Jest zima, więc Jakub Wejher znów jak Lord Vader

Zdjęcie przyprószonego śniegiem pomnika Jakuba Wejhera zrobiło furorę w sieci. Założyciel Wejherowa od razu skojarzył się internautom ze słynnym Darthem Vaderem. Tak narodził się pomysł na zlot fanów miłośników "Gwiezdnych Wojen" właśnie w tym mieście. Bohaterowie kosmicznej sagi pojawili się w czwartek w szpitalu. Tam odwiedzili najmłodszych pacjentów.

Wałęsa o planowanej cenzurze w Sejmie: wolność tak, ale i odpowiedzialność

Lech Wałęsa, zapytany o pomysł ograniczenia obecności dziennikarzy w Sejmie, powiedział, że świat oszalał na punkcie wolności słowa. Przypomniał, że trzeba z niej umiejętnie korzystać. - Wolność tak, ale i odpowiedzialność. Prawa tak, ale i obowiązki. Tutaj nie ma korekty. Dlatego trzeba o tym mówić i skorygować, żeby to było znośne - powiedział dziennikarzom Wałęsa.

Prezes PiS: nie jestem dyktatorem

- Nikomu nie zrobił krzywdy, a dwóm osobom pomógł. Atak na Piotrowicza to jest wręcz nieprawdopodobna hipokryzja - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jarosław Kaczyński. Prezes PiS tłumaczy też, co rozumie przez "ucywilizowanie" działań opozycji. - Ani nie jestem premierem, ani dyktatorem - zaznacza.

Tego już nie będziemy mogli pokazać

Jeśli od nowego roku wejdą w życie ograniczenia dla dziennikarzy w parlamencie, nie będziemy mogli wnosić kamer na sejmową galerię. Tego, co się dzieje, nie będzie można nagrywać nawet telefonem, pod groźbą odebrania akredytacji. Co to oznacza i czego odtąd już nie zobaczymy, tłumaczy reporterka TVN24 Agata Adamek, która od wielu lat relacjonuje dla widzów wydarzenia w Sejmie.

PiS mówi, że ma być jak za granicą. Pytamy dziennikarzy, jak jest naprawdę

Politycy PiS tłumaczą wprowadzanie zmian w pracy dziennikarzy sejmowych koniecznością dostosowania do standardów panujących w innych parlamentach europejskich. Nasz brukselski korespondent, Maciej Sokołowski, rozmawiał z dziennikarzami z innych krajów. Z ich relacji wynika, że nigdzie - poza Węgrami - nie ma tak ostrych restrykcji wobec dziennikarzy w parlamencie.

Pytamy Jarosława Kaczyńskiego o słowa prezesa TK

To prawdopodobnie ostatnie dni, gdy dziennikarze mają wstęp na sejmowe korytarze. PiS planuje zmiany w organizacji pracy mediów. Jedną z ostatnich szans na zadanie pytania prezesowi PiS w tym miejscu próbował wykorzystać nasz reporter, Radomir Wit. Zapytał Jarosława Kaczyńskiego o słowa prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, który mówił o "jednym takim, co zabrał Polskę Europie".

Były próby zmiany prawa o zgromadzeniach. PiS wówczas grzmiało o "cofaniu do PRL"

Cofa nas pan prezydent w kierunku PRL, Białorusi i Rosji - tak w 2012 politycy PiS oceniali projekt zmiany prawa o zgromadzeniach, przygotowany wówczas przez Bronisława Komorowskiego. Dziś wprowadzenia inaczej sformułowanej, ale podobnej nowelizacji, bronią jednak jako "porządkowania" i zapewnienia możliwości korzystania przez wszystkich z praw obywatelskich. Materiał "Czarno na białym"

Groźba cenzury w Sejmie

Począwszy od następnego posiedzenia Sejmu, PiS chciał wprowadzić zmiany w pracy dziennikarzy, ograniczając im wstęp do budynku parlamentu. Tym samym mogło zostać naruszone - zagwarantowane w konstytucji - obywatelskie prawo do informacji. Spotkało się to z ostrym sprzeciwem dziennikarzy. "Budynek parlamentu nie jest sferą prywatną posłów i senatorów, to jest miejsce pracy, a jednym ze zobowiązań wobec wyborców jest komunikowanie się z opinią publiczną" – napisali w liście do marszałków Sejmu i Senatu (obaj z PiS).

Kolejny zatrzymany w sprawie m.in. Piniora

Policja i CBA zatrzymały w Krakowie przedsiębiorcę Tomasza G., jego zatrzymanie ma związek ze sprawą korupcyjną, w której zarzuty usłyszał m.in. b. senator Józef Pinior. Informację potwierdził naczelnik wydziału zamiejscowego PK w Poznaniu Piotr Baczyński.

Lewandowski: Donald Tusk jest trochę jak silnik diesla

Donald Tusk jest młody, więc może wróci do polskiej polityki, jednak życzę mu tej drugiej kadencji w Radzie Europejskiej - stwierdził w "Kropce nad i" Janusz Lewandowski. Eurodeputowany PO odniósł się także do swoich słów o Aleppo i demonstracjach w Warszawie.

Turnau: płyniemy w stronę systemu totalitarnego

"Jestem przeciw temu, co dzieje się w polskim państwie" - napisał przed kilkoma dniami w mediach społecznościowych Grzegorz Turnau. W "Faktach po Faktach" wyjaśniał, co miał na myśli. - Płyniemy w stronę systemu totalitarnego - ocenił.

Kłótnia na komisji. Piotrowicz zostaje. "Kwiaty jeszcze dajcie!"

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz utrzymał stanowisko szefa sejmowej komisji sprawiedliwości. - Kwiaty jeszcze dajcie! - krzyczeli posłowie opozycji po zakończeniu głosowania. Obradom komisji towarzyszył chaos. - Chodziło o kolejną hucpę - stwierdził Piotrowicz po wyjściu z sali obrad.

Gowin przed komisją: Tusk miał pretensje, że ABW nie ostrzegło go ws. syna

Jarosław Gowin - minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, a dziś wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - zeznawał przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Gowin kierował resortem sprawiedliwości, gdy wybuchła afera związana z tą spółką. Polityk mówił m.in., że premier Donald Tusk miał pretensje do szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, że Agencja nie poinformowała go o tym, że jego syn Michał podejmuje współpracę z "instytucją biznesową podejrzaną".

Karczewski mówi o "skandalu". Sąd Najwyższy odpowiada

Fakt, że Sąd Najwyższy zabrał głos ws. ustawy dezubekizacyjnej, to "skandal" - stwierdził w środowej "Kropce nad i" marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W czwartek do tych słów odniósł się rzecznik sądu, który wyjaśnił, że opracowanie opinii to ustawowy obowiązek SN i dokument powstał na wniosek Kancelarii Sejmu.

Senat przyjął ostatnią ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Bez poprawek

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ostatnią z trzech ustaw autorstwa PiS o Trybunale Konstytucyjnym. Przewiduje ona m.in., że z mocy prawa unieważniony staje się niedawny wybór trzech sędziów TK na nowego prezesa Trybunału. Ustawa trafi teraz do prezydenta, na którego decyzję czekają już przyjęte wcześniej przepisy.