Prezydent w Berlinie o "niedosycie demokracji" w Unii i "patologii" w polskich sądach

Unia Europejska powstawała na gruncie głębokiego przekonania o konieczności zachowania wzajemnego szacunku, bo to właśnie ten wzajemny szacunek będzie prowadził do tego, że nie będzie kolejnej wojny - powiedział we wtorek w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Opowiadając o zmianach w polskim sądownictwie, oświadczył, że był "zszokowany", gdy dowiedział się, że w Sądzie Najwyższym zasiadają sędziowie, którzy byli "członkami komunistycznego aparatu represji".

"Gęsta tematycznie" rozmowa prezydenta Dudy z kanclerz Merkel

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Spotkanie trwało 45 minut. Politycy rozmawiali o sytuacji wewnętrznej w obu krajach, relacjach euroatlantyckich, przyszłości Unii oraz Ukrainie i polityce klimatycznej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To była "gęsta tematycznie" rozmowa - przekazał szef gabinetu prezydenta.

Czaputowicz: trzeba poczekać z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

Z decyzjami dotyczącymi ewentualnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym należy poczekać, analizy prawne muszą być głębsze, być może potrzebna będzie także dyskusja z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej - ocenił we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz. W poniedziałek twierdził, że nowela jest konieczna, aby sędziowie mogli wrócić do pracy.

"Zaburzy stosunki energetyczne w Europie". Prezydent w Berlinie o Nord Stream 2

Prezydent Andrzej Duda w Berlinie rozmawiał we wtorek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem między innymi o Nord Stream 2. - Uważamy, że zaburzy stosunki energetyczne w Europie - mówił, dodając, że gazociąg postawi "w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, co najmniej kilka państw Europy Środkowej". Poruszono również kwestię decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Jakub Hartwich wybrany radnym. "Stres był ogromny"

Jakub Hartwich zdobył 2574 głosy i został radnym w Radzie Miasta Torunia. Jak mówił we wtorek, w czasie kampanii "stres był ogromny", a teraz bardzo poważnie chce podejść do zdobytego w wyborach samorządowych mandatu. - Gorąco wierzę, że podołam temu zadaniu - powiedział i dodał, że "społeczeństwo na osoby niepełnosprawne się jednak otwiera".

"Obradowaliśmy w świetnych nastrojach". Kolejna narada PiS przy Nowogrodzkiej

Jarosław Kaczyński pojawił się we wtorek w Sejmie i w gabinecie marszałka Marka Kuchcińskiego uczestniczył w dwóch naradach. Później, około godziny 13 rozpoczęło się spotkanie kierownictwa PiS w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej. - Obradowaliśmy w świetnych nastrojach - mówił Adam Bielan, wychodząc ze spotkania. Narada jednak jeszcze się nie skończyła. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska, na Nowogrodzką przyjechał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i Jacek Sasin. Prawdopodobnie rozmowy cały czas trwają.

Brakuje jeszcze 115 protokołów z wyborów. PKW podaje kolejne dane

Ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2452 gminach i miastach. Ustalono również wyniki wyborów do 2443 rad gmin i 278 rad powiatów, do 3 z 16 sejmików województwa i 11 z 18 rad dzielnic Warszawy - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Jak podał wiceszef PKW Sylwester Marciniak, Komisja czeka jeszcze na 115 protokołów.

PiS utrzymuje władzę na Podkarpaciu

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 25 mandatów w sejmiku województwa podkarpackiego. Koalicja Obywatelska PO-Nowoczesna będzie miała pięciu radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe trzech - wynika z oficjalnych wyników poddanych przez delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie.

Szansa na utrzymanie koalicji PO-PSL-SLD. Wyniki z Lubuskiego

W sejmiku województwa lubuskiego 11 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 9 przypada na Prawo i Sprawiedliwość, po 4 otrzymają Bezpartyjni Samorządowcy i PSL, a 2 - SLD-Lewica Razem. Oznacza to, że dotychczasowy układ polityczny w sejmiku województwa lubuskiego, czyli koalicja PO-PSL-SLD, może zostać utrzymany.

