"Prawie remis. (...) To dobra podstawa do dalszej ofensywy"

- Możemy to uznać za dobrą podstawę do dalszej ofensywy - mówił na gorąco po ogłoszeniu sondażowych wyników IPSOS dla TVN24 Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodał, że dla jego partii cel pozostaje ten sam, czyli "dobra zmiana w Polsce". - I droga do tej dobrej zmiany (...) została otwarta - podkreślał.

"Odchodzi wielki człowiek z pokolenia zdrady. Rozliczenia zostawiam Bogu"

- Nie znam do końca argumentów, jakimi się kierował. Niezależnie od naszego punktu widzenia, musimy zauważyć, że odchodzi wielki człowiek z pokolenia zdrady - mówi Lech Wałęsa o zmarłym w niedzielę gen. Wojciechu Jaruzelskim. Były prezydent przyznaje, że nie potrafi ocenić, czy w ostatecznym rachunku generał okazał się zdrajcą, czy też działał z pobudek patriotycznych. - Miał jednak pełne prawo myśleć tak, jak wtedy myślał cały świat, że nie mamy szans - dodaje.

"Poniósł porażkę polityczną, bo nie potrafił znaleźć recepty dla Polski"

- Jako wojskowy świetnie przygotował stan wojenny, bo pozamykał ludzi, sparaliżował działanie "Solidarności". Ale politycznie poniósł porażkę, nie potrafił znaleźć recepty dla Polski - tak o okresie władzy gen. Wojciecha Jaruzelskiego mówi Henryk Wujec, były opozycjonista, poseł i prezydencki doradca. Jak dodaje jednak, "chwała generałowi" za to, że gdy w 1989 r. zdał sobie sprawę z klęski, chciał usiąść do rozmów, a nie wyprowadzać czołgi.

"To był człowiek niezwykle lojalny wobec Moskwy"

Wojciech Jaruzelski był przede wszystkim "lojalnym członkiem partii", wykonującym jej rozkazy i patrzącym zawsze w stronę Kremla. Jako jeden z nielicznych nie chciał, by wojska radzieckie opuściły Polskę w 1956 r. w okresie odwilży po śmierci Józefa Stalina, gdy była ku temu okazja - mówił w TVN24 prof. Wojciech Roszkowski, oceniając wojskową i polityczną karierę generała.

Wojciech Jaruzelski. Kariera generała

Od wywózki na Sybir, poprzez oszałamiającą karierę w komunistycznej Polsce, aż po III RP - tak wyglądała polityczna i wojskowa droga Wojciecha Jaruzelskiego. Na ocenę Jaruzelskiego największy cień rzuca decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego. Do końca życia jej bronił. Argumentował, że ocaliła ona Polskę przed "wielowymiarową katastrofą".

Wojciech Jaruzelski nie żyje

W wieku 90 lat zmarł w Warszawie Wojciech Jaruzelski. Były pierwszy sekretarz PZPR, generał Ludowego Wojska Polskiego i twórca stanu wojennego, sądzony w procesie autorów stanu wojennego oraz masakry na Wybrzeżu w 1970 r.

Szefowie partii już zagłosowali

Jarosław Kaczyński, Leszek Miller, Janusz Piechociński i Janusz Korwin-Mikke w Warszawie; Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin w Krakowie. Liderzy partii oddali swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Krystyna Janda o 25 latach wolnej Polski: to był dar

- Pamiętam dokładnie, jak wyglądała Polska i jak się żyło przed 25 laty. Zmiany są oszałamiające. Ludzie mają krótką pamięć. Ci, którzy powinni pamiętać łatwo zapominają, albo im się myli obraz - mówiła Krystyna Janda, nominowana w kategorii "kultura" w plebiscycie "Ludzie Wolności". Aktorka dodała, że wolność odzyskana w 1989 r. była darem. - Czekamy na dalsze zmiany. One będą, ale musimy trochę opanować emocje - dodała.

Prezydent Komorowski już po głosowaniu

Prezydent Bronisław Komorowski, wraz z małżonką Anną, wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Para prezydencka pojawiła się w komisji obwodowej przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie w niedzielę przed południem.

Miał trafić do Gostynina, jest na wolności. "Ignorancja, nie damy za wygraną"

Mariusz Z. to pierwsza osoba w Polsce, której sąd nie zgodził się objąć ustawą o izolacji niebezpiecznych przestępców. Zdecydował o tym bez zasięgnięcia opinii biegłych i wbrew zdaniu więziennych psychologów. Z. od ponad dwóch miesięcy jest na wolności i nie ma nad nim kontroli. Teraz okazuje się, że jednak powinien zostać przebadany, a sąd pierwszej instancji popełnił błąd.

Starcie gigantów o Tarczę Polski

Dwie olbrzymie amerykańskie firmy zbrojeniowe stoczyły na targach lotniczo-obronnych ILA w Berlinie bitwę o polskie i niemieckie przyszłe zamówienie na system obrony antyrakietowej i przeciwlotniczej. Odkładana już kilka razy decyzja Niemiec i zapowiedziana na koniec roku decyzja Polski przesądzą o kształcie natowskiej obrony powietrznej w tej części Europy.

Polski pilot MiGa bohaterem berlińskich pokazów

Ppłk Piotr Iwaszko jest niekwestionowaną gwiazdą berlińskich targów lotniczo-obronnych ILA. Polskiego lotnika – wykonującego ośmiominutowy pokaz do muzyki zespołu Metallica - najbardziej podziwiają Rosjanie z firmy MiG, którzy gratulują mu kunsztu pilotażu ich maszyny.

Deklaracja wiary polskich lekarzy. "Nie" dla in vitro, antykoncepcji i aborcji

W niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie ma zostać złożona "deklaracja wiary" polskich lekarzy. To wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Dla jednych to dowód odwagi, dla innych próba nacisku, dzieląca środowisko medyczne i ograniczająca prawa pacjentów. Akcję zorganizowała przyjaciółka papieża dr Wanda Półtawska. Materiał "Faktów" TVN.

Brzeziński: Putin zaczyna rozumieć, że przeholował

- Putin zaczyna rozumieć, że przeholował, że się za bardzo zaangażował, za bardzo się wkopał właściwie w całą, kompleksową sytuację Ukrainy, nie mając w tej chwili przemyślanego planu działania - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Zbigniew Brzeziński. Z byłym doradcą prezydenta Cartera rozmawiała Katarzyna Kolenda-Zaleska.