Rzeczniczka Poczty Polskiej: nie wysyłamy pakietów, czekamy na ustawę

Źródło:
TVN24
"Dostaliśmy zadanie, aby przygotować się na 10 maja i jesteśmy przygotowani"
"Dostaliśmy zadanie, aby przygotować się na 10 maja i jesteśmy przygotowani"TVN24
wideo 2/21
"Dostaliśmy zadanie, aby przygotować się na 10 maja i jesteśmy przygotowani"TVN24

Dostaliśmy zadanie, aby przygotować się na 10 maja i jesteśmy przygotowani - powiedziała we wtorek TVN24 rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek. Przekazała, że instytucja czeka na decyzję w sprawie ustawy dotyczącej przeprowadzenia wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, która wciąż jest w Senacie. Dodała, że na doręczenie tak zwanych pakietów wyborczych poczta potrzebuje trzech dni.

Na pięć dni przed zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi data i forma głosowania nadal są niepewne. W Senacie trwają prace nad przyjętą przez Sejm na początku kwietnia ustawą przewidującą wybory w pełni korespondencyjne. Izba ma na zajęcie stanowiska czas do końca środy 6 maja. W poniedziałek trzy senackie komisje zarekomendowały odrzucenie ustawy w całości. Jeśli do tego dojdzie, ustawa wróci w czwartek do Sejmu. Jej ponowne uchwalenie nie jest przesądzone, wobec zdecydowanego sprzeciwu opozycji i możliwego dołączenia do niej przynajmniej części posłów Porozumienia Jarosława Gowina wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy.

"Na doręczenia pakietów potrzebujemy trzech dni"

Zgodnie z ustawą o głosowaniu korespondencyjnym, która jest w Senacie i nie weszła jeszcze w życie, za doręczenie tak zwanych pakietów wyborczych ma odpowiadać Poczta Polska.

Jej rzeczniczka Justyna Siwek informowała w poniedziałek TVN24 w przesłanej odpowiedzi na pytania dotyczące przygotowań do głosowania korespondencyjnego, że Poczta Polska nie rozpoczęła dystrybucji tak zwanych pakietów wyborczych. We wtorek w rozmowie z reporterem TVN24 Arkadiuszem Wierzukiem mówiła, że "przygotowania (do planowanych wyborów korespondencyjnych - red.) przebiegły zgodnie z harmonogramem". - Obecnie oczekujemy na wejście w życie odpowiednich przepisów, wtedy będziemy gotowi do działania - dodała.

Pytana, co jest warunkiem rozpoczęcia dystrybucji tzw. pakietów wyborczych, odpowiedziała, że Poczta Polska "potrzebuje przepisów wykonawczych, do których się dostosuje i wówczas będzie działać zgodnie z oczekiwaniami, zgodnie z przyjętym prawem".

Na pytanie, czy Poczta Polska wciąż przygotowuje się na 10 maja, odparła: "jesteśmy przygotowani". - Dostaliśmy zadanie, aby przygotować się na 10 maja i jesteśmy przygotowani - podkreśliła. - Na doręczenie pakietów potrzebujemy trzech dni (...) Oczywiście nie mamy wpływu na proces legislacyjny. Obserwujemy go i dostosujemy się do sytuacji - dodała.

Rzeczniczka Poczty Polskiej: nie rozpoczęliśmy dystrybucji pakietów wyborczych
Rzeczniczka Poczty Polskiej: nie rozpoczęliśmy dystrybucji pakietów wyborczychTVN24

"Większość zespołów mamy skompletowanych"

Mówiła również, że "rekrutacja zespołów, które będą wspierały proces obsługi wyborów korespondencyjnych jest na ukończeniu".

- Większość tych zespołów mamy już obecnie skompletowanych i jesteśmy w tym zakresie gotowi do tego, aby rozpocząć doręczanie pakietów - poinformowała. Jak mówiła, do doręczenia tzw. pakietów Poczta Polska potrzebuje około 20 tysięcy listonoszy. - Tym listonoszom będą towarzyszyć jeszcze inni pracownicy Poczty, którzy będą weryfikować, będą pomagać, będą zaznaczać na spisie wyborców, czy odpowiednia liczba pakietów do skrzynki została doręczona - dodała.

"Potrzebujemy danych ze spisu wyborców"

Siwek pytana była również, czy Poczta Polska ma już dane wyborców, do których ma dostarczyć tzw. pakiety wyborcze. Biuro prasowe Ministerstwa Cyfryzacji poinformowało, że Departament Zarządzania Systemami tego resortu wydał 22 kwietnia dane z bazy PESEL Poczcie Polskiej. Wcześniej wielu samorządowców konsekwentnie odmawiało przekazywania firmie spisu wyborców, którego ta się domagała.

