Działania Rosji względem Ukrainy - aneksja Krymu oraz wsparcie udzielane separatystom - łamią fundamentalne zasady, na których opiera się międzynarodowe bezpieczeństwo - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, rozpoczynając spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jego zdaniem, konflikt rosyjsko-ukraiński stanowi najważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny.

W Platformie Obywatelskiej jest co najmniej 10 polityków gotowych do przejęcia władzy z rąk premiera Donalda Tuska na wypadek jego awansu na szefa Rady Europejskiej - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL). Ewa Kopacz pytana, czy byłaby gotowa objąć stanowisko szefowej PO, odpowiada: - Spekulacje na ten temat osłabiają naszą pozycję negocjacyjną.

Barack Obama i Bronisław Komorowski w poniedziałek wieczorem odbyli rozmowę telefoniczną - poinformował Biały Dom. Rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji na Ukrainie. Jak mówił we "Wstajesz i wiesz" Stanisław Koziej, szef BBN, prezydenci USA i Polski rozmawiali m.in. o zwiększonej obecności wojsk Sojuszu na wschodniej flance NATO.

O priorytetach legislacyjnych PO i PSL, a także o rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu rozmawiali w poniedziałek liderzy koalicji rządowej. Mowa była też o ewentualnym wyboorze premiera Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

- Unia chciałaby być taką światową Szwajcarią - ocenił w "Faktach po Faktach" Adam Daniel Rotfeld, komentując stanowisko wspólnoty wobec Rosji. - Trzeba jednak powiedzieć, że Unia jest zbyt duża, zbyt potężna, aby mogła spełniać tylko tę rolę, jaką spełnia w Europie Szwajcaria - podkreślił.

- To zręczny ruch - komentował w "Faktach po Faktach" proces jednoczenia prawicy Michał Kamiński. Jego zdaniem współpraca Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem i Zbigniewem Ziobrą to nic innego, jak eliminowanie rywali przez PiS. - Za rok Kaczyński im powie: chłopaki, zmieniają się warunki. A ich od miesięcy nie będzie przecież w sondażach - ocenił były spin doktor PiS.

"Miasto Wrocław huczy od hipotez i scenariuszy: że Dutkiewicz obejmie funkcję w rządzie, być może nawet premiera" - pisze na swoim blogu politolog i były wojewoda Krzysztof Grzelczyk, wywołując lawinę komentarzy. - Należy mu się bardziej odpowiedzialna funkcja, bo jest wybitnym samorządowcem - przyznaje przewodniczący dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej, ale eksperci nie mają złudzeń, że to spekulacje z gatunku "political fiction".

- UE jest "zaskakująco bierna i kunktatorska" - tak Jarosław Kaczyński skomentował reakcję Unii po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości oczekiwał raczej "radykalnego zaostrzenia sankcji wobec wspierającej ukraińskich separatystów Rosji". Katastrofa, w której zginęło prawie trzystu pasażerów, przypomina mu tą pod Smoleńskiem.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzona w firmach należących do przewoźnika Platforma Sindbad wykazała szereg nieprawidłowości dotyczących czasu pracy, przerw i odpoczynków kierowców. W sobotę w wypadku jednego z autokarów firmy w okolicach Drezna w Niemczech zginęło dziesięć osób. Przedstawiciele Sindbada uważają, że prezentowanie wyników zeszłorocznej kontroli w pierwszy dzień roboczy po wypadku może wprowadzać opinię publiczną w błąd.

Warszawski sąd odrzucił zażalenie redakcji tygodnika "Wprost" na wielogodzinną akcję prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zdaniem sądu przeszukanie i żądanie wydania nagrań z podsłuchanymi politykami odbyło się zgodnie z prawem.

W dniu szalonego rajdu po "Monciaku" na ulicach Sopotu było 20 policjantów. - Według mnie było bardzo dużo policji, choć rzeczywiście, nie do końca wystarczająca ilość - ocenił prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Zapowiedział, że podczas kolejnego weekendu patrole policji i straży miejskiej będą zwiększone. - Po to, żeby ostudzić atmosferę, która panuje na sopockim "Monciaku".

Ponad 3700 głosowań odbyło się podczas 71 posiedzeń Sejmu obecnej kadencji. Ryszard Kalisz (niezrzeszony), Donald Tusk (PO), Waldemar Pawlak (PSL), Grzegorz Napieralski (SLD) i Adam Hofman (PiS) znaleźli się wśród posłów z najniższą frekwencją w głosowaniach.