Pan Tomasz z Sokółki ma "złe wieści dla Camerona”. Zachodnie media #PisząoPolsce

Rząd w Londynie może się starać, ale nie zniechęci Polaków do przyjazdu na Wyspy, nawet jeżeli wstrzyma wypłatę świadczeń socjalnych – zauważa "Politico", odpowiadając na pytanie o to, co sprawia, że nasi rodacy wybierają emigrację zarobkową. "Le Monde" pisze o "gorączce gospodarczego patriotyzmu" Prawa i Sprawiedliwości, a szwajcarski dziennik "Neue Zuericher Zeitung" publikuje wywiad z Adamem Zagajewskim. Tak #PisząoPolsce

IPN: Wdowa po gen. Kiszczaku zażądała 90 tys. zł za dokumenty

- Maria Kiszczak mówiła, że jej mąż powiedział przed śmiercią, że jak będzie miała problemy finansowe, ma zgłosić się do prezesa IPN z ofertą sprzedaży dokumentów - powiedziała Agnieszka Sopińska-Jaremczak, rzecznik IPN. Dodała, że wdowa po gen. Kiszczaku zażądała za dokumenty 90 tys. złotych.

Jest relacja świadka. Kardynał Wyszyński pomagał ratować Żydów

Jak informuje "Rzeczpospolita", kardynał Stefan Wyszyński był podczas wojny zaangażowany w pomoc Żydom. Historycy już od dawna podejrzewali, że prymas pomagał w ukrywaniu osób narodowości żydowskiej, jednak nie było co do tego pewności, a sam Wyszyński nigdy się na ten temat nie wypowiadał.

Morawiecki: Lech Wałęsa miał agenturalną przeszłość. To oczywiste

- Dla oczyszczenia tej atmosfery zawsze optowałem za tym, aby te papiery ujawnić i przeprowadzić lustrację dla dobra tych osób, bo one uwolniłyby się od swoich "trzymających" - powiedział w "Jeden na jeden" wicepremier Mateusz Morawiecki. Odniósł się w ten sposób do informacji, że IPN odzyskał od wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku dokumenty, które mają dotyczyć TW "Bolka".

Dziś wyrok w sprawie Nangar Khel. Odwoływała się prokuratura i obrońcy

Izba Wojskowa Sądu Najwyższego ma dziś ogłosić wyrok w sprawie apelacji oskarżenia i obrony ws. zdarzeń z Afganistanu. W sierpniu 2007 r. w wyniku prowadzonego przez polskich żołnierzy moździerzowego i maszynowego ostrzału przysiółka Nangar Khel, zginęło 6 Afgańczyków, a trzy kolejne osoby zostały ranne. Sąd I instancji skazał podsądnych za złe wykonanie rozkazu. Apeluje i prokuratura, i obrona.

"IPN powinien jak najszybciej zbadać te dokumenty i ujawnić opinii publicznej"

- Dokumenty, których sprzedaż IPN-owi zaproponowała wdowa po Czesławie Kiszczaku, mogą mieć bardzo różny charakter, ich wartość trudno ocenić - powiedział historyk prof. Andrzej Paczkowski. Dodał, że pewna część dokumentów z czasów PRL trafiła w prywatne ręce. Profesor Wojciech Roszkowski stwierdził z kolei, że dokumenty przejęte przez IPN powinny zostać jak najszybciej zbadane i ujawnione opinii publicznej.

Zmiany w konstytucji w obronie dobrego imienia Polski? "Boimy się, że to podstęp"

Dziś nie ma potrzeby zmieniać konstytucji. Boimy się, że to jest podstęp i PiS przy tej okazji zamierza wprowadzić kilka innych zmian - powiedział w "Kropce nad i" Cezary Grabarczyk (PO). Odniósł się w ten sposób do propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce zapisać w ustawie zasadniczej, że "dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej".

"W głowie się nie mieści, że minister Błaszczak mówi, że nie miał o sprawie pojęcia"

Żądanie dymisji ministra Mariusza Błaszczaka jest uzasadnione - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz, były szef MSWiA. Obecny szef tego resortu jest krytykowany po tym, jak z funkcji komendanta głównego policji zrezygnował insp. Zbigniew Maj. - Maj był dobrym policjantem kryminalnym, ale do bycia szefem policji potrzeba doświadczenia i czystej karty - ocenił gen. Adam Rapacki.

