Potrącił motocyklistę i uciekł. Przypadkiem byli tam: policjant, strażnik więzienny i ratownik

37-latek włączył prawy kierunkowskaz, minął wszystkie samochody stojące przed skrzyżowaniem i przejechał swoim audi na czerwonym świetle, prosto. Na skrzyżowaniu zderzył się czołowo z 34-letnim motocyklistą. Zatrzymał się, wysiadł z dwoma pasażerami i wszyscy uciekli. Widział to policjant po służbie. Podbiegł do motocyklisty, ale wyręczył go ratownik medyczny, obecny tam również przypadkiem. Policjant ruszył za kierowcą audi, ale miał problem z kolanem. Na szczęście spotkał strażnika więziennego. Ostatecznie zatrzymać uciekinierów pomogła kobieta.

Platforma chce dymisji szefa CBA. "Zamieniło się w policję polityczną"

Posłowie klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska żądają dymisji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdy. Politycy zarzucają mu, że zlecał poszukiwanie informacji obciążających byłych szefów służb, a pod jego kierownictwem specsłużby są wykorzystywane do walki z oponentami politycznymi PiS. Jak oceniał poseł PO Cezary Tomczyk, CBA "ze służby antykorupcyjnej zamieniło się w policję polityczną".

Podobizna minister i hasła poparcia dla nauczycieli. Manifestacje w wielu miastach

W wielu miastach zorganizowano demonstracje poparcia dla strajkujących nauczycieli. Ogólnopolska manifestacja nauczycieli rozpoczęła się o godzinie 11 przed siedzibą MEN w Warszawie, demonstrowano też między innymi w Szczecinie, Krakowie i Poznaniu. Po manifestacjach władze Związku Nauczycielstwa Polskiego mają zdecydować, co dalej z trwającym trzeci tydzień strajkiem.

"Dwa warianty". Broniarz o scenariuszach rozwoju strajku

Mamy tylko i wyłącznie do czynienia albo z zawieszeniem akcji strajkowej, albo z kontynuacją, ponieważ propozycja strajku rotacyjnego ma relatywnie mało zwolenników - ocenił w TVN24 prezes ZNP Sławomir Broniarz, mówiąc o możliwych wariantach rozwoju strajku nauczycieli. Poinformował, że został ustalony skład czterosobowej delegacji reprezentującej licea z całego kraju, która ma wziąć udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego we wtorek.

"W wielu szkołach matury się odbędą. W iluś, szacuję na około 30 procent, nie"

Będzie trudniej przeprowadzić te egzaminy niż w przypadku egzaminów gimnazjalnych czy ósmoklasisty - wyjaśniał w TVN24 były dyrektor liceum oraz nauczyciel roku 2007 Wiesław Włodarski, pytany o zbliżające się matury i trwający trzeci tydzień strajk nauczycieli. - W wielu szkołach matury się odbędą. W iluś tam, szacuję na około 30 procent, nie. Wtedy będziemy mieli problem - ocenił.

Sędziowie piszą do premiera. "Porównanie do faszystowskich kolaborantów jest haniebne"

"Na jakiej podstawie premier polskiego rządu stawia znak równości pomiędzy polskimi sędziami a ludźmi odpowiedzialnymi za wywiezienie z Francji do obozów zagłady kilkudziesięciu tysięcy Żydów?" - pytają członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu porównał w ubiegłym tygodniu funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości do francuskiego reżimu kolaborującego z nazistowskimi Niemcami. Sędziowie uznali to porównanie za "haniebne".

Broniarz: zniecierpliwienie narasta z jednej i z drugiej strony

Wydaje się, że o sprawach edukacji nie możemy mówić na stadionie, chyba że chcemy z tego zrobić jakąś polityczną hucpę - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl prezes ZNP Sławomir Broniarz, odnosząc się do zaplanowanych na piątek rozmów okrągłego stołu na temat oświaty. Przyznał, że jest do tego "sceptycznie" nastawiony. We wtorek przed ministerstwem edukacji mają protestować nauczyciele z całego kraju.

"Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

To jest pytanie, które Kościół sobie przez dwa tysiące lat zadaje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, pytany o to, co jego zdaniem Jezus zrobiłby z problemem pedofilii. - Jest oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar - podkreślił hierarcha. Jak dodał, "ocena po stronie Kościoła wszystkich tych wydarzeń bolesnych, złych, niegodziwych, dzisiaj jest jasna".

"Nadzieje, że Zełenski usunie problemy, które niepokoją władze Polski, uważam za błędne"

Zwycięzca wyborów prezydenckich na Ukrainie, showman Wołodymyr Zełenski będzie słabym szefem państwa i raczej nie poradzi sobie z konfliktem z Rosją ani nie usunie nieporozumień w stosunkach z Polską - uważa ukraiński komentator Witalij Portnikow. - Nadzieje, że Zełenski usunie wszystkie problemy, które niepokoją obecnie władze Polski z punktu widzenia pamięci historycznej, uważam za błędne - dodał.

703 wystąpienia, ponad półtora tysiąca interpelacji. Sejmowi rekordziści

183 razy zabierała głos w obecnej kadencji Sejmu szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, a prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz - 175 razy, najwięcej spośród liderów klubów sejmowych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wystąpił 27 razy, a Grzegorz Schetyna (PO-KO) - 21 razy. 703 występował w Sejmie poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń. Z kolei Paweł Pudłowski, również z Nowoczesnej, złożył w tej kadencji parlamentu najwięcej interpelacji - prawie 1,6 tysiąca.

"Na pewno będzie to najważniejsze wystąpienie w maju"

Odniesienia do konstytucji, 15-lecia polskiego członkostwa w Unii Europejskiej, a także do tego, w jakim miejscu teraz znajduje się Polska - spodziewają się politycy Platformy Obywatelskiej po wystąpieniu Donalda Tuska zapowiedzianym na 3 maja w Warszawie. Ich zdaniem, nie padnie deklaracja o starcie szefa Rady Europejskiej w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

"Ukraińcy oddali stery państwa kandydatowi bez żadnego doświadczenia politycznego"

Wołodymyr Zełenski, komik i showman, nie jest dla Ukraińców postacią nieznaną, bo go "od lat znają i lubią" - zauważył Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. – Ale nigdy nie sprawdzał się jako polityk. To symboliczne zwycięstwo wielkiej tęsknoty za zmianą - tak ekspert skomentował sondażowe wyniki II tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, według których Zełenski zdecydowanie wygrał z Petrem Poroszenką.

"Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

Arcybiskup o "bożku tolerancji" i "akceptacji wobec wynaturzeń"

Ład społeczny i pokój poczyna czasem podważać agresja hałaśliwych antychrześcijańskich prądów i ideologii, apologia relatywizmu, który bywa, że za nic ma pojęcia zła i prawdy, wynosi na piedestał społecznej akceptacji bożka tolerancji - powiedział w niedzielę podczas mszy rezurekcyjnej w Bazylice w Gdańsku-Oliwie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Ocenił, że strajk nauczycieli krzywdzi uczniów.

"Życzymy sobie, aby panowała między nami zgoda, życzymy sobie jedności w ojczyźnie"

Do bycia świadkami zmartwychwstałego Jezusa wezwał wiernych w wielkanocną niedzielę metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. - Pan zmartwychwstał. On żyje i chce, abyś żył! - podkreślał prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. - Chrześcijanie Europy, obudźcie się - apelował w Częstochowie biskup Antoni Długosz. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź mówił natomiast o "wynoszeniu na piedestał bożka tolerancji".

Nie zmniejszą ruchu samochodów, bo przybywa osób starszych i otyłych

"Rośnie istotnie udział osób starszych w strukturze ludności", a "do tego dołączą problemy wynikające z chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość" - zauważa prezydent Gliwic. Wniosek: "nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania ruchu na ulicy Zwycięstwa, gdyż byłoby to wbrew przyszłym potrzebom mieszkańców". Mieszkańcy jednak protestują.