Duda z Pence'em, Morawiecki z Merkel. Spotkania dwustronne

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w poniedziałek Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Zagraniczne delegacje przybywają do Polski w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Fundusz obronny w ramach reparacji? "Niemcy nie chcą się sami militaryzować"

Specjalny fundusz na dozbrojenie armii polskiej i innych państw bałtyckich - taką formę według Sławomira Dębskiego, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, mogłoby mieć zadośćuczynienie za straty, poniesione przez Polskę podczas II wojny światowej. - Niemcy nie chcą się sami militaryzować, mają złe wspomnienia z budowaniem własnej armii - mówił.

Niemiecka prośba o przebaczenie. Po polsku

Zapewniam jako prezydent Niemiec, że nie zapomnimy, będziemy zawsze o tym pamiętać, chcemy o tym pamiętać i przyjmujemy tę odpowiedzialność, którą narzuca na nas nasza historia - mówił Frank-Walter Steinmeier podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Andrzej Duda powiedział, że obecność niemieckiego prezydenta na tej uroczystości to "forma moralnego zadośćuczynienia". Dodał, że w prezydencie Niemiec "widzi człowieka, który przybył z pokorą, z pochyloną głową, po to, aby oddać hołd" ofiarom.

Wspólna deklaracja Polski, Ukrainy i USA w sprawie dostaw gazu

Przedstawiciele Polski, Ukrainy i USA podpisali w Warszawie memorandum na rzecz współpracy we wzmocnieniu regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił, że Polska w 2021 roku będzie w stanie dostarczać na Ukrainę sześć miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Prezydent Trump "podjął bardzo pragmatyczną decyzję"

Sądzę, że bardzo dobrze się stało, że nie przyjechał - powiedziała w programie "Babilon" w TVN24 BiS pisarka i felietonistka Krystyna Kofta, komentując decyzję Donalda Trumpa o przełożeniu wizyty w Polsce. Jej zdaniem amerykański prezydent swoim przyjazdem "wsparłby PiS w wyborach". W tej sprawie głos zabrały również Magdalena Chrzczonowicz, Małgorzata Niezabitowska i Grażyna Piotrowska-Oliwa.

"Donald Trump nie odwołał wizyty tylko przez huragan"

Ranga uroczystości w nieunikniony sposób jednak obniża się - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 socjolog, profesor Andrzej Rychard z Polskiej Akademii Nauk, odnosząc się do nieobecności amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa na uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że szukał pretekstu do odwołania tej wizyty - stwierdziła politolog doktor Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Mieli godnie pracować, w Polsce potraktowano ich jak niewolników. "Mogliśmy się tylko modlić"

Obiecywano im stabilną pracę w Polsce i zarobki na europejskim poziomie. Kilkudziesięciu kierowców z Filipin padło ofiarą handlarzy ludźmi. Musieli pracować ponad siły i poniżej stawek, łamiąc procedury bezpieczeństwa obowiązujące w ich zawodzie. - Mogliśmy się tylko modlić, żeby było dobrze - mówi jeden z nich w rozmowie z dziennikarzami "Superwizjera". Jak polskie firmy omijają przepisy, zatrudniając cudzoziemców? Kto wykorzystuje trudną sytuację Filipińczyków i na tym zarabia? Reportaż "Kierowcy do niewolniczej pracy" Jakuba Stachowiaka i Patryka Szczepaniaka.

Trzaskowski: porównywanie tej awarii do Czarnobyla to absolutny skandal

Mamy największy atak internetowych trolli, od miesięcy nie notowany. Ktoś za tych trolli płaci, którzy atakują mnie osobiście, władze Warszawy i to, co się dzieje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odniósł się do sytuacji po awarii kolektora ściekowego w Warszawie i komentarzy z tym związanych. - Wymyśla się jakieś absurdalne teorie, a do tego straszy się Polaków - powiedział.

Medale Wdzięczności wręczone. Timmermans wśród nagrodzonych

W czasie obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności wręczono Medale Wdzięczności przyznawaną obcokrajowcom, którzy wspomagali Polskę w jej walce o wolność i demokrację w czasach komunistycznych. Otrzymali je wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, prezydent Budapesztu Gabor Demski oraz ukraiński działacz na rzecz praw człowieka Mirosław Marynowicz.

