"Na końcu się okaże, że przegrywają obywatele"

Wizerunkowo to jest katastrofa dla Polski w takiej sytuacji - ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mówiąc o ewentualnych konsekwencjach złożonego przez klub PiS projektu tak zwanej ustawy represyjnej wobec sędziów. Jak dodał, może to kończyć się postępowaniami przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka za to, że w Polsce "nie zagwarantowano właściwego prawa do sądu". - Na końcu się okaże, że przegrywają obywatele - podkreślił Trela.

Jedna czwarta najlepszych polskich czołgów stoi w fabryce. Modernizacja się opóźnia

Opóźnia się modernizacja czołgów Leopard 2, najlepszych wozów w arsenale Wojska Polskiego. Właśnie okazało się, że prototyp został skierowany do kolejnych testów, choć zgodnie z umową jego odbiór miał nastąpić do końca 2018 roku. - W sytuacji zagrożenia ze wschodu wojsko zostaje bez jednej czwartej najlepszych czołgów - mówi były dowódca Wojsk Lądowych generał broni Waldemar Skrzypczak.

Ponad 40 stron uwag i ostrzeżenie przed wyjściem z Unii. Sąd Najwyższy o projekcie PiS

"Sprzeczność pomiędzy prawem polskim a unijnym, jaką Projektodawca zamierza wywołać, z dużym prawdopodobieństwem prowadzić będzie do wszczęcia przez instytucje Unii Europejskiej procedury o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom wynikającym z traktatów, a w dłuższej perspektywie - do konieczności opuszczenia Unii Europejskiej" - ocenił Sąd Najwyższy w opinii do projektu nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Projekt został złożony przez klub PiS.

Nocny wstrząs w kopalni Budryk. Wycofano załogę

Po nocnym wstrząsie w kopalni Budryk w Ornontowicach wycofano załogę z rejonu jednej ze ścian wydobywczych. Nikomu nic się nie stało. Wstrząs, który miał magnitudę przekraczającą 3 stopnie w skali Richtera nie spowodował też zniszczeń w wyrobiskach, ale odczuli go okoliczni mieszkańcy.

Borowski: Ziobro i jego ludzie dopuszczą się każdego bezeceństwa

To jest projekt kagańcowy, który nie nadaje się do poprawek - ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski, odnosząc się w "Rozmowie Piaseckiego" do proponowanych przez klub PiS zmian w sądownictwie. Komentował też wydane przez Prokuratura Krajowego polecenie, aby prokuratorzy "reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów" przez innych sędziów. - Zbigniew Ziobro i ludzie, którzy go otaczają, dopuszczą się każdego bezeceństwa - powiedział.

Kilka godzin, setki tirów i miliony paczek. Noc prawdy firm kurierskich

Ta noc (z 16 na 17 grudnia) dla firm kurierskich była, jak być albo nie być. Przez ręce pracowników tylko jednej z nich przewinęły się w ciągu ostatnich godzin prawie dwa miliony paczek. W większości były to prezenty na Boże Narodzenie. - Klienci by nam nie wybaczyli, jakbyśmy mieli wtopę - słyszymy w sortowni, której pracę podglądaliśmy w trakcie najbardziej pracowitego dyżuru w roku.

"Jeśli ma to prowadzić do polexitu, to niech ludzie to usłyszą"

Komisja Europejska będzie ściśle monitorować sytuację w Polsce i pozostaje w gotowości do rozmów z władzami polskimi, by rozwiązać problemy - powiedział komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders w czasie debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej praworządności w Polsce, na Węgrzech i na Malcie. Eurodeputowani PiS bronili działań polskiego rządu, europosłanka PO Magdalena Adamowicz zwracała uwagę, że "mechanizmy Unii Europejskiej są bezbronne wobec fake newsów, dezinformacji, manipulacji i inżynierii społecznej". Ostrzegła też przed polexitem.

