Rząd "najwyraźniej gra w nierówną grę z nauczycielami i chce ich zastraszyć"

- Na jesieni wróci normalność, będzie taki rząd, który będzie was traktował poważnie - zwrócił się do protestujących nauczycieli w "Kawie na ławę" w TVN24 Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. - Dzisiaj widzimy ewidentne nakręcanie strony społecznej, strony związkowej, strony nauczycielskiej do tego, aby ten strajk kontynuować - ocenił prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Powstawała ponad 20 lat, widziało ją tylko kilka osób. Teraz unikatową kolekcję kupiło miasto

Znaczek z Adolfem Hitlerem na pocztówce z 1909 roku. Maszynopis z ręcznymi rysunkami Antoniego Garnuszewskiego, zdjęcia Tczewa robione przez żołnierzy Wehrmachtu. Poza tym książki, mapy, plany miasta, medale, gazety. Tczewski kolekcjoner zbierał to wszystko przez ponad 20 lat. Zbiory ekspert wycenił na 94,3 tysiąca złotych. - Są tyle warte - podkreśla Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Wielkanocny stół według Magdy Gessler

Wielkanocny stół to taki, na którym zadbamy o produkty ziemi polskiej - mówi w rozmowie z porankiem "Wstajesz i weekend" restauratorka Magda Gessler. Jej zdaniem "w Polsce można znaleźć rzeczy genialne, które są w ogóle niedoceniane w innych krajach".

Jajo, czyli z czego powstało wszystko

Czy jajo jest światem, który wyłania się z chaosu, czy chaosem, z którego wykluwa się świat? Są różne teorie. Jedno jest pewne – jajko łączy nas z różnymi kulturami. Było zalane krwią i skąpane we łzach. Było magiczne. Na jego punkcie oszaleli surrealiści. Brzmi poważnie? Powinno, bo to wcale nie są jaja.

Z Jerozolimy do Miechowa. Wielkanoc w polskiej tradycji

Wielkanoc jest świętem ruchomym, obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych. Święta Wielkanocne są najbardziej radosne w roku dla katolików.

"Dobro może znajdować sobie drogę w naszym życiu"

Szukajmy Chrystusa żyjącego w naszym życiu. Nie możemy przyjmować Go tylko jako dobrego przykładu z przeszłości, pobożnego wspomnienia – mówił w sobotę w Gnieźnie w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. - Bez zmartwychwstania Chrystusa istnienie religii chrześcijańskiej byłoby niezrozumiałe - wskazywał metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.

"Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze.

DNA z peruki, odnaleziony list i przełom w śledztwie sprzed 27 lat

"Kochany mój, nie mogę jak zwykle spać". "Codziennie płaczę z rozpaczy, że nie wychodzi, że nasze sposoby zawodzą" - to fragmenty listu odnalezionego 27 lat po niewyjaśnionym morderstwie we wsi Sobota. Między innymi on doprowadził do przełomu, który umożliwił postawienie zarzutów dwóm osobom - żonie i znajomemu zamordowanego. Materiał magazynu "Superwizjer".

"Sytuacja, którą możemy porównać z Francją w okresie post-Vichy". Premier o zmianach w systemie sprawiedliwości

Fakt, że sędziowie nigdy nie byli odpowiednio traktowani w przypadku naruszenia prawa, stworzył taką sytuację, że 80 do 85 procent społeczeństwa popiera nas - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas "Transatlantyckiego dialogu" na Uniwersytecie Nowojorskim. Jednym z tematów środowej dyskusji była kwestia praworządności w Polsce. Wprowadzane zmiany w wymiarze sprawiedliwości szef polskiego rządu porównał do rozliczenia kolaborantów po II wojnie światowej we Francji.

"To może być medialna pułapka dla nauczycieli"

Pięknym gestem solidarności z nauczycielami ze strony uczelni polskich byłoby przesunięcie rekrutacji - oceniła w programie "Babilon" TVN24 BiS filozofka Katarzyna Kasia, mówiąc o trwającym strajku nauczycieli. Krytyczka literacka Justyna Sobolewska dodała, że to, co proponuje nauczycielom rząd, "to nie jest w żaden sposób spełnienie postulatów".

