Odeszli kluczowi generałowie. Zastępcy mniej doświadczeni, z niższym stopniem

- Na stanowiska zostali wyznaczeni ludzie, którzy jeszcze nie zostali do tych stanowisk przygotowani - mówił w TVN24 generał broni Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Sił Zbrojnych odnosząc się do zmian kadrowych w armii. Trzech najważniejszych generałów Mirosława Różańskiego, Mieczysława Gocuła i Adama Dudę zastąpiły osoby mające mniejsze doświadczenie i niższy stopień. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Państwo elit nie jest państwem obywatelskim"

Musimy budować Polskę silną, suwerenną i sprawiedliwą dla wszystkich - mówił w Rawiczu prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Trzeba czynić wszystko, by Polska nie była wyłącznie Polską wąskiej elity, bo państwo elit nie jest państwem obywatelskim - dodał.

Ruszył proces Belgów oskarżonych o kradzież z Auschwitz. "Zrobiliśmy straszną głupotę"

Przed krakowskim sądem rozpoczął się we wtorek proces dwóch turystów z Belgii, oskarżonych o kradzież trzech izolatorów - elementów ogrodzenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Oskarżeni nie stawili się. Jeszcze w prokuraturze chcieli dobrowolnie poddać się karze, teraz poprzez obrońcę uzupełnili swoje wnioski o zgodę na publikację wyroku w mediach. Sąd się na to nie zgodził.

Urodził się bez dłoni, przeszczepili mu ją lekarze. Wraca do domu

Pan Piotr z Zamościa w grudniu 2016 roku został pierwszym pacjentem na świecie, który przeszedł przeszczep dłoni. Wcześniej nie miał jej w ogóle. Po 75 dniach opuścił mury Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Jadę do domu. W końcu. Nie mogę się doczekać - mówił szczęśliwy pacjent.

Pawłowicz atakuje byłego pracownika Trybunału. Ten grozi "krokami prawnymi"

Były pracownik biura Trybunału Konstytucyjnego, który skrytykował część ostatnich działań tej instytucji jeszcze w okresie urzędowania prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, zagroził wejściem na drogę prawną Krystynie Pawłowicz. Posłanka napisała wcześniej w mediach społecznościowych m.in. o jego "homoseksualnych sympatiach".

Kaczyński: Tusk "nie może liczyć na nasze poparcie i brak sprzeciwu"

Donald Tusk nie może być przewodniczącym Rady Europejskiej, bo łamie "elementarne zasady" funkcjonowania Unii Europejskiej - powiedział we wtorek prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, dodając, że rząd w Warszawie "w żadnym razie" nie poprze jego kandydatury na kolejną kadencję na stanowisku.

"Mamo, dostałem Oskara!". 15 Polaków ma się z czego cieszyć

"Właśnie dostaliśmy Oskara za efekty w Jungle Book!!!!! Mamo dostałem Oskara jako matte painter!" – napisał w poniedziałek Jacek Pilarski. To Polak mieszkający na co dzień w Londynie. Jest jednym z 15 naszych rodaków, którzy mają swój wkład w stworzenie efektów specjalnych do produkcji Disney'a.

Kolejny szef stołecznej policji odwołany. Ukrywana dymisja

Komenda Stołeczna Policji prawdopodobnie będzie miała wkrótce nowego szefa. Jak się nieoficjalnie dowiedział portal Tvn24.pl inspektor Robert Żebrowski został odwołany. W fotelu szefa zasiądzie więc już trzecia osoba w ciągu zaledwie ostatnich kilkunastu miesięcy.

Bez kolejek, bezpłatnie, kompleksowo. "Otulinka" - pierwszy taki ośrodek w Polsce

Wcześniaki nie będą już tygodniami czekały na wizytę u specjalisty. „Otulinka” to Wieloprofilowy Program Opieki nad Wcześniakami oraz Noworodkami, które są zagrożone wadami rozwoju. Właśnie otwarto pierwszy taki ośrodek w kraju, gdzie dzieciom będzie świadczona specjalistyczna opieka terapeutyczna bez kolejek. Programem pilotażowym przez najbliższe 2 lata zostało objęte województwo łódzkie, ale docelowo program miałby objąć cały kraj. Pomoc dla najmłodszych jest świadczona bezpłatnie. Wcześniaki muszą być objęte kompleksową opieką specjalistyczną co najmniej do 3 roku życia i powinna być to opieka ciągła, również po opuszczeniu przez dziecko szpitala. Powstały dzięki Fundacji Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” ośrodek „Otulinka” zapewnia taką opiekę, a pomoc znajdą w nim dzieci skierowane tam przez lekarzy z oddziałów neonatologicznych. Na miejscu pomocy dzieciom udzielają m.in. rehabilitanci, neurologopedzi, fizjoterapeuci i psycholodzy. Byliśmy tam z naszą kamerą.

Sprawdź, co zrobić, gdy załamie się lód

To jest film na czasie. Mężczyzna wchodzi na lód, nagle ląduje w wodzie. Udaje mu się wydostać, bo ma kolce lodowe i gwizdek. Zobacz filmik instruktażowy bydgoskiej policji i straży pożarnej.

"Dowód, który będzie miał kapitalne znaczenie"

Dziś w Krakowie odbędzie się próba odtworzenia zawartości rejestratorów, które znajdowały się w limuzynie premier Beaty Szydło, która uczestniczyła w wypadku 10 lutego w Oświęcimiu - poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie prokurator Włodzimierz Krzywicki.

Dom opieki, w którym można stracić dorobek życia

Małżeństwo poszkiwane listem gończym za kradzież ponad półtora miliona złotych pensjonariuszce, nadal prowadzi dom opieki - ujawniają dziennikarze programu "Uwaga!" TVN. To możliwe, ponieważ do prywatnego domu opieki w podwarszawskim Nieporęcie niektórych pensjonariuszy kieruje pracownica socjalna szpitala w Grodzisku Mazowieckim.

Rozbito gangi sutenerów. 10 osób w rękach policji

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 10 osób z dwóch gangów, w tym lidera zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzanych o sutenerstwo. Policjanci przeszukali mieszkania na terenie województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, w których znajdowały się agencje towarzyskie.

Tajemnice czarnej skrzynki z rządowej limuzyny

Choć od wypadku z udziałem premier Beaty Szydło minęły dwa tygodnie, biegli wciąż nie odczytali danych z "czarnej skrzynki" jej samochodu. Problemem okazał się demontaż urządzenia. A zawarte w nim informacje mogą mieć kluczowe znaczenie dla trwającego śledztwa, co podkreślają sami prokuratorzy. Materiał programu "Polska i Świat".