"Jesteście ofiarami sukcesu i bezkompromisowości w tym, co robicie wraz z całą fundacją. Wiele osób to boli do tego stopnia, że poświęciłyby nawet zdrowie dzieci, byle wam zaszkodzić" - napisał w liście do Jurka i Lidii Owsiaków prof. Piotr Kaliciński, krajowy konsultant ds. chirurgii dziecięcej. Lekarze wspierają prezesa WOŚP, po tym jak na swoim videoblogu wyznał, że chciał zrezygnować z pracy dla Fundacji.

Szczuka, Kutz i Hartman - to tylko niektórzy z liderów list koalicji Europa Plus Twój Ruch w nadchodzących eurowyborach. - My nie chcemy Budapesztu w Warszawie. My chcemy Warszawy, Budapesztu, Londynu, Berlina, Paryża w wolnej Europie wspólnych obywateli. I po to idziemy do PE - powiedziała Barbara Nowacka, której nazwisko otwiera lubelską listę, w czasie prezentacji "jedynek". Aleksander Kwaśniewski przekonywał z kolei, że koalicja "jest odpowiedzią na groźbę ucieczki z Europy, którą mogą zafundować środowiska prawicowe".

To wąska grupa senatorów przeforsowała w 1989 r. takie zmiany w ustawie o amnestii, że wszystkim przestępcom zamieniono wyroki śmierci na kary 25 lat więzienia. Pierwsza wersja dokumentu na to nie pozwalała. Odmienne stanowisko Sejmu zbagatelizowano. Procedowano w pośpiechu i pod presją buntujących się więźniów. Na podstawie archiwalnych dokumentów odtworzyliśmy przebieg tych prac.

Większa liczba lekarzy specjalistów ma m.in. pomóc w skróceniu kolejek w przychodniach i szpitalach - takie rozwiązanie w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej przedstawił minister zdrowia. Lekarzy ma przybywać, bo będą mogli zrobić bardziej szczegółowe specjalizacje tzw. szybką ścieżką.

- Ja już nie wiem, jak to nazwać - podsumowuje pierwszy pełny rok pracy nowych fotoradarów w Warszawie zastępca naczelnika straży miejskiej Zbigniew Kąkol. W stolicy jeżdżą kierowcy, którzy zostali złapani za przekroczenie prędkości nawet 19 razy. Aż 660 razy złapani na łamaniu przepisów zostali tymczasem dyplomaci. Żaden mandatu nie zapłacił, bo miał immunitet.

Gdy w 1988 i 1989 r. Mariusz Trynkiewicz popełniał swoje zbrodnie, pisały o nich dzienniki w całej Polsce. Gdy trafił przed sąd, emocje towarzyszące sprawie sięgnęły zenitu. Przed gmachem sądu pojawiały się setki gapiów, a na samej sali ludzie ciskali w oskarżonego przedmiotami. Prasę z tamtego czasu przejrzał reporter "Polski i Świata".

Żona ostatniego komunistycznego przywódcy Polski Wojciecha Jaruzelskiego po 53 latach wspólnego życia chce rozwodu - donoszą zagraniczne media. O kłopotach małżeńskich generała piszą m.in. francuskie "Le Figaro" i "Le Parisien", niemieckie "Die Welt" i "Zeit", czy czeskie "Novinky". To pokłosie publikacji w polskich tabloidach.

- Złożyłem całą rezygancję, ze wszystkiego - mówi na swoim blogu Jerzy Owsiak. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy emocjonalne oświadczenie zamieścił na swojej stronie. Przyznał w nim, że po ponawiających się zarzutach niszczących reputację Fundacji i jego życie prywatne, wycofał się z jej prowadzenia. Zmienił jednak zdanie po jednym z e-maili, przysłanych przez 18-letniego Wojtka.

- Chłopcy, którzy nie zapłacili niczym za wolną Polskę, plują na jedyną rzecz, z której Polska jest podziwiana - skomentował w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk brak jednolitego porozumienia Sejmu ws. rocznicowej uchwały dotyczącej Okrągłego Stołu. Przyrównał sytuację polską do tego, co dzieje się na Ukrainie. - Na Majdanie marzą o takiej solidarności. To są ludzie, którzy reprezentują ten sposób myślenia: solidarności, dialogu okrągłego stołu, a nie rozlewu krwi - przekonywał legendarny działacz opozycji z czasów PRL.

Policja przygotowuje się do wyjścia Mariusza Trynkiewicza na wolność. W czwartek sąd wyraził zgodę na prowadzenie działań operacyjnych wobec mężczyzny. Oznacza to, że funkcjonariusze będą mogli go śledzić. W tę operację ma być zaangażowanych kilkunastu funkcjonariuszy. Tymczasem, jak podał dziennik.pl, kluczowa osoba odpowiedzialna za sprawę Trynkiewicza miała odejść z pracy. Komenda Główna Policji i Ministerstwo Spraw wewnętrznych dementują te doniesienia, uzasadniając, że osoba ta nigdy nie była przypisana do sprawy.

"Prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego jest bardzo wysokie" - napisali o Mariuszu Trynkiewiczu biegli w opinii na zlecenie rzeszowskiego sądu. Psycholog, seksuolog i dwoje psychiatrów oceniło, że Trynkiewicz ma osobowość "nieprawidłową, antysocjalną z zaburzeniami preferencji seksualnej o typie pedofilii sadystycznej". Na podstawie tych analiz w poniedziałek sąd zdecyduje czy skierować skazanego za poczwórne morderstwo na leczenie do ośrodka w Gostyninie.