Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście akt oskarżenia przeciwko Maciejowi Grubskiemu (zgadza się na podawanie pełnego nazwiska). Zarzuca senatorowi PO popełnienie czterech przestępstw.
Akt oskarżenia skierował do sądu Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.
Prokuratura zarzuca Maciejowi Grubskiemu popełnienie czterech przestępstw. Jak przekazała w komunikacie Prokuratura Krajowa, jedno z nich związane jest z ujawnieniem znajomemu biznesmenowi tajnych informacji o wartym prawie 22 miliony złotych przetargu na sprzęt dla jednostek specjalnych Wojska Polskiego.
Niejawne informacje, lobbing
Z ustaleń - jak przekazała prokuratura - wynika, że "na początku sierpnia 2013 roku senator Maciej G. nakłonił podpułkownika Marka D. z Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej do przekazywania mu niejawnych informacji o przetargu na zakup laserowego symulatora, tzw. Wirtualnego Systemu Taktycznego Pola Walk, który miał służyć do szkolenia sił specjalnych".
W ten sposób senator miał bezprawnie zdobyć m.in. opis stawianych przez wojsko wymagań dotyczących symulatora, a także dane na temat możliwości spełnienia tych wymagań przez firmy ubiegające się o udział w przetargu. Uzyskane informacje "przekazywał natychmiast pocztą elektroniczną znajomemu biznesmenowi Henrykowi K. – prezesowi firmy, która złożyła wniosek o dopuszczenie do przetargu". "Działania senatora, pełniącego wówczas funkcję zastępcy przewodniczącego senackiej Komisji Obrony Narodowej, polegały – według zeznań świadków – również na lobbingu na rzecz firmy znajomego biznesmena - dodała prokuratura. "Postępowanie senatora zmierzało do uzyskania przez firmę jego znajomego uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych uczestników przetargu i w konsekwencji zdobycia przez nią wartego prawie 22 miliony złotych kontraktu dla wojska. Doprowadziło to ostatecznie do udaremnienia przetargu, który został unieważniony, gdy informacje o nieprawidłowościach powzięło Centralne Biuro Antykorupcyjne. W rezultacie Siły Specjalne Wojska Polskiego nie otrzymały symulatora, który miał się przyczynić do podniesienia jakości szkolenia i kwalifikacji komandosów" - poinformowała Prokuratura Krajowa.
Pozostałe zarzuty dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych. Chodzi o oświadczenia z lat 2011-2012.
Nie przyznał się do winy
Grubski usłyszał zarzuty w styczniu. - Nie przyznałem się do zarzutów i odmówiłem składania zeznań na tym etapie. Poprosiłem o przedstawienie całej dokumentacji i możliwość zapoznania się z nią. Poprosiłem prokuraturę, aby mój pełny wizerunek został upubliczniony - powiedział wówczas senator po wyjściu z prokuratury, gdzie stawił się wraz z obrońcą.
- Nie zgadzam się z żadnym z zarzutów. Żadna z tych rzeczy nie miała miejsca. Moim zdaniem postępowanie przeprowadzone przez CBA było niedokładne, źle przeprowadzone, CBA nie miało wszystkich dokumentów i nie rozpoznawano całości tej sprawy. Będziemy starali się udowodnić na etapie postępowania w prokuraturze, że mylono się, jeżeli chodzi o osąd w tej sprawie. Mamy na to dokumenty i będziemy je przedstawiać - podkreślał.
Akt oskarżenia to "efekt wszczętego w grudniu 2013 roku przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi śledztwa w sprawie przyjęcia przez Macieja G. korzyści majątkowej w kwocie 91 tysięcy złotych w związku z pełnieniem przez niego funkcji senatora i wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Obrony Narodowej".
Maciej Grubski jest senatorem od 2007 roku, obecnie już trzecią kadencję. W grudniu 2017 roku zrzekł się immunitetu w związku z wnioskiem Prokuratury Krajowej o jego uchylenie.
Autor: js/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24