"To przerażające, że coś takiego ma miejsce w Polsce"

- To coś, co ewidentnie mogło dziać się w Berlinie w latach trzydziestych. Narodowcy są nastawieni na siłę, na pięść, na krzyki - komentował gość programu "Wstajesz i weekend", fotograf Chris Niedenthal, który znalazł się marszu narodowców 11 listopada w Warszawie.

Wrocław przeciwko faszyzmowi. "To co się stało to głęboka porażka państwa i społeczeństwa"

"Moją ojczyzną jest człowieczeństwo", "Tu są granice przyzwoitości" i "Polska bez faszyzmu" - między innymi takie hasła pojawiły się w trakcie manifestacji Wrocław przeciwko faszyzmowi. Zebrani sprzeciwiali się temu co w stolicy Dolnego Śląska wydarzyło się 11 listopada. - Jako społeczeństwo musimy zaprotestować. To nasz obowiązek - mówił były działacz opozycji antykomunistycznej.

"Kaczyński się złamie, przekroczy Rubikon"

- Mamy okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości, stulecie. To przechodzi do historii, w związku z czym myślę, że pan prezes Kaczyński złamie się i przejmie stery oficjalnie, tak żeby w tych uroczystościach uczestniczyć - przekonywał we "Wstajesz i weekend" Mirosław Oczkoś. Ekspert od spraw wizerunku oceniał prawdopodobieństwo objęcia przez szefa PiS stanowiska premiera w miejsce Beaty Szydło.

Pomysłodawca Szlachetnej Paczki: nie pomagamy głupio

- Takich projektów jak nasz jest niewiele. Wchodzisz w życie prawdziwego człowieka, bierzesz to życie na siebie. Nie śpisz po tym, jak go odwiedzasz i walczysz, żeby on to swoje życie wygrał - tak o działaniu Szlachetnej Paczki opowiadał jej pomysłodawca, ksiądz Jacek Stryczek, który był gościem "Faktów po Faktach".

"Nowa konstytucja może być na stulecie marcowej"

- Mam takie przekonanie, że konstytucja z 1997 roku była efektem związanym z okresem pierwszej prezydentury: lat 1990-95 i była kwestią przemyśleń w ówczesnym obozie politycznym - oświadczył prezydencki minister Paweł Mucha. Jak dodał, nowa konstytucja mogłaby zostać uchwalona na stulecie Konstytucji marcowej z 1921 roku.

Wykolejony tramwaj w Gdańsku. Zobacz, jak stawiano go na tory

W sobotę po południu w centrum Gdańska wykoleił się pusty skład tramwajowy. Zdarzenie miało miejsce na skrzyżowaniu Wałów Jagiellońskich i Wałów Piastowskich. Mogło spowodować utrudnienia w ruchu ulicznym. Na miejscu szybko jednak pojawił się specjalistyczny dźwig, który postawił tramwaj z powrotem na torach. Nikt nie odniósł obrażeń.

"Miały być wyciągnięte konsekwencje. Jak jest, widzimy". Nowe pytania o śmierć Stachowiaka

Reportaż Wojciecha Bojanowskiego "Śmierć w komisariacie", wyemitowany 20 maja na antenie TVN24, głęboko poruszył widzów. Sprawa Igora Stachowiaka stała się punktem wyjścia do debaty na temat pracy policji, praw przysługujących zatrzymanym, a także odpowiedzialności funkcjonariuszy za popełnione błędy. Po pół roku Bojanowski, w kolejnym reportażu dla "Superwizjera", podsumował to, co się przez ten czas wydarzyło.

"Gdy słyszę, że rezolucja jest antypolska, to mi włosy dęba stają"

Ta rezolucja żąda trójpodziału władzy, niezależności sądów, respektowania prawa i polskiej konstytucji. Zapisów, które Polska podjęła, wstępując do Unii Europejskiej - powiedziała eurodeputowana Róża Thun w "Faktach po Faktach". - Akt konfederacji targowickiej też był pełen pięknych słów - kontrował poseł PiS Marcin Horała.

