Macierewicz pokazał nagranie Tusk-Putin

Szef MON Antoni Macierewicz zaprezentował na posiedzeniu sejmowej komisji obrony fragment nagrania pochodzący z 10 kwietnia 2010 roku ze Smoleńska. Widać na nim m.in. ówczesnych premierów Donalda Tuska i Władimira Putina oraz ministra ds. nadzwyczajnych Siergieja Szojgu. Wszystko wskazuje jednak na to, że nagranie było jawne od sześciu lat. Było publikowane wówczas na portalu tvn24.pl.

Sejm uchylił immunitet prezesa NIK

Immunitet szefa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego został uchylony przez Sejm. Prokuratura z Katowic chce Kwiatkowskiemu przedstawić zarzuty przekroczenia uprawnień przy obsadzaniu stanowisk w NIK. O uchylenie immunitetu wnioskował sam Kwiatkowski, który twierdzi, że nie popełnił przestępstwa.

Sąd uznał za bezzasadne zatrzymanie wiceprezesa ZUS

Sąd rejonowy w Bydgoszczy uwzględnił zażalenie wiceprezesa ZUS Marcina Wojewódki i stwierdził, że jego zatrzymanie 22 września przez policję było bezzasadne, nielegalne i nieprawidłowe - przekazał rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andruszewicz.

Ekshumują ofiary katastrofy. Sprawdzą czy doszło do wybuchu, naprawią błędy przy sekcjach

Prokuratura Krajowa chce ekshumować ciała wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, by m.in. stwierdzić, czy na pokładzie samolotu mogło dojść do eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych, a także innego gwałtownego wyzwolenia energii. Głównym powodem prawnym ekshumacji ma być nieobecność przedstawicieli polskich organów ścigania i biegłych oraz inne błędy popełnione podczas sekcji ofiar na terenie Federacji Rosyjskiej - dowiedział się nieoficjalnie portal tvn24.pl.

Czy w Polsce jest możliwy jeden czas przez cały rok?

Co pół roku powraca w Polsce dyskusja czy zmiana czasu dwa razy do roku ma jeszcze jakikolwiek sens. Dyskutują nie tylko naukowcy czy publicyści. W sens zmiany czasu powątpiewa część polityków. Ta najbliższa już w nocy z 29 na 30 października.

Prawie 500 policjantów straci kierownicze stanowiska. Bo zaczynali w MO

Do końca roku ze stanowisk kierowniczych w policji odejdzie 474 funkcjonariuszy, którzy swoją służbę zaczynali w MO lub ZOMO. Nadzorujący policję wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oświadczył, że będą oni mogli przejść na emeryturę lub dosłużyć na stanowiskach wykonawczych.

Polski muzyk w środku wojny. "Czują, że świat się od nich odwrócił"

Polski muzyk Dariusz Malejonek jako wolontariusz pojechał do syryjskiego Aleppo razem z misją salezjańską. W rozmowie z TVN24 opowiedział o tym, co zastał w oblężonym mieście. - Chcemy pokazać tym ludziom tutaj - którzy giną, którzy cierpią - że nie są sami. Oni czują, że świat się od nich odwrócił, a my chcemy pokazać, że tak nie jest - mówił.

"Bóg nigdy nie da prawdziwej wolności tym, którzy czczą szatana"

Sejm przyjął w czwartek wspólną polsko-ukraińską "Deklarację pamięci i solidarności". Wśród krytyków deklaracji był m.in. Paweł Kukiz. Zarzucał jej brak odniesień historycznych, między innymi do kwestii rzezi wołyńskiej. - Pan Bóg nigdy nie da prawdziwej wolności tym, którzy czczą szatana. A takim bez wątpienia byli (Stepan - red.) Bandera, (Roman - red.) Szuchewycz, SS Galizien i cała ta ferajna. Jeżeli dbacie o wolność Ukrainy i wierzycie w pana Boga, to dla ich dobra i dla naszego dobra popracujmy nad tą uchwałą - mówił z mównicy sejmowej Kukiz.

Fikcja legalnej aborcji. "To prawo jest martwe"

W Polsce jest coraz więcej takich miejsc, gdzie tzw. kompromis aborcyjny jest fikcją. Gdzie kobiety, które w trzech szczególnych przypadkach mają prawo usunąć ciąże, nie mogą tego zrobić, bo są odsyłane od szpitala do szpitala. Lekarze często zasłaniają się klauzulą sumienia - jak sami przyznają - na wszelki wypadek. Jak działa ten mechanizm? Materiał "Czarno na białym".

35 tys. uczniów na lekcjach o konstytucji. "To jest rzecz, którą każdy powinien znać"

Trwa drugi Tydzień Konstytucyjny, w trakcie którego prawnicy dotrą do niemal 35 tysięcy uczniów gimnazjów i szkół średnich w całym kraju. W programie, poza studiowaniem przepisów prawa, są praktyczne zajęcia z rozstrzygania konstytucyjnych sporów. Wszystko to po to, by młodzież zrozumiała nie tylko, czym jest, ale i co gwarantuje konstytucja. Materiał programu "Polska i Świat".

Sejm zajmie się prawami świadka. MSWiA i policja krytyczne

Świadek w sprawie karnej będzie mógł nie odpowiedzieć na pytanie, jeśli odpowiedź naraziłaby go lub jego bliskich na odpowiedzialność nie tylko za przestępstwo, ale również i za wykroczenie - przewiduje projekt, którym w piątek ma zająć się Sejm.

Prezydent Duda: nie pozwolimy sobie odciąć rąk

- Demokracja w Polsce czuje się bardzo dobrze; Polskie sprawy są wreszcie prowadzone w dobrym kierunku. Zapewniam państwa o tym - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Pleszewa (Wielkopolskie).

Misiewicz ciągle pracuje w MON. "Wyszedł drzwiami, a wszedł oknem"

Co jest nieczystego we współpracy pana Misiewicza z ministrem Macierewiczem? Czy naprawdę Polska nie ma ważniejszych problemów? - pytał w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). - Pan Bartłomiej Misiewicz jest symbolem tego, co robiło Prawo i Sprawiedliwość w spółkach skarbu państwa - odpowiadała mu wicemarszałek Sejmu, Barbara Dolniak (Nowoczesna).

"To była świadoma decyzja prof. Chazana, że nasze dziecko będzie umierało w cierpieniach"

Ta sprawa budziła gorące dyskusje dwa lata temu. Rodzice przed kamerami opowiedzieli o tym, co przeżyli, kiedy dr Bogdan Chazan odmówił legalnej aborcji, choć płód był ciężko i nieodwracalnie uszkodzony. - Kolejne miesiące były jednym wielkim koszmarem. Dziecko rosło, wodogłowie, które miało, się powiększało, ruchy dziecka były coraz silniejsze. Ja już wtedy miałam wrażenie, że ono cierpi - opowiada matka, Agnieszka. Materiał programu "Czarno na białym" z 2016 roku.

Wzrosło poparcie dla PiS. Nowy sondaż

Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 38 proc. wyborców. Kolejne miejsca zajmują Nowoczesna, Platforma Obywatelska i Kukiz'15 - wynika z październikowego sondażu CBOS. Pozostałe partie nie przekroczyły 5 proc. progu wyborczego.