Chłopcy zapalili dopalacze na klatce schodowej i prawie umarli. Akt oskarżenia

Mężczyzna coś dał chłopcom, zapalili, a po chwili zaczęli słaniać się na nogach i osunęli się na podłogę - tyle nagrała kamera monitoringu na klatce schodowej. Wcześniej kupił tę substancję od innego mężczyzny. Pół roku później prokuratura oskarżyła obu za podanie dwóm chłopcom dopalaczy, po których mogli umrzeć, gdyby nie interwencja lekarzy.

Giertych: Wniosek o wyłączenie prokurator ze sprawy Kaczyńskiego złożony. Będzie kolejny

Złożyliśmy wniosek o wyłączenie prokurator prowadzącej postępowanie sprawdzające w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego - przekazał w TVN24 pełnomocnik austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, mecenas Roman Giertych. Dodał, że przygotowywany jest także kolejny wniosek. Austriak oskarża prezesa PiS o oszustwo w związku z planowaną inwestycją budowy wieżowca w Warszawie.

Radni z Gdańska zawiadamiają policję o szkalowaniu LGBT

Klub gdańskich radnych Koalicji Obywatelskiej zawiadomił policję o możliwości złamania prawa przez osoby, które przeprowadziły w mieście akcję uderzającą w środowisko LGBT. W ubiegłym tygodniu po Gdańsku jeździło auto oklejone wyposażone w megafony, z których emitowano hasła szkalujące osoby homoseksualne.

25 osób zmarło z powodu grypy w ostatnim tygodniu

W drugim tygodniu lutego z powodu grypy lub powikłań pogrypowych zmarło 25 osób - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W ubiegłym roku, w analogicznym okresie zmarły 4 osoby. W sezonie grypowym 2018/2019 zanotowano do tej pory 48 zgonów.

Myśliwy oskarżony o zastrzelenie lisa w okresie ochronnym. Przyłapał go fotograf

Jeden chciał sfotografować lisa, drugi zastrzelić. Ten pierwszy twierdzi, że myśliwy z premedytacją celował w kierunku nory. Myśliwy broni się, że strzelił do lisa, bo ten miał zaatakować sarnę. Ale śledczy wyciągają własne wnioski. Efekt jest taki, że 37-letni Piotr Z. będzie miał kłopoty. Właśnie został oskarżony o polowanie i zastrzelenie lisa w okresie ochronnym.

Gliński pisze do Dulkiewicz w sprawie ECS. "Oczekuję przedstawienia projektu konkretnych rozwiązań"

Oczekuję przedstawienia projektu konkretnych rozwiązań pozwalających na nowo wskrzesić misję Europejskiego Centrum Solidarności - napisał szef ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do władz Gdańska i samorządu województwa pomorskiego. Dodał, że być może podjęcie nowych działań przez ECS wymagać będzie zmiany organizacyjnej. To kolejny odcinek sporu o przyszłość centrum.

Brak Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej "na pewno nam się jeszcze odbije czkawką"

Może się wydawać, że to jest wygodniejsze dla polskiego rządu, że Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej nie ma i że się nie wypowiada na różne tematy, ale jej brak na pewno nam się jeszcze odbije czkawką - oceniła w internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Agnieszka Magdziak-Miszewska, wieloletnia członkini Rady i była ambasador RP w Izraelu.

"Ja tutaj coś chciałbym nabyć". Premier, kawa i jagodzianki

Wypił kawę na stacji benzynowej, ale karty lojalnościowej wyrobić sobie nie chciał. W cukierni wybrał jagodzianki, ale dał się namówić również na ciastko francuskie z jabłkiem. W kwiaciarni nabył natomiast "trochę wiosny" w postaci bukietu z tulipanami, a potem porozmawiał z rodziną wielodzietną. Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek sześć miejscowości.

Magdziak-Miszewska: polski antysemityzm silniejszy niż izraelski antypolonizm

Polska przez 30 lat zrobiła wiele dla dialogu z Żydami. Ale może narastać przekonanie, że to, co się działo w tym okresie, dotyczy tylko wąskiej grupy elit, a polski antysemityzm istniał cały czas - wskazywała w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Agnieszka Magdziak-Miszewska, była ambasador RP w Izraelu. Podkreśliła, że wypowiedź szefa izraelskiej dyplomacji jest "prostacka", ale i w Polsce nie brakuje podobnych.

Była ambasador w Izraelu: Trzeba uważać, mówiąc o Holokauście. Łatwo o błąd w tłumaczeniu

Jeżeli polityk - izraelski, polski czy amerykański - odnosi się do sprawy tak trudnej, tak bolesnej jak Holokaust, powinien przewidywać możliwe skutki instrumentalnego wykorzystania tej tragedii - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" była ambasador Polski w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska. Komentowała w ten sposób napięcia w stosunkach polsko-izraelskich po wypowiedziach premiera Benjamina Netanjahu i szefa izraelskiej dyplomacji, Israela Kaca oraz po odwołaniu polskiej delegacji na szczyt V4 w Jerozolimie.

"Wrzucono całą masę rzeczy niepotrzebnych po to, żeby ukryć te faktyczne dokumenty"

- Sens był taki, żeby nie dopuścić do obiegu publicznego materiałów służb specjalnych PRL-u, które mogą rzutować na bieżącą pracę służb - mówi o zbiorze zastrzeżonym IPN Paweł Rutkowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Tak zwana zetka miała zawierać przypadki newralgiczne dla bezpieczeństwa państwa, ale zdaniem części ekspertów została "zagracona". Znalazła się w niej między innymi teczka bliskiego wspólnika Jarosława Kaczyńskiego Kazimierza Kujdy. Teraz te akta zastrzeżone już nie są. Część pozostaje jednak wciąż niejawna. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Mamy do czynienia z nacjonalizmem izraelskim"

- Na pewno mamy poważne napięcie i w tej sytuacji, która ma miejsce, premier Morawiecki nie miał innego wyjścia, jak nie pojechać - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 były premier Leszek Miller, odnosząc się do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o wycofaniu polskiej delegacji z planowanego szczytu Grupy Wyszehradzkiej i Izraela. Ostatecznie szczyt się nie odbędzie, a zastąpią go rozmowy dwustronne.

Przewodniczący Knesetu dla "Jerusalem Post": mamy prawo pamiętać fakty historyczne

Przyznając, że "zdecydowanie żałuje" odwołania szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie, przewodniczący Knesetu Juli Edelstein zastrzegł w poniedziałek, że strona izraelska "w historii, zwłaszcza tej o Holokauście, nie prowadzi przetargów". Zaznaczył, że "każdy kryzys jest szansą" i być może ostatnie wydarzenia wyniosą na pierwszy plan to, jak Polska upamiętnia Holokaust.

"Nie było polskiego rządu kolaborującego z nazistami". Środowiska żydowskie o słowach Kaca

Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa też polskich Żydów - oświadczył w poniedziałek Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. To reakcja na niedzielne słowa pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela Kaca o polskim antysemityzmie "wyssanym z mlekiem matki". Do napięć w stosunkach polsko-izraelskich odniósł się także dyrektor Komitetu Żydów Amerykańskich. "Jako przyjaciele musimy umieć radzić sobie z naszymi różnicami" - podkreślił i zaznaczył, że należy zacząć "od starannego dobierania słów".