Twierdził, że strzelał z wiatrówki do chleba, trafił w głowę przechodnia

Mieszkaniec Gniezna został zatrzymany przez policjantów, po tym jak strzelał z wiatrówki z drzwi balkonowych swojego mieszkania. Trafił w głowę mężczyznę czekającego na przystanku autobusowym. Teraz za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Kaczyński powołał komisję do spraw wyjaśnienia zarzutów wobec Misiewicza

Prezes PiS-u powołał komisję w celu wyjaśnienia zarzutów formułowanych wobec Bartłomieja Misiewicza oraz okoliczności jego zatrudnienia. Pierwsze posiedzenie odbędzie się w czwartek - poinformował członek komisji Marek Suski. Wcześniej Jarosław Kaczyński podpisał decyzję zawieszającą Bartłomieja Misiewicza w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Później odbyło się spotkanie ministra obrony Antoniego Macierewicza z prezesem PiS na Nowogrodzkiej.

Błaszczak: akty terrorystyczne nie bez przyczyny eskalują wokół świąt

Nie chcemy przenosić do Polski kryzysu, z jakim boryka się zachód Europy - mówił w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak na spotkaniu z przedstawicielami służb mundurowych w Łodzi. - Akty terrorystyczne na zachodzie Europy są coraz częstsze i nie bez przyczyny eskalują wokół świąt chrześcijańskich. Jak ubiegłoroczny zamach w Brukseli czy zamach w Berlinie - dodał.

Jest konkurs na pomniki smoleńskie. Kaczyński: dwa, za rok, okazałe

Rozpoczyna się konkurs, który ma wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Został on zainaugurowany w środę w trakcie konferencji Społecznego Komitetu Budowy Pomników. - Wchodzimy w tę fazę, która powinna przynieść już za rok moment, w którym dwa "okazałe" pomniki smoleńskie zostaną odsłonięte - wyjaśnił w środę w trakcie konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Smoleńska tablica bez Jarugi-Nowackiej. Rzecznik rządu komentuje

Nie będzie zmiany smoleńskiej tablicy pamiątkowej w kancelarii premiera - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek w rozmowie z RMF FM. Sprawę skomentował także w programie "Kropka nad i" w TVN24 Maciej Komorowski, syn zmarłego pod Smoleńskiem wiceministra obrony narodowej Stanisława Komorowskiego. - To jest po raz kolejny brak klasy politycznej. To się odbije na tych politykach - ocenił.

"Nie chce mi się gadać o Misiewiczu"

Dla mnie Misiewicz to jest taki symbol buty, arogancji, tego, że oni nie rządzą, tylko się panoszą w tym kraju, że tak naprawdę powinniśmy o nim zapomnieć, jak najszybciej - mówiła w "Jeden na Jeden" posłanka Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer. - Nie chce mi się gadać o Misiewiczu - stwierdziła. - Tych Misiewiczów są tysiące, to są ludzie w różnych spółkach, urzędach, to są ludzie, którzy ogarniają w tej chwili Polskę: niekompetentni, niewykształceni, tylko ze znajomościami - dodała.

"Niektórzy od początku nie odnajdywali się w Nowoczesnej"

- Mam wrażenie, że oni podjęli pewną decyzję i w pewnym momencie zaczęli szukać powodów, pretekstów, dlaczego chcą wyjść. Dla mnie trzeba to zrobić odważnie - mówiła o posłach zawieszonych w prawach członków Nowoczesnej posłanka partii, Katarzyna Lubnauer, w "Jeden na jeden".

Miller: ktoś wnosi do samolotu bombę takich rozmiarów i nikt nie zauważa?

- Nigdy nie pozwoliliśmy sobie na to, żeby ogłosić hipotezy, których nie byliśmy pewni - mówił w "Kropce nad i" Jerzy Miller, przewodniczący komisji badającej katastrofę smoleńską. Jak ocenił, działająca obecnie podkomisja "najpierw stawia tezę, a później dobudowuje do niej pseudofakty". Prezentację wyników prac zespołu kierowanego przez Wacława Berczyńskiego skrytykował także Maciej Komorowski, syn zmarłego pod Smoleńskiem wiceministra obrony narodowej.

"To jest pokazywanie całemu PiS-owi, że ja, minister Macierewicz, jestem nieusuwalny"

- Rozumiem, że na koniec "michałki" - tak były szef MSZ Radosław Sikorski zareagował na pytanie w "Faktach po Faktach" o nominację Bartłomieja Misiewicza na pełnomocnika zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - Mam wrażenie, że to jest pokazywanie całemu PiS-owi, że ja, minister Macierewicz, jestem tak nieusuwalny, że mogę sobie pozwolić na tego typu zachowania wbrew opinii premiera i wbrew opinii nawet prezesa - ocenił Sikorski.

Sikorski: teorie spiskowe zostały przyjęte na sztandary partii rządzącej

- Jeżeli Rosja zamordowała nam prezydenta przy pomocy bomby termobarycznej, to w dawnych czasach odpowiedzią na taki akt agresji byłoby wypowiedzenie wojny - powiedział w "Faktach po Faktach" były szef MON i MSZ Radosław Sikorski, komentując hipotezy podkomisji smoleńskiej powołanej przez Antoniego Macierewicza. - Mówię to z niejaką tremą, bo mamy ministra obrony, który może by się nie zawahał - zaznaczył.

"To, co robi podkomisja, jest poza systemem prawnym"

- Prawo międzynarodowe, europejskie i polskie przewiduje inny sposób badania przyczyn katastrof lotniczych - mówił o działaniach podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej prof. Marek Żylicz. - Są do tego wyznaczane komisje ekspertów spełniających określone wymagania - tłumaczył specjalista w zakresie międzynarodowego prawa lotniczego i członek komisji Jerzego Millera. W jego ocenie prace podkomisji są obecnie "czymś poza systemem prawnym".

Miller: jeśli doszło do wybuchu, premier powinna powiadomić NATO

Jeżeli okaże się, że prezydent i inni pasażerowie Tu-154M zostali zabici w przestrzeni powietrznej Rosji, a polski rząd nie podejmie żadnych działań na arenie międzynarodowej, to Polska się ośmieszy - stwierdził w rozmowie z TVN24 były premier Leszek Miller. Jego zdaniem rząd powinien powiadomić NATO.

Co powiedziała podkomisja Berczyńskiego, a co pominęła

Prezentacja działającej przy ministrze obrony Antonim Macierewiczu podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej sugeruje, że 10 kwietnia 2010 roku na pokładzie samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim mogło dojść do wybuchu. A zanim nastąpiła domniemana eksplozja, rosyjscy kontrolerzy lotów mieli celowo wprowadzać w błąd polską załogę.