Gross straci order? Śpiewak: czuć zapach nagonki antysemickiej 1968 roku

- Jest autorem niezwykłych antologii. Napisał szereg ważnych książek, w tym książkę o Jedwabnem. Jego dokonania mają olbrzymie znaczenie - mówił w "Tak jest" prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, o Janie Tomaszu Grossie. Nawiązał w ten sposób do spekulacji, czy prezydent Duda odbierze Grossowi Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP. - Jego książki to prace publicystyczne, nie naukowe. Kłamał m.in. o mordzie w Jedwabnem - odpowiedział Zbigniew Girzyński, historyk, były poseł PiS.

Jan Grabiec nowym rzecznikiem PO

Poseł Jan Grabiec został rzecznikiem PO oraz klubu parlamentarnego partii; taka decyzja zapadła na wtorkowym posiedzeniu zarządu Platformy. Ponadto władze PO zwołały na 26 lutego posiedzenie Rady Krajowej, na którym wybrany miałby zostać nowy sekretarz generalny partii.

Morawiecki "nie odkrył Ameryki". Opozycja krytyczna

Plan wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego dotyczący rozwoju polskiej gospodarki jest wtórny i mało szczegółowy - uważają posłowie opozycji. - Albo się robi spójny plan i się go wdraża, albo się robi go w częściach. Nad tak wielkim projektem powinno się debatować parę miesięcy - przekonywał Ireneusz Raś (PO). PiS broni planu twierdząc, że Polsce potrzebna jest wielka odbudowa gospodarcza.

Sondaż: blisko połowa pytanych źle ocenia pracę rządu

49 proc. Polaków źle ocenia działania rządu Beaty Szydło, pozytywne zdanie o pracy Rady Ministrów ma 35 proc. - wynika z badania TNS Polska. Pracę premier dobrze ocenia 41 proc. Polaków, źle - 42 proc. W przypadku prezydenta Andrzeja Dudy to odpowiednio 44 i 41 proc.

Test na dżihadystach. Po co polskie F-16 nad Syrią

Gotowość wysłania polskich F-16 do wsparcia operacji przeciw dżihadystom to w sposób oczywisty próba zbicia kapitału politycznego. Militarnie udział Polski w koalicji nie zmieni praktycznie nic. Największą korzyść odniesie polskie wojsko, które będzie miało unikalną okazję do treningu, bowiem w takiej operacji jeszcze nie brało udziału.

Prezydent: trzeba realizować "ofensywną" politykę historyczną

- Polityka historyczna powinna być realizowana przez polskie państwo jako element budowy pozycji tego państwa w przestrzeni międzynarodowej, ale przede wszystkim jako element wychowania kolejnych pokoleń Polaków - ocenił prezydent Andrzej Duda w trakcie posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju.

CBŚP zatrzymało redaktora naczelnego "Faktów i Mitów"

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali byłego posła, redaktora naczelnego tygodnika "Fakty i Mity" Romana Kotlińskiego. Podejrzenia dotyczą przestępstw kryminalnych, włącznie z podżeganiem do zabójstwa - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl.

Nie polskie, a niemieckie obozy zagłady. Remember, masz aplikację

Nie było "polskich obozów śmierci" a "nazistowskie obozy zagłady" – przypominają pracownicy Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dla tych, którym zdarza się o tym zapomnieć, placówka stworzyła aplikację "Remember". Program, który można zainstalować na swoim komputerze, wyszukuje fałszywą frazę, podkreśla ją i podpowiada właściwe sformułowanie.

Brytyjczycy #PisząoPolsce według wizji Kaczyńskiego, "pół-Yody, pół-Lagerfelda"

Jarosław Kaczyński "przekonał Polskę, że zagraża jej działająca z ukrycia lewicowa koteria i stał się najpotężniejszym człowiekiem w kraju" - pisze brytyjski "Guardian" w obszernym artykule w skrócie mającym tłumaczyć 26 lat wolnej Polski i oferować wyjaśnienie tkwiącego w społeczeństwie podziału, mimo niezaprzeczalnie dużego sukcesu kraju po upadku komunizmu. #PisząoPolsce