"Kłaniam się Państwu". Saryusz-Wolski z kwiatami w drodze na dywanik do szefa frakcji

Kandydat na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski, z bukietem białych i czerwonych róż, pojawił się w brukselskiej siedzibie swojego ugrupowania - Europejskiej Partii Ludowej. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami i odpowiadać na ich pytania. Na spotkanie wezwał eurodeputowanego lider frakcji Joseph Daul po tym, jak polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej. Europejska Partia Ludowa popiera dotychczasowego przewodniczącego RE Donalda Tuska.

Próbował wyłudzić pieniądze "na wnuczka". "Babcia" przechytrzyła oszusta

Przyszedł do domu "babci", by odebrać kilkanaście tysięcy złotych na rzekomo polubowne załatwienie sprawy wypadku drogowego jej wnuka. Nie przypuszczał, że kobieta zorientuje się, że ma do czynienia z oszustem i że czekają już na niego policjanci. 28-latkowi, który próbował okraść staruszkę metodą "na wnuczka", grozi 8 lat więzienia.

Na strychu znaleźli zmumifikowane ciało i zrekonstruowali twarz. Kim była ta kobieta?

Kim była kobieta znaleziona na strychu wałbrzyskiego budynku? Jak zginęła? Te pytania wciąż zadają sobie śledczy, którzy prowadzą postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci osoby, której zmumifikowane zwłoki znaleziono na strychu przeznaczonego do rozbiórki obiektu. Policjanci pokazują, jak mogła wyglądać zmarła. I proszą o kontakt wszystkich, którzy rozpoznają kobietę.

"To nie może być decyzja, która powstała w rządzie"

- Zarówno minister Szymański, jak i minister Waszczykowski wiedzą, jak nierealna i szkodliwa jest ta decyzja - tak gość "Wstajesz i wiesz" Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej skomentował wystawienie przez polski rząd Jacka Saryusz-Wolskiego na kontrkandydata Donalda Tuska w walce o stanowisko szefa Rady Europejskiej.

Hollande zapewnia o poparciu dla Tuska

Nie ma powodu, bym wycofał wsparcie dla Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej - powiedział francuski prezydent Francois Hollande w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek przez kilka europejskich gazet. W ten sposób odniósł się do faktu, że poparcia Donaldowi Tuskowi odmówiły polskie władze.

"Tusk nie dał szansy na to, aby inaczej wyjść z tej sytuacji"

Tusk pogwałcił zasadę neutralności politycznej. To jest kluczowy powód, dla którego nie byliśmy w stanie znaleźć jakiegokolwiek scenariusza, który nie byłby konfrontacyjny wobec tej kandydatury - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Gosiewska: Tusk nigdy nie próbował nawiązać relacji z polskim rządem

To jest przedłużenie, to jest druga kadencja. Nie ma tego, że się zgłasza, ale kraje ewentualnie nie wnoszą sprzeciwu - wyjaśniała sytuację reelekcji na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z PO w programie "Fakty po Faktach" TVN24. Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska stwierdziła, że "nie wyobraża sobie, że szefem rady miałby zostać ktoś, kto szkodzi krajowi, z którego pochodzi".

"Donald Tusk mógłby się uczyć od Jacka Saryusz-Wolskiego"

Kandydatem polskiego rządu na przewodniczącego Rady Europejskiej jest Jacek Saryusz-Wolski - mówił w "Faktach po Faktach" rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dopytywany, czy w razie zwycięstwa Donalda Tuska rząd pogratuluje mu reelekcji, odpowiedział: "Jesteśmy w stanie wznieść się ponad partyjne podziały".

Waszczykowski szuka poparcia wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się w niedzielę wieczorem w Brukseli ze swoimi odpowiednikami z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Beneluksu - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych w Brukseli. Oficjalny komunikat po spotkaniu ma być ogłoszony w poniedziałek - poinformował brukselski korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Szanse Tuska na utrzymanie stanowiska. Możliwe scenariusze

Polskie MSZ poinformowało w sobotę, że kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej będzie Jacek Saryusz-Wolski. Były już polityk Platformy Obywatelskiej stanie tym samym przeciwko Donaldowi Tuskowi. Na razie wszystko wskazuje na to, że były polski premier może liczyć na przychylność pozostałych unijnych państw, a inicjatywa PiS ma niewielkie szanse powodzenia. Co może zagrozić Tuskowi? Scenariusze przeanalizował korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