Tusk: prokuratorzy prosili o pomoc, nie chcą być zależni od cynicznej machiny PiS

Donald Tusk w poniedziałek w Poznaniu w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do projektu ustawy klubu PiS - represyjnej wobec sędziów. Przyznał, że polscy prokuratorzy skarżą się na działania rządu i "prosili o wsparcie i pomoc, bo oni też nie chcą być zależni od tej złej i bardzo cynicznej machiny" stworzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. - PiS postanowił rozpocząć batalię ostateczną przeciwko polskiemu sądownictwu - stwierdził.

Premier przed kopalnią Wujek: sędziowie robili wszystko, żeby nie skazano winnych

Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach związanych z pacyfikacją w kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku. Premier w trakcie swojego przemówienia kilka razy odniósł się do pracy sędziów i sprawiedliwości wymierzanej za czyny wyrządzone 38 lat temu. - Gdzie byli sędziowie, którzy przez wiele lat robili wszystko, żeby nie doszło do skazania winnych bezpośrednich ówczesnej zbrodni - pytał. Do pracy wymiaru sprawiedliwości odniósł się w swoim liście także prezydent Andrzej Duda.

"Nie wolno krzyczeć pod warunkiem, że ktoś pana nie piłuje"

Polska z marzeń Prawa i Sprawiedliwości nie jest Polską, która strukturalnie może być w Unii Europejskiej - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Komentował zgłoszony przez posłów klubu PiS projekt nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa, którego analizę zapowiedziała już Komisja Europejska. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa (Porozumienie) przekonywał natomiast, że mamy w Polsce do czynienia z sytuacją, "w której sędziowie jednocześnie chcą być politykami".

"Sędziowie, siedźcie spokojnie i nie za dużo pytajcie"

Jest to stworzenie mechanizmu prewencyjno-represyjnego wobec sędziów - tak w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich, oceniła wydanie przez Prokuraturę Krajową polecenia, aby prokuratorzy "reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów" przez innych sędziów. Stwierdziła, że występuje w tej sprawie kolizja z "wymaganiami stworzonymi przez Unię Europejską".

Bodnar pisze do Ziobry w sprawie sędziego Juszczyszyna. Dostrzega "nadużycie prawa"

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wyraził zaniepokojenie w związku z cofnięciem delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi. To ten sędzia, kierując się wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zażądał od Kancelarii Sejmu udostępnienia list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

"Komisja Europejska i inne instytucje nie dadzą sobie mydlić oczu"

Instytucje europejskie doskonale widzą, że działania polskiego rządu wysadzają w powietrze fundament niezależnego wymiaru sprawiedliwości - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem Krzysztofa Śmiszka z Lewicy "Polska znajdzie się znowu w tarapatach". To niektóre reakcje ze strony opozycji na zapowiedź przeanalizowania przez Komisję Europejską PiS-owskiego projektu tak zwanej ustawy represyjnej wobec sędziów. Politycy obozu rządzącego wyrażają opinię, że "traktaty i prawo europejskie" są po ich stronie.

"Pilne powiadomienie" i kserokopia. Prokuratorzy mają reagować na zawiadomienia z NIK

Prokuratura Krajowa zwróciła się do wszystkich prokuratur regionalnych o "bieżącą weryfikację" zawiadomień wpływających od kierowanej przez Mariana Banasia Najwyższej Izby Kontroli. "W przypadku ujawnienia takich zawiadomień" prokuratorzy mają przesłać w tej sprawie "pilne powiadomienie" i kserokopię dokumentów. Do pisma zawierającego takie polecenie dotarł reporter "Superwizjera" TVN Maciej Duda.

Prokuratorzy mają występować przeciw sędziom podważającym status innych sędziów

"Prokurator Krajowy polecił prokuratorom, aby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych" - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Prokuratorzy mają między innymi składać wnioski o wyłączenie sędziów podważających status innych sędziów. Politycy opozycji komentują, że to kurs "na zwarcie", a minister sprawiedliwości - prokurator generalny Zbigniew Ziobro "najlepiej czułby się w Świętej Inkwizycji".

