Najnowsze

Najnowsze

"Wielu ludzi tęskni za azbestem jak prezydent za żarówkami"

Jeśli głosy eurosceptyczne, krytyczne, nieprawdziwe na temat Unii Europejskiej będą się powtarzać i nie znajdą odporu, mogą się gruntować. I wtedy może dojść do tego, do czego doszło w Wielkiej Brytanii - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ. Skomentował też środowe wystąpienie Andrzeja Dudy w Berlinie, w czasie którego prezydent mówił m.in. o "niedostatku demokracji" w Unii Europejskiej.

Professor Gersdorf called upon retired judges to return to Supreme Court

The former head of Poland's Supreme Court, Małgorzata Gersdorf, has called on all judges forced into early retirement by the Polish government since July to go back to their desks in line with EU court injunction. She issued the appeal in her "constitutional" role, she said in an open letter, challenging the authority of her government-appointed successor, and highlighting the judicial chaos in Poland at the moment.

Gersdorf: rząd nie może się odwołać od zabezpieczenia TSUE

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości jest sformułowane do wszystkich organów i musi być wykonane - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do do postanowienia TSUE w sprawie tzw. środków tymczasowych. - Rząd nie może się odwołać od postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odwołuje się do kogoś wyższego, a już nie ma nikogo wyższego - dodała.

Some people couldn't cast their votes. Ministry claims the system works fine

During the Sunday's local elections, there were numerous complaints from people who had registered online to be eligible to vote and yet they were sent away from the voting stations. According to the Minister of Digital Affairs Marek Zagórski, the computer system did just fine on Sunday and that the problem lies in the faulty organisation on part of the local voting stations.

Gersdorf: rząd nie może się odwołać od zabezpieczenia TSUE

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości jest sformułowane do wszystkich organów i musi być wykonane - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do do postanowienia TSUE w sprawie tzw. środków tymczasowych. - Rząd nie może się odwołać od postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odwołuje się do kogoś wyższego, a już nie ma nikogo wyższego - dodała.

Opakowani

Zjadamy własne śmieci - porażający wprost dowód na to, jakim zagrożeniem jest wszechobecny dziś plastik. Dlatego właśnie Unia Europejska chce zakazać jednorazowych talerzy, kubków, słomek, sztućców i tym podobnych. W środę Parlament Europejski ma decydować w tej sprawie, a my w programie pytamy: jak nie plastik, to co? Czy da się go zastąpić czymś równie praktycznym i tanim? Igor Sokołowski.

Ludzie na detoksie

Zmiana przyzwyczajeń to, jak wiadomo, zawsze najtrudniejsza rzecz. Jest jednak możliwa, o czym przekonało się na własnej skórze osiem rodzin z Trójmiasta. "Własnej skórze" dosłownie, bo na tym właśnie polegał prosty i trudny zarazem eksperyment, w jakim wzięli udział. Jak w XXI wieku żyć bez takich wynalazków jak proszek do prania czy kostki do zmywarki? I co się zmienia? O to uczestników akcji "Miasto na detoksie" zapytał Daniel Chaliński.

"Wielu ludzi tęskni za azbestem jak prezydent za żarówkami"

Jeśli głosy eurosceptyczne, krytyczne, nieprawdziwe na temat Unii Europejskiej będą się powtarzać i nie znajdą odporu, mogą się gruntować. I wtedy może dojść do tego, do czego doszło w Wielkiej Brytanii - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ. Skomentował też środowe wystąpienie Andrzeja Dudy w Berlinie, w czasie którego prezydent mówił m.in. o "niedostatku demokracji" w Unii Europejskiej. W pierwszej części programu gośćmi byli Marek Migalski i Tomasz Nałęcz.

Dla kogo sejmiki?

Według cząstkowych wyników PiS zdobyło większość w sześciu województwach - lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Na ostateczne wyniki trzeba jeszcze jednak poczekać. O tym kto przejmie sejmiki rozmawiali goście programu "Tak Jest" Ryszard Kalisz i prof. Kazimierz Kik.

Stracił certyfikaty po akcji Misiewicza w Centrum NATO. Sąd mu je przywrócił

Sąd administracyjny ostatecznie zwrócił certyfikaty dostępu do tajemnic państwowych pułkownikowi Krzysztofowi Duszy, byłemu szefowi Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO - dowiedział się tvn24.pl. To już kolejny wyrok będący efektem głośnego, nocnego wejścia do CEK NATO, któremu w nocy z 17 na 18 grudnia 2015 roku przewodził Bartłomiej Misiewicz.

Dwie strony wyborczego sukcesu

Choć Państwowa Komisja Wyborcza wciąż liczy głosy, to na powyborczej mapie Polski widać już coraz więcej. O tym jak może wyglądać rozkład sił i co może on oznaczać dla miast i województw rozmawiali goście programu "Tak Jest" Jan Kanthak i Paweł Olszewski.

