Nowa KRS pozytywnie o ustawie represyjnej. "Służy realizacji zasady trójpodziału władz"

"Ustawa w brzmieniu uchwalonym przez Sejm i przekazana do Senatu służy realizacji konstytucyjnej zasady trójpodziału władz" - oceniła nowa Krajowa Rada Sądownictwa w przyjętej w piątek uchwale na temat tak zwanej ustawy represyjnej. Pozytywnie zaopiniowała w niej także zapisy dyscyplinujące sędziów. Odmienne opinie na temat nowelizacji wydali wcześniej między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich i Sąd Najwyższy.

Szef MSWiA przyznał Bogdanowi Święczkowskiemu ochronę SOP. "Realne zagrożenie zamachem"

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, jest chroniony przez Służbę Ochrony Państwa – ustalił portal tvn24.pl. Według naszych źródeł decyzja jest wynikiem informacji o "realnym zagrożeniu zamachem" na życie Święczkowskiego. MSWiA i SOP odmawiają komentarza. Według byłych oficerów Biura Ochrony Rządu (poprzednika SOP) ochrona prokuratura przez tę służbę to nietypowa sytuacja.

Sąd Najwyższy o "złym rozwiązaniu", KRS przekazuje "pozytywną ocenę" ustawy represyjnej

W drugim dniu swojej wizyty w Polsce delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z pierwszą prezes Sądu Najwyższego, Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przedstawicielami nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - KRS przekazała Komisji Weneckiej stanowisko, w którym zawarta została pozytywna ocena nowelizacji ustaw sądowych - przekazał jej przewodniczący Leszek Mazur. Sąd Najwyższy "uważa, że ta ustawa to złe rozwiązanie problemu".

"Prokuratura zrobiła piękny prezent kibolom"

Obywatele RP "są wściekli". Chodzi o incydent sprzed roku na Jasnej Górze, kiedy ich zdaniem doszło do konfliktu między nimi a kibicami. Ci drudzy odbywali pielgrzymkę. Pierwsi - protestowali przeciw rasistowskim hasłom. Prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa, sąd podtrzymał decyzję.

MSZ upubliczniło list z Rady Europy do marszałka Senatu. "Do mnie to pismo dotarło później"

Do mnie to pismo dotarło później, niż było upublicznione - oświadczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki, odnosząc się do adresowanego do niego listu Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunji Mijatović, który otrzymał resort spraw zagranicznych. Rekomenduje ona w nim odrzucenie przez Senat ustawy dyscyplinującej sędziów. Pismo opatrzone zostało terminem publikacji na poniedziałek, jednak ministerstwo upubliczniło je już w piątek. Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk argumentował to "bezprecedensowym charakterem wydarzeń wokół prac legislacyjnych w Senacie".

Więzień skarżył gminę za smog. Jest decyzja sądu

Złej jakości powietrze na spacerniaku miało źle wpływać na jego zdrowie i utrudniać uprawianie sportu. Dlatego osadzony w więzieniu w Strzelcach Opolskich skarżył za ten stan rzeczy władze miasta. Ale tamtejszy sąd właśnie oddalił pozew.

Przechodziła przez pasy, nagle z impetem uderzył w nią samochód

Piesza przechodziła po pasach, była już prawie po drugiej stronie jezdni, kiedy nagle uderzył w nią samochód. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że 29-letni kierowca samochodu toyota yaris najprawdopodobniej nie ustąpił pierwszeństwa pieszej, która przechodziła przez przejście - mówi asp. sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej policji.

Miasto kontra kluby go-go. "To pierwszy tego typu wyrok w kraju"

Wrocławski sąd uznał, że jeden z klubów nocnych działających na tamtejszym rynku narusza uchwałę o parku kulturowym oferując usługi erotyczne. Wyrok na razie jest nieprawomocny, ale niewykluczone, że otworzy on drogę magistratowi do pozbycia się tego typu lokali z centrum miasta.

"Jeśli nie chcecie z nami grać, nie przeszkadzajcie. Niech to nie będzie polską klątwą"

Chcemy rozwiesić nad naszymi głowami na placu Bankowym ogromną flagę australijską. Chcemy wypuścić hymn australijski. Trwa 2 minuty 14 sekund. Te 2 minuty 14 sekund będziemy chcieli poświęcić ludziom, którzy walczą z żywiołem, którzy muszą teraz odbudować swoje domy - mówił Jerzy Owsiak na konferencji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Jeżeli gracie z nami - super, kochamy was za to, tulimy do serca. Jeżeli nie chcecie z nami grać, nie przeszkadzajcie, nie piszcie donosów na organizatorów naszych imprez. Niech to nie będzie jakąś niesamowitą polską klątwą - apelował.

