Schetyna spotka się z Merkel. "Nie będziemy stali, gdy partnerzy siedzą"

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna spotka się w poniedziałek w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann. Schetyna pisał na Twitterze, że z kanclerz Niemiec będzie rozmawiał na temat miejsca Polski w Europie i przyszłości Unii Europejskiej.

"Nie przepadam za Gersdorf, ale w konstytucji jest zapis o sześcioletniej kadencji"

Wątpię, żeby PiS znalazł jakikolwiek argument, by wykazać, że odwołanie Gersdrof jest zgodne z prawem - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" Paweł Kukiz, lider Kukiz'15. Dodał też, że środowe spotkanie pierwszej prezes Sądu Najwyższego z premierem Mateuszem Morawieckim to "próba wyjścia z twarzą z niezbyt fortunnej decyzji o objęciu Gersdorf wiekiem emerytalnym".

Najpierw oddalony, teraz wraca do sądu. Dzisiaj rozpatrzą pozew PO w sprawie słów premiera

W poniedziałek o godzinie 11 odbędzie się rozprawa, podczas której Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna wniosek Platformy Obywatelskiej złożony w trybie wyborczym przeciwko Mateuszowi Morawieckiemu. Sprawa ma związek z wypowiedzią premiera ze spotkania z mieszkańcami Świebodzina, które odbyło się w zeszłą sobotę. Morawiecki mówił wtedy, że w czasach rządów PO-PSL "nie było ani dróg, ani mostów".

Morawiecki: nie damy się zastraszyć

- My i nasza polityka służy przede wszystkim ludziom i narodowi, a w Polsce nie ma niepotrzebnych ludzi, to jest podstawowe motto naszego działania. Niektórzy próbują zakrzyczeć nasze reformy, próbują nas zastraszyć, ale nie damy się zastraszyć - mówił Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Lubartowie.

"Polacy kochają to, co uważają za swoją historię"

Mamy do czynienia z narracją historyczną, a narracja to nie jest opis rzeczywistości, tylko program operacyjny do budowania świadomości pozahistorycznej, w tym wypadku do budowania wspólnoty polskiej - mówił w czasie debaty w ramach "Areny Idei" reżyser, pisarz i publicysta Andrzej Saramonowicz. Dodał, że dlatego właśnie "buduje się poszczególne fragmenty, które nie pasują do rzeczywistości z tamtych czasów, a pasują do rzeczywistości dzisiejszej".

Kukiz: chcemy odpartyjnionych samorządów

Chcemy samorządów, gdzie ważna byłaby jawność, chcemy zrównoważonego budżetu i obligatoryjnych referendów - powiedział lider Kukiz’15 Paweł Kukiz w niedzielę na samorządowej konwencji ruchu w Warszawie.

Premier: Polska wieś wstaje z kolan. Musimy zrobić wszystko, by się umocniła

Bez etosu pracy rolników, bez wiary rolników w Polskę, bez ciężkiej, żmudnej pracy i życzliwości Polska nie byłaby i nie będzie tak silna, tak potężna, jak może być - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Wąwolnicy. - Musimy zrobić wszystko, żeby polska wieś, która wstaje z kolan, umocniła się i była pochodnią naszej wolności i naszego rozwoju - zaznaczył.

"Mamy do czynienia z precedensem, relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski"

Spór o znaczenie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i Białym Domu zdominował dyskusję polityków w "Kawie na ławę" w TVN24. - Gdyby ta baza powstała w Polsce to mamy do czynienia z precedensem, który przełamuje ten układ pozimnowojenny i relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski - ocenił poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. - Ta wizyta pokazuje, że ostracyzm się skończył, a wynikał on z kompromitacji Patryka Jakiego i ustawy o IPN - dodawał Adam Szłapka z Nowoczesnej.

"Lepiej, jak politycy piszą piosenki niż donosy"

Politycy kandydujący do samorządów chętnie sięgają po piosenki, które mają uatrakcyjnić ich kampanię wyborczą. - Lepiej, jak politycy piszą piosenki, niż donosy na siebie - mówił w TVN24 Artur Andrus. Gość niedzielnego programu "Wstajesz i weekend" stwierdził, że wśród kampanijnych utworów brakuje mu "piosenek na drugą turę". - Jest jeszcze nadzieja wybrać większe zło, jeżeli już nie ja, to wybierzcie go - improwizował dziennikarz i satyryk. Przestrzegał też przed "czerpaniem ze skarbnicy poezji" w hasłach wyborczych, jako przykład podając wiersz Wiesławy Szymborskiej "Nic dwa razy się nie zdarza".

Wysokie płomienie, gęsty dym. Poznańska fabryka w ogniu

Trwa gaszenie groźnego pożaru zakładu produkującego opakowania w Poznaniu. - Strażacy obronili część hali, która nie była objęta pożarem, a także budynek z nią sąsiadujący - mówił na antenie TVN24 młodszy brygadier Sławomir Brandt z poznańskiej straży pożarnej. Na miejscu pracuje ponad 20 zastępów. Pierwszą informację, nagrania oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Finał festiwalu Pendereckiego z udziałem samego mistrza

Zakończył się wielki finał Festiwalu imienia Krzysztofa Pendereckiego. Przed publicznością w Zabrzu w sobotę wystąpił sam mistrz, który osobiście dyrygował Chórem Filharmonii Narodowej. To już szósta edycja wydarzenia, w tym roku połączona z 85. urodzinami kompozytora.

"Prokurator mówił, że to jest lipna sprawa". Jak z Tomasza Komendy zrobiono mordercę

Tomasz Komenda od pół roku jest wolnym człowiekiem. Domaga się kary dla tych, przez których spędził w więzieniu 18 lat z wyrokiem za brutalny gwałt i zabójstwo. Jest niemal pewne, że to nie była fatalna pomyłka, ale celowe działanie wielu osób. Dziennikarz "Superwizjera" jako jedyny dotarł do Doroty P. - kobiety, która pierwsza wskazała Komendę jako winnego. Reporter rozmawiał też z prokuratorem, który doprowadził do tymczasowego aresztowania mężczyzny.

"Rosji decyzja o stałej bazie w Polsce na pewno by się nie spodobała"

Jestem za tym, żeby rozmawiać, bo to nie jest decyzja, którą można podjąć w pięć minut. To, co jest ważne, to mocny sygnał dotyczący relacji z USA, który został wysłany do Polski - powiedziała była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Tacikiem dla programu "Horyzont", w którym skomentowała możliwość powstania stałej bazy amerykańskiej w Polsce.