uścisnęli sobie dłoni.

Szydło: sprawa uchodźców wymknęła się spod kontroli

Zdaniem wiceprezes PiS Beaty Szydło sytuacja z uchodźcami, którzy napływają do krajów UE, wymknęła się spod kontroli, a podejmowane próby rozwiązania problemu są doraźne. Jak powiedziała kandydatka PiS na premiera, Ewa Kopacz bardziej ostatnio skupia się na kampanii wyborczej, niż na pełnieniu swoich obowiązków.

"Nowe zagrożenia wymagają zmian w NATO"

Dostosowanie sojuszu do nowych wyzwań powinno być przedmiotem przyszłorocznego szczytu w Warszawie – powiedziała we wtorek minister obrony Norwegii Ine Eriksen Soereide podczas otwarcia kieleckich targów zbrojeniowych. Towarzyszący jej na targach wicepremier Siemoniak podkreślił, że Norwegię i Polskę łączy "podobna wrażliwość" na sprawy bezpieczeństwa.

Kopacz i Duda na Westerplatte. "Uścisk dłoni? Nie przypominam sobie"

- To nie był czas na rozmowy. Uścisk dłoni? Nie przypominam sobie - tymi słowami premier skomentowała swój udział w porannych uroczystościach na Westerplatte, na których pojawił się także prezydent Andrzej Duda. W trakcie uroczystości, ani tuż po politycy nie zdecydowali się dzisiaj by porozmawiać.