Europejscy prawnicy przyjadą do Warszawy. Wzywają do "obrony niezależności sędziów"

"Nie podjęto żadnych kroków w celu złagodzenia wyrażonych obaw lub rozwiązania problemu" - ocenił Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, pisząc w komunikacie o "konieczności obrony niezależności sędziów w Polsce". Wsparcie dla polskich sędziów wyraził również prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) Jose Igreja Matos. - Chcemy pokazać troskę o przyszłość Europy, dla której niezależność sądownictwa i praworządność są podstawowe - powiedział. Holenderscy sędziowie opublikowali w internecie zdjęcie z banerem "Wspieramy niezależnych sędziów w Polsce".

Plantacja konopi ukryta pod magazynem. "Gotowy narkotyk co kilka tygodni"

Ogromna plantacja konopi indyjskich ukryta była pod halą magazynową w województwie łódzkim. Rosło tam ponad 1350 krzewów. Policjanci z CBŚP przejęli też 16 kilogramów marihuany. Z szacunków śledczych wynika, że z plantacji, po wysuszeniu, można byłoby uzyskać co kilka tygodni 10 kilogramów narkotyku.

Wiceminister zaprosił delegację Komisji Weneckiej do muzeum

Jesteśmy zmuszeni uznać wizytę przedstawicieli Komisji Weneckiej jako nieoficjalną i nieformalną, a wszelkie ustalenia i opinie za niemające charakteru oficjalnych - napisał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zaprosił przedstawicieli Komisji do odwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w którym "można zobaczyć ślady okrucieństwa komunistycznego wymiaru sprawiedliwości i skutki braku rozliczenia sędziów z tego okresu".

"Ostateczną decyzję podejmuje człowiek, musi wcisnąć guzik. Ktoś zareagował nerwowo"

W każdym systemie, który może zabić człowieka, ktoś musi wcisnąć guzik. Możliwe, że ktoś źle zinterpretował ten samolot i jego manewry i zareagował nerwowo - mówił w TVN24 Juliusz Sabak z portalu Defence24 o katastrofie ukraińskiego boeinga w Teheranie. Odnosił się do doniesień o tym, że samolot został zestrzelony przez irańską rakietę. - Kluczową informację mamy w czarnych skrzynkach, ale niestety nie dotarł do nich żaden niezależny ekspert - dodał.

Biedroń: Rząd stchórzył. Gdyby nie miał nic do ukrycia, usiadłby do stołu z Komisją Wenecką

Polski rząd nie spotykając się z delegacją Komisji Weneckiej wysyła sygnał, że coś złego dzieje się w naszym kraju - ocenił w "Kropce nad i" Robert Biedroń, europoseł, który ma być kandydatem Lewicy na prezydenta. - Całe szczęście, że jest marszałek Senatu, który zabiega o to, żebyśmy w tej walce o praworządność nie byli osamotnieni i żeby takie ciała jak Komisja Wenecka miały wgląd w to, co się dzieje w Polsce - dodał.

Minister spraw zagranicznych: autorytet Komisji Weneckiej nie jest wysoki

To nie jest ciało, które zostało zaproszone przez państwo polskie - tak w "Faktach po Faktach" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wyjaśniał, dlaczego żaden przedstawiciel rządu nie spotkał się w czwartek z przebywającą w Warszawie delegacją Komisji Weneckiej, która ma wydać opinię o tak zwanej ustawie represyjnej. Szef dyplomacji ocenił, że "autorytet Komisji Weneckiej nie jest wysoki".

Sędzia TSUE: jeżeli ustawa represyjna zostanie przyjęta, de facto znajdziemy się poza Unią

Tak naprawdę chodzi o to, żeby uniemożliwić realizację wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - stwierdził w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, sędzia TSUE, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, komentując przyjętą przez Sejm nowelizację ustaw dotyczącą dyscyplinowania sędziów. Dodał, że konsekwencje wynikające z jej ewentualnego przyjęcia będą "odczuwalne przez każdego obywatela".