W Norwegii określenie "polskie obozy" nie narusza zasad

Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg) uznała, że określenie "polski obóz koncentracyjny" nie narusza zasad dziennikarskich. Skargę wniósł działający w Norwegii polonijny portal internetowy. - Nie przyjmujemy takiej interpretacji - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

Sąd nad trybunałem

Co kryje się za ekspresowo wprowadzonymi przez PiS zmianami w ustawie o Trybunale i kolejnymi uchwałami, które niespodziewanie tego wieczoru pojawiły się w Sejmie? Cyprian Jopek najprościej jak można wyjaśni, co to za zmiany i dlaczego - zdaniem wielu - te zmiany łamią konstytucję.

Strażnicy Konstytucji

Polityczna walka o Trybunał Konstytucyjny i zasadnicze pytanie, o co tak naprawdę ta walka się toczy? Naturalnym i oczywistym powinno być to, że Trybunał - choć wybierany, jak wszędzie w Europie, przez polityków - zachowuje jednak swoją niezależność zgodnie z demokratycznym trójpodziałem władzy. Dlaczego w Polsce ci najważniejsi strażnicy prawa nie są postrzegani wyłącznie jako obrońcy konstytucji, ale też politycznych interesów? Czy faktycznie tak jest, że politycy, którzy wybierają Trybunał mają potem wpływ na to jak ten orzeka?

Milczenie sędziów

Mocny zarzut, który ostatnio wiele razy i głośno był stawiany. Politycy mówią o upolitycznionych wyrokach, a z drugiej strony fundamentalną zmianą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym de facto potwierdzają, że Trybunał od polityków jest zależny. Po takim ataku na konstytucyjnie niezawisły wymiar sprawiedliwości dziwić może najpierw długie milczenie sędziów, a potem ich sprzeciw, ale jednak nie tak słyszalny, jak zarzuty wobec nich. Sami przyznają, że sytuacja jest bez precedensu. Dlaczego więc w podobny sposób nie reagują? O tym z sędziami właśnie rozmawiała Brygida Grysiak.

"Trybunał Konstytucyjny nie jest świętą krową"

- Układy, które rządziły Polską, nie zdały egzaminu wyborczego - ocenił w "Kropce nad i" poseł Kukiz’15 Kornel Morawiecki, argumentując, że PiS zmianami w Trybunale Konstytucyjnym "chce poprawić los Polaków". Nie zgodził się z nim poseł PO Stefan Niesiołowski, który powiedział, że interesem społecznym nie można tłumaczyć łamania prawa.

Szef MSZ w pierwszej podróży zagranicznej

Minister spraw zagranicznych w pierwszej podróży zagranicznej. Witold Waszczykowski poleciał w środę do Szwecji i Finlandii. Wybór kierunku na pierwszą podróż pochwaliła na Twitterze szefowa szwedzkiego MSZ. "Strategiczne partnerstwo jest ważne" - napisała pod wspólnym zdjęciem z Waszczykowskim.

Były szef ABW został wiceministrem sprawiedliwości

Premier Beata Szydło na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry powołała we wtorek Bogdana Święczkowskiego - byłego prokuratora i byłego szefa ABW - na stanowisko wiceministra sprawiedliwości - poinformował w środę resort sprawiedliwości.

"Gdyby Wojtunik nie złożył rezygnacji, dalej pełniłby swoje funkcje"

- To jest suwerenna decyzja obecnego szefa CBA - powiedział o rezygnacji Pawła Wojtunika koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Wojtunik rezygnację złożył po tym, jak wszczęto postępowanie kontrolne związanego z rzekomym ujawnieniem przez niego niejawnych informacji podczas spotkania z Elżbietą Bieńkowską. Komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała w środę wniosek ws. odwołania szefa CBA

Schetyna: polityka europejska PiS to krok ku katastrofie

To jest droga, którą prowadził nas PiS w latach 2005-2007, czyli do odosobnienia, kompletnej alienacji na arenie międzynarodowej - powiedział w środę szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. W ten sposób skomentował ostatnie działania PiS związane z polityką europejską.

Mieszkowski pyta Glińskiego: chce pan karać artystów?

Wicepremier Piotr Gliński powinien ustąpić ze stanowiska ministra kultury - uważa dyrektor Teatru Polskiego i jednocześnie poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski, który w środę ma zwrócić się o to do Glińskiego w swojej interpelacji. To efekt sytuacji powstałej w związku z premierą spektaklu "Śmierć i dziewczyna".

"Tkwienie na stanowisku bez informacji niejawnych byłoby farsą"

Motywowałem się dbałością o dobro państwa, a także działanie CBA - powiedział na konferencji prasowej ustepujący szef CBA Paweł Wojtunik, który we wtorek podał się do dymisji. Dodał, że nie bez znaczenia była decyzja nowego szefa ABW, który wszczął postępowanie dotyczące rzekomego ujawnienia informacji niejawnych. Komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała w środę wniosek ws. odwołania szefa CBA.

Trybunał Stanu dla Tuska? Siemoniak: skandaliczna wypowiedź

To jest bezpodstawny atak na przewodniczącego Tuska. Jeśli taki atak się przeprowadza, to trzeba pokazać mocne powody - tymi słowami były szef MON skomentował dzisiejszą wypowiedź rzeczniczki rządu. Elżbieta Witek powiedziała w TVN24, że według jej, jak podkreślała, prywatnej opinii, Trybunał Stanu dla Donalda Tuska za katastrofę smoleńską "byłby dobrą sprawą".

PiS chce zmienić przepisy ws. przedawnienia

PiS chce przywrócenia zasad przedawniania karalności przestępstw sprzed reformy prawa karnego, która weszła w życie 1 lipca. Do Sejmu wpłynął już projekt posłów PiS w tej sprawie.

Kancelaria prezydenta doniosła na poprzedników. "Dokumentacja jest skandaliczna"

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Poinformował o tym w środę rano prezydencki minister Andrzej Dera. Zawiadomienie ma związek ze stanem prezydenckiej willi w Klarysewie, który ujawniono niedawno w tzw. raporcie otwarcia w kancelarii.

Witek: Trybunał Stanu dla Donalda Tuska byłby dobrą sprawą

Patrząc na śledztwo smoleńskie i to, co w tej sprawie zrobił rząd Donalda Tuska, "Trybunał Stanu byłby dobrą sprawą" - powiedziała w "Jeden na jeden" rzeczniczka rządu Elżbieta Witek, zaznaczając, że jest to jej "prywatna opinia". Dodała, że rząd nie planuje zająć się ta sprawą w najbliższym czasie.