Najnowsze

Najnowsze

"Waszyngton zrobi wszystko, żeby to zablokować". Bielan w USA o Nord Stream 2

Wydaje mi się, że minister Wess Mitchell był zadowolony z nowelizacji ustawy o IPN, natomiast nie rozmawialiśmy dłużej na ten temat - oświadczył Adam Bielan po spotkaniu z asystentem sekretarza stanu USA do spraw europejskich. Przebywający w Waszyngtonie z oficjalną wizytą wicemarszałek Senatu podkreślił, że rozmawiano również o bezpieczeństwie energetycznym i gazociągu Nord Stream 2, który - jak podkreślił - administracja waszyngtońska będzie starać się "zablokować".

Rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej. Głównym tematem migracja

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, który będzie poświęcony głównie kwestii migracji. Szef rządu weźmie udział również w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

"Kontakt z Putinem leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę"

Trump uznał, że bezpośredni kontakt z Putinem leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę wewnątrz kraju - oświadczył w Moskwie doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Jak dodał, prezydent Donald Trump i przywódca Rosji Władimir Putin uważają, że ich planowane spotkanie dwustronne poprawi stosunki pomiędzy dwoma krajami i "leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę".

Babisz przed spotkaniem z Macronem: nie mogę zaakceptować jego słów o migracji

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział w środę, że na spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem będzie mowa między innymi o jego krytycznych uwagach na temat polityki V4 wobec migracji. Jak podkreślił szef czeskiego rządu, Macron "wypowiedział się w sposób", którego on nie może zaakceptować.

"Z zadowoleniem przyjmujemy te kroki". Ambasador USA chwali zmiany w ustawie o IPN

Z zadowoleniem przyjmujemy kroki podjęte przez polski parlament w sprawie ustawy o IPN - powiedział w środę w Krakowie ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. Widziałem też pozytywną reakcję ze strony Izraela - dodał. Również Komitet Żydów Amerykańskich ocenił, że "to ważny krok dla odbudowy zaufania w relacjach między Polską, światem żydowskim oraz Stanami Zjednoczonymi".

Smolar: obrzydzenie dla kłamstwa, współczucie dla premiera

Czuję mieszaninę pewnego obrzydzenia dla kłamstwa i współczucia dla pana premiera - powiedział w programie "Kropka nad i" w TVN24 Aleksander Smolar, prezes Fundacji imienia Stefana Batorego, komentując w ten sposób środowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego. Jak ocenił, "Prawo i Sprawiedliwość rządzi strachem i próbuje wzbudzić strach, poczucie izolacji w społeczeństwie".

"Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę antypolonizmu"

Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę i główne ogniska antypolonizmu - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz. Odniósł się tym samym do ustawy o IPN, której nowelizację przegłosowano w środę w Sejmie. - O polskim antysemityzmie mówi się od dawna, ale antypolonizm wciąż czeka na swoich badaczy - zaznaczył Zybertowicz.

Błaszczykowski: jesteśmy grupą facetów, która się nie poddaje

Jakub Błaszczykowski przyznał, że piłkarze reprezentacji Polski są mocno rozgoryczeni faktem, że przed czwartkowym meczem z Japonią w Wołgogradzie nie mają już szans na awans do 1/8 finału mistrzostw świata w Rosji. - Każdy wie, że nie podołaliśmy zadaniu - mówił Błaszczykowski.

"Atomowe tempo" prac nad nowelizacją, "niepoważny" prezydent

- Prezydent, który podpisuje po godzinie od wyjścia z Senatu ustawę, jest po prostu kompletnie niepoważny - ocenił w "Kropce nad i" poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński. Grzegorz Długi (Kukiz'15) mówił z kolei, że tempo uchwalenia ustawy o IPN "świadczy o sposobie stanowienia prawa, który nie ma absolutnie nic wspólnego z demokracją".

Litewski Sejm apeluje do Putina o uwolnienie więźniów politycznych

Sejm Litwy zaapelował w środę do prezydenta Rosji Władimira Putina o zwolnienie przetrzymywanego w kolonii karnej ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa i innych więźniów politycznych. Rezolucję w tej sprawie poparło 82 posłów w 141-osobowym parlamencie, jeden poseł głosował przeciwko, jeden wstrzymał się od głosu.

Nie żyje ojciec Michaela Jacksona. Miał 89 lat

W środę rano w szpitalu w Los Angeles zmarł Joseph "Joe" Jackson, ojciec legendarnego "króla popu" Michaela Jacksona i założyciel zespołu "The Jackson 5", w którym Michael Jackson, jeszcze jako dziecko, stawiał pierwsze muzyczne kroki. Przyczyną śmierci był rak trzustki - choroba, z którą zmagał się od długiego czasu. Miał 89 lat.