Karambol na A4. Sześcioro rannych, w tym dzieci

Sześć osób, w tym troje dzieci, zostało rannych w zderzeniu siedmiu samochodów, do którego doszło w sobotę w miejscowości Wokowice (Małopolskie). - Poszkodowani trafili do szpitala, ich życiu nic nie zagraża - poinformowała Barbara Szczerba z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Polskie prawo "nie jest w stanie ochronić nas przed elementem postępu cywilizacyjnego"

Polskie prawo pozwala dzisiaj na to, żeby bezkarnie podróżować hulajnogą z prędkością 25 kilometrów na godzinę w stanie upojenia alkoholowego - wskazywał w TVN24 mecenas Piotr Schramm. O regulacjach dotyczących elektrycznych hulajnóg mówił w związku z sytuacją pieszej z Warszawy, która trafiła do szpitala po zderzeniu z takim pojazdem na chodniku, ale jednocześnie została uznana za sprawcę zdarzenia i ukarana mandatem.

Zamykanie ust klamerką. "Chroniczne znęcanie się" w przedszkolu

Kiedy były za głośno, przedszkolanki zamykały dzieciom usta klamerką albo rzucały w nie butem - między innymi do takich zachowań miało dochodzić w niepublicznym przedszkolu w Chojnicach, do którego chodzą niepełnosprawne dzieci. W placówce rozpoczęła się już kontrola, trwa policyjne śledztwo. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Przekop Mierzei Wiślanej . "Kwota może się odrobinę zwiększyć"

Termin przetargu na przekop Mierzei Wiślanej został po raz kolejny przesunięty w związku z odwołaniem złożonym przez jedną z firm. Coraz bardziej realny jest także wzrost planowanych kosztów tej jednej ze sztandarowych inwestycji Prawa i Sprawiedliwości. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Nowe tory i przystanki, z których nikt nie skorzysta

Na Dolnym Śląsku Polskie Linie Kolejowe odnowiły nieużywaną od dawna linię między Lubinem a Legnicą i wybudowały na niej przystanki. Jednak nikt z nich nie może skorzystać, bo lokalny samorząd nie chce się zgodzić, by na tych przystankach zatrzymywały się pociągi. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

"Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli.

Pascha czyli Pesach. Judaizm, chrześcijaństwo i to, co wspólne

W podobnym czasie, kiedy chrześcijanie świętują Wielkanoc, Żydzi obchodzą święto Paschy (Pesach). Jest ono obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Goście "Tak jest" w TVN24 - rabin chasydzki Szalom Dow Ber Stambler i historyk religii profesor Zbigniew Mikołejko - rozmawiali na temat żydowskich tradycji związanych z tym świętem, między innymi o kolacji sederowej.

Nierozwikłane morderstwo i tajemniczy list miłosny

Dwadzieścia siedem lat temu w małej wsi w Sudetach doszło do brutalnego morderstwa. Wszystko wskazywało na to, że Stanisław F. zginął z rąk bandytów, z którymi miał porachunki. Jednak sprawa szybko została umorzona. Sprawców nie ustalono. Przełom nastąpił dwa lata temu, kiedy policjanci z wrocławskiego archiwum X znaleźli tajemniczy miłosny list. Wynika z niego, że żona zamordowanego mężczyzny mogła mieć romans i to właśnie mogło być motywem zbrodni.

"Kiedyś PZPR miało swoje służby, teraz PiS chce mieć swoje CBA"

"Źle się dzieje w polskich służbach", "tam, gdzie zaczyna się interes partii, okazuje się, że przestaje działać służba państwowa" - mówi opozycja. W ten sposób komentuje opublikowane w czwartek przez magazyn "Czarno na białym" i portal tvn24.pl doniesienia o byłym agencie CBA Wojciechu J. i szerokich uprawnieniach, jakie miał dostać w celu poszukiwania informacji o byłych szefach służb. - Nie znam wszelkich okoliczności sprawy, poza tymi, które są znane opinii publicznej z doniesień medialnych - tłumaczył senator PiS Jan Maria Jackowski, odnosząc się do tych informacji.

Wykład Ryszarda Legutki w USA odwołany. Powodem "zagrożenie bezpieczeństwa"

Władze amerykańskiej uczelni Middlebury College zdecydowały o odwołaniu środowego wykładu europosła Prawa i Sprawiedliwości, profesora Ryszarda Legutki. Decyzję uczelnia tłumaczyła względami bezpieczeństwa, gdyż przeciwko wystąpieniu polskiego polityka zaprotestowała część studentów. Zdaniem Legutki sytuacja ta dowodzi, że w amerykańskich szkołach wyższych jest coraz mniej wolności słowa. Eurodeputowany zdołał wygłosić swój wykład podczas zajęć prowadzonych przez innego naukowca.