"Polska pokazuje światu, jak nie przeprowadzać wyborów". Zagraniczne media #PisząoPolsce

Źródło:
"Guardian", Reuters, ABC News, "Foreign Policy", "Washington Post", Politico
Senat odrzucił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego. Teraz trafi ona do Sejmu
Senat odrzucił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego. Teraz trafi ona do SejmuTVN24
wideo 2/31
Senat odrzucił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego. Teraz trafi ona do SejmuTVN24

Organizując improwizowane wybory korespondencyjne w trakcie pandemii, Prawo i Sprawiedliwość oddaje się bezwzględnemu oportunizmowi – pisze brytyjski "Guardian" w komentarzu redakcyjnym. "Polska pokazuje światu, jak nie przeprowadzać wyborów w czasie pandemii" - wskazuje "Foreign Policy". Agencje Reutera i Associated Press piszą o zagrożeniu dla zdrowia publicznego i braku pewności dotyczącym tego, czy zagłosować będą mogli wszyscy uprawnieni. Zagraniczne media #PisząoPolsce.

Senat odrzucił we wtorek wieczorem ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Teraz ustawa wróciła do Sejmu. Wynik głosowania w izbie niższej parlamentu stoi pod znakiem zapytania, bo część posłów Porozumienia może zagłosować wspólnie z opozycją za odrzuceniem ustawy. Tak więc na cztery dni przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 10 maja forma, w jakiej mają się odbyć oraz ich termin nie są pewne. Wydarzenia nad Wisłą komentuje redakcja brytyjskiego dziennika "Guardian".

"Nigdy nie pozwól, żeby dobry kryzys się zmarnował"

Jak zauważają dziennikarze, jedną z najbardziej odczuwalnych i nieuniknionych konsekwencji pandemii były zmiany, jakie zaszły w polityce. "Guardian" zwraca uwagę na to, że zaplanowane na ten tydzień wybory samorządowe w Wielkiej Brytanii zostały przełożone aż o rok. "Tego typu przerwa w demokracji nigdy nie jest pożądana, jednak opóźnianie wyborów w celu ich prawidłowego przeprowadzenia jest zdecydowanie lepsze, niż obecna sytuacja w Polsce" – ocenia dziennik.

Jeżeli wybory prezydenckie odbędą się nad Wisłą w formie korespondencyjnej, będzie to pierwsze takie głosowanie w historii naszego kraju. Data wyborów została wyznaczona jeszcze przed wybuchem epidemii - czytamy. "Nalegając na ich przeprowadzenie, prawicowy rząd Prawa i Sprawiedliwości maksymę 'nigdy nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował' winduje na nowy poziom" – pisze brytyjski dziennik.

"Guardian" zauważa, że wyborom korespondencyjnym w kształcie proponowanym przez PiS sprzeciwiają się wszystkie partie opozycyjne, ale także "kluczowi sojusznicy rządzącej koalicji". Jak pisze, zastrzeżeń wobec forsowanych przez obóz władzy wyborów jest wiele. "Istnieją ogromne trudności praktyczne w zorganizowaniu bezprecedensowego głosowania w tak krótkim czasie i powszechne obawy dotyczące możliwego fałszerstwa. Jako że tradycyjna kampania wyborcza na ulicach była niemożliwa przez ostatnie dwa miesiące, pojawia się także kwestia równowagi politycznej, biorąc pod uwagę prorządowe powiązania polskich mediów publicznych".

"Nagi oportunizm" Prawa i Sprawiedliwości

Według "Guardiana", najprostszym wyjaśnieniem determinacji rządu, by przeprowadzić wybory korespondencyjne jest "nagi oportunizm". Gazeta pisze, że od objęcia władzy w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość dało się poznać jako partia, która "beztrosko traktuje normy demokratyczne, szczególnie w odniesieniu do sądownictwa i mediów".

"W tym przypadku wydaje się, że partia obliczyła, iż w czasach kryzysu narodowego obywatele zwykle jednoczą się wokół rządu" – ocenia Guardian.

Nalegając na ich przeprowadzenie, prawicowy rząd Prawa i Sprawiedliwości maksymę "nigdy nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował" winduje na nowy poziom.

Redakcja przypomina, że PiS złożył w parlamencie projekt ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, ignorując obowiązujące w Polsce prawo, zgodnie z którym nie można wprowadzać istotnych zmian w Kodeksie wyborczym na sześć miesięcy przed wyborami. "Odtąd polityczne pole gry było nieustannie wypaczane na korzyść preferowanego przez rząd kandydata, Andrzeja Dudy, który ubiega się o drugą kadencję. Duda odegrał ważną rolę w rządowej strategii walki z COVID-19, otrzymując pochwały od przyjaznych rządowi mediów" – zwraca uwagę "Guardian".

