Decyzje personalne, rozpatrywanie ustaw, inicjatywa ustawodawcza. Co może Senat?

Inicjatywa ustawodawcza, uczestnictwo w uchwalaniu ustaw, powoływanie senatorów w skład Krajowej Rady Sądownictwa, wybór ławników Sądu Najwyższego, wyrażanie zgody na powołanie i odwołanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Dziecka, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych - to tylko niektóre z uprawnień Senatu, izby wyższej parlamentu. Wyniki wyborów do Senatu wskazują, że większość w tym gremium będą mieli parlamentarzyści z opozycji.

Gratulacje od Merkel, Junckera i szefów rządów V4 po wyborach

Gratulacje po wyborach parlamentarnych dla premiera Mateusza Morawieckiego przekazała kanclerz Angela Merkel - poinformował w rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Premier Węgier Viktor Orban powiedział natomiast w niedzielę, że z punktu widzenia Węgier w Polsce odbyły się "bardzo ważne wybory".

Prawo i Sprawiedliwość traci Senat

Wyniki wyborów do Senatu 2019. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 43 mandaty senackie, PSL - trzy, SLD - dwa. Trzy przypadły kandydatom sympatyzującym z opozycją, ale startującym z własnych komitetów. Oznacza to, że opozycja ma większość w Senacie. 48 mandatów zdobyli kandydaci z list PiS. Jeden mandat przypadł Lidii Staroń, która nie miała konkurenta z PiS.

Zandberg i długo nikt. "Lokomotywy" list Lewicy

Zdecydowanie najlepszy wynik wśród kandydatów startujących do Sejmu z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzyskał Adrian Zandberg. Drugi wynik w skali kraju uzyskał Krzysztof Śmiszek, a trzeci - Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

Kiedy wyniki wyborów? Szef PKW tłumaczy, od czego to zależy

Ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych odbędzie się najprawdopodobniej w godzinach wczesnowieczornych - poinformował w poniedziałek po południu na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz. Wyjaśnił, jakie kroki muszą jeszcze wykonać okręgowe komisje wyborcze i PKW.

Oni zdobyli najwięcej głosów z list PiS

Największą liczbę głosów w niedzielnych wyborach z list Prawa i Sprawiedliwości zdobyli Jarosław Kaczyński, Małgorzata Wassermann, Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak i Zbigniew Ziobro - tak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, przedstawionych w poniedziałek po południu po przeliczeniu głosów z 99,49 proc. obwodowych komisji wyborczych.

Barbara i Bogdan Zdrojewscy z mandatami do Senatu

Barbara i Bogdan Zdrojewscy zdobyli mandaty do Senatu. To będzie kolejna kadencja Zdrojewskiej w wyższej izbie parlamentu i powrót po latach do Senatu jej męża, byłego ministra kultury. Obydwoje startowali z listy Koalicji Obywatelskiej.

"Dajcie państwo czas prezydentowi, żeby desygnował kandydata na premiera"

Skład rządu poznamy w ciągu dwóch, trzech tygodni - powiedział w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Mueller. Przypomniał, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński już w trakcie kampanii zapowiadał, że kandydatem na premiera będzie Mateusz Morawiecki. Także wiceprezes Joachim Brudziński podkreślił, że Morawiecki jest "naturalnym" kandydatem na szefa rządu.

Kurski sfotografowany z Kaczyńskim. Sasin: nie wnikam w to, jak zarządza telewizją

W niedzielę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes państwowej telewizji Jacek Kurski został sfotografowany z politykami PiS, między innymi z Jarosławem Kaczyńskim. Wicepremier Jacek Sasin w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 mówił, że "nie wnika w to", jak telewizją zarządza Kurski. - Rozumiem, że nie oczekuje pan takiego standardu, że ja, jako polityk, wicepremier, będę dzwonił do dziennikarzy telewizji publicznej i mówił: "źle mówicie, mówcie inaczej" - zwrócił się do prowadzącego.

