Grodzki: nie zamierzam uprawiać równoległej polityki zagranicznej

Nie było żadnego skarżenia się, tylko mądra wymiana poglądów na poziomie marszałka i wiceszefowej Komisji Europejskiej oraz na poziomie ekspertów - powiedział w "Kropce nad i" marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Odniósł się w ten sposób do spotkania z Vierą Jourovą w Brukseli oraz zarzutów, że myli swoje kompetencje z tymi ministra spraw zagranicznych.

Co wiemy o polskich żołnierzach w Iraku

Jak przekazał w środę generał dywizji Tomasz Piotrowski, "nie jest w tej chwili rozważana ewakuacja żołnierzy" polskich z Iraku. Polski Kontyngent Wojskowy zajmuje się tam szkoleniem irackich żołnierzy w obsłudze i naprawach poradzieckiego sprzętu i uzbrojenia oraz doradztwem siłom irackim i jordańskim zwalczającym tzw. Państwo Islamskie.

Dzik wybiegł z lasu, staranował dwie osoby. Złapali go po obławie

Dwie godziny trwała obława na dzika, który w środę po południu pojawił się na ulicy Jagodowej w Krakowie. - Zwierzę zostało spłoszone przez przejeżdżające auto. Rozpędzony dzik nabiegł na dwie osoby, niegroźnie je raniąc - informuje policja. Zdjęcia z policyjnej akcji dostaliśmy na Kontakt 24.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej o badaniu niezależności nowej KRS

Sąd Najwyższy może badać, czy Krajowa Rada Sądownictwa jest organem niezależnym przy rozpatrywaniu odwołań od uchwał tej Rady, dotyczących przedstawiania prezydentowi kandydatów na sędziów - wynika ze środowej uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Jednocześnie oceniono, iż prawomocne uchwały KRS i prezydenckie nominacje sędziów nie mogą już podlegać ocenie, a "dopuszczenie kwestionowania aktów ustrojowych prezydenta RP mogłoby doprowadzić do sparaliżowania na wiele lat każdego postępowania sądowego".

"Otwarta wojna byłaby początkiem końca Republiki Islamskiej"

Zasadniczym celem Teheranu jest przede wszystkim sprawienie, by ten kryzys nie przerodził się w otwartą wojnę. Otwarta wojna byłaby tragedią i dla Amerykanów, i dla Iranu - przekonywał na antenie TVN24 doktor Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego. Odniósł się do irańskich ataków na irackie bazy wojskowe z amerykańskimi żołnierzami. Zdaniem doktora Łukasza Fyderka, specjalisty do spraw Bliskiego Wschodu, odpowiedź Iranu "ma ratować twarz" reżimu.

RPO apeluje do Senatu o odrzucenie ustawy represyjnej

Ustawa represyjna powinna w całości zostać odrzucona przez Senat - ocenił w piśmie do marszałka Senatu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Sformułował wiele "zarzutów wobec ustawy". Zwrócił także uwagę, że "wszystkie negatywne skutki wprowadzenia zmian prawnych wpłyną przede wszystkim na sytuację polskich obywateli".

Prezydent i premier "wspólnie monitorują sytuację"

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami rządu. Celem była ocena sytuacji bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście nocnych ataków rakietowych na cele w Iraku, oraz omówienie scenariuszy ewentualnych działań wobec kryzysu na Bliskim Wschodzie. - Pan prezydent i pan premier, tak jak było to wcześniej, wspólnie monitorują sytuację - mówił po spotkaniu szef BBN Paweł Soloch.

Gonił rowerzystę, wjechał za nim na chodnik i go uderzył. Prokuratura umorzyła postępowanie

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie potrącenia rowerzysty w Gdańsku. Na nagraniu z monitoringu widać, jak kierowca volkswagena goni rowerzystę. Wjechał za nim na chodnik tuż obok pieszych i, kiedy byli już na chodniku z drugiej strony ulicy, z impetem uderzył w uciekającego przed nim rowerzystę. Potrącony mężczyzna przez ponad trzy miesiące nie zgłosił się na policję.

Grodzki po spotkaniu w Brukseli: to był dialog polegający na wymianie poglądów

Wymieniliśmy poglądy na temat, czy ta ustawa nadaje się do poprawiania, czy być może będzie do odrzucenia i do odesłania do Sejmu - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki po środowym spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli, odnosząc się do ustawy dyscyplinującej sędziów. - Wszyscy zgodzili się, że podstawowe wartości, które przyświecają Unii Europejskiej, w tym między innymi przestrzeganie praworządności, są nienaruszalne - dodał.

Morderstwo nad Wartą. Jest nowy portret poszukiwanego mężczyzny

Wciąż nie wiadomo, kto udusił 75-latkę nad Wartą w Poznaniu. Prokuratura kilka miesięcy temu umorzyła postępowanie, bo nie znalazła sprawcy, ale policja działa dalej. Spece z laboratorium kryminalistycznego przygotowali właśnie nowy portret mężczyzny, który może mieć związek z tą sprawą.

"Wozili mnie i cały czas bili w tym radiowozie". Skazani policjanci nadal pracują

- Przeszedłem na czerwonym świetle obok pasów. Myślałem, że o to się czepili. Policjanci zaciągnęli mnie do radiowozu i na wstępie poczułem cios w oko. Wozili mnie po Gliwicach i cały czas bili w tym radiowozie - opowiadał nam 17-letni Aleksander. Sąd oparł się nie tylko na jego zeznaniach - śledczy znaleźli ślady krwi w radiowozie. Trzej policjanci zostali skazani.

