Polska i Niemcy opowiadają się za bezpieczeństwem i wolnością. To jest ważne i widać to szczególnie teraz, wobec kryzysu na Ukrainie - mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek podczas uroczystości w Krzyżowej. Jednocześnie podkreśliła, że z Rosją trzeba prowadzić dialog. - Polacy doznali niewyobrażalnych cierpień z rąk Niemców - przyznawała także kanclerz, mówiąc o trudnej wspólnej historii obu krajów.

Książeczki do głosowania w obecnej formie nie pojawiły się po raz pierwszy. Wykorzystano już je w 2011 w wyborach parlamentarnych, potem także w tegorocznych eurowyborach. Dlaczego w ogóle je wprowadzono? Głównym powodem była konieczność dostosowania kart do formatu nakładek dla niewidomych w alfabecie Braille'a - tłumaczy Beata Tokaj z PKW.

12 zarzutów usłyszała notariusz spod Łodzi, która miała pomagać przestępcom w wyłudzaniu mieszkań od starszych i nieporadnych życiowo osób. Zdaniem śledczych, pomogła w wyłudzeniu co najmniej 9 mieszkań. Grozi jej 12 lat więzienia - jeszcze dzisiaj ma zapaść decyzja, czy trafi za kratki. W czwartek sąd aresztował tymczasowo 38-latka, który też miał być członkiem gangu.

Życzymy Ukrainie i Mołdawii, a także Gruzji, odnalezienia skutecznej drogi w kierunku świata zachodniego - mówił w czwartek w Kiszyniowie prezydent Bronisław Komorowski. Prezydenci Mołdawii - Nicolae Timofti i Ukrainy - Petro Poroszenko zapewniali z kolei o gotowości do przeprowadzenia niezbędnych reform.

Pieczęć na protokole zbiorczym postawili o godz. 4.05 nad ranem. Opole jako pierwsze w kraju podało oficjalne wyniki do całego sejmiku wojewódzkiego. Z ręcznego podliczania głosów wynika, że dziewięć mandatów przypadło PO, osiem PSL, siedem Mniejszości Niemieckiej, pięć PiS i jeden SLD. Według opolskiej komisji aż 18,2 proc. głosów do sejmiku wojewódzkiego było nieważnych.

Komisja w Białymstoku cały czas pracuje. Poza awarią systemu PKW w liczeniu głosów przeszkadza śnieg, który spadł w nocy. - Drogi są zaśnieżone. Nasi kierowcy jeżdżą z prędkością 20 km/h. Boimy się o ich życie i zdrowie, w związku z tym jesteśmy w stanie poczekać - mówi wiceprzewodniczący komisji. Jak zapowiada, z tego powodu wyniki z regionu możemy poznać dopiero w piątek.

Konrad U. kradł parapety, pokrywy kanalizacyjne i metalowe kratki wycieraczek ze szpitala Matki Polki w Łodzi. Potem wszystko sprzedawał na złom - tak zarabiał na życie. Teraz 18-latkowi z Łodzi grozi do pięciu lat więzienia.

Policja wyprowadziła osoby, które w proteście zajęły w czwartek wieczorem salę konferencyjną w Państwowej Komisji Wyborczej i domagały się m.in. dymisji członków Komisji. Zatrzymano łącznie 12 osób. Wcześniej przewodniczący PKW Stefan Jaworski ogłosił, że w związku z wtargnięciem Komisja przerywa pracę. PKW zapowiedziało wznowienie pracy od 6 rano w piątek.

- Ta nowelizacja, o którą się Jarosław Gowin dopytuje, polega na tym, żeby kandydatów do PKW nominowały partie. Wyobrażacie sobie, jakby to politycy organizowaliby nam wybory? To by już nie trzeba było żadnych wrogów zewnętrznych. Oni by tę Polskę zadusili własnymi rękami - denerwował się prof. Tomasz Nałęcz w "Kropce nad i".

Coroczną podwyżkę dodatku za długoletnią służbę dla najbardziej doświadczonych żołnierzy przewiduje rozporządzenie szefa MON, opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zmianę, dotyczącą ok. 30 proc. wojskowych, zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz. Skąd będą na to pieniądze? "Kwota 39 mln zł rocznie została wygospodarowana wskutek zmniejszenia liczby oficerów" - tłumaczy w komunikacie resort obrony.

W większości województw nadal nie zliczono wszystkich głosów. Na Mazowszu komisja jest przygotowana na dłuższe dyżury do końca tygodnia. Na Dolnym Śląsku obawiają się, że na wyniki będzie trzeba poczekać nawet tydzień lub dłużej. W Szczecinie w wyborach na prezydenta system uczynił zwycięzcą kogoś, kto w ogóle nie startował na to stanowisko; wyniki trzeba było ponownie przeliczać. Na Podlasiu tracą cierpliwość i zaznaczają, że sytuacja "przestaje być śmieszna".