Prymas Polski: dialog polsko-żydowski nie może być bezmyślnie zerwany

Mam nadzieję, że obecny kryzys nie przyczyni się do zburzenia tego, co zostało zbudowane pomiędzy Polakami i Żydami od czasu II wojny światowej - powiedział prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Odniósł się w ten sposób do kryzysu w relacjach polsko-żydowskich związanego z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Tą karetką przewiozą pacjentów ważących nawet 400 kilogramów

Nowy nabytek zachodniopomorskiego pogotowia to odpowiedź na coraz bardziej otyłe społeczeństwo. Nowoczesna karetka może szybko i wygodnie przewieźć nawet najcięższych pacjentów. Ratownicy bardzo sobie chwalą, bo zyskają także ich kręgosłupy. To druga taka karetka w Polsce.

Zaczęło się od kłótni na drodze, skończyło na ataku toporkiem w plecy

Zajechał drogę, prowokował bójkę, a potem śledził osoby jadące volkswagenem i razem z bratem napadł na nie w parku - czytamy w komunikacie policji. - Sprawcy zadali ofiarom kilka ciosów ostrzem toporka w plecy, jednocześnie używając gazu łzawiącego - relacjonuje Anna Zbroja-Zagórska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Ksiądz na kolędzie, złodzieje na plebanii. Ukradli samochód

Ksiądz poszedł odwiedzić parafian, sam w tym czasie też miał "gości". Dwóch mężczyzn zakradło się na teren plebanii we Wschowie (woj. lubuskie) i ukradło duchownemu samochód. Złodzieje nie zauważyli kamery, która nagrała każdy ich ruch. Obaj wpadli już w ręce policji.

Prezydent: otwarcie igrzysk okazją do nieformalnych rozmów przywódców

- Ceremonia otwarcia to wielkie święto przyjaźni, pokoju - powiedział prezydent Andrzej Duda. - W kuluarach można odbyć wiele interesujących rozmów, które przekładają się na konkretne decyzje polityczne - dodał. Prezydent od środy jest w Korei Południowej. W Pjongczangu będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Niemiec.

"Tego nie było, tego nie robili". Osiem minut ratowali umierającego pacjenta

Lekarz pogotowia na ratowanie umierającego pacjenta poświęcił osiem minut. W dokumentach zaznaczył, że wykonano w tym czasie siedem skomplikowanych czynności. Zdaniem żony zmarłego, tylko jedną: EKG. Sprawą zajęła się prokuratura w Zawierciu, która postawiła lekarzowi zarzutu poświadczenia nieprawdy. Materiał "Uwagi!" TVN.

Mówili o "gorszących kwotach". Jak PiS zmienił zdanie w sprawie odpraw

Gdy byli w opozycji, ostro krytykowali wysokie odprawy dla odchodzących szefów spółek skarbu państwa. Dzisiaj politycy PiS nabierają wody w usta i na ten temat rozmawiać nie chcą. Temat wrócił przez dymisję Wojciecha Jasińskiego ze stanowiska prezesa PKN Orlen, który może liczyć nawet na 190 tysięcy złotych odprawy. On sam milczy. Materiał magazynu "Polska i świat".

"Chytry plan ustawodawcy". Tajne listy poparcia kandydatów do KRS

Opinia publiczna nie dowie się, którzy sędziowie zgłosili kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Przynajmniej na razie. Kancelaria Sejmu nie opublikowała i nie zamierza opublikować nazwisk sędziów udzielających poparcia kandydatom. Urzędnicy twierdzą, że przepisy nie przewidują takiej możliwości. "Nie wyobrażam sobie, żeby te nazwiska miały pozostać tajne" - mówi tymczasem rzecznik obecnej KRS.

"Economist": Po co ustawa o IPN? PiS kwitnie dzięki takim potępieniom

Jeśli nowe polskie prawo miało odwrócić uwagę od błędów popełnionych przez Polaków, to się nie udało. Od tygodni zagraniczne media opisują szczegóły polskich zbrodni wojennych - stwierdza "The Economist". Brytyjski tygodnik ocenia jednak, że dzięki zagranicznej krytyce polski rząd jednocześnie zyskuje w sondażach.

Czaputowicz: Polska przeciw łączeniu oceny sądownictwa z funduszami unijnymi

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Jacek Czaputowicz przekazał podczas czwartkowego spotkania unijnej komisarz do spraw sprawiedliwości Verze Jourovej, że Polska sprzeciwia się pomysłowi wiązania dostępu do środków unijnych z funkcjonowaniem niezawisłych sądów. - Polska się nie zgadza z wprowadzeniem tego mechanizmu- powiedział.

Szumowski: jest apel, żeby lekarze wrócili do pracy w większym wymiarze godzin

Pracowaliśmy bardzo dużo i bardzo ciężko. To porozumienie jest pewnym otwarciem - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski. Komentował podpisane z lekarzami-rezydentami porozumienie. - Finanse to jest jedna rzecz, a druga rzecz to są pewne rozwiązania, które tam są. (...) Pewnie mechanizmy, które przywracają ład w systemie ochrony zdrowia - powiedział szef resortu zdrowia.

Ranking widmo. Na jego podstawie minister odwołuje prezesów sądów

Minister Ziobro odwołuje prezesów sądów na podstawie - jak twierdzi ministerstwo - rankingu jakości pracy. Tymczasem rankingu tego albo nie ma, albo jest on niekompletny. "Jak żyję o takim rankingu nie słyszałam" - mówi jedna z odwołanych prezesów. Zastępca Ziobry przyznaje: "Taki zbiorczy ranking nie istnieje (...) Zestawienie jest nam potrzebne tylko w momencie podjęcia konkretnej decyzji".

"Zapisy ustawy o IPN są w moim odczuciu jasne"

Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny dodatkowo wyklaruje wszelkie ewentualne niejasności, zapisy w nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, które mogą u niektórych naszych partnerów budzić niejasności - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Jest porozumienie rezydentów z ministerstwem zdrowia

Po długich negocjacjach udało nam się osiągnąć porozumienie - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski po zakończeniu rozmów z lekarzami rezydentami. Najważniejszym punktem zawartego w czwartek kompromisu jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB do 2024 roku. - Cieszy mnie to porozumienie. Obie strony kierowały się dobrem pacjenta - powiedział z kolei premier Mateusz Morawiecki.