Orkan "Barbara" nad Polską. Tysiące ludzi bez prądu

Od poniedziałku do dzisiejszego poranka strażacy interweniowali 1250 razy przy usuwaniu skutków silnych wichur - poinformował st. kpt. Karol Kierzkowski, rzecznik mazowieckiej straży pożarnej. Wiatr łamał drzewa, uszkodził też kilka dachów i aut. W wyniku wiatru poszkodowane zostały dwie osoby. Rzecznik komendanta głównego straży pożarnej Paweł Frątczak dodał, że 97 tys. odbiorców nie ma prądu.

"Trwamy, jesteśmy i będziemy". Opozycja wciąż w Sejmie

Opozycja kontynuuje protest na sali plenarnej w Sejmie. Posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej twierdzą, że posiedzenie Sejmu jeszcze się nie skończyło i czekają na uchwalenie budżetu na 2017 rok. Jarosław Kaczyński działania opozycji nazywa próbą puczu. Posłanka PO Monika Wielichowska odpowiada: - Jaki prezes taki pucz.

"Barbara" zniszczyła elewację muzeum

Orkan Barbara uszkodził elewację lęborskiego muzeum. Na miejscu pojawili się strażacy, którzy usunęli niebezpieczne elementy. Nikt nie ucierpiał.

Kaczyński: to był pucz. "Nikt takiego kitu nie przyjmie"

- Jeśli już to głównym przywódcą puczystów jest Marek Kuchciński, bo on tę sytuację zorganizował, sprowokował i nie umiał jej rozwiązać - mówił wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak w programie "Jeden na jeden" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do słów prezesa PiS, który protest opozycji w Sejmie nazywał puczem.

Polacy prognozują jaki będzie kolejny rok. "Brakuje demokracji"

- Żadnych planów nie mogliśmy sobie z mężem zrobić, bo nie wiemy co będzie dalej, co z kredytem, co z firmami, w których pracujemy - mówi jedna z osób, którą w ulicznej sondzie przepytali reporterzy "Faktów" TVN. W sondażu przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Millward Brown pytaliśmy Polaków o spodziewany kierunek rozwoju spraw w 2017 roku.

Mijający rok w gospodarce. "Najgorsze jest poczucie niestabilności"

- Gospodarka szybko hamuje, reputacja polskiej polityki makroekonomicznej w oczach inwestorów zagranicznych zdecydowanie uległa pogorszeniu - wskazywał w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bogusław Grabowski. O niepokojących sygnałach w polskiej gospodarce mówiła także Henryka Bochniarz. Janusz Steinhoff negatywnie ocenił obniżenie wieku emerytalnego, a Marek Tejchman szukał pozytywów w planie Morawieckiego. Jaki był 2016 r. w gospodarce?

"Trwamy, jesteśmy, będziemy"

Posłowie Platformy Obywatelskiej są na sali obrad Sejmu i zostają w Sejmie – zadeklarował w niedzielę wieczorem Grzegorz Schetyna. Przewodniczący tej partii odniósł się też do stanowiska prezydenta, który skrytykował protest. - Brakuje z jego strony pokazania, że jest się ponad partyjnym sporem - uważa Schetyna.

"Dwie Polski po prostu istnieją, niech któraś z nich wygra"

Mnie nie martwią podziały polityczne. Mnie martwi to, że każda ze stron konfliktu odmawia drugiej stronie prawa uczestniczenia we wspólnocie - mówił publicysta Grzegorz Sroczyński w świątecznym wydaniu "Faktów po Faktach". Z kolei Jan Wróbel przekonywał, że podział w Polsce jest zdrowy. - Te dwie Polski po prostu istnieją, niech któraś z nich wygra i ta druga będzie musiała się do tego dostosować - mówił.

"Niepokoi nas scena polityczna w naszej ojczyźnie"

Nadrzędnym celem polityki ma być troska o dobro wspólne, a stylem – bezinteresowna służba. Trzeba przyznać, że jesteśmy jeszcze dalecy od tego ideału - powiedział o sytuacji w Polsce kardynał Stanisław Dziwisz podczas pasterki w Katedrze na Wawelu.

"Dziennikarz z NRD" odwiedza Poznań. Zobacz niezwykły film sprzed 55 lat

Chwali polskie szynki i wódkę, jest pod wrażeniem hotelu, w którym nocuje. W archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich odnaleziono właśnie propagandową kronikę z 1961 r. Pokazuje ona wizytę dziennikarza z NRD (w tej roli wystąpił polski aktor) w stolicy Wielkopolski. Oprócz imponujących targowych stoisk, w filmie możemy zobaczyć charakterystyczne punkty miasta: ulice Św. Marcin, Okrąglak czy plac Wolności.

Andrzej Rysuje: rysuję codziennie, bo "dobra zmiana" dostarcza pomysłów

- Polacy potrafią się z siebie śmiać, tylko zawsze jest tak, że jak jedna połowa się śmieje, to druga się obraża i na odwrót - mówił we "Wstajesz i święta" rysownik Andrzej Milewski, znany jako Andrzej Rysuje. Jak stwierdził, również w PiS są ludzie, którzy potrafią się śmiać - o poczucie humoru podejrzewa m.in. Jacka Kurskiego i Jarosława Kaczyńskiego. Przyznał też, że teraz rysuje codziennie, bo "dobra zmiana jest bardzo intensywna i dostarcza dużo pomysłów".

Nad tym prezentem warto zastanowić się dłużej. "To nie jest lalka"

Zwierzęta znalazły się zapewne pod nie jedną choinką, ale po świętach - prędzej czy później - wiele z nich trafi, niestety, do schroniska. Dlatego nad decyzją o takim prezencie warto się dłużej zastanowić, bo szybko z pupila można zrobić sierotę. Materiał "Faktów" TVN.

"Byłoby nas stać na przyjęcie paruset tysięcy uchodźców"

- Polska miała obowiązek otworzyć się na uchodźców. Tym bardziej, że Kościół zaproponował sposób ich przyjęcia - mówił w "Faktach po Faktach" biskup Tadeusz Pieronek. Dodał, że jego zdaniem nasz kraj byłby w stanie przyjąć nawet kilkaset tysięcy osób uciekających przed wojną na Bliskim Wschodzie.

"Nie można osiągnąć dobra metodami, które są zdziczeniem"

- Jeżeli ktoś myśli, że został upoważniony przez naród, to powinien się brać do rządzenia tak, by to nie było z krzywdą jakiejkolwiek części społeczeństwa - powiedział w specjalnym, wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach" biskup Tadeusz Pieronek. Jak mówił, obrady w nocy, ustawy głosowane jedna za drugą bez dyskusji, to jest dyktat, a dyktat kojarzy się niedobrze. W każdej sytuacji.