Trzydzieści martwych ptaków przed blokiem

- Wylałam im wodę z kubełka, jak zwykle, żeby nalać świeżej. Patrzę, wszędzie pełno martwych gołębi. Zadzwoniłam na policję - opowiada mieszkanka Jaworzna. - Sąsiadka mówi, popatrz, ile zatrutych gołębi. Komu przeszkadzają? - pyta druga. Policja bada sprawę.

8-latek uratował sąsiadów. "Młody bohater" z medalem od ministra

8-letni Przemek Banula jako jedyny zauważył rozprzestrzeniający się pożar domu i zaalarmował sąsiadów o zagrożeniu. Dzięki jego szybkiej reakcji nikomu nic się nie stało. Chłopiec z miejscowości Rańsk na Mazurach został odznaczony w piątek medalem "Młody Bohater" przez szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Do ceremonii doszło podczas promocji prawie 200 funkcjonariuszy policji na pierwszy stopień oficerski.

Błędne tłumaczenie wystąpienia premiera. Jego kancelaria wyjaśnia

Według angielskiego tłumaczenia, premier Mateusz Morawiecki miał powiedzieć w swoim wystąpieniu, że "obozy, w których wymordowano miliony Żydów, były polskie". W rzeczywistości premier powiedział coś zupełnie odwrotnego. Pod nagraniem, które opublikowała Kancelaria Premiera pojawiły się błędne angielskie napisy. KPRM tłumaczy, że błąd "powstał w wyniku automatycznego tłumaczenia serwisu YouTube".

Oddział pediatryczny nie przyjmuje pacjentów. Bo brakuje lekarzy

Dyrekcja szpitala wojewódzkiego w Chełmie od piątku wstrzymała przyjmowanie pacjentów na oddział pediatryczny. Problemem jest brak lekarzy i pielęgniarek. - Jeśli nie uda nam się osiągnąć porozumienia, to pacjenci zostaną przeniesieni do innych szpitali - poinformował wicedyrektor placówki Arnold Król.

Trzech kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa z wyrokami dyscyplinarnymi

Z tysięcy sędziów zgłosiło się 18 kandydatów na 15 miejsc do Krajowej Rady Sądownictwa. Oficjalnie nie ujawniono jeszcze nazwisk zgłoszonych osób. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że w większości to sędziowie bezpośrednio podlegli ministrowi sprawiedliwości. Niektórzy z ewentualnych kandydatów na swoim koncie mają sprawy dyscyplinarne. Materiał "Czarno na białym".

Szef MSZ: stosunki między Polską a Izraelem są napięte

Polska stoi na stanowisku, że ma rację, że należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim. Obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust jest działalnością, którą trzeba wyeliminować - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Borusewicz: konsekwencje tej ustawy będziemy odczuwać bardzo długo

Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować nowelizację ustawy o IPN. Inaczej popsujemy stosunki z najważniejszym partnerem czyli Stanami Zjednoczonymi - w piątek w TVN24 powiedział Bogdan Borusewicz. Wicemarszałek Senatu dodał, że niezrozumiałe dla niego jest, że kierownictwo PiS zdecydowało się "iść na zderzenie".

Ukraiński parlament przygotuje stanowisko w sprawie ustawy o IPN

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij polecił w czwartek przygotowanie wspólnego stanowiska deputowanych w sprawie przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko zamierza poruszyć temat ustawy podczas planowanej w połowie lutego wizyty w Polsce.

Rzeczniczka Departamentu Stanu: Tillerson rozmawiał o ustawie o IPN z polskimi władzami

Śledzimy pilnie losy ustawy o IPN, ale nie komentujemy procesu legislacyjnego w Polsce - oznajmiła w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert odnosząc się do przyjęcia przez Senat nowelizacji ustawy o IPN. Przekazała, że sekretarz stanu USA Rex Tillerson poruszał kwestie ustawy o IPN podczas swoich spotkań z przedstawicielami polskich władz w czasie wizyty w zeszłym tygodniu w Warszawie.

"Czynności operacyjne oznaczają koniec tej formacji"

Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa. Nowa formacja, nowe logo, ale najwięcej kontrowersji budzi nowy zakres kompetencji. Są też pytania o faktyczne powody powstania SOP-u. Zdaniem opozycji - po wypadkach z udziałem premier i prezydenta - są głównie wizerunkowe. Materiał magazynu "Polska i Świat".