W czerwcu zapadnie oficjalna decyzja w sprawie odwołania Roku Rosji w Polsce - zapowiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Bogdan Zdrojewski. Minister kultury zaznaczył, że Polska wycofa się z większości projektów, a środki przeznaczy na współpracę z Ukrainą.

Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe gen. Wojciecha Jaruzelskiego, zmarłego w niedzielę autora stanu wojennego, ostatniego przywódcy PRL i pierwszego prezydenta RP. Weźmie w nich udział prezydent Bronisław Komorowski oraz byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Ten ostatni ma wygłosić mowę pożegnalną nad jego grobem.

Dyrektor szkoły w Jeleńcu (lubelskie) miał prowadzić lekcję, ale z niej wyszedł. Pod jego nieobecność zaś, jeden z uczniów molestował koleżankę. Sprawę zgłosiła - do dyrektora właśnie - wychowawczyni dzieci. Ten sam dyrektor wystąpił o karę dla siebie za pozostawienie uczniów bez opieki i dostał upomnienie. A potem zwolnił nauczycielkę, która sprawę zgłosiła. Sąd przywrócił kobietę do pracy, a w uzasadnieniu wyroku "zmiażdżył" dyrektora szkoły, wytykając rażące naruszenie prawa. Co na to mężczyzna i jego przełożony - wójt gminy Stanin? Czekają na pisemne uzasadnienie decyzji sądu. Materiał "Blisko ludzi" TTV.

Jak szkoli się członków komisji wyborczych, którzy odpowiadają za to, by wybory przeprowadzone były bez zakłóceń i z przestrzeganiem standardów demokracji? Na dwugodzinnych, nieobowiązkowych szkoleniach. Nagranie sprzed jednej z warszawskich komisji, której członkowie wychodzą wieczorem bez wywieszenia protokołu nie było jedynym przykładem braku wiedzy nt. tego, jak przygotować i przeprowadzić wybory.

Prokuratura wnioskuje o czterotygodniową obserwację psychiatryczną dla Dariusza P., podejrzanego o podpalenie czwórki dzieci i żony. Śledczy zdecydowali się na taki krok po otrzymaniu pierwszej zleconej opinii. Biegły podczas badania laboratoryjnego nie był w stanie stwierdzić, czy Dariusz P. jest osobą poczytalną, i czy był poczytalny w chwili dokonywania zarzucanego mu przestępstwa.

Wikipedia, szósta najpopularniejsza witryna w sieci www jest nagminnie używana przez chorych do samodzielnego diagnozowania się i szukania porad dotyczących atakujących ich schorzeń. Tymczasem aż 90 proc. udostępnionych w niej artykułów o tematyce medycznej zawiera poważne błędy - alarmują lekarze.

- Analizowaliśmy wynik wyborów, omówiliśmy kwestie związane z poszczególnymi regionami, ale bez wchodzenia w szczegóły - podsumował posiedzenie zarządu PO Rafał Grupiński. Jak dodał, premier Donald Tusk podziękował na spotkaniu szefowi sztabu wyborczego Tadeuszowi Zwiefce i szefom wszystkim regionów. Szef rządu poinformował również, że nowym przewodniczącym polskiej delegacji w EPL będzie Jan Olbrycht.

Lekarze, którzy podpisali deklarację wiary powinni "złożyć rezygnację i odejść" - stwierdziła w "Kropce nad i" Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego. - Bo powiedzieli bardzo wyraźnie, że nie będą nic robili - przekonywała karnistka na antenie TVN24. - Nie ma słowa o tym, że lekarze, którzy podpisali deklarację, nie będą leczyć zgodnie ze swoją wiedzą. Tylko sumienie nie pozwala im na pewne elementy, jak zabijanie ludzi - ocenił z kolei Andrzej Jaworski (PiS).

Na furze siedział zbuntowany elektorat, a na pokład zabrano ikonę establismentu - to, zdaniem posłanki Anny Grodzkiej, powody słabego wyniku koalicji Europy Plus Twój Ruch w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Z kolei Joanna Senyszyn pytana, czy zgadza się z opinią że Aleksander Kwaśniewski to "dzieciobójca", stwierdziła że jeśli już to "ojcobójca". - Ponieważ to on jest dzieckiem PZPR, a później formacji lewicowych - stwierdziła.

- Dokonaliśmy wielkiego dzieła, usunęliśmy podziały i trzeba było tylko tym tokiem dalej iść i przeorganizować świat. I to mogło zrobić tylko supermocarstwo, które nie sprawdziło się - powiedział w "Faktach po Faktach" Lech Wałęsa, zapytany, o czym zamierza rozmawiać z Barackiem Obamą w czasie spotkania 4 czerwca. Były prezydent ocenił również, że przez to, że "nie ma przywództwa", świat jest "w bardzo niebezpiecznym momencie".

- Zdecydowanie wygrałem na liście Platformy - stwierdził w "Tak jest" Michał Kamiński, kandydat PO do Parlamentu Europejskiego w woj. lubelskim. Pytany o swą polityczną przyszłość stwierdził, że choć jeszcze w PO nie jest, to "na pewno będzie". - Jeżeli Platforma mnie przyjmie, oczywiście - zastrzegł. Jest rekomendowany przez Ewę Kopacz.

Policja zatrzymała 59-letniego mężczyznę i jego o 5 lat młodszą żonę, rodziców zastępczych dla sześciorga dzieci w wieku od 5 do 13 lat. Zdaniem śledczych para znęcała się nad podopiecznymi, a ojciec miał dopuszczać się pedofilii. Zarzuty usłyszała też ich biologiczna córka, która miała bić i molestować przybrane rodzeństwo. Trójka podejrzanych została aresztowana na trzy miesiące.