Ambasador Izraela: brak weta prezydenta sprawi, że będzie trudniej o dialog

- Jeśli prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o IPN, to będzie trudniej znaleźć wspólny język. Spotkania grupy roboczej do spraw dialogu z Izraelem nie będą mieć sensu - oceniła w poniedziałek ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Powiedziała też, że ma nadzieję, iż nie zostanie odwołana ze stanowiska. - Było takie poczucie kilka dni temu, teraz nie wiem - dodała.

Wyburzają kominy dawnych zakładów ceramicznych. Jeden po drugim

Podkopali, podstawę podcięli młotami pneumatycznymi, i patrzyli jak stu metrowy komin przewraca się i obraca w pył. Ceglany komin stał na terenie Zakładów Ceramicznych Bolesławiec - jednej z najstarszych firm ceramicznych działających, jeszcze do niedawna, na Dolnym Śląsku.

Lubnauer: 250 złotych na każde dziecko. Program objąłby 97 procent dzieci

Chcemy zreformować, a nie zlikwidować program Rodzina 500 Plus - zapowiedziała w internetowej części programu "Jeden na jeden" szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Wyjaśniła, że rodziny otrzymywałyby po 250 złotych na każde dziecko - od jego urodzenia do ukończenia 18. roku życia. Dodała, że taki program byłby "trochę tańszy" niż program wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

"Prezydent powinien zawetować ustawę o IPN"

- Wywołany został kryzys dyplomatyczny z partnerami, z krajami, które są naszymi strategicznymi sojusznikami. (...) Bardzo ważne jest, żeby prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego - podkreśliła w "Jeden na jeden" w TVN24 Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

"Polska może liczyć na zdecydowane stanowisko Niemiec"

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podziękował w rozmowie telefonicznej swojemu niemieckiemu odpowiednikowi za jego oświadczenie dotyczące odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. Ponadto szef polskiego MSZ poinformował Sigmara Gabriela, że nowela ustawy o IPN "nie ogranicza wolności badań naukowych i działalności artystycznej".

"W Waszyngtonie bardziej będą słuchać Netanjahu, nie Morawieckiego"

Dogodna okazja, żeby z fatalnej sytuacji która zdarzyła się w Sejmie i wyjść z tarczą była w Senacie. To się nie stało - powiedział Marek Siwiec, były sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odnosząc się do sporu o nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Faktów po Faktach" w TVN24 przekonywał, że polska strona nie powinna wypierać się faktów historycznych wskazujących na przypadki zabijania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej. Do sporu na linii Polska-Izrael odniósł się również doktor Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, były wiceszef MSZ.

Portugalskie media: określenie mylące, szkodzi wizerunkowi Polski

Opiniotwórczy tygodnik Portugalii "Expresso" - pisząc o wywołującej dyskusję nowelizacji polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i zapisanym w niej karom za oskarżanie Polski o udział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę Niemiecką - twierdzi, że zwrot "polskie obozy koncentracyjne" to prawie zawsze odniesienie geograficzne. Podkreśla jednak, że może on być mylący i szkodzić wizerunkowi Polski.

"Prezydent lub kanclerz powinni potwierdzić niemiecką winę"

W polsko-izraelskim sporze o uwikłanie niektórych Polaków w przestępstwa nazistów brakuje jednego głosu, głosu Niemiec - pisze publicysta Konrad Schuller, ekspert od spraw Europy Środkowo-Wschodniej, w weekendowym wydaniu dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

"Ważny głos, który cieszy". Komentarz po słowach szefa MSZ Niemiec

Bardzo wyraźny sygnał kierowany do polskiego rządu, polskiego premiera - tak senator PiS i historyk profesor Jan Żaryn ocenił słowa niemieckiego ministra spraw zagranicznych na temat odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. W opinii Żaryna nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej nie zakończy jednak sporu między Polską a Izraelem. Wypowiedź Sigmara Gabriela doceniła również rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

"Dopisywało mu poczucie humoru w każdej chwili". Wspominają Wojciecha Pokorę

Śmierć aktora Wojciecha Pokory poruszyła środowisko artystyczne. - Wojtek należał do naszej wspólnoty, nawet rodziny, pracowałam z nim przez całe życie - mówiła Olga Lipińska, reżyserka kabaretowa. - Jestem wstrząśnięta tą śmiercią - podkreśliła. - Nie ma drugiego takiego i nigdy nie będzie takiego aktora - dodał Artur Barciś, który występował z nim na jednej scenie.

Prezydencki minister: decyzja będzie podejmowana w interesie Polski

Prezydent decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN na pewno podejmie w interesie państwa polskiego, jesteśmy na etapie analizy okoliczności - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Goście komentowali co powinien zrobić Andrzej Duda z ustawą o IPN. - Prezydent może tę ustawę zawetować i wysłać do Sejmu - mówił Sławomir Neumann. - Należałoby tę ustawę podpisać i wysłać do Trybunału - dodał Krzysztof Hetman.

"Wybielanie historii". Co ocalali myślą o polskim prawie

Nowe prawo jest antyhistoryczne, antyliberalne. Krytykuję to nie tylko w oparciu o emocje, ale także w oparciu o wiedzę - powiedział jeden z ocalałych z Zagłady historyk Shimon Redlich, komentując nowelizację ustawy o IPN. - Działania, które podejmują obecni politycy, nie służą Polakom - wtórował mu Szmuel Atzmon. Ocalali z Holocaustu na łamach "The Jerusalem Post" odnieśli się do dyskusji, jaką wywołała ustawa o IPN i powiedzieli co myślą "o polskich obozach śmierci".

"Specjalny film" z oświadczeniem premiera Morawieckiego

Kancelaria premiera opublikowała w sobotę wieczorem "specjalny film" zawierający oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie prawdy historycznej dotyczącej doświadczeń Polski z II wojny światowej. Zostało ono wygłoszone w języku angielskim.

Pożar magazynu z belami słomy

W Terespolu w województwie lubelskim doszło do pożaru hali magazynowej. Ogień objął składowane wewnątrz bele ze słomy. W akcji gaśniczej brało udział 11 zastępów straży pożarnej.

"Nie mam złudzeń, że to sprawa o wymiarze stricte politycznym"

W wymiarze publicznym jestem już skazany – mówił w sobotę w Koszalinie Stanisław Gawłowski (PO). Poseł spodziewa się, iż w środę sejmowa komisja regulaminowa zaopiniuje pozytywnie jego rezygnację z immunitetu i wniosek prokuratury o zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

"Polowanie" w centrum Szczecina. "Mamy ochotę postrzelać do zwierząt"

W sobotę spacerowicze byli wypraszani z Jasnych Błoni w Szczecinie. Grupa obrońców praw zwierząt postanowiła pokazać, jak w praktyce ma działać nowe prawo, dające myśliwym duże przywileje. – Mamy ochotę postrzelać do zwierząt, więc proszę opuścić teren, bo będzie grzywna – mówili zdziwionym spacerowiczom.

Prodziekan sugerował, że studenci mogą tworzyć bomby. Teraz przeprasza

Profesor Andrzej Hendrich przeprasza za pismo w sprawie "specjalnego nadzoru", jaki mieli sprawować wykładowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu nad studentami, zwłaszcza pochodzenia nigeryjskiego i arabskiego. Kadra naukowa miała baczniej przyglądać się cudzoziemcom w celu "zapobieżenia ewentualnemu wykorzystaniu odczynników do sporządzenia materiałów wybuchowych lub toksycznych".