Prezydent w Berlinie o "niedosycie demokracji" w Unii i "patologii" w polskich sądach

Unia Europejska powstawała na gruncie głębokiego przekonania o konieczności zachowania wzajemnego szacunku, bo to właśnie ten wzajemny szacunek będzie prowadził do tego, że nie będzie kolejnej wojny - powiedział we wtorek w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Opowiadając o zmianach w polskim sądownictwie, oświadczył, że był "zszokowany", gdy dowiedział się, że w Sądzie Najwyższym zasiadają sędziowie, którzy byli "członkami komunistycznego aparatu represji".

Polański zabiera się za nowy film. Opowie o aferze, która wstrząsnęła Francją

"J'accuse" ("Oskarżam") - to tytuł nowego filmu Romana Polańskiego, do którego zdjęcia reżyser rozpocznie już w listopadzie. Opowie w nim o sprawie Dreyfusa, głośnym politycznym skandalu Francji z końca XIX wieku. W głównych rolach pojawią się Jean Dujardin, Louis Garrel i Emmanuelle Seigner. Scenariusz napisał Robert Harris ("Autor widmo"), a za kamerą ponownie stanie Paweł Edelman. Zdjęcia realizowane będą głównie w Paryżu i okolicach.

"Gęsta tematycznie" rozmowa prezydenta Dudy z kanclerz Merkel

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Spotkanie trwało 45 minut. Politycy rozmawiali o sytuacji wewnętrznej w obu krajach, relacjach euroatlantyckich, przyszłości Unii oraz Ukrainie i polityce klimatycznej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To była "gęsta tematycznie" rozmowa - przekazał szef gabinetu prezydenta.

Czaputowicz: trzeba poczekać z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

Z decyzjami dotyczącymi ewentualnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym należy poczekać, analizy prawne muszą być głębsze, być może potrzebna będzie także dyskusja z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej - ocenił we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz. W poniedziałek twierdził, że nowela jest konieczna, aby sędziowie mogli wrócić do pracy.

"Zaburzy stosunki energetyczne w Europie". Prezydent w Berlinie o Nord Stream 2

Prezydent Andrzej Duda w Berlinie rozmawiał we wtorek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem między innymi o Nord Stream 2. - Uważamy, że zaburzy stosunki energetyczne w Europie - mówił, dodając, że gazociąg postawi "w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, co najmniej kilka państw Europy Środkowej". Poruszono również kwestię decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Sky: znaleziono szczątki zabitego dziennikarza. "Ciało pocięte, twarz zniekształcona"

Odnaleziono szczątki zamordowanego saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - twierdzi brytyjska stacja informacyjna Sky News, powołując się na swoje źródła w Stambule. W konsulacie Arabii Saudyjskiej w tym mieście 2 października prawdopodobnie zabity został krytyczny wobec władz w Rijadzie publicysta. Wcześniej we wtorek prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan mówił, że ciało dziennikarza nie zostało znalezione.

Jakub Hartwich wybrany radnym. "Stres był ogromny"

Jakub Hartwich zdobył 2574 głosy i został radnym w Radzie Miasta Torunia. Jak mówił we wtorek, w czasie kampanii "stres był ogromny", a teraz bardzo poważnie chce podejść do zdobytego w wyborach samorządowych mandatu. - Gorąco wierzę, że podołam temu zadaniu - powiedział i dodał, że "społeczeństwo na osoby niepełnosprawne się jednak otwiera".

"Obradowaliśmy w świetnych nastrojach". Kolejna narada PiS przy Nowogrodzkiej

Jarosław Kaczyński pojawił się we wtorek w Sejmie i w gabinecie marszałka Marka Kuchcińskiego uczestniczył w dwóch naradach. Później, około godziny 13 rozpoczęło się spotkanie kierownictwa PiS w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej. - Obradowaliśmy w świetnych nastrojach - mówił Adam Bielan, wychodząc ze spotkania. Narada jednak jeszcze się nie skończyła. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska, na Nowogrodzką przyjechał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i Jacek Sasin. Prawdopodobnie rozmowy cały czas trwają.

Polacy wytypowali miejsce jednej z najważniejszej bitew starożytności

Lokalizację jednej z najważniejszych bitew starożytności - wielkiej bitwy pod Gaugamelą sprzed 2,3 tys. lat, między wojskami Aleksandra Macedońskiego a siłami Persów - wytypowali polscy naukowcy. Z ich badań wynika, że batalia, w której mogło wziąć udział nawet kilkaset tysięcy żołnierzy, rozegrała się w okolicy Tell Gomel na terenie dzisiejszego irackiego Kurdystanu.

Syn zamordowanego dziennikarza na audiencji u króla Salmana

Król Arabii Saudyjskiej Salman przyjął w Rijadzie członków rodziny zamordowanego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - poinformowała we wtorek państwowa agencja SPA. Tego samego dnia spotkał się, pod przewodnictwem króla, rząd saudyjski. Zapewnił, że winni zabójstwa i ci, którzy nie wywiązali się ze swoich obowiązków, "kimkolwiek są", zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.