"Mogli pójść na całość i wybrać Kaczyńskiego, żeby zwołał posiedzenie KRS"

- Co ma Trybunał Konstytucyjny wspólnego z KRS-em? Tyle, ile partia PiS - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując projekt nowelizacji ustawy o KRS. Zapowiadana zmiana w prawie przewiduje, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwoła prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Dlaczego nie prezes partii? Uważam, że tu już mogli pójść na całość - dodał.

"Kijanka", "czajnik", "plemnik". Nieśmiertelna maszyna "made in Poland"

Najliczniej produkowany śmigłowiec w Polsce i najdłużej służący, bo mający już pół wieku na "karku". Nazywany przez wojskowych "kijanką", "czajnikiem" czy "plemnikiem" Mi-2 to maszyna legenda. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych w ramach przygotowań do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowało śmigłowce, które choć są zabytkami, do muzeum jeszcze się nie wybierają. Około 40 maszyn Mi-2 wciąż lata z biało-czerwonymi szachownicami, a ich następców na razie nie widać.

Gersdorf pisze, Ziobro odpowiada: ufam, że będzie wykonywać swoje obowiązki

Nie oczekuję, aby prezes Gersdorf zgadzała się ze wszystkimi rozwiązaniami prawnymi przegłosowanymi przez Sejm i podpisanymi przez prezydenta - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując w piątek list napisany przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Jak dodał, ma nadzieję, iż "będzie [ona] wykonywać swoje obowiązki" w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Sprawa Tomasza Komendy. Dlaczego spędził w więzieniu 18 lat? Najważniejsze fakty

Po 18 latach więzienia Tomasz Komenda, decyzją wrocławskiego sądu, wyszedł na wolność. Prokuratura twierdzi, że ma stuprocentowe dowody świadczące o jego niewinności. Na razie jednak sąd tego jeszcze nie rozstrzygał. Prokuratora Okręgowa w Łodzi zajęła się już natomiast badaniem śledztwa sprzed lat, które doprowadziło do skazania Komendy. Zebraliśmy najważniejsze fakty, jakie dotąd poznaliśmy w tej sprawie.

Eksplozja w łódzkim bloku. "To nie był przypadek"

Coraz więcej wiadomo o okolicznościach eksplozji, do której doszło w czwartek rano w Łodzi. - Wszystko wskazuje na to, że 34-letnia lokatorka świadomie doprowadziła do wybuchu - informuje prokuratura. Jeżeli tak, to ciężko poparzonej kobiecie może grozić do dziesięciu lat więzienia.

Merkel przyjedzie do Warszawy

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyjedzie w poniedziałek do Polski - potwierdził rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. W Warszawie ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą.

Czaputowicz: Polska gotowa poprzeć sankcje wobec Rosji

Polskie władze są "pewne, że państwo rosyjskie było zaangażowane" w próbę zabójstwa pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala - oświadczył w Londynie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

KRS "kolejnym organem władzy wykonawczej". Oświadczenie sędziów

Warszawscy sędziowie w oświadczeniu wyrażają swój sprzeciw wobec zmian w sądownictwie. Krytykują upolitycznienie i podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości władzy wykonawczej. Apelują także o niekandydowanie do przyszłej Izby Dyscyplinarnej, która powstanie w Sądzie Najwyższym.

Stępień: Gersdorf przed dylematem czy powiększać chaos, czy go powstrzymać

Profesor Małgorzata Gersdorf jest w bardzo trudnej sytuacji. Sam nie potrafię doradzać jej z czystym sumieniem - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Odniósł się w ten sposób do kwestii pierwszego posiedzenia nowej KRS. O jej "niezwłoczne" zwołanie" zaapelował do I prezes Sądu Najwyższego minister sprawiedliwości.

Przedwojenna umowa i kolejka niezgody. Fiasko negocjacji TPN z koleją

Negocjacje władz Tatrzańskiego Parku Narodowego z przedstawicielami Polskich Kolei Linowych w sprawie uregulowania kwestii korzystania z przejazdu kolejki na Kasprowy Wierch nad terenem TPN zakończyły się fiaskiem. Władze spółki uważają, że służebność przejazdu kolejki ustanowiona jeszcze przed II Wojną Światową, nadal jest aktualna. TPN natomiast żąda zapłaty dzierżawnego.

"Myślę, że odnajdzie się w tej nowej rzeczywistości"

Teraz Tomasz Komenda będzie się uczył wszystkiego od początku. Jestem przekonany, że nie będzie miał problemu - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 reporter magazynów "Uwaga!" TVN i "Superwizjer" Grzegorz Głuszak. Po 18 latach więzienia za rzekome zabójstwo i zgwałcenie 15-latki Komenda wyszedł na wolność.

Senatorowie PiS: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN stało się narzędziem politycznym

"Można odnieść wrażenie, że muzeum POLIN stało się narzędziem politycznym, zatracając zupełnie znamiona instytucji, mającej pełnić funkcje społeczne i prezentować obiektywny przekaz" - napisali w oświadczeniu wydanym w czwartek senatorowie Prawa i Sprawiedliwości Artur Warzocha i Rafał Ślusarz. Skomentowali w ten sposób muzealną wystawę dotyczącą Marca '68.

Wygrał w sądzie z Zakopanem. Nie chciał zapłacić opłaty klimatycznej

Zakopane bezpodstawnie pobierało opłatę miejscową. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, pan Bogusław Achimescu - turysta skarżący uchwałę - wygrał sprawę. Wcale nie oznacza to jednak, że opłata nie będzie pobierana, ponieważ zmieniała się i uchwała, i jakość powietrza. - Stoję na takim stanowisku, że Zakopane nie ma prawa w tym momencie pobierać opłaty miejscowej - stwierdził mecenas Miłosz Jakubowski, radca prawny Fundacji Frank Bold. - Ja to postrzegam jako żonglerkę prawną i nie tego oczekuję od władzy jakiegokolwiek szczebla - mówił z kolei Achimescu. Materiał programu "Polska i świat".

Biała Księga ma przekonać do zmian w polskim sądownictwie. "To się nie uda"

Biała Księga, dotycząca zmian w polskim sądownictwie, dotarła do Brukseli osobiście dostarczona przez premiera Morawieckiego. Dokument ten ma przekonać wszystkich unijnych urzędników i zagranicznych ekspertów, że to co zrobiono z wymiarem sprawiedliwości w Polsce to reforma, a zmiany są konieczne i zgodne z europejskimi standardami. Prawnicy i inni eksperci jednak inaczej go oceniają. - To się nie mieści w głowie, nigdy nie widziałem czegoś takiego w Unii Europejskiej - komentował zagraniczny profesor prawa. - Ta księga splamiona jest manipulacjami, których się w niej dopuszczono - stwierdził z kolei sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Iustutia.

"Myślałem, że już nie wyjdę. Myślałem, że mnie zabiją w kryminale"

Tomasz Komenda odsiedział 18 lat z 25-letniego wyroku za gwałt i zabójstwo 15-latki. Wyszedł na wolność, bo według prokuratury jest niewinny. Opowiada, że w celi był bity i maltretowany przez innych więźniów, bo osadzeni z "takimi paragrafami" jak on "nie mają życia". - Najbardziej się cieszę z tego, że po 18 latach mogę przytulić osobę, którą bardzo kocham - powiedział o mamie w rozmowie z reporterem magazynów "Uwaga!" TVN i "Superwizjer", Grzegorzem Głuszakiem.