- Dane przekazane przez Ministerstwo Cyfryzacji były potrzebne do opracowania logistyki procesu doręczania. Natomiast, oczywiście, żeby doręczyć właściwe pakiety wyborcze, potrzebujemy danych aktualnych ze spisu wyborców - powiedziała rzeczniczka Poczty Polskiej.

Pytana, na jakiej podstawie Poczta Polska uzyskała dane, które ma obecnie, odpowiedziała, że "podstawa prawna została podana w piśmie do samorządów". - W tej chwili weryfikujemy te dane. Oczywiście, bez danych, bez aktualnego spisu wyborców nie będziemy w stanie odpowiednio doręczyć (tzw. pakietów - red.). Jest to warunek konieczny, żebyśmy mogli dobrze to zadanie wykonać - mówiła Siwek.

- Dane z Ministerstwa Cyfryzacji otrzymaliśmy na podstawie obowiązującego prawa, na podstawie decyzji, iż mamy się przygotować do procesu realizacji wyborów korespondencyjnych - dodała. - Ustawa "covidowa", artykuł 99 była podstawą wystąpienia o te dane, których potrzebowaliśmy, aby zakończyć proces przygotowania do wyborów korespondencyjnych - wskazała.

Dopytywana, co będzie podstawą prawną do uzyskania spisu wyborców, odpowiedziała, że "obecnie Poczta obserwuje proces legislacyjny, który się toczy". - Staramy się przygotować na różne warianty i oczekujemy na zakończenie procesu legislacyjnego, na końcowe przepisy, wówczas będziemy podejmować odpowiednie działania - dodała rzeczniczka Poczty Polskiej.

"Żeby doręczyć właściwe pakiety wyborcze potrzebujemy danych aktualnych ze spisu wyborców"
"Żeby doręczyć właściwe pakiety wyborcze potrzebujemy danych aktualnych ze spisu wyborców"TVN24

Co, jeśli ustawa nie wejdzie w życie? "Nie mamy na pewne rzeczy wpływu"

Siwek była również pytana, czy została podpisana umowa z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Powiedziała, że "wszystkie kwestie dotyczące spraw umów i spraw finansowych są objęte tajemnicą przedsiębiorstwa". - Tak jak powiedziałam, czekamy na odpowiedni przepisy, czekamy na sygnał i staramy się być gotowi do tego, żeby rozpocząć proces obsługi wyborów korespondencyjnych - dodała.

Na pytanie, co się stanie, jeżeli ustawa dotycząca wyborów korespondencyjnych nie wejdzie w życie, rzeczniczka odparła: nie mamy na pewne rzeczy wpływu. - Poczta dostała zadanie, aby się przygotować. Staraliśmy się jak najlepiej z tego zadania wywiązać i musimy być też przygotowani na różne warianty, dlatego czekamy na końcowe przepisy - podkreśliła.

Jak pisał portal Konkret24, zdaniem ekspertów działania Poczty Polskiej nie mają podstaw prawnych. "Poczta Polska nie może wykonywać zadań związanych z powszechnymi wyborami korespondencyjnymi, gdyż wprowadzająca je do systemu prawnego odrębna ustawa nie weszła jeszcze w życie" – napisała w opinii grupa krakowskich prawników.

CZYTAJ WIĘCEJ: Premier polecił przygotowania do wyborów bezprawnie? Tak wynika z przepisów >>>

Termin wyborów pod znakiem zapytania?

22 kwietnia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych już drukuje karty do głosowania na podstawie decyzji premiera wydanej - jak mówił - "w oparciu o ustawę 'antycovidową'", która nakazała państwowym firmom, takim jak Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Poczta Polska przygotowanie do tych wyborów, tak aby mogły się odbyć w trybie korespondencyjnym".

Teraz przedstawiciele PiS, w tym minister Sasin, wyrażają wątpliwości co do tego, że uda się przeprowadzić wybory 10 maja. W poniedziałek wicepremier i minister aktywów państwowych powiedział w Radiu Zet, że termin wyborów prezydenckich 10 maja jest raczej "trudny do zrealizowania". Jak dodał, nie jest możliwe przygotowanie tego procesu w ciągu kilku dni.

Europoseł i rzecznik sztabu prezydenta Andrzeja Dudy Adam Bielan mówił we wtorek rano w "Rozmowie Piaseckiego", że "termin 10 maja stoi pod znakiem zapytania i zapewne zostanie przesunięty".

Ustawa w sprawie głosowania korespondencyjnego

6 kwietnia Sejm uchwalił ustawę autorstwa PiS, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma m.in. po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.

Autorka/Autor:js

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium