"Nie wierzę we wspólną listę opozycji"

W tym tygodniu poznamy nowy skład rządu Mateusza Morawieckiego. O nadchodzącej rekonstrukcji mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 Leszek Miller. Stwierdził między innymi, że nie wierzy we wspólną listę opozycji do wyborów samorządowych. - To niemożliwe, zarówno z powodów programowych, jak i personalnych - podkreślił były premier.

"Nie daję Morawieckiemu szans, tego się nie zagada"

- Nie daje mu szans na to, że przekona [Komisję Europejską]. Nawet w wytwornej angielszczyźnie tego się nie zagada - ocenił w "Faktach po Faktach" Janusz Lewandowski, europoseł PO i były unijny komisarz. Gość TVN24 komentował w ten sposób zbliżające się spotkanie polskiego premiera z przewodniczącym Komisji Europejskiej, podczas którego ma zostać poruszona kwestia uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu wobec Polski.

"Orban jest na liście zagrożonych"

- Procedura użycia artykułu 7 została kilka lat temu wymyślona, aby zastosować ją w stosunku do Węgier, a nie do Polski. Orban o tym wie - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Miller, były premier i były szef SLD. Jak dodał, "Orban jest na liście zagrożonych", a więc "złoży weto, gdyby doszło do głosowania, we własnym dobrze pojętym interesie".

"Zły środek". Juncker przeciw sankcjom dla Polski w sprawie uchodźców

Wykorzystywanie sankcji budżetowych przeciwko krajom sprzeciwiającym się przyjmowaniu uchodźców jest z założenia złym środkiem - oświadczył Jean-Claude Juncker. Przewodniczący Komisji Europejskiej wypowiedział się przeciwko zabieraniu z budżetu Unii Europejskiej państwom Europy Środkowej, w tym Polsce, które odmówiły przyjęcia uchodźców.

Rozmowy z lekarzami u prezydenta? "Tam powinniśmy szukać konsensusu"

Paweł Kukiz zaproponował w "Kawie na ławę" ponadpartyjne rozmowy na temat poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. - Taka dyskusja powinna odbywać się u prezydenta - stwierdził. - Wszystkie partie polityczne, przynajmniej te sejmowe, muszą uznać, że nie będą używały służby zdrowia do bieżącej walki politycznej - skomentował ten pomysł rzecznik Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński.

"Trzysta pięćdziesiąty ósmy odcinek telenoweli pod tytułem rekonstrukcja"

- W najbliższych dniach wszystkie wątpliwości zostaną rozstrzygnięte, jeszcze odrobina cierpliwości jest potrzebna - mówił o rekonstrukcji rządu Michał Dworczyk (PiS) w programie "Kawa na ławę" w TVN24. - Mnie interesuje taka rekonstrukcja, w której zobaczę nadzieję na wywiązanie się przez PiS z obietnic wyborczych - komentował Paweł Kukiz (lider Kukiz'15).

"Jesteśmy krajem o najwyższym poziomie praktyk religijnych w Europie"

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane, z których wynika, że spada liczba osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych - Niezależnie od tendencji spadkowej, jesteśmy krajem o najwyższym poziomie praktyk religijnych w Europie. I możemy być z tego dumni - przekonywał Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej we "Wstajesz i weekend" w TVN24.

Osobówka zderzyła się z autokarem. Dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły, a 13 zostało rannych w wypadku, do jakiego doszło w sobotę wieczorem w Blachowni (Śląskie) na drodze krajowej numer 46. Według Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego życiu hospitalizowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

25 lat "kompromisu aborcyjnego" w Polsce

25 lat temu uchwalono pierwszą po 1989 r. ustawę regulującą przepisy dotyczące aborcji. Ustawa wprowadziła między innymi zakaz przerywania ciąży z trzema wyjątkami. Zapisy do dziś budzą kontrowersje i wielokrotnie próbowano je zmienić. Może do tego dojść w tym roku.

"Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie"

To był pierwszy raz, gdy zachodni przywódca tak jasno powiedział o niepodległości Polski. 100 lat temu Polski wciąż nie było na mapie. Wtedy, w styczniu 1918 roku, prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson przedstawił orędzie o powojennym ładzie na świecie. W 13. punkcie jasno stwierdził, że musi zostać utworzone niepodległe państwo polskie. Włączenie do orędzia sprawy polskiej to zasługa Ignacego Jana Paderewskiego. Pianista i kompozytor był wtedy bardzo popularny na Zachodzie i wykorzystywał to w dyplomacji. Reportaż dziennikarki TVN24 Brygidy Grysiak.