Dziennik krytycznie odnosi się także do postawy kandydatki na prezydenta z ramienia Platformy Obywatelskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która "poparła powszechny bojkot wyborów, jednocześnie myląco pozostając w wyścigu". "Jak można się więc spodziewać, biorąc pod uwagę okoliczności, sondaże sugerują, że pan Duda zwycięży z ogromną przewagą" – konkluduje "Guardian".

Zagraniczne media o polskich wyborach
Zagraniczne media o polskich wyborachTVN24

"W interesie demokracji jest, by te wybory przesunąć"

Dziennik zwraca jednocześnie uwagę, że "z krajem podzielonym w kwestii głosowania i ryzykiem, że niedzielne wybory staną się farsą, nadal możliwe, że polski parlament uchyli wcześniejszą decyzję, która pozwoliła na ich przeprowadzenie". Jak oceniono w komentarzu, "ze względów prawnych, logistycznych i etycznych byłoby to właściwym działaniem".

"Pandemia nie jest odpowiednim czasem na eksperymentowanie z głosowaniem korespondencyjnym, które dla dużej części elektoratu nie jest wiarygodne. W interesie demokracji jest, by te wybory przesunąć" – podsumowuje "Guardian".

"Waszyngton powinien się uczyć"

"Polska pokazuje światu, jak nie przeprowadzać wyborów w czasie pandemii" - tytułuje duży tekst poświęcony sytuacji w naszym kraju magazyn "Foreign Policy". "Nadchodzące wybory w Polsce zapowiadają się jako farsa. Waszyngton powinien się uczyć na błędach Warszawy przed listopadowymi wyborami" - wskazuje następnie "FP".

Polacy mają głosować, ale "istnieje poważne ryzyko, że wybory nie będą ani wolne ani sprawiedliwe. Stany Zjednoczone powinny przyglądać się temu uważne i zrobić, co należy, by uniknąć podobnego losu w listopadzie (w trakcie wyborów prezydenckich - red.)" - czytamy.

Nadchodzące wybory w Polsce zapowiadają się jako farsa. Waszyngton powinien się uczyć na błędach Warszawy przed listopadowymi wyborami.

"Głosowanie w czasie pandemii to trudne zadanie, jak zademonstrowały 52 kraje, które już zdecydowały o przeniesieniu ogólnonarodowych i lokalnych wyborów z powodu koronawirusa. Polska jest jednym z kilku krajów, które idą jednak naprzód i połączenie zniechęcających wyzwań logistycznych i nieskrywanych przez partię rządzącą prób sterowania sytuacją dla swojej korzyści, poważnie osłabia zaufanie do tego procesu"  - pisze magazyn.

"Foreign Policy" wskazuje, że projekt ustawy o głosowaniu korespondencyjnym został ekspresowo przeprowadzony przez Sejm na początku kwietnia, bo tylko w nim partia rządząca "widziała szansę na przeprowadzenie wyborów w terminie". Stało się to mimo "jasnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał zmian w prawie wyborczym mniej niż sześć miesięcy przed głosowaniem".

PiS "prze do zorganizowania wyborów"

Portal amerykańskiej telewizji ABC News publikuje depeszę agencji Associated Press z 5 maja, w której AP zwraca uwagę na wtorkową wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina. Minister aktywów państwowych "odpowiedzialny za przeprowadzenie wyborów" nie sądzi, że mogą się one odbyć 10 maja - czytamy. AP wskazuje, że ustawa mówiąca o głosowaniu korespondencyjnym nie została jeszcze uchwalona, a o tym, że wybory 10 maja nie są możliwe powiedział m.in. przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Ostateczna decyzja nie zapadła, ale w grę wchodzą też terminy 17 i 23 maja - pisze dalej AP. Zorganizowanie takich wyborów to "olbrzymie wyzwanie" dla rządu, tym bardziej, że w łonie partii rządzącej też pojawiły się głosy krytyczne w tej sprawie - czytamy dalej.

Partia rządząca, wspierająca obecnego prezydenta prowadzącego w sondażach, "prze do zorganizowania wyborów, mimo pandemii", a jej lider Jarosław Kaczyński "powiedział, że poparcie dla Dudy może z czasem słabnąć w efekcie zamknięcia kraju z powodu koronawirusa" - wskazuje agencja, informując na koniec, że kadencja Andrzeja Dudy dobiega końca 6 sierpnia.