"Tutaj walczyli za wolny świat, za wolną Europę". Hołd dla bohaterów bitwy o Ardeny

To była ostatnia ofensywa hitlerowskiej armii w czasie II wojny światowej. Hitler miał nadzieję przełamać front aliancki na zachodzie Europy i zmienić losy wojny - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek uczestniczył w uroczystościach 75. rocznicy zwycięskiej dla wojsk alianckich bitwy o Ardeny. Podkreślił, że spotkanie z udziałem przywódców państw europejskich, amerykańskiego sekretarza obrony i weteranów miało na celu uczczenie pamięci "żołnierzy, którzy tutaj walczyli wtedy za wolny świat, za wolną Europę".

Ciało 16-latka na klatce schodowej. Policja zatrzymała 17-latka

Ciało szesnastolatka znaleziono w poniedziałek rano na klatce schodowej jednego z bloków w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie). - Zginął najprawdopodobniej od ciosów niebezpiecznym narzędziem, był to rodzaj noża - informuje Ryszard Gąsiorowski z Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. Po południu w związku z zabójstwem policja zatrzymała 17-latka.

SOP wysadziła Merkel z opancerzonego auta. "Niedzielny kierowca wpadł w panikę"

Angela Merkel, przebywająca na początku grudnia z wizytą w Polsce, musiała się przesiąść z pancernej limuzyny do innego auta Służby Ochrony Państwa, bo kierowca SOP, błędnie przekonany o awarii samochodu, "wpadł w panikę" - ustalił portal tvn24.pl. Według naszych informatorów za kierownicą siedział były pirotechnik z około rocznym stażem jako kierowca VIP-ów. Szefostwo służby, tłumacząc sprawę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, trzymało się wersji "awarii" - twierdzą nasi informatorzy.

Marszałek Senatu: zrobimy wszystko, by tę ustawę zmienić albo ją odrzucić

Proponowane przepisy są nie do zaakceptowania - tak marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska) ocenił projekt tzw. ustawy represyjnej, złożony przez posłów z klubu PiS. - Wykorzystamy wszystkie narzędzia w Senacie, aby tę ustawę zmienić, albo ją odrzucić - zapowiedział. Jak wyjaśnił, możliwe jest między innymi zaproszenie zagranicznych ekspertów i wysłuchanie publiczne.

Duda: w krajach demokratycznych sędziowie nie zabierają głosu w sprawach politycznych

W krajach demokratycznych sędziowie nie uczestniczą w bieżącej polityce właśnie po to, żeby później, kiedy rozstrzygają sprawy dotykające polityki, nie było wątpliwości, że stoją po którejkolwiek z politycznych stron - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. - Taki system musi zostać w Polsce wreszcie wprowadzony - dodał, zapytany o złożony przez posłów PiS projekt ustawy mającej dyscyplinować sędziów.

Zasnął w samochodzie na przejeździe kolejowym

Był tak "zmęczony", że usnął w samochodzie na przejeździe kolejowym. Maszynista w ostatniej chwili zdołał zatrzymać lokomotywę. Nie mógł się jednak porozumieć z kierowcą. Przyjechali policjanci. Teraz kierowcę czeka wizyta w sądzie, prawo jazdy już stracił.

Adwokaci nie chcą, by ich sprawy rozstrzygała Izba Dyscyplinarna. "Nie jest sądem"

Po 5 grudnia I prezes Sądu Najwyższego, "na wyraźny wniosek palestry", kieruje wszystkie sprawy dyscyplinarne dotyczące tej grupy do Izby Karnej, a nie do Izby Dyscyplinarnej - poinformowała "Rzeczpospolita". Do Sądu Najwyższego wpłynęły już wnioski o ponownie rozpatrzenie spraw, które przeszły już przez Izbę Dyscyplinarną. - Strony twierdzą, że ta izba nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego - tłumaczył rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.