"Kłótnia o kompetencje", która "zaburza poczucie bezpieczeństwa"

Oni nie dyskutują o tym, jaka ma być armia, co zmienić, co zreformować, tylko kłócą się o kompetencje - oceniła Barbara Labuda, była minister w kancelarii prezydenta. Uczestniczki programu "Babilon" w TVN24 BiS dyskutowały o sporze na linii prezydent Andrzej Duda - minister Antoni Macierewicz. Podkreślały, że to napięcie nie sprzyja ich poczuciu bezpieczeństwa.

Cyrk niemile widziany. Po jednym spektaklu musi zapłacić ponad 350 tysięcy złotych

Władze Braniewa nie ukrywają niechęci do cyrków. Od roku obowiązuje w mieście zarządzenie, które zabrania przedstawień ze zwierzętami. O tym, jak kosztowne może być nieprzestrzeganie lokalnych przepisów przekonała się właścicielka Cyrku Korona. Wynajęła działkę od spółdzielni, ale okazało, że część sprzętu stała na ziemi należącej do miasta. Po kilku dniach dostała fakturę na ponad 350 tysięcy złotych.

Korytarzem życia pod prąd. "Tak nauczeni są kierowcy w Polsce"

Wypadek na autostradzie A4. Kierowcy tworzą korytarz życia i czekają na zakończenie akcji ratowniczej i odblokowanie drogi. Jednak nie wszyscy. Niektórzy czekania mieli dość. Postanowili zawrócić i pojechać pod prąd. - To nie do pomyślenia na Zachodzie - podkreśla jeden z oburzonych obserwatorów.

Spór prezydent-MON. "Macierewicz powinien zostać wymieniony"

- Trzeba to jak najszybciej rozwiązać. Okazją jest rekonstrukcja rządu - ocenił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz '15, komentując konflikt prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. - Wycierpiał bardzo wiele w swoim życiu za to, żebyśmy dzisiaj żyli w wolnym kraju - mówi z kolei o szefie MON wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości.

Ksiądz Adam Boniecki znów z zakazem wypowiedzi w mediach

Ponad trzy miesiące mógł swobodnie w mediach wypowiadać się ksiądz Adam Boniecki. W sobotę rano Zgromadzenie Księży Marianów poinformowało, że przywrócono mu zakaz, nałożony na niego w 2011 roku i zniesiony pod koniec lipca tego roku. Powodem są ostatnie wypowiedzi księdza Bonieckiego, między innymi dotyczące samobójstwa. "Tygodnik Powszechny", którego ks. Boniecki jest redaktorem seniorem, broni duchownego: decyzja szczególnie niefortunna.

Patronkami ulic tylko kobiety? Taki pomysł mają w Poznaniu

Kobiecych ulic jest za mało - przekonują poznańskie radne i pełnomocnik prezydenta Poznania do spraw przeciwdziałania wykluczeniom. I proponują: niech wszystkie ulice, którym w 2018 roku nadawane będą nazwy, otrzymają za patronkę panią. Pomysł ma duże szanse na realizację.

Spada przyzwolenie Polaków na bicie dzieci

Spada przyzwolenie Polaków na stosowanie kar fizycznych wobec dzieci, choć klaps jest ciągle popularną metodą wychowawczą - wynika z najnowszych badań fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę". Większość badanych przynajmniej raz była świadkiem bicia dziecka przez rodzica.

"Najbardziej radykalną zmianą jest to, że polityka wchodzi w strefę kultury"

Minister kultury Piotr Gliński podsumował dwa lata swoich rządów. Skrupulatnie wyliczał to, co udało mu się zrobić, ale zapomniał o decyzjach, którymi podzielił środowisko artystyczne. Artyści jednak nie zapomnieli. I wyliczyli nie sukcesy, a błędy, które mogą sporo kosztować polska kulturę. Materiał magazynu "Polska i Świat".