"Jeśli chodzi o obietnice na przyszłość to myślę, że nie za wiele ich usłyszeliśmy"
"Jeśli chodzi o obietnice na przyszłość to myślę, że nie za wiele ich usłyszeliśmy"TVN24

"Andrzej Duda, sojusznik potrzebny partii"

Agencja Reutera odnotowała we wtorek odrzucenie przez Senat ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. "Rząd uważa, że wybory da się przeprowadzić bezpiecznie, mimo rosnącej liczby przypadków śmiertelnych z powodu COVID-19", o ile zostaną one przeprowadzone listownie - czytamy w depeszy. Reuters zwraca uwagę na to, że ustawa wróciła do Sejmu, gdzie rząd ma "kruchą większość".

Przeciwnicy PiS uważają, że partia dążąca do wyborów w okresie epidemii "przedkłada własny interes nad zdrowie publiczne", opozycja zaś wskazuje, że wybory powinny być przesunięte o całe miesiące - czytamy.

"PiS nie odstępuje od planów", bo sondaże wskazują, że "Andrzej Duda, sojusznik potrzebny partii do wcielania w życie jej konserwatywnych pomysłów, prawdopodobnie wygra zdecydowanie w przypadku wyborów przeprowadzonych szybko" - opisuje sytuację w Polsce Reuters.

Agencja pisze o zarzutach krytyków wyborów korespondencyjnych, tłumacząc, że zmiana w regułach głosowania tak blisko jego terminu sprawia, że "niemożliwe staje się zapewnienie odpowiedniej kontroli i dostępu (do głosowania - red.) wszystkim wyborcom".

Reuters - podobnie jak AP - pisze o głosach sprzeciwu wobec przeprowadzenia wyborów w maju w szeregach samego obozu rządzącego, zaznaczając, że w kraju mogłoby dojść do poważnego zamieszania na scenie politycznej, w czasie gdy kraj musi sobie radzić z przywracaniem normalnego funkcjonowania gospodarki.

Andrzej Duda, sojusznik potrzebny partii do wcielania w życie jej konserwatywnych pomysłów, prawdopodobnie wygra zdecydowanie w przypadku wyborów przeprowadzonych szybko.

Wybory "w chaosie"

"Washington Post" pisze, że przygotowania do wyborów prezydenckich w Polsce "są w chaosie".

"Proponowane przepisy regulujące głosowanie są nadal w parlamencie, bez żadnej gwarancji, że zostaną przyjęte" - zauważa dziennik. Zwraca też uwagę, że choć zdaniem szefa PKW przeprowadzenie wyborów w najbliższą niedzielę jest niemożliwe, "nie zostały one jednocześnie oficjalnie przełożone". "Zacięta walka między rządzącą partią konserwatywną a jej przeciwnikami uniemożliwia stronom dogadanie się w celu znalezienia alternatywy" – ocenia "Washington Post".

"Politico" o "tajemniczych wyborach w Polsce" TVN24

"Tajemnicze wybory w Polsce"

"Polska ma przeprowadzić wybory prezydenckie w niedzielę. Czy tak się stanie? Nikt tak naprawdę nie wie” – pisze portal "Politico” w artykule zatytułowanym "Tajemnicze wybory w Polsce".

Magazyn wyjaśnia, że partia rządząca zastanawia się obecnie nad przesunięciem terminu głosowania z 10 na 17 lub 23 maja. "Ale podstawa prawna dokonania takiej zmiany w ostatniej chwili jest mocno kwestionowana" – zauważa.

"Byli prezydenci i premierzy wzywają do bojkotu (wyborów – red.), Komisja Europejska i zagraniczni obserwatorzy są coraz bardziej zaniepokojeni chaosem związanym z głosowaniem" – podkreśla "Politico". Jak dodaje, "istnieją poważne wątpliwości", czy przygotowywana na szybko procedura wyborów korespondencyjnych będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo głosowania oraz możliwość udziału w nim Polakom mieszkającym zagranicą, oraz czy takie głosowanie będzie uczciwe.

"Politico" pisze, że wprowadzając restrykcje w związku z pandemią 15 marca, polski rząd uniemożliwił prowadzenie normalnej kampanii wyborczej. "Podczas gdy kandydaci opozycji zastanawiali się, jak się zachować, Andrzej Duda wpierany przez rządzącą partię PiS wzbił się w sondażach", będąc stale pokazywanym w państwowych mediach – zauważa portal.

Zwraca także uwagę, że "pandemia zrodziła poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa przeprowadzenia tradycyjnych wyborów". Dodaje jednocześnie, że istnieje sposób na legalne opóźnienie głosowania – ogłoszenie przez władze stanu wyjątkowego. "Ale (PiS – red.) odmawia podjęcia tego kroku" – podkreśla "Politico".

Autorka/Autor:momo, adso

Źródło: "Guardian", Reuters, ABC News, "Foreign Policy", "Washington Post", Politico

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24