Morawiecki: dochodzi do wzajemnej wymiany ciosów, sytuacja jest niestabilna

Jesteśmy w stałym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie, cały czas monitorujemy sytuację - oświadczył w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wydarzeń w Iraku. - Dbamy o polskich żołnierzy i odbywa się to w sposób zgodny z regułami postępowania i procedur w ramach Paktu Północnoatlantyckiego - zaznaczył. Zapowiedział, że w środę odbędzie się spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Czaputowicz o polskich żołnierzach w Iraku: jesteśmy przygotowani na różne scenariusze

Monitorujemy sytuację. Mamy już potwierdzenie, że polscy żołnierze nie ucierpieli w irańskim ataku - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. - Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. W ramach NATO były dyskutowane też kwestie dotyczące - jeżeli będzie taka konieczność - ewakuacji w bezpieczne rejony. Myślę, że to jest kwestia, którą MON bardzo ściśle monitoruje - dodał.

Polska ambasador opuściła Irak "prewencyjnie, ze względów bezpieczeństwa"

Przed kilkoma dniami pani ambasador wróciła z Iraku, jest w Warszawie. Wspólnie z Brytyjczykami, z którymi dzielimy lokal ambasady, uznaliśmy, że ze względów bezpieczeństwa na ten czas chwilowy, prewencyjnie, dobrym rozwiązaniem będzie powrót ambasadora do kraju - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Dodał, że polska ambasada w Iranie działa "absolutnie normalnie".

Pytania o ewakuację polskich żołnierzy. Generał Piotrowski: nie jest w tej chwili rozważana

Fakt, że wszyscy żołnierze są cali i zdrowi wynika głownie ze znajomości i odpowiednio przeprowadzonych procedur bezpieczeństwa - poinformował w środę w Krakowie dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał dywizji Tomasz Piotrowski. Dodał, że w obu zaatakowanych bazach stacjonują polscy wojskowi. Odpowiedzialność za przeprowadzony w nocy z wtorku na środę atak wziął Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

"Dwa scenariusze" rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie

Jesteśmy w sytuacji takiej niepewności, że postawienie każdej twardej tezy jest nieodpowiedzialne - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. - Mamy dwa scenariusze - powiedział, odnosząc się do możliwego jego zdaniem rozwoju sytuacji po irańskich atakach na irackie bazy wojskowe z amerykańskimi żołnierzami. - Cały świat ma problem z tym, co jest w głowie Donalda Trumpa - dodał.

"To jest takie otwarcie do tego, żeby próbować deeskalować konflikt"

Sposób przeprowadzenia odpowiedzi ze strony Iranu to początek do tego, żeby rozpocząć proces deeskalacji tego konfliktu, to znaczy: daliśmy sobie po twarzy i teraz będziemy się zastanawiali, co zrobić, żeby jakoś wyjść z tej sytuacji - ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Liedel, ekspert od spraw bezpieczeństwa. Jego zdaniem irański atak rakietowy na irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami został tak przeprowadzony, by "wyrządzić jak najmniejsze szkody".

Mięso, krew i wnętrzności dzików. "Bardzo wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii"

Wszystko zaczęło się od nagrania, na którym pokazane były zabite jelenie, rzucone na stertę w chłodni. Jego tropem reporterzy pojechali do lasu w Sosnowiku - wsi położonej w Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, na terenie nadleśnictwa Krynki. Im głębiej reporterzy wchodzili w ten las, tym bardziej okazywało się, jak wielką fikcją jest ochrona przed ASF, czyli afrykańskim pomorem świń. Materiał "Czarno na białym" w TVN24.

Premier i prezes PiS spotkali się z Viktorem Orbanem

Premier Węgier Viktor Orban we wtorek w Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Wśród tematów rozmów były wspólne działania PiS-u i Fideszu w polityce europejskiej.

Biedroń "miał pod górkę, potrafi walczyć"

Robert Biedroń ma realną szansę przy dobrej kampanii powalczyć o wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich - powiedział w "Kropce nad i" jeden z liderów partii Razem Adrian Zandberg. Jego zdaniem lider Wiosny "będzie jedynym kandydatem, który reprezentuje poglądy postępowe, który jest reprezentantem wyborców na lewo od centrum".

Wiceszef MSZ: prezydent nie chciał dawać przestrzeni do harców politycznych

Mam takie poczucie, że dzisiaj PiS rozmawiał sam z sobą, to znaczy prezydent z rekomendacji PiS-u rozmawiał z premierem, z ministrami z rekomendacji PiS-u. Coś ustalono, ale nie bardzo wiadomo co - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Poncyljusz (KO), komentując posiedzenie Rady Gabinetowej. - Snucie hipotez i krytykowanie prezydenta w sytuacji, w której toczy się bardzo niebezpieczna gra ze strony prezydenta Federacji Rosyjskiej, to nie jest konstruktywna rola opozycji. Stąd jak sądzę decyzja prezydenta, że nie warto dawać przestrzeni do dalszego uprawiania swego rodzaju harców politycznych wokół polityki zagranicznej - skomentował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Prawie pięć godzin rozmów, dwa zespoły eksperckie. Efekty okrągłego stołu w Sejmie

Frekwencja dopisała, szkoda, że były puste krzesła zarezerwowane dla przedstawicieli partii rządzącej - mówił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Kukiz'15) po posiedzeniu okrągłego stołu dotyczącego wymiaru sprawiedliwości, zorganizowanego pod jego patronatem. Poinformował, że uczestnicy rozmów przyjęli dezyderat, w którym wyrazili potrzebę zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, powołali też dwa zespoły eksperckie mające pracować nad rozwiązaniami postulowanej reformy sądownictwa.