Saryusz-Wolski prosi, by go "nie mumifikować za życia". "Dwa lata młodszy od Trumpa"

Jacek Saryusz-Wolski jest oficjalnym kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Polityk w sobotę wieczorem tłumaczył na Twitterze, dlaczego zgodził się ubiegać o tę funkcję, stając tym samym przeciwko Donaldowi Tuskowi. W niedzielę skomentował natomiast wykluczenie go z Platformy Obywatelskiej i poprosił byłych kolegów z partii, by go "nie mumifikowali za życia".

Dwie osoby z zarzutami uprowadzenia 12-latki. Ryszardowi D. skrócono wcześniej wyrok

Ryszard D. i Elżbieta B. zatrzymani w związku z porwaniem 12-latki w Golczewie, usłyszeli w niedzielę zarzut uprowadzenia i pozbawienia wolności. Trzeci z zatrzymanych został zwolniony i będzie występować w charakterze świadka. Jak dowiedział się wcześniej reporter TVN24, Ryszard D. już w 2010 roku został zatrzymany w związku z ciężkim pobiciem dziecka, za co później został skazany na dziewięć lat więzienia.

Prawo i Sprawiedliwość "posuwa się do tego, żeby grać polską racją stanu"

- Uczestniczenie w czymś takim jest zupełnie niezrozumiałe - mówił o decyzji Jacka Saryusz-Wolskiego Rafał Trzaskowski. Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej jego kandydatura na szefa Rady Europejskiej "nie ma najmniejszych szans". - Wszyscy o tym wiedzą, również Prawo i Sprawiedliwość cynicznie to robi, tylko po to, by w Polsce wykreować kolejną awanturę - wskazywał gość programu "Horyzont" w TVN24.

"Rodzinne" kłusowanie na rzece Elbląg

Łowili ryby na tzw. szarpaka - tak rodzina z Ostródy spędzała wolny piątek. Teraz odpowiedzą przed sądem za kłusownictwo. Mogą im grozić nawet dwa lata więzienia.

Profesor Zoll: nawet decyzja Trybunału nie doprowadzi do odwołania prezes Sądu Najwyższego

Wnioskodawcy głęboko się mylą - tak o wniosku Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyboru I prezesa Sądu Najwyższego mówił profesor Andrzej Zoll. Zdaniem gościa "Faktów po Faktach", skutkiem ewentualnego zakwestionowanie wyboru profesor Małgorzaty Gersdorf nie będzie jej odwołanie. - Gdyby doszło do takiego orzeczenia, to wtedy ustawodawca musiałby dokonać zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, a pani prezes dalej pełniłaby funkcję I prezesa Sądu Najwyższego - wyjaśnił prof. Zoll.

PSL chce badań psychiatrycznych kandydatów na parlamentarzystów

- Chodzi o to, żeby ludzie mieli 100 procent pewności, że głosują na człowieka zdrowego psychicznie, który potem będzie tworzył prawo i decydował o ich życiu - mówi poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Paweł Bejda, który jest pomysłodawcą projektu zakładającego wprowadzenie obowiązku badań psychiatrycznych kandydatów na parlamentarzystów.

"Rząd przyczynia się do marginalizacji Polski na dekadę"

- Mistrzostwa Europy w skoku na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej nie będzie - ocenił szanse Jacka Saryusz-Wolskiego Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu w programie "Horyzont". Jak dodał, "Polska za pewien brak powagi zapłaci". Tymczasem Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk zauważył, że "jeżeli rząd Polski miał zamiar składać swoją kandydaturę, może trzeba było to powiedzieć wcześniej".

Dwóch kandydatów z Polski. Korespondent TVN24 tłumaczy, co to oznacza

Najgorszym scenariuszem jest sytuacja, gdy do gry wkroczą inni gracze, tylko czekający, by przejąć stanowisko Donalda Tuska - zauważa korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli. Maciej Sokołowski wyjaśnia, co w praktyce oznacza zgłoszenie przez polski rząd kontrkandydata na stanowisko szefa Rady Europejskiej, Jacka Saryusz-Wolskiego.