Namaszczony przez Kaczyńskiego. Zysk rozpoczyna "grę o Poznań"

"Piątkę dla Poznania" – pięć problemów, na których skupiona będzie kampania, zaprezentuje niebawem Tadeusz Zysk, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Wielkopolski. W piątek Zysk zapowiedział, że jako prezydent będzie chciał "przywrócić Poznaniowi godną pozycję".

Czaputowicz spotkał się z nowym sekretarzem stanu USA

W piątek minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz spotkał się w kwaterze głównej NATO w Brukseli z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. W stolicy Belgii miało miejsce spotkanie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Podejrzany o spowodowanie wypadku, w którym zginęło dwoje uczniów wróci do aresztu

Kierowca ciężarówki, która w Słowinie zderzyła się z autobusem, został w piątek aresztowany na trzy miesiące. Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Koszalinie. Przychylił się do zażalenia prokuratury na postanowienie sądu pierwszej instancji, który postanowił o wypuszczeniu kierowcy z aresztu za poręczeniem majątkowym. W wypadku zginęło dwoje uczniów, rannych zostało 17 osób.

Prokurator odmawia, sąd nakazuje. Będzie postępowanie w sprawie Szyszki

Warszawski Sąd Rejonowy uznał, że prokuratorzy z Białegostoku mają zbadać doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra środowiska i wszcząć postępowanie w tej sprawie. Zawiadomienie dotyczy wycinki w Puszczy Białowieskiej i ewentualnego przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez Jana Szyszkę. Wcześniej prokurator odmówił wszczęcia postępowania.

Małżeństwo zniknęło na 14 lat. Skazani za ich zabójstwo chcieli uniewinnienia. Wyrok sądu

Uprowadzili Dorotę i Zbigniewa S. w Gliwicach. Małżeństwo zostało porwane z własnego mieszkania, przetrzymywane kilka dni, na koniec zamordowane i zakopane na poligonie. Zwłoki odnaleziono dopiero po 14 latach. Oskarżeni o zbrodnię stanęli przed sądem. Dwaj zostali skazani na dożywocie. Ich obrońcy złożyli apelację. Chcieli uniewinnienia lub ponownego procesu. Sąd zdecydował jednak, że wyroki zostaną utrzymane.

Były szef CBA przegrał w sądzie. "Będę walczył aż do instancji europejskich"

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika dotyczącą cofnięcia mu poświadczeń bezpieczeństwa, czyli dostępu do informacji niejawnych - dowiedział się Onet. Wojtunik w rozmowie z tvn24.pl zapewnił, że nie zamierza ustąpić w tej sprawie. - Wykorzystam skargę kasacyjną, będę walczył aż do instancji europejskich - podkreślił.

"Władza próbowała podnieść rękę na obywatela. Sąd tę rękę utrącił"

Sąd dał znowu pełną wiarę obywatelowi, że ma on prawa i wolności, a ich realizacja nie będzie napotykała na odpowiedzialność i penalizację przez polski system i polską władzę - skomentował decyzję sądu o umorzeniu sprawy osób oskarżonych o blokowanie miesięcznicy smoleńskiej mecenas Piotr Schramm, obrońca Władysława Frasyniuka.

Pierwsze posiedzenie nowej KRS. Przed siedzibą Rady protesty

W piątek o godzinie 11 rozpoczęło się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, pierwsze po wyborze przez polityków nowych sędziów-członków Rady i po rezygnacji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf z funkcji przewodniczącej. Przed siedzibą Rady odbywają się protesty.

"Do mieszkania wtargnęli bracia męża, strzelali do niego"

- Wkroczyli do nas bracia mojego męża. Zdemolowali mieszkanie, strzelali do męża - miała opowiedzieć policjantom mieszkanka Zabrza. Podczas napaści mężczyzna trzymał na rękach swoją córkę, na szczęście ani jej, ani ojcu nic się nie stało. Ale on zniknął. Strzały padły także podczas próby zatrzymania poszukiwanych.

Gdy weszła policja, akurat cięli tytoń. Rekordowa kontrabanda skonfiskowana

Pięciu zatrzymanych, zlikwidowane dwie linie do produkcji tytoniu i dwa magazyny suszu - to efekt wspólnych działań funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i celników. Zabezpieczono też prawie 49 ton tytoniu i niemal trzy mln papierosów. - Gdyby ten towar trafił na rynek Skarb Państwa mógłby stracić 30 mln złotych - informują policjanci.

Przegląd prasy. Sąd: unikanie badania przed szczepieniem to łamanie prawa

Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem jest integralną częścią procedury - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dlatego - odmawiając szczepienia dziecka - nie można zasłaniać się tym, że prawo nie precyzuje jaką konkretnie szczepionkę zastosować i w jakiej dawce. Za unikanie ustawowego obowiązku kara grzywny grozi każdemu rodzicowi z osobna.