Ekshumacje i porządkowanie miejsc pamięci. Ustalenia Dudy i Zełenskiego

Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Dodał, że zaproponował polskiemu prezydentowi zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski "wspólnego memoriału pojednania".

Niewybuchy na budowie w Bolesławcu. Ponad trzy tysiące ewakuowanych

W Bolesławcu na Dolnym Śląsku znaleziono na budowie niewybuchy z czasów II wojny światowej. Mieszkania musiało opuścić ponad trzy tysiące okolicznych mieszkańców. Ostatecznie saperzy wydobyli z ziemi łącznie 37 pocisków artyleryjskich i zapalników. Urząd miasta zapewnił, że mieszkańcy mogą wracać do swoich domów.

"Odurzali i okradali turystów". Dla niej dozór, dla niego areszt

Dozór policyjny dla 19-latki oraz trzymiesięczny areszt wobec jej 33-letniego znajomego zastosował sąd. Według ustaleń policji para w krakowskich klubach wyszukiwała obcokrajowców, by następnie ich uśpić przy pomocy drinka ze środkami psychoaktywnymi, a potem okraść, otumanić gazem i pobić.

Prezydent Ukrainy z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę przed południem rozpoczął pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego został przywitany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zełenski weźmie między innymi udział w niedzielnych obchodach 80. rocznicy II wojny światowej w Warszawie.

"Z Amerykanami tworzymy one team, jeden zespół"

Strona polska ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo gościa – powiedział na temat ochrony wizyty w Polsce wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a były szef Biura Ochrony Rządu generał brygady Andrzej Pawlikowski.

Kosztowna wyprawka. Najwięcej zapłacą rodzice absolwentów podstawówek

800 złotych za komplet książek to dopiero początek wydatków. Szkoła za pasem - rodzice w księgarniach i wyrwa w budżecie. Ceny książek najmocniej odczują rodziny tegorocznych absolwentów podstawówek, bo oni jako pierwszy taki rocznik od lat muszą kupić wszystkie podręczniki nowe. Materiał magazynu "Polska i Świat".

LOT zawarł umowę z kapitanem Wroną

Polskie Linie Lotnicze LOT zawarły z kapitanem Tadeuszem Wroną umowę dotyczącą współpracy na nowych warunkach - poinformowała w piątek spółka. Ma między innymi umożliwić mu szkolenie kandydatów na pilotów w ramach LOT Flight Academy. Tvn24.pl informował w czwartek, że pilot, który zasłynął awaryjnym lądowaniem bez wysuniętego podwozia, został zwolniony z firmy.

Sejm uchwalił ustawę o komisji do spraw pedofilii. "Projekt napisany na kolanie"

Sejm opowiedział się za powołaniem państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii. Za ustawą głosowało 401 posłów, sześciu było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Do zadań komisji ma należeć między innymi wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz zawiadamianie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia takiego przestępstwa.

Sejm uchwalił ustawę o lotach VIP-ów

Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie. Mówi ona między innymi o tym, jakie loty mają status HEAD oraz kto może znajdować się na pokładzie rządowych samolotów wraz z najważniejszymi osobami w państwie.

"Ministerstwo Sprawiedliwości stało się ministerstwem nienawiści i pogardy"

Mamy do czynienia ze zorganizowanym systemem upokarzania, z kampanią oszczerstw i to wszystko jest ulokowane na szczytach władzy - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zorganizowanej akcji dyskredytacji wybranych sędziów, w której mieli brać udział między innymi pracownicy ministerstwa sprawiedliwości. Jego zdaniem resort ten stał się "ministerstwem nienawiści i pogardy".

"Drugiego grudnia mogę w waszej stacji opowiedzieć, jak widzę swoją przyszłość"

- Jest kilka propozycji, także o charakterze międzynarodowym, będę je poważnie rozważał, ale serce absolutnie gdzieś tam wyrywa się nad Wisłę - tak szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 o swojej politycznej przyszłości. - Drugiego grudnia, to jest poniedziałek, mogę konkretnie w waszej stacji opowiedzieć o tym, jak widzę dalszą polityczną przyszłość Polski i swoją - obiecał.