"Andrzej posługuje się czymś, co sprawia, że PiS wygrywa w tej grze poparcia społecznego"

Polacy abdykowali z miejsca, które (...) wypracowaliśmy. To jest koniec naszego marzenia o solidarności - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" były opozycjonista Andrzej Celiński. - Andrzej posługuje się czymś, co sprawia, że PiS wygrywa w tej grze poparcia społecznego. Mianowicie takie poczucie wyższości, które z jego ust i jego wypowiedzi tutaj bije: "my normalni, oni nienormalni" - skomentował słowa Celińskiego socjolog prof. Paweł Śpiewak.

Ligia Krajewska "rezygnuje z członkostwa w PO"

Była posłanka Platformy Obywatelskiej Ligia Krajewska poinformowała w sobotę, że rezygnuje z członkostwa w partii. Jest to reakcja na medialne doniesienia, z których wynika, że miała przywłaszczyć około 320 tys. zł na szkodę jednej z warszawskich fundacji.

"To nie jest wina PiS-u, że teraz jest tak źle"

Rozmowy nie zakończyły się fiaskiem - przekonywała w sobotę w programie "Babilon" wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, komentując piątkowe spotkanie rezydentów z szefem resortu zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus przekonywała, że "to nie jest wina PiS-u, że teraz jest tak źle". - To jest wina wszystkich wcześniejszych rządów, które nie zrobiły nic w ochronie zdrowia. PiS miał być partią dialogu, bez arogancji. Nikt nie pomyślał, żeby zorganizować okrągły stół w tej sprawie - dodała. - Problem jest problemem systemowym. Nie prawdą jest, że wcześniejsze rządy nic z tym nie robiły - przekonywała z kolei Aleksandra Gajewska z Platformy Obywatelskiej.

Na czterech łapach i ze skarbonką. Psy będą kwestować dla WOŚP

Albert i koledzy już za tydzień pojawią się między innymi na poznańskim rynku. Kilkudziesięciu wolontariuszy na czterech łapach będzie kwestować dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koło takiej zgrai "goldenów" trudno przejść obojętnie. Psy z czerwonymi obrożami i smyczami już podbiły serca poznaniaków.

Prezydent: każdy może przyjść i być między nami

Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami - jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, nieważne jakiego koloru jest człowiek. Jesteśmy mu winni szacunek - oświadczył.

"Królom, czy ludziom wiedzy o pokorę jest trudno"

Od biblijnych trzech mędrców ludzie mogą uczyć się pokory – podkreślił w sobotę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Hierarcha, wraz z tłumem mieszkańców miasta, wziął udział w tradycyjnym Orszaku Trzech Króli w Poznaniu.

Zbudowali w Kenii "Dom z Marzeń" dla dzieci z misji

Poznańska fundacja „Redemptoris Missio” zbudowała w Kenii "Dom z Marzeń". To centrum pomocy dzieciom z pobliskiej misji w Kithatu. Prawie setka dzieci będzie mogła tam się uczyć i bawić przez cały dzień. Dzięki temu ich rodzice będą mogli pójść do pracy. Ośrodek prowadzić będzie Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

Podróbki słynnych klocków w sklepie. "Nie trafiły pod choinkę"

Policjanci zabezpieczyli w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) kilkanaście kartoników z klockami dla dzieci. Zarówno opakowanie, jak i same zabawki do złudzenia przypominały te produkowane przez popularną duńską firmę. Klocki nie trafiły pod choinkę, a funkcjonariusze sprawdzają, kto je wprowadził na rynek.

13-latka zginęła pod kołami auta

Tragiczny wypadek w Miastkowie na drodze krajowej nr 61 koło Łomży. Kierowca samochodu osobowego śmiertelnie potrącił 13-latkę, która szła poboczem z koleżanką. Dziewczyna najprawdopodobniej wtargnęła przed nadjeżdżający pojazd.

"Nikt nie postawił sprawy odbudowy Polski tak jasno jak Wilson"

To prezydent USA Woodrow Wilson wprowadził temat Polski na forum międzynarodowe, ale za nim stał jego najbliższy współpracownik w tej kwestii - Ignacy Jan Paderewski. To on zdecydował, że popłynie za ocean i przekona Amerykanów, by się za nami wstawili - mówiła we "Wstajesz i weekend" reporterka TVN24 Brygida Grysiak, która przygotowała reportaż o orędziu Woodrowa Wilsona. Prezydent USA w 1918 roku w 13. punkcie swojego programu pokojowego po I wojnie światowej jasno stwierdził, że niepodległe państwo polskie musi powstać. - Takiego kategorycznego postawienia sprawy nikt wcześniej nie dokonał. Można śmiało powiedzieć, że Polska odrodziła się w ogromnej mierze dzięki Wilsonowi - tłumaczył szef redakcji zagranicznej TVN24BiS, Jacek Stawiski.