Dwóch kandydatów i jeden głos różnicy. Będą sprawdzać nieważne karty?

- Taka jest demokracja - mówi Paweł Szymczak, który w gminie Dalików (woj. łódzkie) rządził od 20 lat. Kolejnej kadencji mieć nie będzie, bo wybory przegrał jednym głosem. - Już się z tym pogodziłem, ale jeszcze rozmawiam z prawnikiem. Było przecież sporo nieważnych głosów - podkreśla. Wójtem został Radosław Arkusz.

"Podpalili blok i obserwowali akcję ratowniczą"

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o podpalenie styropianu przed blokiem. Starszy trafił do aresztu, młodszy wrócił do domu, bo - jak wyjaśniał policji - też chciał podpalić, ale miał zepsutą zapalniczkę.

Karczewski: jak będzie trzeba, będą nowelizacje ustawy o SN. Mazurek: nie pracujemy nad tym

Jeżeli będzie potrzebna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, to się pojawi - stwierdził we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski odnosząc się do sytuacji w Sądzie Najwyższym po postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE nakazał Polsce zawieszenie przepisów nowej ustawy o SN. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała jednak, że partia "nie pracuje" nad żadną nowelizacją.

5-latek utopił się w studzience koło placu zabaw. Rodzice przed sądem

5-latek bawił się na placu zabaw w Białogardzie (Zachodniopomorskie). Nagle zniknął. Okazało się, że Szymon wpadł do niezabezpieczonej studzienki. Nie udało się go uratować. Rodzice usłyszeli zarzuty. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania na okres dwóch lat próby. Rodzice chłopca się na to nie zgodzili. - Umorzenie nie świadczy o braku winy, a my nie jesteśmy winni - tłumaczy ojciec chłopca.

400 niewybuchów obok torów kolejowych

Kilkadziesiąt lat leżały w ziemi tuż obok linii kolejowej. 400 sztuk skorodowanych pocisków moździerzowych z czasów drugiej wojny światowej znaleziono w Jaworze (woj. dolnośląskie). Niewybuchy o łącznej wadze dwóch ton były ułożone w kilku równych rzędach.

Wybili szybę i wyciągnęli go z auta

Musieli wybić szybę w aucie i siłą wyciągać z niego mężczyznę podejrzanego o handel narkotykami. Zielonogórscy policjanci w sprawie zatrzymali w sumie pięć osób. Trzy z nich zostały już tymczasowo aresztowane.

Minęły cztery lata od tragicznej śmierci rodziny Kmiecików

Cztery lata temu, 23 października 2014 roku, w katastrofie budowlanej zginęli reporter "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik, jego żona, dziennikarka TVP Katowice, Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz ich syn Remigiusz. Tamtego dnia przed godziną 5. rano, w kamienicy u zbiegu ulic Chopina i Sokolskiej w Katowicach, nastąpiła eksplozja gazu, która niemal doszczętnie zniszczyła budynek.

"To jest światełko w tunelu, być może moment przełomowy"

- Nie ma mowy o żadnym symbolicznym powrocie. Jest realny - poinformował we wtorek rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. W poniedziałek kilku sędziów Sądu Najwyższego, zmuszonych do przejścia w stan spoczynku, oraz pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf wrócili do pracy. To reakcja na postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał Polsce zawieszenie przepisów nowej ustawy o SN.

Sędziowie apelacji krakowskiej: działanie Ziobry to krok w stronę polexitu

Minister sprawiedliwości, kwestionując skuteczność orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wobec Polski, podważa istotę członkostwa Polski w Unii Europejskiej – ocenili w przyjętej w poniedziałek uchwale sędziowie apelacji krakowskiej. Dokument jest odpowiedzią na wniosek Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją artykułu 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

12 listopada wolny od pracy? "Jakieś poprawiny"

To jakiś bezsens. Myślę, że nie zagłosuję za tym pomysłem - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego". Odniosła się w ten sposób do propozycji Prawa i Sprawiedliwości, żeby 12 listopada 2018 roku był dniem wolnym od pracy.