Morawiecki i Szymański z wizytą w Tallinie. "Oczekujemy lepszego kompromisu"

W niedzielę po południu premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Estonii Jurim Ratasem. W Tallinie obecny był też wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak mówił, "kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia, podobnie jak Polska, oczekują znacznie lepszego kompromisu", jeśli chodzi o przedstawioną przez Komisję Europejską propozycję unijnego budżetu.

"Nacjonalistyczne pohukiwanie ma teraz swoje rezultaty"

Dzisiaj, gdy pokazaliśmy się Europie z najgorszej strony, oni mówią: "jak wy jesteście samolubni, to my też" - ocenił w "Faktach po Faktach" Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu, odnosząc się do propozycji Komisji Europejskiej dotyczących nowych zasad przydziału środków w ramach polityki spójności. Jak dodał, "Polska wszem i wobec ogłasza, że będzie prowadziła samolubną politykę europejską".

Dzień Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera

W niedzielę, w związku z świętowanym 1 czerwca Międzynarodowym Dniem Dziecka, w ogrodach Kancelarii Premiera odbył się piknik. Na najmłodszych czekało wiele atrakcji, zorganizowanych między innymi przez poszczególne ministerstwa.

"Wy jesteście silni wobec słabych"

- Kilka sondaży pokazało, że Prawo i Sprawiedliwość będzie traciło - ocenił w TVN24 Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia z Platformy Obywatelskiej. On i inni goście "Kawy na ławę" rozmawiali w niedzielę o ostatnich notowaniach partii politycznych i zawieszonym proteście osób niepełnosprawnych. Działań rządu w kwestii tego drugiego bronił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

"Ludzie widzą, że to nie są ofiary. Nagle mają siłę, nagle mają moc, stają się rebeliantami"

- Te "ofiary losu” nagle wchodzą do Sejmu, bo Sejm jest ich, bo są pełnoprawnymi obywatelami, bo rząd też jest ich, bo wybrali go. I osoby, które powinny być w założeniu społeczeństwa bierne, pasywne, nieszczęśliwe nagle próbują zmienić coś w ustawodawstwie, są aktywne, mają siłę, stają się rebeliantami w pozytywnym tego słowa znaczeniu - mówiła w TVN24 Agnieszka Szpila, pisarka i matka niepełnosprawnych bliźniaczek.

"Uciekajcie, uciekajcie!" i "Towarzysz Piotrowicz". Trudna sobota polityków PiS

- Od początku protestu była pełna empatia i pełny szacunek dla rodziców i osób ze specjalnymi potrzebami - mówiła w sobotę w kwestii osób niepełnosprawnych Anna Zalewska. Szefowa resortu edukacji spotkała się z mieszkańcami Choroszczy na Podlasiu, ale najwyraźniej na krócej niż planowała. W Pyrzycach Stanisław Piotrowicz usłyszał pretensje o nieodpowiadanie na niewygodne pytania.

"Bałagan na sali. Nie było wiadomo, co głosujemy"

Prowadzący obrady niestety nie sprostał zadaniu – tak pomyłkę części polskich europosłów w czasie głosowania w sprawie pracowników delegowanych tłumaczył w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek. Podkreślił, że na sali był bałagan.

Tańce pod Bramą-Rybą. Z udziałem prezydenta

Prezydent rozpoczął wizytę na Polach Lednickich od złożenia kwiatów na grobie założyciela ruchu lednickiego ojca Jana Góry. Po oficjalnym rozpoczęciu XXII Spotkania Młodych Lednica 2000 i po przemówieniu do zebranych, Andrzej Duda przez pewien czas wspólnie z innymi uczestnikami tańczył pod Bramą-Rybą.

"Strasznie się wstydzę, że w ogóle kiedykolwiek wierzyłam w jakąkolwiek demokrację"

Do zapowiedzi Kancelarii Sejmu, że ta podsumowuje koszty prawie półtoramiesięcznego protestu niepełnosprawnych, odniosły się w sobotę uczestniczki dyskusji w programie "Babilon" w TVN24 BiS. - To jest technika typowa dla PiS-u (...). To jest element zastraszania i zniechęcania obywateli oraz obywatelek do korzystania z prawa protestu, z prawa sprzeciwu i z tej trybuny, którą jest Sejm - oceniła Barbara Labuda, była minister i działaczka opozycyjna w czasach PRL. Hanna Bakuła, malarka i pisarka stwierdziła zaś: - Serce mi pęka, tak się strasznie wstydzę, że w ogóle kiedykolwiek wierzyłam w jakąkolwiek demokrację.

Premier: duże rodziny to droga do wielkiej Polski

Nazywanie dużych rodzin rodzinami patologicznymi to miara moralnego i intelektualnego upadku części elit i mediów III RP - powiedział w sobotę w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki. Mówił, że duże rodziny dźwigają na sobie ciężar kolejnych 100 lat naszej niepodległości.

Wielka konstrukcja w miejscu nabożeństwa. "To polityczna demonstracja"

To miało być zwykłe nabożeństwo związane z 21. rocznicą ostatniego pobytu Jana Pawła II w Poznaniu. Nad Maltą, bo tu znajduje się ulica papieża Polaka. Ale już wiadomo, że nie będzie. Bo organizatorzy ustawili wielką konstrukcje z płachtą z wizerunkiem Pomnika Wdzięczności. To monument, o którego odbudowę walczą środowiska prawicowe i kościelne. Miasto jednak nie zamierza wydawać zgody na ustawienie go w tym miejscu.

"Brak świadomości, że woda jest żywiołem"

Mamy serię tragicznych wypadków nad wodą i to w czasie, kiedy sezon na kąpiele jeszcze nie ruszył. W wielu miejscach nie ma nawet ratowników. W ciągu miesiąca utonęły już 62 osoby, a tylko w Boże Ciało 10. Według ratowników WOPR najczęstszymi przyczynami utonięć są brak edukacji i brak świadomości, że woda to żywioł. Materiał magazynu "Polska i Świat".

E. coli w Sopocie. "Nie ma to związku z rzutem ścieków"

W próbkach wody z Sopotu stwierdzono przekroczenie norm bakterii e.coli. - Nie ma to związku z awaryjnym zrzutem, który zakończył się 18 maja - poinformowała w piątek rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk. Jak podkreśla, rezultaty badań sugerują świeże źródło zanieczyszczenia.

"Firmy-krzaki" i luki w prawie. Ekspert o śmieciowym procederze

Ceny utylizacji bardzo poszły w górę, firmy nabrały odpadów i nie mają co z nimi zrobić - tłumaczył w "Wstajesz i weekend" w TVN24 Michał Paca, autor bloga Sortownia Opinii i ekspert branży gospodarki odpadami. Komentował serię pożarów śmieci trwającą w Polsce od kilku tygodni. Jak dodał, istnieje w Polsce "luka w prawie", która umożliwia zdobycie w bardzo łatwy sposób pozwolenia na magazynowanie odpadów.

"Utrudnienia będą naprawdę potężne". Autostrada pęka w szwach, dobudują trzeci pas

Wojewoda wydał pozwolenie na budowę trzeciego pasa na autostradzie A2 koło Poznania. Trzeba się spodziewać sporych utrudnień, bo - jak przyznała rzeczniczka Autostrady Wielkopolskiej Zofia Kwiakowska - "jest to praca na żywym organizmie". Kierowcy z innych rejonów Polski też dopytują o rozbudowę dróg, bo nie tylko w Wielkopolsce autostrada zaczęła pękać w szwach. Materiał magazynu "Polska i Świat".