"W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian"

"Władze Polski na pewno będą nadal dążyć do jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi, które rozpatrywane są jako przeciwwaga dla napiętych stosunków z Brukselą" - komentuje wynik wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu rosyjski dziennik "Izwestia". "W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian" - przyznaje rozmówca agencji RIA Nowosti.

"Wierzę, że to nie jest koniec, że to będzie w jakimś stopniu nowy początek"

Zawsze ten wynik mógł być lepszy, liczyliśmy na wynik powyżej 30 procent, teraz należy wyciągnąć wnioski, zobaczyć, co poszło nie tak, gdzie popełniliśmy błędy - mówił w specjalnym wydaniu "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 Borys Budka. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej odniósł się do sondażowych wyników wyborów parlamentarnych. Mówił również, że wierzy, iż "to będzie w jakimś stopniu nowy początek" dla jego partii.

Budowanie większości konstytucyjnej? Sasin: to jest całkowicie niemożliwe

Chciałoby się by było lepiej, natomiast najważniejsze jest to, że cel został osiągnięty, czyli samodzielna większość - mówił w specjalnym wydaniu "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 wicepremier Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do sondażowych wyników wyborów parlamentarnych. Mówił również, że stworzenie większości konstytucyjnej "jest całkowicie niemożliwe".

"Polska wciąż nie jest Węgrami, Turcją czy jakimkolwiek innym autokratycznym krajem"

Światowe media poinformowały o sondażowych wynikach wyborów w Polsce. Zwracały uwagę, że źródłem sukcesu partii Jarosława Kaczyńskiego były programy socjalne. "Zwycięstwo to najprawdopodobniej wzmoże obawy co do demokratycznych standardów w największym postkomunistycznym państwie UE" - zauważyła w komentarzu agencja Reutera. PiS będzie miało "spokojne życie" - ocenił włoski dziennik "Corriere della Sera". "Polska wciąż nie jest Węgrami, Turcją czy jakimkolwiek innym autokratycznym krajem" - podkreślił "New York Times".

Wstępne wyniki. Polonia amerykańska postawiła na PiS

Większość Polaków oddających głosy w Stanach Zjednoczonych zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Według niepełnych jeszcze danych w Senacie kandydat PiS uzyskał 16 940 (58,5 proc.) z 29 195 oddanych głosów, a w Sejmie na tę partię padło 15 569 (52,7 proc.) z 29 517 głosów. Frekwencja wyniosła 91 procent.

Protokoły z zagranicznych obwodów wpłynęły do Okręgowej Komisji Wyborczej

Poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Według nich PiS zdobywa 43,6 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 27,4 procent, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11,9 procent. Państwowa Komisja Wyborcza na poniedziałek na godz. 10.00 zaplanowała pierwszą konferencję na temat części zweryfikowanych już wyników wyborów.

Kukiz: Mogą być przyspieszone wybory za dwa lata. Wystarczy tąpnięcie gospodarcze

Ja wiem, kiedy Prawo i Sprawiedliwość przegra, a przegra za cztery lata. Uważam, że przez cztery lata doprowadzimy do tego, jeżeli PiS będzie rządziło, że przegra - zapowiedział w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" Włodzimierz Czarzasty. W ocenie Pawła Kukiza niewykluczone są przyspieszone wybory parlamentarne. - Wystarczy tąpnięcie w gospodarce i będzie pozamiatane - przekonywał. Michał Dworczyk (PiS) podkreślał, że jego ugrupowanie jest dobrej myśli, ale czeka na końcowe wyniki.

Wierny jak... Kto komu podebrał wyborcę?

90,4 procent wyborców Prawa i Sprawiedliwości z 2015 roku ponownie zagłosowało w niedzielę na to ugrupowanie. W przypadku Koalicji Obywatelskiej ten wynik jest znacznie gorszy. 13 października zagłosowało na nią tylko 68,8 procent osób, które w poprzednich wyborach parlamentarnych wybrały Platformę Obywatelską - wynika z sondażu late poll przeprowadzonego przez IPSOS.