Odtworzą ostatnią drogę Ewy Tylman. W sądzie pokażą nagrania z monitoringu

Półtorej godziny nagrań z kamer monitoringu pokazujących nocną drogę Ewy Tylman i oskarżonego o jej zabójstwo Adama Z., komentowanych przez czwórkę policjantów - tak będzie wyglądać najbliższa rozprawa w procesie dotyczącym śmierci Ewy Tylman. Sąd przychylił się do wniosku pełnomocników rodziny dziewczyny, by zaprezentować taką kompilację.

Komorowski sześć razy, Duda raz. Prezydenci stosują "kontrolę następczą"

To nie pierwszy raz, gdy prezydent podpisuje ustawę i kieruje ją albo jeden z jej przepisów do sprawdzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Prawnicy nazywają ten mechanizm kontrolą następczą. Najczęściej po ten tryb sięgał prezydent Bronisław Komorowski - skorzystał z niego sześciokrotnie. Andrzej Duda wykorzystał tę możliwość po raz pierwszy, właśnie przy nowelizacji ustawy o IPN.

Europarlament odwołał Czarneckiego

"Dziś to jestem ja, jutro możesz to być ty" - przekonywał Ryszard Czarnecki na ulotkach przekazywanych europosłom. Apelował, by wstrzymali się od głosu w czasie głosowania nad odwołaniem go z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, a gdy zasady głosowania zostały zmienione - do opowiedzenia się przeciw. Te zabiegi mu nie pomogły. Za jego usunięciem opowiedziały się największe frakcje polityczne w europarlamencie. Czarnecki stracił stanowisko.

Komisja etyki nie rozpatrzyła wniosku o ukaranie Kaczyńskiego

Z powodu nieobecności posła Kukiz'15 Grzegorza Długiego, wchodzącego w skład komisji etyki poselskiej, komisja nie rozpatrzyła wniosku byłego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru o ukaranie posła PiS Jarosława Kaczyńskiego za wypowiedź o "zdradzieckich mordach" i "kanaliach".

13-miesięczne dziecko z siniakami trafiło do szpitala. Zatrzymano 38-latka

Prokuratura Rejonowa w Szczecinku bada sprawę uszkodzenia ciała 13-miesięcznego chłopca. Dziecko było pod opieką przyjaciela matki. Kiedy kobieta wróciła do domu i zobaczyła stan niemowlaka, zabrała go do szpitala. Lekarze, podejrzewając pobicie, wezwali policję. Zatrzymano pijanego 38-latka. W środę ma zostać przesłuchany.

"Dziennikarze będą przestępcami". Konstytucjonalista o ustawie o IPN

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wyłącza spod penalizacji działalność artystyczną i naukową, ale to sąd będzie musiał ustalić, kto jest naukowcem czy artystą - zwrócił uwagę konstytucjonalista doktor Ryszard Piotrowski we "Wstajesz i wiesz". - Dziennikarze będą przestępcami, dlatego że ustawa dziennikarzy nie wyłącza - dodał.

Koszmarna noc w Krakowie. W trzech pożarach zginęły trzy osoby

Najpierw pożar wybuchł w jednym z mieszkań przy ulicy Królewskiej. Ewakuowano osiem osób, w tym dziecko. Mężczyzny, pomimo podjętej reanimacji, nie udało się uratować. Do kolejnych pożarów strażacy wzywani byli kilka godzin później. W zadymionych mieszkaniach znaleźli zwęglone zwłoki.

"Błaszczak może siedzieć gdzie chce, ale Macierewicz nadal jest na Klonowej"

Za Błaszczaka jest większa czystka, niż gdy Antoni Macierewicz przyszedł po mnie - podkreślał Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej, w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl. Poseł PO komentował zmiany, do jakich dochodzi w MON pod rządami nowego ministra. Jako kompromitację ocenił fakt, że Błaszczak nie mógł wprowadzić się do siedziby ministerstwa, gdzie nadal urzęduje Macierewicz.

"Tracimy ostatniego wielkiego sojusznika"

- Obawiam się, że po 27, po 28 latach świetnych relacji wchodzimy w taką fazę, w której skłóceni z Europą, pogarszamy swoje relacje ze Stanami Zjednoczonymi - komentował w "Jeden na jeden" wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jak dodał, czyni to "ekipa, która miała być proamerykańska, która czuła się niemalże partnerem Donalda Trumpa, więc dzieje się bardzo źle".

Koniec unijnej kariery Czarneckiego? Wyprowadzka z gabinetu może być trudna

Europoseł PiS w środę może pożegnać się z unijną funkcją za obraźliwe słowa wobec Róży Thun, którą porównał do szmalcowników. Czarnecki się broni, ale w tej sprawie nawet drukowane ulotki, mówiące, że to zamach na wolność słowa, mogą mu nie pomóc. Po raz pierwszy - w przypadku powodzenia głosowania - odwołany zostanie wiceszef europarlamentu przed końcem kadencji. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Burzliwe zakończenie posiedzenia komisji obrony narodowej

Posłowie opozycji chcieli poznać przyczyny "niepowodzeń w realizacji kluczowych dla sił zbrojnych projektów dotyczących pozyskania sprzętu i uzbrojenia". Wyjaśnienia nowego wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza nie satysfakcjonowały posłów opozycji i złożyli wniosek o ich odrzucenie. Wtorkowe posiedzenie komisji obrony narodowej zakończyło się burzliwą wymianą zdań i odrzuceniem wniosku Platformy Obywatelskiej.

"To jest spór polsko-polski, o to, co w Polsce wolno"

Artykuł zwalniający artystów i naukowców z odpowiedzialności zawdzięczamy Izraelowi - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 dziennikarz Konstanty Gebert. - Ja jestem wdzięczny Jerozolimie, że broni polskiej wolności - dodał. Socjolog Ireneusz Krzemiński ocenił, że spór w sprawie ustawy o IPN "nie ucichnie", lecz "będzie miał swoje dalsze konsekwencje".

Prezydent podpisał ustawę o IPN. Skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wprowadzającą kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Zapowiadając to przed południem oświadczył też, że zdecydował się skierować ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

"Każdy z partnerów może zgłaszać swoje uwagi, ale to jest dialog, nie dyktat"

W Polsce prawo stanowi Sejm i Senat. Z całym szacunkiem do każdej ambasady - one często zgłaszają swoje uwagi, opinie i zastrzeżenia, ale decyzję podejmują posłowie i senatorowie - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Komentując podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o IPN dodał, że głowa państwa "uważa ją za ustawę dobrą, potrzebną".

"Wyrażamy głębokie ubolewanie". Komitet Żydów Amerykańskich o decyzji prezydenta

Nie można przemilczać antysemickich czynów, a nawet zbrodni, popełnianych przez poszczególnych Polaków - powiedziała we wtorek Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC). - Jedyna nadzieja, jaką można w tej chwili żywić, wiąże się z decyzją Pana Prezydenta Dudy o skierowaniu podpisanej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - dodała przedstawicielka organizacji.