- CIA zapłaciła Polsce 15 milionów dolarów za użyczenie willi w Kiejkutach, która służyła jako tajne więzienie dla podejrzewanych o terroryzm - pisał w styczniu "Washington Post" w obszernym artykule poświęconym sprawie więzienia CIA w Polsce. Gazeta przedstawiła też kulisy jego powstania i losy więźniów, którzy skarżyli Polskę o naruszenie praw człowieka - Abu Zubajdy i Rahima al-Nashiriego.

Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka, pozwalając CIA więzić na swoim terytorium dwóch domniemanych terrorystów - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Stwierdzono również, że Polska nie dość skutecznie prowadziła śledztwo w tej sprawie i nie zapobiegła torturom oraz "nieludzkiemu traktowaniu" więźniów.

- Dla mnie politykiem, który jest bardzo rokujący na przyszłość, jest minister Tomasz Siemoniak - tak Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiedział na pytanie, kto ewentualnie mógłby zastąpić Donalda Tuska na fotelu premiera, gdyby szef rządu jednak wybrał się do Brukseli. Minister pracy i polityki społecznej zastrzega jednak, że "ławka w Platformie" jest długa. W kolejce na funkcję szefa rządu zdaniem polityka PSL ustawiłby się jeszcze Radosław Sikorski, Ewa Kopacz i Elżbieta Bieńkowska.

Nieoczekiwane stanowisko i być może nieoczekiwana zmian miejsc. Grzegorz Schetyna, dotąd kryjący swoje polityczne ambicje, teraz mówi wprost: podjąłbym wyzwanie. To odpowiedź na pytanie, czy stanąłby na czele Platformy, jeśli Donald Tusk dostałby unijne stanowisko. Grzegorz Schetyna ujawnia też inne szczegóły - czy wróci i wkroczy do gry?

Minęło kilka dni i nadal nie ma odpowiedzi na pytanie, czy szaleniec z Monciaka, który w rajdzie po deptaku ranił kilkanaście osób, był pod wpływem narkotyków. Badanie trwa, odpowiedzi nie ma. Sytuacja dziwi, bo w przypadku Dariusza K., który na pasach zabił kobietę, już po kilku godzinach było wiadomo, że jechał pod wpływem narkotyków. Jak działa ten system i dlaczego nie wszystkich traktuje równo?

Specjalne pasy przy bramkach na A2 i A4 przeznaczone dla samochodów z zainstalowanym urządzeniem poboru opłat viaAUTO miały rozładować korki na autostradach. Miało być łatwiej, bardziej nowocześnie i przede wszystkim szybciej. W rzeczywistości kierowcy mają problemy z trafieniem do odpowiedniej bramki, przez co zamiast ruch usprawniać, skutecznie go utrudniają. Materiał "Polski i Świata".

Za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców opowiedziały się w środę w Sejmie wszystkie kluby parlamentarne. Sejm omawiał późnym wieczorem rządowy projekt zmian zakładający skuteczniejsze wymierzanie kar i instalowanie blokad alkoholowych w autach osób skazanych za jazdę po pijanemu.

Obchody Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce, zaplanowane na 2015 r., zostają decyzją Rady Ministrów odwołane - poinformowała w środę rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Według niej wpływ na tę decyzję miało m.in. zestrzelenie malezyjskiego samolotu.

Proboszcz Katedry Polowej Wojska Polskiego ks. płk Robert Mokrzycki zawieszony przez Biskupa Polowego Józefa Guzdka - dowiedział się portal tvn24.pl. Ma to związek z przeszukaniem przez CBA i prokuratorów biura i prywatnego mieszkania proboszcza Mokrzyckiego. Do wizyty agentów doszło w ramach śledztwa dotyczącego m.in. szefa klubu PSL Jana Burego oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza.

Warszawska prokuratura bada czy w 2010 r. w Moskwie dochodziło do fałszowania dokumentacji medycznej ofiar katastrofy w Smoleńsku i znieważania zwłok. Decyzję o wszczęciu postępowania podjęto po tym, jak w maju materiały dotyczące tej sprawy zostały wyłączone i przekazane cywilnym prokuratorom przez Wojskową Prokuraturę Okręgową, która prowadzi główny wątek śledztwa. Ewentualne nieprawidłowości mają dotyczyć tylko urzędników i funkcjonariuszy rosyjskich.

Po zawieszeniu niektórych połączeń lotniczych między Polską a Izraelem nikt nie prosił konsula o pomoc - informują przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zapewniają, że są w stałym kontakcie z władzami lotniska w Tel Awiwie i z liniami lotniczymi. Jednocześnie kategorycznie odradzają Polakom podróże w rejon Strefy Gazy.

23 lipca przed Sądem Okręgowym w Łodzi ruszył proces 28-letniego Arkadiusza A. oskarżonego o zabójstwo trzymiesięcznej Nadii. Na ławie oskarżonych zasiada również matka dziewczynki, Martyna P., która nie reagowała na agresywne zachowanie swojego konkubenta.