Kaczyński: otwieramy sobie drogę do ofensywy antydefamacyjnej

Oczywistym celem tego dokumentu jest pokazanie światu, również naszym społeczeństwom, że doszliśmy w tej sprawie do porozumienia - powiedział Jarosław Kaczyński "Gazecie Polskiej", odnosząc się do podpisania przez Polskę i Izrael deklaracji dotyczącej przyjętej w środę nowelizacji ustawy o IPN. - Otwieramy sobie drogę do ofensywy antydefamacyjnej - podkreślił.

"Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę antypolonizmu"

Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę i główne ogniska antypolonizmu - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz. Odniósł się tym samym do ustawy o IPN, której nowelizację przegłosowano w środę w Sejmie. - O polskim antysemityzmie mówi się od dawna, ale antypolonizm wciąż czeka na swoich badaczy - zaznaczył Zybertowicz. Gośćmi drugiej części programu byli Grzegorz Długi i Rafał Grupiński, w trzeciej wystąpił Aleksander Smolar.  

"Każdy się pięć razy w język ugryzie, zanim takiego sformułowania użyje"

Deklaracja Polski i Izraela ułatwi nam walkę ze sformułowaniami "polskie obozy śmierci" - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak przekonywał, teraz "każdy się już naprawdę pięć razy w język ugryzie, zanim takiego sformułowania użyje". Gośćmi drugiej części programu byli Marek Borowski i Stefan Niesiołowski.

Nawałka: drużyna pod względem mentalnym wygląda coraz lepiej

Selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka przyznał, że po przylocie do Wołgogradu ekipie mocno dała się we znaki bardzo wysoka temperatura. W czwartek polscy piłkarze zagrają w tym mieście z Japonią w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach świata w Rosji. - Musimy bardzo szybko się odbudować - podkreślił.

"Ustawa była niepotrzebna, ale idziemy w dobrym kierunku"

Wycofali się, a im wcześniej, tym lepiej. Cieszę się, że dzisiaj tak zrobili - podkreślił w TVN24 Jonathan Ornstein, dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie. Odniósł się w ten sposób do przyjęcia przez Sejm i podpisania przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN. Zdaniem Ornsteina poprzednia nowela była "niepotrzebna", ale jak przyznał, cieszy się, że "zmiany idą w dobrym kierunku".

Nowelizacja ustawy o IPN

PiS robi nagły zwrot w sprawie ustawy o IPN. Karania więzieniem za krzywdzące Polskę sformułowania nie będzie. Tamten wstrząs był potrzebny - mówi dziś premier. I przekonuje, że ustawa w pierwotnej a oprotestowanej wtedy wersji była potrzebna. O nowelizacji dyskutowali goście programu Tak jest Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Andrzej Stanisławek z Porozumienia.

Bolton z wizytą na Kremlu. Wkrótce kolej na Trumpa

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania w środę z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa, wyraził nadzieję, że jego wizyta w Moskwie pomoże w podjęciu kroków prowadzących do "odnowienia pełnoformatowych stosunków" między Rosją a USA.

Loew w szoku. "Ciężko to wytłumaczyć"

- Grając w ten sposób, nie zasługiwaliśmy, by przejść dalej - powiedział selekcjoner Niemców Joachim Loew po porażce z Koreą Południową 0:2. Obrońcy tytułu pierwszy raz nie potrafili wyjść z grupy na mistrzostwach świata.

Netanjahu: z zadowoleniem przyjęliśmy nowelizację ustawy o IPN

Polska i Izrael podpisały wspólną deklarację w sprawie przyjętej w środę przez parlament i podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN. W tym samym czasie odbyła się konferencja izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który odczytał to samo oświadczenie, co Morawiecki. Netanjahu mówił, iż "jest zadowolony, że polski rząd, parlament, Senat oraz prezydent całkowicie wycofali przepisy, które spowodowały burzę i konsternację w Izraelu i wśród międzynarodowej społeczności".

Jaki: jeśli mam przepraszać, to przepraszać ma cały parlament

Jeżeli mam przepraszać za ustawę o IPN, to rozumiem, że przepraszać ma cały parlament, przepraszać powinien również Donald Tusk i cała Platforma Obywatelska, która podobny projekt ustawy przyjęła w 2006 roku - odpowiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, pytany o zmiany w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Jaki brał udział w opracowywaniu przepisów nowelizacji IPN uchylonych w środę w parlamencie.

President Duda signs amendment to Holocaust law. Israel pleased

Polish Senate passed the amendment to the controversial Holocaust law on Wednesday. The legislation has been stripped of the provision that imposed jail sentences for suggestions of Poland's complicity in Nazi crimes. Earlier on, the lower house approved the changed law. During the Sejm session, Prime Minister Morawiecki said: "those who say that Poland may be responsible for the crimes of World War Two deserve jail terms. But we operate in an international context and we take that into account".